Yule magiczny czas przesilenia zimowego.
Yule to święto mające korzenie w różnych północnoeuropejskich tradycjach, które płynnie zostało zaadaptowane przez kulturę chrześcijańską. Wiele symboli i tradycji gości w bożonarodzeniowych domach całego świata. Jednak, żeby naprawdę zrozumieć sens świętowania Yule (Jul) trzeba, moim zdaniem, doświadczyć tego czym są długie, ciemne i mroźne zimy Północy.
Dawno temu na dalekiej Północy, kiedy dni stawały się zimniejsze, a noce wydłużały się, ludzie zapalali świece i ogniska, aby wywabić słońce. Wyciągali zapasy żywności, ucztowali i celebrowali. Tańce, radość, nadzieja, śpiewy, ogień i dekoracje. Takie od zawsze było Yule. Które z starych tradycji Yule goszczą w Twoim domu?
Zimozielone rośliny: symbole odnowy.
Zimozielone rośliny podczas Yule były obecne w każdym domu. Symbolizowały życie, odrodzenie i odnowę. Uważano, że mają władzę nad śmiercią, gdyż ich zieleń nigdy nie wyblakła. Używano ich do pokonywania zimowych demonów i powstrzymywania śmierci i zniszczenia. Uważano również, że ze względu na ich siłę i wytrwałość zachęcają Słońce do powrotu na ziemię.
Yule i ostrokrzew – symbol nadziei.
Ostrokrzew reprezentuje pierwiastek męski. Ozdabiano nim drzwi, okna i kominki. Uważano, że chwyta lub odpędza złe duchy, zanim zdążą wejść do domu i wyrządzić krzywdę. Liście ostrokrzewu, reprezentują nadzieję, a czerwone jagody reprezentują moc.
Tradycje Yule: Jemioła
Jemioła, która reprezentuje element żeński, również ma duże znaczenie, ponieważ była używana przez kapłanów druidów podczas specjalnych ceremonii podczas zimowego przesilenia. Wierzyli, że jego zielone liście reprezentują płodność Bogini Matki, a białe jagody nasienie Boga Lasu lub Króla Dębu. Druidzi zbierali jemiołę ze świętych dębów złotymi kosami, a dziewice zbierały się pod drzewami, aby łapać spadające gałęzie, zapobiegając ich spadnięciu na ziemi. Gdyby tak się stało, wierzono, że cała święta energia z rośliny wyleje się z powrotem do ziemi. Gałęzie i gałązki były następnie dzielone i zawieszane nad drzwiami. Chroniły przed grzmotami, błyskawicami i innymi rodzajami zła. Jemioła była również noszona jako amulet na płodność lub zawieszana nad wezgłowiem.
Drzewko Yule.
Drzewo przynoszone do domów podczas Yule było kolejnym ważnym symbolem w tradycji pogańskiej. Pierwotnie reprezentował Drzewo Życia lub Drzewo Świata wśród wczesnych pogan. Piersi poganie ozdabiali drzewka świąteczne darami, które ludzie chcieli otrzymać od bogów. Były to naturalne ozdoby: szyszki, jagody i inne owoce, a także symbolami świętymi dla bogów i bogini. W niektórych świątecznych tradycjach wokół drzewa rozwieszano girlandy z jagód, aby odwiedzające go ptaki mogły również żywić się z drzewa.
Honor i ochrona: palenie kłody
Zwyczaj palenia Kłody w Yule rozpoczął się wśród starożytnych Skandynawów, którzy palili ogromną kłodę. Ściętym jesionem czcili swojego boga Thora. W tradycji celtyckiej utrzymywano ciągły ogień w palenisku, aby zapobiec przedostawaniu się duchów do domu. Aby ogień palił się n nieustannie, ścinali się duży dąb i wnoszono go do domu. Pień umieszczono jako pierwszy w palenisku, a resztki odkładano, aby spłonęły wraz z przyszłorocznym ogniem. Uważano również, że im dłużej pali się kłoda Yule, tym szybciej słońce wróci na ziemię.
Inne tradycje i symbole Yule
Świece
Świece były kolejnym sposobem na utrzymanie wiecznego płomienia w domu. Symbolizowały światło i ciepło słońca i były używane do odpędzania zła i wabienia powracającego słońca/syna.
Jeżeli szukacie pięknych, rytualnych świec z serca polecam świece Adriana i Gabriela. Zajrzyjcie do Cedrowych Wzgórz.
Wianki
Wianki były również wywodzą się z tradycji pogańskiej. Symbolizowały koło roku i zakończenie kolejnego cyklu. Były wykonane z wiecznie zielonych roślin, ozdobione szyszkami i jagodami i zawieszone je jako dekoracja w całym domu. Ofiarowano je również jako prezenty, które miały symbolizować nieskończoną życzliwość, przyjaźń i radość.
Dzwony/dzwonki
Dzwony często dzwoniły podczas zimowego przesilenia, aby odpędzić demony, które pojawiły się w ciemnych porach roku. Dzwoniono rano, gdy wszyscy zaczęli się budzić, aby przegonić ciemne dni i zwiastować cieplejsze, jaśniejszy czas po przesileniu.
Elfy
Elfy pojawiły się w tradycji Yule, ponieważ starożytni wierzyli, że duchy, które stworzyły Słońce, zamieszkują krainę Elfów. Włączając elfy w obchody Yule zapewniano elfom pomoc w „zmuszenie’ Słońca do powrotu.
Piernik
Piernik w czasach pogańskich był traktowany jako wyjątkowe pieczywo, ponieważ imbir nie był dostępny, dopóki krzyżowcy nie przywieźli go na Północ w XI wieku. Reglamentacja imbiru sprawiła, że pierniki można było wytwarzać tylko podczas świąt, co kojarzyło się z zimą i Yule.
Wassail
Wassail wywodzi się od staroangielskiego słowa waes hael, co oznacza „dobrze”, „bądź zdrowy” lub „dobre zdrowie”. Jest to mocny napój, zwykle mieszanka piwa, miodu i przypraw lub grzanego cydru jabłkowego. Kiedy poganie szli do lasu, aby zdobyć wielki dąb na Yule, namaszczali drzewo wassailem i przystrajali go ciastami nasączonymi wassail. Tak narodził się rytuał wassailingu. W domu wassail w czasie biesiady przelewano do dużej miski, a gospodarz witając swoich gości podnosił drinka i życzył im „waes hael”, na co odpowiadali „drinc hael”, co oznaczało „pij i bądź zdrowy”.
Kolędowanie
Kolędowanie było również popularną tradycją Yule. Małe dzieci uczciły przesilenie zimowe pieśnią. Chodziły przez wioski, śpiewając od drzwi do drzwi. Wieśniacy w zamian nagradzali je słodyczami i drobnymi prezentami, które symbolizowały pożywienie i dobrobyt dawany przez Boginię Matkę wszystkim jej ziemskim dzieciom.
Symbole przyrody w okresie Yule
Ostrokrzew, dąb, jemioła, bluszcz, zimozielone, wawrzyn, jagoda, oset błogosławiony, kadzidło, sosna, szałwia, cedr żółty.
Jedzenie i picie Yule
Ciasto z bali, pierniki, owoce, jagody, orzechy, dania z wieprzowiny, indyk, ajerkoniak, herbata imbirowa, cydr z przyprawami, wassail
Kolory Yule
Czerwony, zielony, biały, srebrny, złoty Czerwony reprezentuje ginącego Holly Kinga. Zielony reprezentuje króla dębu. Biel reprezentuje czystość i nadzieję nowego Światła. Srebro reprezentuje Księżyc. Złoto reprezentuje Słońce/Syna.
Kamienie Yule
Rubiny, Granaty, Bloodstone, Szmaragdy, Diamenty
Bloodstone – kamień jasnowidzów, mistyków i proroków, nazywany kamieniem wyroczni. Wierzono, że pod jego wpływem ma się prorocze myśli. Kamień pomaga na zwiększenie intuicji oraz kreatywności.
Czynności Yule
Kolędowanie ~ Obmycie drzew ~ Spalenie kłody Yule ~ Dekorowanie choinki ~ Wymiana prezentów ~ Całowanie pod jemiołą
Bóstwa Yule: Boginie
Wielka Matka i Bogini Ziemi, Freyja, Gaia, Diana, Bona-Dea, Isis, Demeter Bogowie: Mabon, Bóg Słońca, Gwiazda (Boskie) Dziecko, Dębowy Król, Święty Król, Zielony Człowiek, Czerwony Człowiek, Rogaty, Odyn, Lugh, Apollo, Ra Jakie tradycje i symbole Yule wciąż pojawiają się na waszych uroczystościach świątecznych? Czy znałeś pochodzenie niektórych z tych tradycji Yule, czy też cię zaskoczyły? Chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie w komentarzach poniżej!
O magii drzew w polskim ogrodzie poczytaj TUTAJ