Ogród marzeń – czy warto go mieć?

Ogród marzeń - czy warto go mieć?

Ogród marzeń – czy warto go mieć? Tak. Jeśli o nim marzysz. Jeżeli  nie umiesz przestać wyobrażać sobie siebie z filiżanką kawy na własnym tarasie wpatrzonej w setki odcieni zieleni, zasłuchanej w śpiew ptaków oraz zahipnotyzowanej  brzękiem owadów to zdecydowanie powinnaś mieć swój własny ogród. Nie wiem czy masz już miejsce, w którym ten ogród ma powstać, czy dopiero jego zakup jest na liście Twoich marzeń, ale czas najwyższy działać, bo realizacji marzeń nie powinno się odkładać na później. 

Załóż ogród marzeń i jak najszybciej poczuj jego magię i moc. To o czym powinnaś pamiętać, to to, żeby to był był ogród bliski Twojemu sercu, duszy i temperamentowi.

Ogród marzeń #1

Projekt ogrodu.

Moim zdaniem ogród, aby mógł być tym wymarzonym, w którym czujesz się wyjątkowo i spokojnie powinien pasować do twojej osobowości. Jeżeli masz analityczny umysł, lubisz proste formy i jesteś praktyczna to Twój ogród marzeń pewnie będzie miał proste ścieżki, uporządkowane kolorystycznie rośliny. Natomiast kobieta z artystyczną i romantyczną duszą będzie dobrze czuła się w miejscu pełnym  tajemniczych zakamarków, kolorowych rabat z wcale nie nieidealnie skoszonym trawnikiem.

Wszystko to warto wziąć pod uwagę przystępując do projektowania ogrodu. Niezależnie od tego, czy będziesz robiła to sama, czy lecisz to projektantowi lub ogrodnikowi zacznij od przejrzenia książek i gazet ogrodniczych, zapisz się na fora i do grup na fb dla miłośników ogrodu. Będzie to dla Ciebie niezastąpione źródło inspiracji.

Ogród marzeń #2

Jakie kwiaty do ogrodu?

W ogrodzie nastrój robią rośliny. Ważne jest, żeby cieszyły wszystkie zmysły. Ja lubię trawy, w których pięknie gubi się wiatr od lata do zimy. Ubóstwiam zwiewne klony i tajemnicze wierzby. Zachwycają mnie przeróżne zielenie w moim ogrodzie – od prawie żółtych paproci i klonów, przez nasyconą zieleń trawy, bluszczy i tui, aż do niebieskawych świerków, lawendy i host. Lubię czerwień berberysów i dereni, która gdzieś przebija się pomiędzy morzem zieleni. Kolorowymi bylinami nie tylko maluje obrazy na rabatach, ale pozwalam im napełnić ogród zniewalającym zapachem. W moim ogrodzie marzeń pachną róże, piwonie lawendy, konwalie i zioła. Tymianek i oregano wymykając się z rabat zaplątują się w trawnik i nadepnięte podczas wieczornego spaceru otulają mnie ciepłym i słonecznym zapachem.

Ogród marzeń #3

Kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z pierwszych roślin pojawiających się w wiosennym ogrodzie marzeń. Lubię je mieć – pięknie rozbudzają śpiący po zimie ogród. Wraz z ich pojawienim się do ogrodu wkracza radość i pojawiają się pierwsze obrazy na rabatach. Tulipany sadzi się jesienią. Najlepiej tuż przed mrozami, żeby uchronić cebule przed nadgryzieniem przez nornice i innych wielbicieli tego przysmaku. Razem z tulipanami w ogrodzie rozkwitają szafiry, narcyzy, krokusy, prymule oraz jabłonie i wiśnie. Potem przychodzi czas na kwitnące krzewuszki, bodziszki, róże i lawendy. Latem ogród jest już pełen kolorów i zapachów , które przyciągają mnóstwo latających piękności. Budleje, róże, hortensje i jeżówki oblepione są motylami i przysiadającymi na nich pszczołami.

Ogród marzeń #4

Jak zrobić oczko wodne?

Nie w każdym ogrodzie zmieści się wielkie oczko wodne, ale każdy ogród o tym marzy. Ogród marzeń to taki, gdzie nie może zabraknąć szumu wody i ptaków, które przysiadają na kamieniu, by napić się wody. Oczko wodne w ogrodzie to prawdziwa uczta dla ucha i oka. Ja mam dość mały ogród, więc wykorzystałam sporą starą balię w charakterze oczka wodnego. Nieduża pompka, wielki kamień, kilka roślin i cieszę się szumem wody i widokiem ptaków częściej zaglądających do mojego wymarzonego ogrodu.

Ogród marzeń #5

Wiedźma i jej drzewa.

Pisałam już o tym, że ogród musi pasować do swojego właściciela. Mój jest taki jak ja. Mimo, że jest mały to ma kilka nieoczywistych zakamarków, których strzegą moje drzewa mocy. Bardzo wierzę w moc drzew dlatego mam ich wiele.

Sosny odpowiadają za uzdrowienie, rozwój, obfitość, płodność. Jabłoń pod którą uwielbiamy w ogrodzie czytać, sypiać i pracować to strażniczka miłości, płodności i obfitości. Moje piękne, słonecznie złote klony dbają o to, by w moim ogrodzie i życiu nie zabrakło miłości. Jarzębina, która strzeże „wejścia” do pokoju medytacji przynosi energię ochrony i regeneracji sił.

Cisy chronią mnie i ogród przed zawiścią, urokami i niskimi wibracjami. Dąb odpowiada za uzdrowienie i rozwój, a brzozy to gwarancja ochrony, płodności i zawsze udanych początków. Cedr niesie z sobą moc sukcesu.

Ogród marzeń #6

Mój ogród marzeń to miejsce, gdzie wypoczywam, regeneruje siły, spotykam się z przyjaciółmi oraz gdzie pracuje. To tutaj uspakajam oczy  zmysły, uziemiam się oraz czerpię moc natury. Dałam mu mnóstwo miłości, włożyłam w niego wiele pracy. Odwdzięczył mi się za każdą minutę uważności i troski. W gorące dni otula mnie swoim chłodem, w zimie przypomina o wiośnie. Uczy mnie cierpliwości i systematyczności. wytrwale przyzwyczaja mnie do myśli o przemijaniu i zawsze daje otuchę przypominając, że po każdym końcu następuje inny, zawsze piękniejszy początek. Pokazuje, że deszcze są tak samo ważne jak słoneczne dni, a po każdej burzy przychodzi spokój.

Poczytaj:

O pszczołach w moim ogrodzie marzeń  i o znaczeniu róż, których mam mnóstwo.

Jak urządzić ogród

O tym jak zrobić skalniak?

Jak zrobić donice z betonu.

Kiedy sadzić róże?
Jak zaprojektować ogród przed domem
Co posadzić przed domem
Jak zrobić huśtawkę ogrodową

Podobne wpisy