||

Jak poradzić sobie ze zdradą? Myśl o niej jak o swojej najlepszej przyjaciółce.

Zdrada - moja najlepsza przyjaciółka.

Śniła mi się zdrada! Sen o zdradzie przyśnił mi się długo przed tym jak zostałam zdradzona. Proroczy taki skubaniec. No ale, kogo jak kogo, jednak mnie to przecież dotyczyć nie mogło:). Nie to, że siebie miałam za taka Gwiazdę (chociaż to tez!), bardziej swojego Ex za niezdolną do zdrady pierdołę.  Ex jednak mnie zdradził! I nie powiem – z pomysłem:). Jak poradzić sobie ze zdradą? Pewnie Cię mocno zaskoczę, ale nie umiem myśleć o zdradzie inaczej jak o jednej z najlepszych rzeczy jakie przydarzyły mi się w życiu. Oczywiście nie zawsze tak było. Był czas, kiedy byłam wściekła, zrozpaczona, zraniona tak okrutnie, że nawet wyć z bólu nie umiałam. Piłam tyle wina, że cud, że nie zostałam liderką klubu AA. Jednak naprawdę na trzeźwo nie dało się tego unieść. Rzucałam się jak dziki zwierz w potrzasku.

Niestety chyba jednak ten potrzask najsilniej uciskał mi nie serce, tylko mózg. Sporo zaliczyłam klasycznych głupot: śledzenie winowajcy, próba nękania konkurentki, pakowanie delikwenta i wyrzucanie go z hukiem z domu, tylko po to, żeby za chwilę uznać, że jednak to był błąd i błagać, żeby wrócił. Bo szukając odpowiedzi jak poradzić sobie ze zdradą poczułam, że trzeba ją wybaczyć.

Jak wybaczyć zdradę?

Wrócił, chyba ku mojej i swojej udręce, bo stałam się wredną, zazdrosną babą, z którą nawet ja sama w pewnym momencie wytrzymać nie mogłam. Szczerze przyznawszy, to nie wiem czy zdradę można wybaczyć, bo nie próbowałam wcale. Deklarowałam oczywiście co innego, ale z naszego związku zrobiłam sobie poligon doświadczalny, gdzie z niezwykłą precyzją sprawdzałam jak bardzo możemy siebie wzajemnie zranić.

Czemu to robiłam? Dlaczego nie odpuściłam wcześniej i czemu posypywałam solą zbolałe nasze serca? Tak, jego też bolało. Nie był bezdusznym łobuzem. Sądzę, że po prostu się zakochał. Na pewno też był zamrożony. Utknął gdzieś pomiędzy potrzebą serca, a wielkim poczuciem winy. A ja? Co się działo ze mną?

Samotność

Bałam się samotności, mimo, że samotna byłam dużo wcześniej. Samotna i przeźroczysta – niewidzialna wręcz. Nie umiałam asertywnie wyrażać swoich potrzeb. Miesiącami zjadała mnie złość i frustracja, ale jak wyrazić swoje potrzeby, jak nie wiesz kim jesteś, kim chcesz być i czego potrzebujesz. Trzymałam się jakiś swoich przekonań, chadzałam drogami, które znałam -całą sobą jednocześnie pragnąc biec tam, gdzie mnie wcześniej nie było.

Jak poradzić sobie ze zdradą, a bezradność

Wydawało mi się, że zdrada była dla mnie wielką traumą. Czułam się wobec niej bezsilna. Bezsilna wobec nie moich wyborów, wobec beznadziei, którą czułam każdą komórką ciała. Byłam bezradna wobec niezdecydowania moja Ex, którego dusza i ciało nie mogły się spotkać w tym samym miejscu. Mieszkał z nami, a pragnął być z NIĄ. Z perspektywy czasu i zdobytych doświadczeń wiem, że frustrowała mnie konieczność zmierzenia się z nadchodzącą zmianą. Zdrada obnażyła bylejakość mojego życia. Nie było mi dobrze ani z tym jak wyglądałam, ani jak się czułam, ani jak się zachowywałam. Każdego dnia zakładałam maski. Próbowałam je kiedyś policzyć. Zgubiłam się. Miałam ich mnóstwo. Zakładałam je każdego ranka. Szybko, lekko nerwowo, żeby zdążyć zanim ktokolwiek wstanie, zanim pierwsza świadoma myśl uśmiechnie się do mnie ironicznie i bezgłośnie spyta: Czemu nie chcesz zmiany? Czemu jej unikasz?

Prawie wykrzykiwałam odpowiedź: „Żeby nie słyszeć tych pytań, bo nie chcę/nie umiem/ nie lubię mierzyć się z przyzwyczajeniem, strachem i wstydem. Lubiłam być bezradna. Dużo można za bezradnością schować.

Jak poradzić sobie ze zdradą, czyli krótka historia złości

Chowałam przed światem złość. Nosiłam w sobie kilogramy złości. I wcale nie o tę zdradę chodziło. Złościłam się na siebie za czyny zawinione i niezawinione. Wkurzałam się na swoje życie za to, że nie jest tak piękne jak w reklamie – a przecież kupiłam wszystko co miało to gwarantować. I dom z ogródkiem i samochód i talerze właściwe i psa – tak jeszcze dla pewności. Biczowałam się  za brak miłości, bliskości, za porażkę – no bo jak to? Mi się nie udał związek? Na dziewczynę się złościłam, na niego, na świat cały. I najbardziej chyba na to, że nie miałam tak naprawdę na kogo zrzucić winy. Wiadomo…próbowałam – bo to ona temu winna i on też nie powinien, a gdyby nie jego tata, albo może moja mama? Serio? Dzisiaj naprawdę nie mogę uwierzyć, że byłam w tym miejscu. Oczekiwałam od partnera, że stanie obok jako połówka pomarańczy, złączymy się brzuszkami i staniemy się pełnią.

Jak poradzić sobie ze zdradą i moje Ego

Chowałam za maskami zranione ego, urażoną dumę, wstyd przegranej kobiety, wzgardzonej kochanki, niedocenionej matki, zdradzonej przyjaciółki i niechcianej żony. Dostałam po łapkach. Dzisiaj wiem, że nic nigdy nie jest dane na zawsze, o wszytko trzeba dbać i nic nigdy nie jest winą jednej strony. Wtedy jednak wierzyłam, że wszystko mi się należy, że raz danego nie muszę  pielęgnować.

Jak poradzić sobie ze zdradą, a moje tchórzostwo

Bałam się wziąć odpowiedzialność za własne życie, szczęście, radość i jakość. Zadawalałam się byle czym, żeby jak najdłużej utrzymać iluzje. Nie zdejmować masek, które sobie co rano wciskałam na twarz. Prawda była okrutna – długo przed tym jak zostałam zdradzona oblepiało mnie poczucie nieszczęścia. Byłam jednak okropnym tchórzem, który czekał, aż życie kopnie go w tyłek, żeby się ruszył. Nie chciałam stanąć przed lustrem i powiedzieć….hej dziewczyno dusisz się i nikt nie jest temu winien poza Tobą samą. Wolałam szukać winnych, niż wziąć odpowiedzialność za własne życie. Dzisiaj myślę, że zdrada musiała mi się przydarzyć, żebym przestała się bać.

Co zrobiłam?

Przyszedł jednak moment, że dłużej nie mogłam udawać, że ktoś inny poza mną ponosi odpowiedzialność za moje poczucie szczęścia i spełnienia. Zrozumiałam, że tylko ja mogę sprawić, że moje życie będzie miło więcej radości i jakości. Zdarłam te maski, opuściłam gardę i pozwoliłam sobie na wszystkie kłębiące się we mnie emocje. Jak poradzić sobie ze zdradą? Przepuścić ją przez siebie. Najpierw rozpadłam się na tysiąc kawałków, zalałam się złością, bezradnością a na końcu smutkiem. Potem poszło już prosto. Zaczęłam się zbierać. Kawałek po kawałku odbudowywać swoją pewność siebie, odkrywać swoje potrzeby, przesuwać swoje granice, odkrywać możliwości – jednym słowem zaczęłam się poznawać na nowo. Pomógł mi trening ciała. Odzyskałam formę i wypiękniałam. Poszłam na terapię, gdzie zmierzyłam się demonami, niewspierającymi przekonaniami, łatkami i innymi osłabiaczami, które nosiłam w sobie od dzieciństwa. Przestałam siebie oszukiwać, ścigać się ze sobą, udowadniać, ze zasługuję na miłość, radość i dobre życie. Zaczęłam żyć!

Jak poradzić sobie ze zdradą? Czy mam pretensje, żal i dziurę w sercu? Czy obwiniam, żle życże i roztrząsam? Nie! Raczej mi wstyd!

Wstyd mi przed samą sobą, że byłam tchórzem, który bał się zmierzyć ze swoim życiem. Dostawałam mnóstwo sygnałów, bolała mnie dusza i płakałam po nocach, ale zamiast ruszyć tyłek i powiedzieć szczerze, że nie daje rady wolałam udawać. Frustrowało mnie to i nie umiał żyć radośnie. Zdrada była moją trampoliną do wolności…ba zdrada była moją ostatnią deską ratunku. Gdyby nie ona umarłabym chyba od tego udawania radosnej żony, spełnionej matki i szczęśliwej kobiety. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale nikt nie jest w stanie nas zdradzić, dokąd nie zdradzimy sami siebie. Jak poradzić sobie ze zdradą? Nie zdradzaj siebie! Swoich marzeń, celów. Nie gub wiary w siebie i nie czekaj, aż ktoś uczyni Cię szcześliwą. A co jak on lub ona zdradzi Cię z kimś innym spytasz. Nic! Potraktuj tę zdradę jak najlepszą przyjaciółkę i idź dalej.

Tutaj możesz przeczytać Jak poradzić sobie z rozstaniem.

Cytaty o zdradzie po angielsku #1

Love grows where trust is laid, and love dies where trust in betrayed.

The worst mistake a man can make is to betray a woman who actually fought for him and stood by him and supported him when he was going through the worst in his life.

True love is tested when betrayed.

There is a big difference between being betrayed by an enemy and being betrayed by a friend. The latter hurts more.

Friendship is not capable of ending for if it ends it is only because it never existed.

The worst pain in the world goes beyond the physical. Even further beyond any other emotional pain one can feel. It is the betrayal of a friend.”

Cytaty o zdradzie po angielsku #2

I loved you at your darkest though you crucified me at mine.

If a girl ever steals your man, there’s no better revenge that letting her keep him. Real men.. can’t be stolen.

I have been constantly betrayed and deceived all my life.

It is easier to forgive an enemy than to forgive a friend.

Betray a friend, and you’ll often find you have ruined yourself.

The lesser the friends, the lesser the chances of betrayal.

Shattered legs may heal in time, but some betrayals fester and poison the soul.”

Cytaty o zdradzie po angielsku #3

Why would you do that to me after I gave you everything that I had.

It’s bad enough when you are betrayed by an enemy, but it is infinite times more painful when this betrayal is perpetrated by a loved one.

The lovesick, the betrayed, and the jealous all smell alike.

Better to have an enemy who slaps you in the face than a friend who stabs you in the back.

Some people are willing to betray years of friendship just to get a little bit of the spotlight.

It’s not about who is real to your face. It’s about who stays real behind your back.

When your so called friends say they have your back, make sure they’re not holding a knife.

It is easier to forgive an enemy than to forgive a friend.

Cytaty o zdradzie po angielsku #4

It’s like one day you flipped a switch and became someone i never knew.

All wounds have the ability to heal. The only exception is the wound created by the betrayal of a loved one.

The lesser the friends, the lesser the chances of betrayal.

He who throws away a friend is as bad as he who throws away his life.

I’d rather have no friends than fake ones.

Then you should have died! Died, rather than betray your friends, as we would have done for you!

Dear two-faced friend, I can’t seem to decide which face of yours to slap first.

Cytaty o zdradzie po angielsku #5

Let me refresh your memory alright? I was the one who took your bullshit, I was the one who actually cared about you and I was the one who stuck around even when everyone told me to leave. I was the one who loved you even when you gave me every reason not to. Lastly , I was the one who was there for you when no one else was. I hope you can sleep on that.

Everyone has a reason for cheating, but no excuse will never change the hurt and betrayal it causes.

An honest enemy is better than a false friend. When in doubt, pay more attention to what people do and less to what they say. Actions not only speak louder than words, they are more difficult to fake.

I didn’t lose a friend, I just realized I never had one.

We’re not friends we’re strangers with memories.

Your biggest hater could be your closet friend.

Cytaty o zdradzie po angielsku #6

You learned my secrets, scars, bruises, flaws and then you left.

Friends are supposed to be there for you when you cry, not the reason you cry.

You betryed me, You hurt me, You broke my heart. And You made me cry.

Hell is being betrayed by a trusted friend.

There’s ways you can trust an enemy you can’t always trust a friend. An enemy’s never going to betray your trust.

Don’t fear the enemy that attcks you, but the fake friend that hugs you.

I’m the kind of friend who will help you hide a dead body, but if you betray me, just remember, I know how to hide a body.

Cytaty o zdradzie po angielsku #7

I feel foolish and I feel betrayed.

No pain can ever be compared to the pain of being betrayed by someone so special to your heart.

Betray a friend and you’ll often find you have ruined yourself.

You don’t lose friends, you just learn who your real friends are.

It is more shameful to distrust our friends than to be deceived by them.

They can betray me but I choose not to betray my peace of mind.

When someone betrays me or lies to me, I never try to get even. I just change their role in my life

Podobne wpisy