|

Osho cytaty o życiu, wolności i miłości.

Osho cytaty o życiu i miłości

„Bardzo dziki kraj” produkcji Netflix to dokumentalny serial opowiadający historię sukcesu i upadku guru Rajneesha (Osho) i jego ideologii znanej jako „Rajneeshism”. Film przypomniał historię człowieka, który zainspirował tysiące ludzi z całego świata do opuszczenia swoich domów i podążania za nim w nieznane. Kim był Osho i co przesądziło o jego wyjątkowości i skuteczności? Indie kojarzą się nam z duchowymi przywódcami. Jednak Osho zaskakuje na tle historycznych i duchowych standardów tego kraju. Oparte mocno na idei  „wolnej miłości” nauki Osho wyróżniają jego myśli  zarówno od jemu współczesnych, jak i jego poprzedników w tym sensie, że wierzył w „materialistyczną duchowość”. Warto sięgnąć po którąś z jego licznych książek, bo są źrodłem wiedzy i inspiracji niezależnie od tego na którym  etapów swojego duchowego rozwoju jesteś. Tutaj – we wpisie „Osho cytaty o życiu i miłości.” zebrałam dla Ciebie myśli, które poruszyły mnie najmocniej.

Osho cytaty o życiu i miłości #1

Błądzić jest rzeczą ludzką, przyznać się do tego – boską

Wczoraj nie znałaś tego mężczyzny, tej kobiety. Byliście sobie obcy. Dziś jesteście przyjaciółmi. Kto wie, co zdarzy się jutro? Jutro możecie znów stać się sobie obcy.

Ziarno musi wykiełkować w ciemności ziemi. Dziecko musi rozpocząć życie w ciemnym łonie matki. Każdy początek ma miejsce w ciemności, jest to niezbędny warunek powstawania.

Miłość jest lotosem, pożądanie to błoto, z którego ten lotos wyrasta.

Kiedy czegoś pragniesz, odczuwasz brak. Niech pragnienia ucichną, niech staną się milczącym jeziorem nie-pragnień, a nagle ku twojemu zdziwieniu poczujesz, że masz wszystko.

Weź życie w swoje ręce – w końcu jest ono twoje. Nie jesteś tu, aby spełniać oczekiwania innych. Nie żyj życiem swojej matki, nie żyj życiem swojego ojca, żyj po swojemu.

Buntownikiem jest ten, kto nie przeciwstawia się społeczeństwu, kto rozumie całą jego grę i po prostu wychodzi z niej. Ono staje się mu obojętne. Nie jest przeciw niemu. I to jest piękno buntu: wolność. Rewolucjonista nie jest wolny, bo ciągle z czymś walczy – jak może być wolny ? Ciągle przeciwstawia się czemuś. Jak działając przeciw czemuś, może być wolny ? Wolność oznacza zrozumienie. Trzeba zrozumieć grę i widząc, że z jej powodu dusza nie może się rozwijać, że z jej powodu nie możesz być sobą, po prostu wychodzisz z niej bez szramy na duszy. Przebaczasz, zapominasz i żyjesz, nie trzymając się społeczeństwa ani w imię miłości, ani w imię nienawiści. Dla buntownika społeczeństwo po prostu znikło. Może żyć w świecie albo odejść od świata, ale nie należy już do niego; jest autsajderem.

Osho cytaty o życiu i miłości #2

Jeśli się złościsz, to ty się złościsz. Jeśli jesteś nieszczęśliwy, to ty jesteś nieszczęśliwy. Nikt cię do tego nie zmusza. Nikt nie może cię rozzłościć, dopóki sam nie zdecydujesz, że będziesz się złościł. Wtedy każdy może się przydać jako ekran, na który możesz przenosić swoje myśli. Nikt nie może uczynić cię nieszczęśliwym, chyba że ty sam tak zadecydujesz. Wtedy cały świat pomaga ci tkwić w nieszczęściu. To nie druga osoba, lecz twoja jaźń jest piekłem.

Możesz się dzielić z innymi tylko tym, co masz. Jeśli jesteś nieszczęśliwy, będziesz dzielić się nieszczęściem. A kiedy dwie nieszczęśliwe osoby są ze sobą, to ich cierpienie nie podwaja się, lecz staje się kilkakrotnie większe. To samo dotyczy stanu błogości, to samo dotyczy bycia buntownikiem, to samo dotyczy wszystkiego.

Kochaj całkowicie, a nie pojawi się przywiązanie; kochaj tylko częściowo, a przywiązanie nastąpi. Żyj całkowicie, a nie będziesz bał się śmierci; żyj częściowo, a strach przed śmiercią zawsze będzie ci towarzyszył.

Ignoranci wydają się niezwykle szczęśliwi, ponieważ nie są świadomi celu, w jakim się tu znaleźli. Nie wiedzą, że mają zadanie do wykonania. Są niemal jak dzieci, które wciąż bawią się pluszowym misiem. Te pluszowe misie mogą przybierać różne kształty: dla jednego takim misiem będą pieniądze, dla drugiego – kobiety, a dla jeszcze innego – mężczyźni. Toteż cokolwiek robisz – z radością gromadzisz pieniądze, masz nową dziewczynę, dostałeś awans na wyższe stanowisko – odczuwasz pełnię szczęścia. Gdyby nie twoje upośledzenie, nie byłoby to możliwe.

Osho cytaty o życiu i miłości #3

A śmierć zabierze wszystko, co nagromadziłeś – twoją władzę, twoje pieniądze, twój prestiż. Nic ci nie pozostanie, nawet ślad. Całe twoje życie zostanie unieważnione. Śmierć przyjdzie i zniszczy wszystko, co stworzyłeś, śmierć przyjdzie i udowodni, że wszystkie twoje pałace były tylko domkami z kart.

Rodzimy się sami, żyjemy sami, umieramy sami. Samotność jest naszą naturą, ale nie jesteśmy tego świadomi. Z powodu braku tej świadomości pozostajemy obcy dla samych siebie. Zamiast postrzegać naszą samotność jako niezwykłe piękno i błogosławieństwo, jako ciszę i spokój, jako pogodzenie z egzystencją – interpretujemy ją błędnie jako osamotnienie.

Aby dojść do właściwych drzwi, trzeba wpierw zapukać do wielu niewłaściwych.
Jeśli przez przypadek od razu dobrze trafisz, nie będziesz umiał rozpoznać, że są to te właściwe drzwi.

Dawaj dlatego, że masz, a nie dlatego, że spodziewasz się czegoś w zamian. Wszyscy handlarze kończą w piekle.

Bóg, los, przeznaczenie – wszystko to należy do tej samej kategorii: zrzucania swojej odpowiedzialności na coś, co nie istnieje (…) Bóg, los, przeznaczenie – to fikcyjne słowa, brednie, nic więcej. Porzuć je całkowicie, ponieważ porzucenie ich uczyni z ciebie jednostkę w pełni odpowiedzialną za swoje działania. Dopóki nie weźmiesz odpowiedzialności za siebie, nigdy nie staniesz się silny, nigdy nie staniesz się niezależny, nigdy nie posmakujesz wolności. Możesz być wolny. Ale ceną jest przyjęcie pełnej odpowiedzialności.

Osho cytaty o życiu i miłości #4

Człowiek, który ufa samemu sobie zaczyna dostrzegać piękno zaufania – zaczyna rozumieć, że im bardziej ufa sobie, tym bardziej rozkwita; i więcej spraw akceptuje, tym bardziej spokojny i stabilny się staje; coraz bardziej wyciszony, rozluźniony i opanowany.

Chcę popełniać błędy, chcę się mylić, ponieważ to jedyny sposób, żeby się czegoś nauczyć

Znamy siebie tylko poprzez innych, a inni znają tylko naszą zewnętrzną formę. Dlatego utożsamiamy się z tą formą. Znamy swój obraz odbijający się w oczach innych ludzi albo w lustrze.

Tchórz wsłuchuje się w swój strach i za nim podąża, a osoba odważna odsuwa strach na bok i idzie dalej, zapuszcza się w nieznane.

Każde dziecko jest wychowywane, warunkowane przez jakąś religię. To jedna z największych zbrodni przeciwko ludzkości. Nie ma większego przestępstwa niż zaśmiecanie umysłu niewinnego dziecka pomysłami, które będą hamowały jego życiowe poszukiwania.

Podążając za innymi zatracasz samego siebie.

Miłość to dzielenie się; pożądanie to gromadzenie. Pożądanie zawsze chce, ale nigdy nie daje, a miłość zna jedynie dawanie i nigdy nie prosi o nic w zamian; jest bezwarunkowym dzieleniem się.

Im wrażliwszy się stajesz, tym bardziej poszerza się twoje życie.

Osho cytaty o życiu i miłości #5

Są poszukiwacze prawdy, którzy nigdy nie pomyśleli: „co zrobię z prawdą?”. Nie możesz jej zjeść ani sprzedać; nie możesz zostać prezydentem, dlatego, że znasz prawdę. Co najwyżej, jeśli znasz prawdę, ludzie cię ukrzyżują.

Cały problem polega na tym, że nienawidzisz siebie, a chcesz pokochać drugą osobę; to niemożliwe. Druga osoba także nienawidzi siebie i chce pokochać ciebie. Lekcji miłości musisz najpierw nauczyć się sam.

(…)pokochaj siebie, bo jeśli nie pokochasz siebie, nie pokocha Cię nikt inny. Nie możesz kochać kogoś, kto nienawidzi siebie.
Na tej nieszczęsnej ziemi prawie każdy nienawidzi i potępia siebie. Jak możesz pokochać kogoś takiego? Nie uwierzy ci, nie potrafi kochać siebie, więc skąd ta odwaga u ciebie? Nie potrafi kochać siebie, jak ty możesz go kochać? Będzie podejrzewać jakąś grę, jakąś sztuczkę, pomyłkę oraz będzie podejrzewać że w imię miłości próbujesz go oszukać. Będzie bardzo ostrożny, czujny, jego podejrzliwość zatruje twoje istnienie.
Jeśli kochasz kogoś, kto nienawidzi siebie, próbujesz zniszczyć jego opinię o nim samym. Nikt tak łatwo nie porzuca opinii o sobie, jest ona jego tożsamością. Będzie z tobą walczyć, będzie udowadniać że to on ma racje, a nie ty.
(…)
Tak samo jest z Tobą, Ty też nienawidzisz siebie. Nikomu nie pozwolisz, by Cię kochał. Gdy w pobliżu Ciebie pojawia się ktoś z energią miłości, wycofujesz się, chcesz uciec, boisz się. Doskonale wiesz, że nie zasługujesz na miłość, wiesz, że tylko na powierzchni wyglądasz tak dobrze i pięknie, a w głębi jesteś brzydki. Jeśli pozwolisz temu komuś pokochać się, wcześniej czy później, i raczej wcześniej niż później ten człowiek dowie się jaki jesteś naprawdę.

Osho cytaty o życiu i miłości #6

Religia to najdziwniejszy biznes, jaki stworzono. Nie ma szefa, ale jest mnóstwo pośredników: kapłani, biskupi, kardynałowie, papież – cała hierarchia. A na samej górze – nie ma nikogo.

Wszyscy idioci czują się bezpieczni. Właściwie tylko idioci czują się bezpieczni.

Osoba religijna jest po prostu religijna; nie jest ani hinduistą, ani muzułmaninem, ani chrześcijaninem, ani buddystą – nie ma takiej potrzeby. Jest prawdomówna, szczera, współczująca, kochająca, ludzka – tak ludzka, że niemal reprezentuje boskość w świecie.

Odrzucenie wynika ze słabości- boisz się. Ludzie silni chcą przyjmować wszystko co daje im życie. Religijni, niereligijni, śmiertelni, nieśmiertelni, boscy, diabelscy- to nie ma znaczenia; osoba silna przyjmuje wszystko. I jest dzięki temu bogatsza.

To, co obecnie nazywasz miłością, jest skierowane do kogoś, ograniczone do jego osoby. A miłość nie jest czymś, co można ograniczać. Możesz ją trzymać w otwartych dłoniach, lecz nie w garści. Gdy zamkniesz dłonie, okaże się, że są one puste; gdy je otworzysz, cała egzystencja stanie do twojej dyspozycji.

Osho cytaty o życiu i miłości #7

Prawdy nigdy nie ma w skrajności, prawda zawiera skrajności w sobie. Jest w obu i w żadnej.W życiu każdego człowieka dojrzewanie oznacza zagłębianie się w siebie – tam są korzenie.Mówicie jedno, a robicie coś innego, bo w was samych istnieje rozłam.

Jeśli nie wiesz, jak być w ciszy, cisza staje się ciężarem. Mowa nie służy ci do porozumiewania się. Mówiąc, zrzucasz z siebie ciężar. Tak naprawdę porozumienie za pomocą słów nie jest możliwe, wręcz przeciwnie, w ten sposób możesz uniknąć porozumienia. Możesz mówić, stworzyć wokół siebie ekran słów, który uniemożliwia innym poznanie twojej rzeczywistej sytuacji. Ubierasz siebie w słowa.

Bóg musi umrzeć, jeśli wolność człowieka ma być ocalona. Wybór jest jasny; żaden kompromis nie wchodzi w grę. Z Bogiem człowiek pozostanie niewolnikiem, a wolność będzie tylko pustym słowem. Jedynie bez Boga wolność zaczyna mieć znaczenie.

Jeżeli byłaby możliwość zaistnienia świata bez nienawiści, nie wybrałbym go. Byłby to świat całkowicie martwy, nudny. Mógłby być słodki, lecz zbyt słodki. Pragnąłbyś soli. Jeżeli byłby możliwy świat pozbawiony gniewu, nie wybrałbym go. W tym świecie bowiem nie mogłoby istnieć współczucie. Przeciwieństwa tworzą napięcie i moc. Kiedy żelazo jest poddane działaniu ognia, staje się stalą. Im wyższa jest temperatura, tym twardsza i mocniejsza będzie stal. Jeżeli twoje współczucie przejdzie przez ogień gniewu, to im wyższa temperatura gniewu, tym większa będzie odporność i moc współczucia.

 #8

[…] jeżeli pozwolisz drugiej osobie, by głęboko cię poznawała, ta osoba również pozwoli ci na to samo. Tak właśnie rodzi się zaufanie. W momencie, gdy nie ma w tobie strachu, nie ma go także w drugiej osobie.
Kto nie umie tańczyć, potępi taniec. Kto nie umie śpiewać, potępi śpiew. W ten sposób ukryje własną ułomność i ignorancję.

Psycholodzy stwierdzili, że dziecko potrzebuje obejmowania, przytulania, pocałunków. Ciało potrzebuje pożywienia, a dusza – miłości. Możemy zaspokoić wszystkie fizyczne potrzeby dziecka, jeśli jednak nie będzie ono obejmowane, nie wyrośnie na zdrową osobę. Pozostanie w nim poczucie smutku, zaniedbania, odrzucenia.

[Heraklit]

Miłość przychodzi dopiero po odejściu seksu. Wcześniej miłość to tylko przynęta, gra wstępna i nic innego. Jest jedynie przygotowaniem gruntu do aktu seksu. Jest tylko wprowadzeniem do seksu, przedmową, niczym innym. Dlatego im więcej seksu między dwojgiem ludzi, tym mniej miłości, ponieważ przedmowa jest niepotrzebna. Gdy dwoje ludzi jest w miłości i nie ma między nimi seksu, będzie wielka miłość romantyczna. Ale kiedy wkroczy seks, miłość znika (…). Potrzeba mu wprowadzenia, potrzeba gry wstępnej. Miłość, jak my ją znamy, jest tylko okryciem nagiego faktu seksu.

Pamiętaj, przegrasz życie jeśli będziesz ścigał jakieś cele, ponieważ życie nie ma celu. (…) Donikąd nie zmierza, po prostu raduje się z samego siebie.

Osho cytaty o życiu i miłości #9

Dobre intencje nieświadomych ludzi bywają niezwykle niebezpieczne. Skutki działań takich ludzi są często wręcz dokładnie odwrotne do zamierzonych.

Człowiek to miejsce spotkania ziemi z niebem, spotkania ciała z duszą.

Nie wierzę w wiarę. Moje podejście polega na poznawaniu, a to zupełnie inny wymiar. Zaczyna się od zwątpienia, a nie od wiary. Gdy w coś uwierzymy, przestajemy pytać. Wiara to jedna z najbardziej szkodliwych rzeczy, które niszczą ludzką inteligencję.

Człowiek taki, jaki jest, nie wystarczy. Może być kimś więcej, kimś o wiele więcej. Kimkolwiek jest, jest tylko ziarnem. Nie wie, jaki ma w sobie potencjał.

Ludzie potrafią zrozumieć rzeczy skomplikowane, ale nie są w stanie pojąć spraw prostych. Coś skomplikowanego można podzielić, przeanalizować, logicznie rozważyć, ale co zrobić z prostą rzeczą ? Nie można jej analizować, dzielić na kawałki, nie ma czego badać. Ponieważ jest to takie proste, przegapiasz to.

Osho cytaty o życiu i miłości #10

Krzak róży zgodził się być słoniem: słoń zgodził się być krzakiem róży. Orzeł martwi się, jest bliski pójścia do psychiatry, bo chce być psem; a pies trafia do szpitala bo chce fruwać jak orzeł. To stało się z ludzkością. Największym nieszczęściem jest zgodzić się być kimś innym; nigdy nie możesz dojrzeć. Nigdy nie możesz dojrzeć jako ktoś inny. Dojrzeć możesz tylko jako TY. Musisz porzucić „powinieneś”, musisz też przestać zbytnio przejmować się tym, co ludzie mówią.

Każda osoba jest nieskończoną tajemnicą – niewyczerpaną i niezmierzoną. Dlatego nigdy nie można powiedzieć: Znam ją lub znam jego. W najlepszym wypadku możesz powiedzieć: Starałem się najlepiej, jak mogłem, lecz tajemnica pozostała tajemnicą.

(…) na tym, świecie prawda nie jest nagradzana. Wprost przeciwnie, za prawdę jest się karanym na tysiące różnych sposobów.

Gdy raz nawiążesz kontakt ze swoją duszą, miłość przestaje być dla ciebie związkiem, staje się twoim cieniem.

(…) odrobina inteligencji, trochę poczucia humoru, nieco kochającego serca – niewiele potrzebujesz, żeby wejść w swoją istotę.

#11

Odpowiedzialność i wolność idą razem. Jeśli nie chcesz mieć odpowiedzialności, nie możesz mieć też wolności. One przychodzą i odchodzą razem. Jeśli odrzucasz odpowiedzialność, musisz zaakceptować taką czy inną niewolę.

W miłości człowiek się rozwija, w strachu – kurczy, a strachu człowiek zamyka się, w miłości – otwiera. W strachu człowiek wątpi, w miłości – ufa.

Ludzie niereligijni nie są fanatykami. Są bardziej otwarci, zdarza im się słuchać, przedyskutować coś, przedstawić argumenty, pytać i poszukiwać. Fanatycy religijni nie mają zamiaru wysłuchania kogokolwiek.

Więzienia to rodzaj uniwersytetów, w których na koszt państwa, uczy się, jak być przestępcą. Znajdziesz tam profesorów od zbrodni, dziekanów działalności przestępczej, wicekanclerzy, kanclerzy – różnych ludzi, którzy popełnili każde możliwe przestępstwo. Nowy więzień od razu zaczyna się uczyć.

Osho cytaty o życiu i miłości #12

Jeśli zasmakowałeś miłości, jeśli przeżyłeś kilka chwil radości, tego niesamowitego bicia, gdy dwoje ludzi przestaje być dwojgiem… Jednak spadasz z tego szczytu raz po raz i z każdym twoim upadkiem ciemność jest o wiele większa, bo już wiesz, że istnieje światło. Już wiesz, że istnieją szczyty, że życie ma ci o wiele więcej do zaoferowania. Wiesz, że ta przyziemna egzystencja, codzienne chodzenie do biura, wracanie do domu, jedzenie i spanie to nie wszystko, że to przyziemne życie jest tylko przedsionkiem pałacu.
Jeśli nigdy nie zaproszono cię do wnętrza pałacu, jeśli zawsze mieszkałeś w przedsionku, myślisz, że takie jest życie, to jest twój dom.

Pewnego razu okno otwiera się i widzisz wnętrze pałacu, jego piękno, jego wspaniałość, jego przepych. Możesz też zostać na chwilę zaproszony do środka, ale potem musisz wyjść. Wtedy przedsionek już nigdy cię nie zadowoli, stanie się ciężkim brzemieniem na twoim sercu. Teraz będziesz cierpiał, twoje cierpienie będzie wielkie.

Moje spostrzeżenie jest takie, że ludzie, którzy są bardzo nietwórczy, są bardziej zadowoleni od twórczych ludzi. Twórczy człowiek jest bardzo niezadowolony, gdyż wie, że możliwe jest wiele więcej, a się nie dzieje. Dlaczego to się nie dzieje?
Twórczy człowiek ciągle poszukuje. Nie potrafi odpoczywać, ponieważ doznał kilku przebłysków. Raz na jakiś czas okno otwierało się i ujrzał to, co poza. Jak może odpoczywać? Jak może czuć się wygodnie i przytulnie w tym przeklętym przedsionku? Wie o pałacu, widział króla, wie też, że: ‘Ten pałac należy do mnie, mam do niego prawo’. Wszystko, co trzeba zrobić, to wejść do pałacu, stać się jego stałym mieszkańcem. Tak, człowiek ten bywał w środku, ale zawsze po chwili musiał wyjść.
Im bardziej człowiek jest wrażliwy, tym większe zobaczysz u niego niezadowolenie. Im bardziej jest inteligentny, tym bardziej jest niezadowolony. Zawsze tak było.

Cytaty o życiu i miłości #13

Człowiek rodzi się po to, żeby przeżyć życie i to od niego zależy czy go nie przegapi.

Pozwól mi potknąć się, to mnie nie zabije. Nauczy mnie, jak się nie potykać, jak zachować czujność, jak zapamiętać, gdzie są kamienie. Ale jeśli trzymasz mnie za rękę – jak długo będziesz mógł to robić? Jak długo ze mną zostaniesz? Jeśli możesz mi zagwarantować, że zawsze ze mną będziesz, to oczywiście się zgadzam.

Doświadczaj wszystkiego , bądź wdzięczny, ale nie zatrzymuj się i nigdy nie oczekuj ponownie tego samego doznania, bo zamyka ci to drogę do większych doznań.

Osho cytaty po angielsku #1

 

A certain darkness is needed to see the stars.

 

    

 

Mind: A beautiful servant, a dangerous master.

 

 #2

   

 

Tomorrow never comes, it is always today.

 

Love is the goal, life is the journey.

  

 #3

 


 

The feminine is more powerful than the masculine, the soft is more powerful than the hard, the water is more powerful than the rock.

Podobne wpisy