Ciekawostki o koniach – fakty, które Cię zaskoczą!

Ciekawostki o koniach - fakty, które Cię zaskoczą!

Konie to  fascynujące stworzenia. Towarzyszą ludziom od niemalże zawsze. Konie to zwierzęta robocze, towarzysze życia i broni oraz sportowi zawodnicy. Zachwycają się nimi nie tylko jeźdźcy, ale też badacze tych niezwykłych zwierząt. Można spędzić wiele lat badając ich zachowania, sposób bycia oraz historię, a i tak ciągle odkrywać coś nowego. Ciekawostki o koniach to wpis zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców i miłośników koni.

Zebrałam już dla Ciebie cytaty o koniach, filmy o koniach, książki o koniach. Teraz czas na końskie ciekawostki, które Cię zaskoczą!

Ciekawostki o koniach #1

1. Konie nie mogą oddychać przez usta. Konie są zwierzętami, które muszą „obowiązkowo oddychać nosem”, co oznacza, że ​​mogą oddychać tylko przez nos, a nie przez usta, jak ludzie.

2. Konie mają tak zwany „aparat usztywniający”, który jest systemem ścięgien i więzadeł, który pozwala koniowi zablokować nogi w pozycji, aby mógł się zrelaksować bez przewracania się. Kiedy nie śpią, konie używają tego aparatu również do odpoczynku, stojąc przez dłuższy czas. Dzięki temu się nie męczą. Pozwala im to oszczędzać energię podczas stania, dzięki czemu w razie potrzeby są gotowe do biegu. Jednak mitem jest, że konie nigdy nie kładą się – każdego dnia spędzają krótką ilość czasu, kładąc się, żeby zapaść w głęboki sen.

3. Jeśli zaistnieje sytuacja, w której  konie muszą walczyć, mogą przejść od stania w miejscu do zadania potężnego kopniaka w zaledwie 0,3 sekundy. Człowiekowi taka reakcja zajęłaby aż 1,6 sekundy.

4. Uszy konia ruszają się niemalże cały czas. Małżowina uszna konia sterowana jest dwudziestoma małymi mięśniami. Ludzie mają tylko trzy mięśnie w uszach. Duża liczba mięśni w uchu sprawia, że ucho konia może obracać się prawie 180 stopni. Dzięki temu koń umie zlokalizować dźwięki niesłyszalne dla człowieka. Ponad to konie odbierają dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości niż człowiek tj. 25000 Hz ( człowiek – ok. 20 000 Hz). Koń odwraca głowę, a niekiedy całe ciało w kierunku dźwięku, który usłyszy. 

5. Konie mają też prawie 360 ​​stopni pola widzenia. Wynika to z ustawienia oczu po bokach głowy. Jednak mają dwa martwe punkty – jeden bezpośrednio za nimi, a drugi tuż z przodu i pod nosem. Oznacza to, że nie widzą trawy, na której się pasą, ani marchewki, którą im wystawisz! Zamiast tego używają swoich ruchliwych i wrażliwych ust, wąsów i węchu, aby wiedzieć, co jest przed nimi i zdecydować, czy chcą to zjeść.

Ciekawostki o koniach #2

6. Konie nie mają zębów na środku pyska .Możesz również oszacować, ile lat ma koń, patrząc na jego zęby. Wraz z wiekiem konia zmienia się kształt i liczba jego zębów. Na tej podstawie szacuje się wieku danego osobnika. Sprawdza się starcie rejestrów, czyli zgłębień na powierzchni zębów koni. Ich głębokość w zębach stałych wynosi 6 mm na dolnej i 12 mm na górnej szczęce, a ścierają się w  tempie ok. 2 mm na rok.

7. Gdyby zawiodły inne sposoby, to po zębach można też odróżnić płeć koni. Konie płci męskiej od żeńskiej rożni liczba zębów. Samce mają ich 40, a samice 36.

8. Konie to bardzo inteligentne zwierzęta. Można ich nauczyć wielu różnych rzeczy poprzez pozytywne wzmacnianie i szkolenie. Jedno z badań wykazało, że konie mają zdolność komunikowania swoich potrzeb swoim opiekunom. Konie nauczyły się przekazywać informację, czy chcą założyć czy zdjąć koc poprzez dotykanie odpowiednich symboli na tablicy.

9. Szacuje się, że najwcześniejszy przodek konia żył 55 milionów lat temu . Ten przodek był wielkości labradora. Konie zostały udomowione około 6000 lat temu. Szacuje się to na podstawie dowodów znalezionych na stanowiskach archeologicznych. Po raz pierwszy zostały udomowione i były źródłem pożywienia.

10.  Konie mają stałą miednicę, więc nie mogą robić szpagatów. Zakres ruchów jednak pozwala im drapać uszy tylnymi kopytami.

Ciekawostki #3

11. Konie to zwierzęta bardzo towarzyskie. Naturalni wrogowie współczesnych koni już nie występują, lęk przed nimi jest czymś, co ciągle determinuje ich wiele końskich zachowań. Konie szukają bezpieczeństwo w stadzie i przez to tworzą ze sobą silne relacje społeczne. Wykorzystują swoje zmysły, aby rozpoznać znajome konie. Spędzać czas z tymi, z którymi się zaprzyjaźniły. Na wolności jeden koń będzie stał na straży, podczas gdy inne konie w stadzie poświęcają czas na jedzenie, odpoczynek i sen. Nigdy nie zdarza się tak, że wszystkie konie jednocześnie śpią, jedzą, czy odpoczywają.

12. Konie mają największe oczy ze wszystkich ssaków lądowych.

13. Konie wstają i potrafią biegać już w ciągu kilku godzin po urodzeniu.

13. Kiedy konie wyglądają, jakby się śmiały, w rzeczywistości Nie uśmiechają się, tylko wąchają. Tak zachowują się przeważnie ogiery. Podnoszą do góry wargę i głowę, żeby zdecydować czy zapach jest dobry czy zły.

14. Kiedyś ludzie myśleli, że konie są daltonistami. Nie są, chociaż lepiej widzą żółcie i zielenie niż fiolety i purpury. wynika to z tego, że u koni występuje tak zwany wzrok dichromatyczny. Konie posiadają na siatkówce oka tylko dwa rodzaje czopków wrażliwych na barwy. Ludzka siatkówka ma ich trzy rodzaje.

15. Zęby konia zajmują w głowie więcej miejsca niż mózg

Ciekawostki o koniach #4

16. Końskie kopyta są wykonane z tego samego białka z którego zbudowane są  ludzkie włosy i paznokcie.

17. Przyczepa dla koni („boksy dla koni”) została wymyślona przez Lorda George’a Bentincka. Brytyjczyka, który potrzebował bardziej efektywnego transportu, aby przewieźć swoje sześć koni z jednego toru wyścigowego na drugi.

18. W 1872 r. Leland Stanford (1824-1893) założył się, że w pewnym momencie galopu wszystkie cztery kopyta konia uniosą się jednocześnie. Eadweard Muybridge (1830-1904) udowodnił, że ma ma on rację fotografując konia wyścigowego o imieniu Sallie Gardner.

19. Najdłużej żyjący koń  zmarł podobno w wieku 62 lat. (Koń z XIX wieku o imieniu „Stary Billy”)

20. Najszybsza zarejestrowana prędkość sprintu konia wyniosła 88 km/h. Większość koni galopuje z prędkością około 44 km/h . 

21. Koń Przewalskiego jest jedynym prawdziwie dzikim gatunkiem konia, który wciąż istnieje. Ostatnia dziko przetrwała  populacja występuje w Mongolii. Istnieje jednak wiele populacji zdziczałych koni m.in. mustangi w Ameryce Północnej. 

22. Konie używają uszu, oczu i nozdrzy, aby wyrazić swój nastrój. Swoje uczucia komunikują również poprzez mimikę twarzy.

Ciekawostki o koniach #5

19. Wokalizacje są bardzo ważne dla koni. Przykłady: Odgłosy rżenia i rżenia są wydawane, gdy konie spotykają się lub odchodzą. Ogiery (dorosłe konie płci męskiej) wydają głośne ryki jako zawołania godowe, a wszystkie konie będą prychać, aby ostrzec innych o potencjalnym niebezpieczeństwie. (Źródło: Jedyny)

20. Około 4,6 miliona Amerykanów w taki czy inny sposób pracuje w przemyśle końskim. Amerykański przemysł koński ma wpływ gospodarczy w wysokości 39 miliardów dolarów rocznie na zaledwie dziewięć milionów koni amerykańskich. Na świecie jest około 58 milionów koni, a znakomita większość jest pod opieką człowieka. (Źródło: American Horse Council)

21. Mózg dorosłego konia waży ok. 700 gram –  mniej więcej połowę mniej niż mózg człowieka. 

22. Konie nadal zajmują honorowe miejsce w wielu kulturach. Często związane jest to z ich bohaterskimi wyczynami na wojnie. Chiny są jednym z tych krajów, gdzie koń i symbol konia odgrywają dużą rolę w kulturze.

Koń jest siódmym ze wszystkich zwierząt chińskiego zodiaku. W kulturze chińskiej reprezentuje szybkość i wolność. Wiele północnych grup etnicznych, takich jak Mongołowie czy Mandżurowie, oddaje cześć koniom. Człowiek urodzony w roku Konia uważany jest za kogoś niezwykle aktywnego i energicznego. Przypisuje mu się cechy takie jak towarzyskość , poczucie humoru, pewność siebie. Uwielbia ludzi i wydarzenia kulturalne.

23. Konie nie potrafią wymiotować. 

24. Istnieje tylko jeden gatunek konia domowego, ale około 400 różnych ras, które specjalizują się we wszystkim, od ciągnięcia wozów po wyścigi. Wszystkie konie pasą się.

25. Koń widzi w nocy lepiej niż człowiek. Jednak oczom konia potrzeba więcej czasu na przystosowanie się od jasnego do ciemnego i od ciemnego do jasnego niż oczom ludzkim. 

26. Pierwszym sklonowanym koniem była klacz rasy Haflinger we Włoszech w 2003 roku. 

Ciekawostki o koniach #6

27 Konie lubią słodkie smaki i zwykle odrzucają wszystko, co kwaśne lub gorzkie. 

28. Dzikie konie zazwyczaj gromadzą się w grupach liczących od 3 do 20 zwierząt. Na czele grupy, składającej się z klaczy (samic) i młodych źrebiąt, stoi ogier (dojrzały samiec). Kiedy młode samce przestają być źrebiętami, w wieku około dwóch lat, ogier je odpędza. Źrebaki następnie wędrują z innymi młodymi samcami, aż będą mogły zebrać własną grupę samic. 

29. Koń patrzy tam, gdzie skierowane są jego uszy. Jeśli uszy skierowane są w różnych kierunkach, koń patrzy na dwie różne rzeczy w tym samym czasie. 

32. Wzrost koni mierzy się w od  „kłęba” Kłąb to takie miejsce na karku konia. Nie mierzymy wysokości konia „z głową”, tylko „w kłębie”. Miarka dosięga kłębu, który umieszczony jest tuż za szyją konia. Mierzy się tak chociażby dlatego że konie mają różne głowy.
Najwyższym koniem w historii był Shire o imieniu Sampson. Miał 7 stóp, 2 cale wzrostu. Urodził się w 1846 roku w Toddington Mills w Anglii. 

33. Serce przeciętnego konia waży około 3 do 5 kg

34. Rekord najdłuższego skoku nad wodą należy do konia o imieniu Coś, który skoczył 27 stóp, 6 i 3/4 cala 25 kwietnia 1975 r. w Johannesburgu w RPA. Dosiadał go Andre Ferreira.

35. Rekord najwyższego skoku wykonanego przez konia należy do konia o imieniu Huaso, który skoczył 8 stóp, 1 i 1/4 cala 5 lutego 1949 roku w Vina del Mar w Chile. Dosiadał go kapitan Alberto Larraguibel. 

36. Naukowcy uważają, że pierwszy znany przodek konia żył około 50 milionów lat temu. Ten prehistoryczny koń nazywa się Eohippus i miał cztery wyściełane palce na przednich nogach i trzy wyściełane palce na tylnych nogach.)

37. Konie piją od 15 do 35 litrów wody dziennie (więcej w cieplejszym klimacie).

38. Odrośnięcie całego kopyta zajmuje 9-12 miesięcy. 

39. Możesz stwierdzić, czy koń jest zimny sprawdzając to za jego uszami. Jeśli to miejsce jest zimne –   koń też.

40. Jeśli koń ma czerwoną wstążkę na ogonie, znaczy to, że kopie. 

41. Konie są zwierzętami społecznymi i nie czują się komfortowo, kiedy są trzymane samotnie. Są smutne i opłakują towarzyszy.

 

 

Podobne wpisy