Kto zabrał mój ser, czyli krótko i prosto o zmianach.

Kto zabrał mój ser

Zabawne, jak czasami natykasz się na rzeczy, które były tuż przed twoim nosem, przez cały czas. Kto zabrał mój ser? – Mam tę książkę od co najmniej 10 lat. Grzecznie stała na półce, podczas gdy ja się zastanawiałam jak szybko i prosto zilustrować konieczność i nieuchronność zmian pisząc „Zmiany w biznesie – luksus czy konieczność?”

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Mam teraz okazję podzielić się z Tobą  wspaniałymi lekcjami Spencera Johnsona w temacie zmian i zachęcić Cię do zakupu tej książki. Kto zabrał mój ser, to pozycja która trzeba mieć we własnej bibliotece i do której warto wracać.  To przypowieść o dwójce małych ludziach i dwóch myszach w labiryncie. Wszyscy oni szukają sera.  Każda postać reprezentuje inny stosunek do zmian, a ser jest tym, co uważamy za swój sukces.

Kto zabrał mój ser – 3 najważniejsze lekcje

Ser to sukces, a sukcesem może być wszystko czego potrzebujesz, o czym marzysz. Może dotyczyć zarówno uwierającej cię duszy, miłości czy stanu konta. Kiedy poczujesz, że coś coś Cię boli lub czegoś pragniesz to jest to właśnie ten tytułowy ser. Oto 3 lekcje na temat sera. Zbyt długie myślenie o swoim serze może cię sparaliżować, więc po prostu zacznij szukać. Nic nie trwa wiecznie, więc miej oczy otwarte na nadchodzące zmiany. Zawsze możesz znaleźć nowy ser, a z chwilą, gdy wprawisz swoje życie w ruch, wszystko stanie się lepsze.

Czy jesteś gotowy/a, aby zostać mistrzem zmian? Poszukajmy tego sera!

Lekcja 1

Przestań myśleć za dużo o swoim serze i zacznij go gonić. Dwie myszy w naszym labiryncie to Sniff i Scurry. Większość czasu spędzają biegając po korytarzach labiryntu w poszukiwaniu sera. Skręć za róg, biegnij do końca, zobacz, czy nie ma sera, a jeśli nie, zawróć i wróć. To ich wzór i chociaż wydaje się to trochę bezmyślne i nie ustrukturyzowane, w rzeczywistości oszczędza im dużo czasu i energii.

Hem i Haw, dwoje małych ludzi, również spędzają dni w labiryncie w poszukiwaniu sera, ale nie dlatego, że są głodni – myślą, że znalezienie go sprawi, że poczują się szczęśliwi i odniosą sukces. Jednak ze względu na to, że posiadają złożone mózgi dużo o serze myślą. Zastanawiają się jak najszybciej mogą znaleźć ser, które strategie najlepiej sprawdzą się w pokonywaniu labiryntu, jak śledzić te strategie, jak będzie wyglądać znalezienie sera i kiedy w końcu go znajdą. Za każdym razem, gdy skręcają w kolejny pusty róg, zastanawiają się oczywiście, czy w labiryncie w ogóle jest jakiś ser.

Życie jest takie samo. Każda minuta, którą spędzasz zastanawiając się, jak wygląda sukces, jak go osiągnąć, czy jest to możliwe i jak będziesz się czuł w przyszłości, to minuta, której nie poświęcasz na pracę nad tym. Ludzie to skomplikowane istoty, ale to nie znaczy, że musimy wszystko komplikować. Bądź bardziej jak mysz i po prostu zacznij biegać. Świat nie odpowiada na Twoje plany. On reaguje tylko na to co robisz!

Lekcja 2

Nawet największy ser nie będzie na Ciebie czekał wiecznie, więc postaraj się zauważać nadchodzące zmiany. Sniff i Scurry szybko znaleźli duży zapas sera na Stacji C.  Codziennie wpadali na przekąskę. Lubili ją, jednak zauważyli, że każdego dnia ilość sera malała, powoli, ale systematycznie. Gdy zdali sobie sprawę, że wkrótce się skończy, postanowili ruszyć dalej i wkrótce znaleźli kolejny ogromny ser na stacji N.

Dla odmiany kiedy Hem i Haw znaleźli stację C, osiedlili się tam i szybko przyzwyczaili się do nowego status quo. Celebrowaniu odnalezienia sera oddali całą energię.Serowa uczta wkrótce stała się centrum ich życia, ponieważ myśleli, że jest to uczciwa nagroda za całą ciężką pracę. Byli tak zajęci serem, że nie zauważyli, jak znika, kawałek po kawałku. Przeoczyli fakt, że niektóre rogi spleśniały. Pewnego ranka obudzili się i odkryli, że ktoś przeniósł ich ser.

To sprawiło, że Hem i Haw byli smutni, przygnębieni, czuli się traktowani niesprawiedliwie. Zamiast wyruszyć na poszukiwanie nowego sera, wracali do Stacji C, coraz bardziej głodni i słabsi. Żaden ser nie jest wieczny. Zmiana zawsze nastąpi, prędzej czy później. Zamiast oszukiwać się, że wszystko pozostanie takie samo na zawsze, zawsze miej oczy otwarte na zmiany.

Lekcja 3

Nie martw się! Niezależnie od okoliczności zawsze można znaleźć nowy ser. W chwili, gdy zaczniesz się ruszać, wszystko się poprawi. Najlepsze w poszukiwaniu sera nie jest to, że go znajdujesz i możesz cieszyć się nim całe życie. Chodzi o to, że zawsze można znaleźć więcej sera. Haw w końcu znudził się siedzeniem, więc postanowił sam poszukać nowego sera. Kiedy wyruszył, jego sytuacja natychmiast się poprawiła. Tak, na początku znalazł tylko kilka kawałków sera tu i tam, ale to było o wiele lepsze niż nicnierobienie i sparaliżowanie strachem. Po tym, jak raz się odważysz, by iść dalej pomimo swoich lęków, uścisk strachu nigdy nie będzie tak silny, jak kiedyś. Haw zdał sobie sprawę, że lęki nagromadzone w jego umyśle były o wiele gorsze niż nawet największe wyzwania z którym przyszło mu się zmierzyć. Pełen pewności siebie kontynuował eksplorację labiryntu, aż w końcu znalazł Sniffa i Scurry’ego na stacji N, gdzie we trójkę dzielili się nowym serem, który znaleźli.

Kto zabrał mój ser to książka, która świetnie nadaje się do inspirowania zespołów, uczniów, ale też każdego, kto utknął gdzieś pomiędzy lękiem przed zmianą, a  żalem za starymi czasami. Opisuje prosty wzór przyjmowania zmian, odnajdywania sukcesu, szukania kolejnych zmian, a następnie ponownego przyjęcia ich.  Takie podejście pomaga pielęgnować  optymistyczne nastawienie do życia. Naprawdę fajna książka! Doskonała na prezent. Przyda się każdemu – niezależnie od wieku i pozycji zawodowej.

Jakie są ekstra bonusy?

Książkę tę łatwo przegapić uważając ją za zbyt prostą jeśli chodzi o korporacje, albo traktując jako biznesową będąc uczniem czy studentem. Zmiana jednak jest tym co po pierwsze nastąpi zawsze, a po drugie dotyczy każdego. Warto więc po nią sięgnąć i wykorzystywać szeroko. Jest niewyczerpalna liczba pytań, które możesz sobie zadać po lekturze tej książki.

W jaki sposób wizualizacja może wydobyć Cię z depresji, gdy stracisz swój ser?  Co mogłoby być Twoim kolejnym serem? Jakie pytanie zadać swoim pracownikom/dzieciom, aby pomóc im zastosować lekcje z tej książki? Co różni Sniffa a Scurry’ego? Komu poleciłabyś/ poleciłbyś książkę „Kto ukradł mój ser?”

Kto zabrał mój ser cytaty#1

A co byś zrobił, gdybyś się nie bał?

To, czego się boimy, nigdy nie jest tak straszne jak nasze wyobrażenia na ten temat. Lęk, który wyolbrzymiasz w twojej głowie, jest gorszy od rzeczywistego.

Jeśli opanujesz lęk, poczujesz się wolny.

Życie nie jest prostym i łatwym do przejścia korytarzem,
którym podążamy wolni i nieskrępowani.
Jest labiryntem, w którym musimy nieustannie szukać drogi,
często czujemy się zagubieni i wystraszeni, ciągle trafiamy w ślepe zaułki.
Jeżeli jednak nie tracimy wiary, to na pewno otworzą się przed nami drzwi.
Być może nie te, o których myślimy, ale zawsze będzie za nimi czekało na nas coś dobrego

Kto zabrał mój ser cytaty#2

Lepiej prowadzić poszukiwania w labiryncie niż pozostać w bezserowej sytuacji.

Zrozumiał, że lepiej jest być świadomym brutalnej rzeczywistości, niż pławić się w przyjemnych iluzjach.

Obserwuj małe zmiany. Będziesz gotów na duże, kiedy nadejdą.

Dostrzegając drobne zmiany, szybciej się przystosujesz do zmian głębszych, które na pewno nadejdą.

Teraz wiedział, że gdy zmieniamy swoje przekonania, zmieniamy także postępowanie. Możesz wierzyć, że zmiana ci zaszkodzi, i wtedy jej nie chcesz. Ale jeśli uwierzysz, że Nowy Ser da ci szczęście, zacznij go poszukiwać. Wszystko zależy od tego, jakie przekonanie sobie wpoisz.

Jeśli się nie zmienisz, to zginiesz.

Podoba mi się myśl, by zmieniać zachowania zamiast zrywać związki z innymi. Schematyczne postępowanie wobec innych ludzi doprowadzi każdy związek do takiego samego końca

Kto zabrał mój ser cytaty#3

Napisy na ścianach:
Jeśli masz Ser, Jesteś szczęśliwy.
Im Ser jest dla Ciebie ważniejszy, tym bardziej chcesz go zatrzymać.
Jeżeli się nie zmieniasz to giniesz.
Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?
Wąchaj często swój Ser, będziesz wiedział, kiedy się psuje.
Ruch w nowym kierunku pomaga Ci znaleźć Nowy Ser.
Kiedy pokonasz swój lęk, będziesz wolny.
Wyobrażenie Nowego Sera, zanim go znajdziesz, sprawi, że zaczniesz szukać.
Im szybciej zrezygnujesz ze Starego Sera tym wcześniej znajdziesz Nowy.
Bezpieczniej jest błądzić w Labiryncie niż pozostawać w bezsensownej sytuacji.
Stare przekonania nie doprowadzą Cię do Nowego Sera.
Wierząc, że możesz znaleźć Nowy Ser, który da ci radość, zmieniasz kurs.
Obserwuj małe zmiany. Będziesz gotów na duże, kiedy nadejdą.

Zmiany są nieuchronne. Odbiorą Ci Ser.
Przygotuj się na zmiany. Twój Ser na pewno zniknie.
Zmieniaj się. Nie daj się wyprzedzić swojemu Serowi.
Zasmakuj w przygodzie i delektuj się Nowym Serem.

To, z czym naprawdę musimy skończyć, to, przyzwyczajenia, które są przyczyną złych relacji w naszych związkach

Bojek, popatrz na siebie! Robisz wciąż to samo i dziwisz się, że nic się nie zmienia. Gdyby twoja sytuacja nie była tak tragiczna, byłaby po prostu zabawna.

Kto zabrał mój ser cytaty#4

Należy widzieć rzeczy takimi, jakie są, być elastycznym i działać szybko.
Nie wolno komplikować spraw i hołdować przesądom, które budzą strach.
Trzeba obserwować małe zmiany i dzięki temu być przygotowanym na wielkie zmiany, które nadejdą.
Bójek wiedział, że do zmian należy przystosować się szybko, ponieważ jeżeli się tego nie zrobi na czas, to można stracić szansę raz na zawsze.
Musiał przyznać, że najsilniejsze hamulce tkwiły w nim samym i nic nie zmieniało się na lepsze, dopóki on się nie zmienił.
Najważniejsze jednak ze wszystkiego było to, że gdzieś zawsze jest Nowy Ser, niezależnie od tego, czy potrafisz go teraz dostrzec, czy nie. Zdobędziesz go, gdy przezwyciężysz strach i wyruszysz na poszukiwania.

Posiadanie sera nikomu nie doskwiera.

Stare przekonania nie doprowadzą cię do nowego sera.

Często wąchaj swój ser, a będziesz wiedział kiedy zaczyna się psuć.

Najszybsze zmiany powoduje śmiech z własnej głupoty, przełamujesz się i ruszasz do przodu.

…o wiele lepiej jest spowodować zmianę wtedy, gdy możesz to zrobić, niż czekać, aż sama zajdzie i potem adoptować się do sytuacji.

Kto zabrał mój ser cytaty#5

Im ser dla Ciebie ważniejszy tym bardziej chcesz go zatrzymać.

Ruch w nowym kierunku pomaga ci znaleźć Nowy Ser.

Należy widzieć rzeczy takimi, jakie są, być elastycznym i działać szybko. Nie wolno komplikować spraw i hołdować przesądom, które budzą strach. Trzeba obserwować małe zmiany i dzięki temu być przygotowanym na wielkie zmiany, które nadejdą.

Im szybciej zrezygnujesz ze Starego Sera, tym wcześniej znajdziesz Nowy.

Podobne wpisy