||

Jaki jest sens życia, gdzie go szukać i jak go znaleźć?

Jaki jest sens życia

Zakładając sobie kilka dni temu konto na jakiejś platformie społecznościowej w miejscu BIO wpisałam #blogger #seocopywritingqueen #sailinglover #free&happywoman. Jakąś chwilę później dotarło do mnie, że nie napisałam tam nic o tym, że jestem świetną matką. Nie wspomniałam też w moim BIO ani o tym, że jestem wybitną przyjaciółką, ani o tym, że prawdziwie wierzę w miłość. Dlaczego? Czyżby to nie były sprawy dla mnie ważne? Wręcz przeciwnie. Ważne są one dla mnie szalenie. Zrozumiałam jednak, że w BIO bardzo intuicyjnie napisałam o tym co mnie napędza do działania i co dzisiaj stanowi o sensie mojego życia. Zrodziło to natychmiast pytanie jaki jest sens życia i dlaczego nie jest to dla mnie ani udany związek, ani przyjaźń, ani macierzyństwo?

Jaki jest sens życia – pytanie, które zbyt rzadko sobie zadajemy

Jaki jest sens życia? Odpowiedzi powinno być tyle ilu ludzi jest na świecie. Niestety wielu z nas, albo odpowiada na to pytanie automatycznie wymieniając wszytko, co brzmi dobrze lub szlachetnie, albo pytań takich wcale sobie nie zadaje. I pewnie nie chodzi o to, żeby nad sensem życia zastanawiać się okrągłą dobę. Jednak od czasu do czasu – dla zdrowia psychicznego i pewności, że się jest na właściwym życiowym kursie – warto z tym pytaniem oko w oko stanąć.

Jakiś czas temu podczas randki z pewnym młodzieńcem wdałam się w dyskusję o szczęściu i sensie życia. Pan ów próbował przekonać mnie, że sensem życia i gwarancją człowieczego szczęścia jest rodzicielstwo. Nie miał on dzieci i nie chciałam go do ich posiadania w żaden sposób zniechęcać. Musiałam jednak mu wyznać, że od momentu kiedy zostałam matką, do momentu, kiedy poczułam się szczęśliwa i spełniona minęło sporo czasu. Wymagało to też ode mnie wiele pracy nad sobą. Wnioskować więc mogę, że samo posiadanie, nawet najcudowniejszego dziecka w świecie, gwarancją znalezienia sensu i osiągnięcia szczęścia nie jest.

Poszukiwanie sensu życia, a macierzyństwo

Ubóstwiam być mamą. To moja ulubiona życiowa rola i z całą pewnością najwspanialsza życiowa przygoda. Na nic bym jej nie zamieniła. Każdego też dnia doceniam, że mamą – i to takiego wyjątkowego człowieka, być mogę. Niemniej ani moje cudowne dziecko, ani najlepsi przyjaciele, ani miłość po grób – o sensie mojego życia nie stanowią. Gdyby tak miało być to na pytanie po co żyję, dlaczego wstaję, uśmiecham się i doświadczam stanów ducha wszelkich, musiałbym odpowiedzieć: żeby być matką, żeby mieć przyjaciół albo, żeby przeżyć miłość po grób. A czy naprawdę tak odpowiadam? Nie. Pragnę być matką, chcę mieć przyjaciół i pielęgnuje wiarę w miłość, ale sensem mojego życia jestem ja sama i wszytko to co sprawia, że żyje w zgodzie z sobą i w prawdzie o sobie.

Sens życia, a motywacja do działania

Słyszy się czasami, że ktoś zgubił życia sens. Zdarza się też przeczytać, że dla kogoś życie sensu nie ma. A przecież życie zawsze ma sens. Wystarczy to, że życiem jest. Jak to się dzieje, że potrzebujemy jakiegoś specjalnego powodu, wytłumaczenia, żeby życiem swoim żyć w pełni? Co się wydarza, że zapominamy o sobie, jako o powodzie i sensie istnienia? Wkłada nam się przekonania i programy różne. A potem pędzimy i gnamy przez życie za marzeniami nie własnymi, za oczekiwaniami rodziców, partnerów i świata. Motywujemy się „Trzeba!”, „Wypada!”, „Co ludzie powiedzą?”. Zapytani o sens wzruszamy ramionami i ze zdziwieniem w oczach i często bezmyślnie klepiemy odpowiedź, którą  świat życzy sobie od nas usłyszeć. I niby wszytko jest pięknie, niby mamy wszystko…a jednak pod tą skorupą utkaną z „Trzeba!”, „Wypada!”, „Co ludzie powiedzą?” nic nam się nie chce i dusza nas boli.

Jaki jest sens życia, Twojego życia?

Swego czasu dwie oczywiste prawdy mnie w moim własnym życiowym biegu zatrzymały. Prawda numer jeden: Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to jaki jest sens życia. Druga prawda: Nie ma po co sensu życia szukać na zewnątrz. Mimo, że były to oczywiste oczywistości, to wcale nie były łatwe do zaakceptowania. Jak to? Wszystko co dotąd mnie napędzało było nie moje? Niestety było nie moje. Mimo, że miałam sensowną pracę, sensowne studia, sensowne hobby. Pomimo tego, że obiecywali, że jak się zakocham, jak urodzę dziecko, jak coś zrobię i osiągnę to będzie jak trzeba…..sensu życiu nie czułam.

„Radość życia człowiek znajduje w sobie, nie sposób jej dostarczyć z zewnątrz. Podobnie rzecz się ma ze spokojem i wiarą, że wszystko dookoła ma sens.”

„Choćbym nie wiem jak bym zapewniał, mój sens nigdy nie będzie Twoim, nie uwierzysz w moje zapewnienia, że warto żyć. To trzeba poczuć samemu, bo sobie uwierzyć najłatwiej.”

Gdzie się podział mój sens?

Pamietam te czasy, wcale nie zamierzchłe, kiedy sensem mego życia były miłość, związek, przyjaciele, kariera i rodzina. W imię więc sensu chciałam zbawiać, naprawiać, pomagać, wspierać i ulepszać wszytko co wokół. A żeby mieć pewność, że życia na marne nie wiodę – ścigałam się po tytuły wszelkie: matki roku, bizneswomen Mazowsza, kochanki wszech czasów i miłości czyjegoś życia. I tak się w tym zakręciłam, że prawie umknęło mi to, że sensu szukając bezsensu się trzymam.

Jak dziecko może wrastać w wolności, kiedy czuje, że bez niego matka utraci sens życia? Czy partner może być w pełni sobą, jeżeli czuje, że relacja z nim o sensie mojego życia stanowi? A przyjaciele? Czy kochają i są, bo chcą, czy czują, że muszą, bo bez nich sens życia mojego się zgubi?

Pewnego dnia mnie olśniło. Miłość jest ważna. O świat, ludzi i dzieci oczywiście dbać trzeba. Przyjaciół, marzenia i cele mieć warto. Jednak sensem mojego życia jestem ja sama i tylko ja za sens danego mi życia odpowiadam.

Jak odnaleźć sens życia?

Na pytanie jak odnaleźć sens życia odpowiedź mam jedną. W prawdzie o sobie znaleźć go trzeba. Stań przed lustrem. Spójrz sobie głęboko w oczy i szczerze odpowiedz na kilka pytań. Czego pragniesz TY? Nie świat, nie bliscy, tylko TY. Co jest dla Ciebie ważne? Czego się obawiasz? Co i dlaczego kontrolujesz? Jak i gdzie chcesz żyć? Co sprawia, że się śmiejesz? Dlaczego płaczesz? Nie patrz na siebie i swoje możliwości przez pryzmat ról społecznych i masek, które nosisz? Odpowiedz tak, jakbyś była wolną kobietą. Nie–żoną, nie –matką, nie–szefową, nie–przyjaciółką i nie–córką. Spisz odpowiedzi i daj sobie prawo, żeby jako córka, matka, żona, szefowa/nieszefowa i przyjaciółką te pragnienia spełnić. Nie twierdzę, że to zawsze prosta droga. Wychowywały nas przecież  „Trzeba”, „Wypada” i „Co ludzie powiedzą?”, ale to nasze życie, nasz sens, więc warto go w sobie odnaleźć.

Mój znajomy spytany o sens życia powiedział:

„Sens życia to podróż w głąb siebie i stawanie się lepszą wersją, bez rywalizacji z innymi…Ulepszając siebie pośrednio ulepszam świat innych.”

Muszę się z tym zgodzić. Też tak to czuję. Odkąd sensem mojego życia jestem ja i moje życie – każdego dnia jestem bliżej siebie. Z każdą minutą poznaję się lepiej i robię wszystko, żeby żyć pełniej, bardziej świadomie i mocniej. Więcej we mnie miłości, radości i wolności. Jestem silniejsza, piękniejsza i szczęśliwsza i łatwo mi tą macą, radością i szczęściem jest się ze światem i bliskimi dzielić.

Przygotowujac ten wpis przeczytałam wiele o sensie życia. Poniżej zostawiam Ci cytaty, które mnie zainspirowały, zaintrygowały, ale też te, które zupełnie do mnie nie przemówiły, ale kto wie – może przemówią do Ciebie.  Zachęcam Cię też do przeczytania mojego wpisu: Skromność, misja i pasja, czyli czego nie brakuje kobiecie dojrzałej. Być może wniesie coś do rozważań nad sensem twojego życia.

Jaki jest sens życia? Cytaty#1

Czyż sensem życia nie jest czerpanie z niego jak najwięcej przyjemności, unikając bólu i cierpienia?Kamil KwiatkowskiKażdy powinien w życiu zbudować swój Taj Mahal. Na swoją miarę. Czy Pan już wie, co będzie pana Taj Mahalem?

Jaume Sanllorente

Czasem rozsypuje się dekoracja. Poranne wstawanie, tramwaj, cztery godziny w biurze lub w fabryce, posiłek, tramwaj, cztery godziny pracy, sen i poniedziałek wtorek środa czwartek piątek i sobota w tym samym rytmie; najczęściej tą drogą idzie się łatwo. Tylko, że pewnego dnia pojawia się „dlaczego?” i wszystko rozpoczyna się w znużeniu zabarwionym zdumieniem

Albert Camus, Mit Syzyfa

Przyszedłeś na świat, aby rozwijać się fizycznie, psychicznie i duchowo; masz nie powtarzalne prawo do wszystkiego, co pomogło by ci znaleść sens życia.

Joseph Murphy

Ważne jest, aby czuć, czego chcemy, bo to doskonała wskazówka, w jaki sposób możemy nadać naszemu życiu znaczenie i radość.

Arnhild Lauveng, Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią

Leczenie ran wymaga ruchu, chęci, celów – przekonania, że jednak warto żyć

Corban Addison

#2

Zastanawiam się – rzekł – czy gwiazdy świecą po to żeby każdy mógł pewnego dnia znaleźć swoją? Antoine de Saint-Exupéry

-Problemem nie jest zarabianie pieniędzy samo w sobie – uskarżał się. – Problemem jest zarabiać je, robiąc coś, czemu warto poświęcić całe życie.

Carlos Ruiz Zafón

To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, rola odpowiedzialności, jaką ponosimy za własne życie i jego podtrzymywanie, ukaże nam się w całej swej wielkości. Człowiek, który zda sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ma wobec innej ludzkiej istoty, która go kocha i z niecierpliwością wyczekuje jego powrotu, albo wobec jakiejś nieukończonej pracy, nigdy nie będzie zdolny odebrać sobie życia. Wie już, dlaczego żyje, a to pozwoli mu znieść to, jak żyje.

Viktor E. Frankl

Winą tego, że spotykają mnie nieszczęścia, jest moje istnienie. Gdyby mnie nie było, jakież by mnie mogły spotkać nieszczęścia?

Lao Tsy

Każdy z nas potrzebuje zainteresowań tak samo, jak potrzebuje związków międzyludzkich. Odgrywają one ogromną rolę w określaniu tożsamości jednostki i nadawaniu życiu sensu.

Anthony Storr

#3

Ludzie nie pragną nieśmiertelności – podjąłem po chwili. – Nie chcą tylko, po prostu, umierać. Chcą żyć, profesorze Decantor. Chcą czuć ziemię pod nogami, widzieć chmury nad głową, kochać innych ludzi, być z nimi i myśleć o tym. Nic więcej.

Stanisław Lem

Poza tym, wiesz, nie umiem tego w żaden sposób wytłumaczyć, ale dziś myślę, że chyba, kurczę, wszystko ma sens. Nawet jeśli doświadczenie jest najbardziej bolesne, potworne, to ma to sens głębszy, o którym być może nie mamy zielonego pojęcia”-Wit Dziki

Szymon Hołownia,

Muszę przyznać, że poza Hrabalem na mój lęk przed śmiercią i brak sensu skutecznym chwilowym znieczuleniem są też koty. Kiedy widzę kota, dziecinnieję natychmiast bez względu na okoliczności. A jak się jest dzieckiem, to ma się daleko do śmierci.

Mariusz Szczygieł

Bo świat nie jest po to, żeby komuś przynosić zysk. Świat jest po to, żeby był piękny, żeby był pełen spokoju, żeby był dobry. Żeby można było w nim żyć, w znoju, jednak bez zysku. Bo sensem życia jest piękno. A zysk to najbardziej niepożyteczne słowo, jakie kiedykolwiek wymyślono. Jednak dzisiaj już człowiek w tej pogodni zaszedł tak daleko, że ilekroć zobaczy coś pięknego, natychmiast się zastanawia, jaki zysk mógłby z tego mieć. I dlatego jest tak, że to, co zbuduje, mając na uwadze ów cel, to całkiem szybko też upada. Najczęściej burzy to jakiś inny człowiek, zazdrosny o ów zysk, a na miejscu tego czegoś dawnego nie pozostaje nic, tylko plama pokrzyw: wieczny ślad po człowieku.

Albert Was

(…)usiłowała nadać sens życiu za pomocą przedmiotów nabytych w sklepach z pamiątkami.

Kurt Vonnegut

Jaki jest sens życia? Cytaty#4

… wciąż wierzyłem w piekło; to istnienia nieba nie byłem już pewien.

Maggie Stiefvater

Niebo z granatowego robi się czarne i wtedy ni stąd, ni zowąd nad nami zaczynają migać miliony gwiazd.Wygląda to niemal tak, jakby ktoś włączył światło bo przed chwilą na niebie to tu, to tam widniało tylko kilka gwiazd, a teraz jest ich nieskończoność – jakby nad nami eksplodował gigantyczny diament.

-Za każdym razem, kiedy myślę sobie, że świat jest paskudny, że życie nie ma żadnego znaczenia, przypominam sobie, że to tu jest i zawsze na mnie czeka – mówi Russ. – Zawsze mogę spojrzeć w kosmos i się zachwycić, bez względu na to, co się dzieje. A gdy spoglądam w górę, moje problemy robią się takie małe. Nie wiem czemu, ale zawsze czuje się wtedy lepiej.

-I to wystarcza? – pytam. – Samo patrzenie na gwiazdy?

-Chyba tak – odpowiada Russ.

Matthew Quick

Człowiek jawił mu się teraz jako zmyślna maszyna do unicestwiania żywności i produkcji łajna, funkcjonująca prawie bezawaryjnie przez całe swoje życie, które nie ma żadnego sensu, jeśli pod słowem „sens” rozumieć jakiś ostateczny cel. Sens zawierał się w procesie: zniszczyć jak najwięcej pokarmu, jak najszybciej go przetworzyć i wyrzucić z siebie odpady, wszystko, co zostało z dymiących wieprzowych kotletów, soczystych duszonych grzybów, pulchnych placuszków, teraz zepsute i skalane.

Dmitry Glukhovsky

#5

A co dla ciebie znaczy życie teraźniejszością? – pytam.[…] – Tyle, że rozpamiętywanie i planowanie jest gówno warte – stwierdza. – Rozpamiętujesz przeszłość i nie możesz ruszyć do przodu. A gdy spędzasz zbyt wiele czasu na planowaniu, cofasz się albo zatrzymujesz i trwasz w tym samym miejscu swojego życia. – Patrzy mi w oczy. – Żyjąc chwilą – mówi, jakby dawał mi poważną radę – w której wszystko jest w porządku, nie spiesząc się i blokując złe wspomnienia, uda ci się dobrnąć do celu szybciej i z dużo mniejszymi obrażeniami.

J.A. Redmerski

Ludzie zawsze myślą, że życie jest prostą drogą, ale się mylą. Życie jest cyklem; przeklętym kręgiem, po którym kręci się wkoło. Na końcu okazuje się, że masz w rękach dokładnie to samo, co miałeś na początku, i kończysz w miejscu, z którego wyszedłeś.

Licia Troisi

Decyduję, że śmierć była utajonym sensem mojego życia, że żyłem, by umrzeć; umieram, aby złożyć świadectwo, że żyć jest rzeczą niemożliwą; moje oczy zgaszą świat i zamkną go na zawsze.

Jean-Paul Sartre

Życie szwaczki jest nie mniej znaczące niż życie królowej, życie dziecka z zespołem Downa nie mniej pełne obietnic niż życie filozofa, ponieważ jedyną znaczącą miarą naszego życia jest pozytywny wpływ jaki mamy na innych, czy to za sprawą świadomych aktów woli, czy poprzez nieświadome dawanie przykładu. Każdy najmniejszy akt dobroci – choćby słowa niosące otuchę, wtedy kiedy jest potrzebna, pamięć o urodzinach, komplement budzący uśmiech – może zmienić życie temu, komu go ofiarowujemy.

Dean Koontz

#6

Wśród sześciu miliardów ludzi nie ma nikogo, kto by urodził się „po nic”.

Szymon Hołownia

Jak mam żyć,żeby to wszystko miało sens? Żeby to wszystko minęło i odeszło.

Stephen Chbosky

– Takie jest moje życie, a twoje będzie podobne.

Jonasz zastanowił się, wyobrażając sobie, jak będzie się czuł w takim życiu.

– Też będę spacerował, jadł i… – rozejrzał się po rzędach książek – czytał? Nic więcej?

Dawca potrząsnął głową.

– To są tylko c z y n n o ś c i które wykonuję, Moje życie jest tutaj.

– W tym pokoju?

Dawca znów potrząsnął głowę. Dotknął dłonią własnej twarzy, piersi.

– Nie. Tutaj, we mnie samym.

Lois Lowry

Czy można się powstrzymać od myślenia o wszechświecie? Nie mam na myśli po prostu tego, iż każdemu z nas, świadomemu tego albo nie, całość rzeczy musi się jakoś ogółem ukazywać. Chodzi mi o to, że, z różnych powodów, nawet przeciętny człowiek musi dziwić się i zastanawiać. Świat i los, jaki mu przypadł w udziale w świecie, jest naturalnym przedmiotem jego myśli i wydaje się prawdopodobne, że nim pozostanie. A jeśli tak, to kiedy poezja, sztuka i religia przestaną ludzi zupełnie interesować, lub gdy okaże się, że nie są one już skłonne zmagać się z ostatecznymi problemami, by coś dzięki temu zrozumieć; kiedy poczucie tajemnicy, jej czar, nie będzie już przyciągał umysłu, by błądził myślą bez celu i darzył miłością nie wiedzieć co; gdy, krótko mówiąc, brzask i zmierzch nie będą już miały uroku – dopiero wówczas metafizyka będzie bezwartościowa.

Francis Herbert Bradley

Jaki jest sens życia? Cytaty#7

Jeżeli życie zostało nam dane, nie można ciągle pytać o jego sens, tylko tak je przeżyć, by spełniało się codziennie.

Barbara Rosiek

Oprócz tego były jeszcze narkotyki. Nie wszyscy, którzy zanurzyli się na chwilę w strumieniu zapomnienia, wracali, żeby się w nim kąpać, ale było ich wystarczająco dużo. Dzieciaki, dla których sny stały się sensem i treścią życia.

Stephen King

#8

– Jakie masz plany wobec siebie, Ed? – spytałem. – Bo ja wiem – odparł. – Idę przed siebie. Załapuję się na życie.

Jack Kerouac

Wielu ludziom życie przepływa przez palce, bo nie próbują nawet czegoś zrobić, podjąć wysiłku. Mówią krótko: „Nie da się”. Bzdura! Zawsze się jakoś da, tylko trzeba znaleźć sposób.

Małgorzata Wach

To, co kwiaciarz odebrał jako chamstwo, było jedynie hartem ducha, wspomagającym jedynie tych, którzy, późno bo późno, ale jednak znajdują w końcu sens swego życia i podążają za nim z bezwzględnością, jaką daje strwoniony dotąd czas.

Carlos Ruiz Zafón

#9

Ludzie, którzy tracą sens życia, mają często uczucie, że są jak odpadki zaśmiecające środowisko. Wydaje im się, iż zajmują zbyt dużo miejsca. I dlatego chcą być jak najmniejsi.

Janusz Leon Wiśniewski

Wiem, czasem człowiek się zastanawia, czy w ogóle ma po co żyć. Ale wiesz co? Jestem prostym kierowcą autobusu, nigdy nie będę bogaty, ludzie wyżywają się na mnie każdego dnia, dzieciaki nie chcą mnie naśladować, gdy dorosną, ale nawet ktoś taki jak ja ma kilka powodów, by cieszyć się życiem. A jak ja mam, to ty tym bardziej.

Richard Paul Evans

Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?

Carmen Laforet

#10

– Nie rozumiem, jaki sens w ogóle żyć, skoro i tak wszystko jest z góry ustalone?

– A jaki sens w czytaniu książki, której koniec został już napisany?

Robert J. Sawyer,

I wszystko będzie dobrze

I wszelkie sprawy ułożą się dobrze

Gdy języki płomieni splotą się

W węzeł ognistej korony

A ogień i róża – staną się jednym.

T.S. Eliot

Jeśli źdźbło trawy było dla mrówki drzewem, czym musiałoby być prawdziwe drzewo albo cały trawnik? Może, pomyślał, mrówki po prostu nie były świadome tego ogromu, a nie mając pojęcia o własnej nieistotności, radziły sobie jakoś z życiem, a nawet były szczęśliwe? Cała sztuczka polegała na tym, że należało mieć wsteczne aspiracje, spoglądać na świat z punktu widzenia dziecka, a im więcej się widziało, tym mniej czuło się szczęśliwym? Może Rachel była mrówką, która widziała drzewa i miała świadomość tego, jak daleko jest do szczytu, jak daleko do krawędzi?

Patrick Gale

Jaki jest sens życia? Cytaty#11

(…)współczesny człowiek ma za co żyć, ale nie ma po co żyć – ma środki, ale nie ma sensu.

Viktor E. Frankl

Ostatecznie wszystko sprowadza się do pragnienia albo braku pragnienia. Reszta jest niuansem.

Emil Cioran

Kto jest większym głupcem? Reporter, któremu nie chce się wymyślać sensu życia? Czy czytelnik, który się go domaga i jest gotów uwierzyć w sens życia zawarty w słowach obcego człowieka?

Chuck Palahniuk

#12

Wydaje się, że z prawdą i sensem życia jest jak ze środkami na porost włosów – każda firma zachwala swój jako jedynie skuteczny – ale Georg Kroll, który wypróbował wszystkie, ma nadal łysinę, a powinien był wiedzieć od początku, że tak będzie. Gdyby istniał jakiś środek, od którego rzeczywiście rosłyby włosy, to tylko on jeden pozostałby na rynku, a wszystkie inne dawno by już splajtowały.

Erich Maria Remarque

Chwila prawdziwej miłości jest całym celem, sensem i znaczeniem życia.

Gregory David Roberts

#13

Jestem doszczętnie pusty i bezmyślny, przejeżdżający tramwaj ma więcej „życiowego sensu”.

Franz Kafka

Kładę głowę na brzegu baru i podążam szlakiem bąbelków. Od samego dna na wyżyny. Podoba mi się ta droga. Nigdy na odwrót.

Michał Mrozek

Człowiek szuka dramatu i ekscytacji; kiedy nie może uzyskać satysfakcji na wyższym poziomie, tworzy dla samego siebie dramat zniszczenia.

Erich Fromm

#14

Życie nie na szczytach czego-bądź jest nonsensem. Największy sens ma życie na szczycie nonsensu.

Stanisław Ignacy Witkiewicz

błyszczy wspaniałą lekkością. Czy jednak ciężar jest naprawdę straszny, a lekkość wspaniała? Najcięższe brzemię nas powala, przyciska do ziemi, upadamy pod nim. Ale w poezji miłosnej wszystkich wieków kobieta pragnie być obciążona brzemieniem męskiego ciała. Najcięższe brzemię jest jednocześnie obrazem najintensywniejszej pełni życia. Im cięższe brzemię, tym nasze życie bliższe jest ziemi, tym jest realniejsze i prawdziwsze.

W przeciwieństwie do tego całkowity brak brzemienia sprawia, że człowiek staje się lżejszy od powietrza, wzlatuje w górę, oddala się od ziemi, od ziemskiego bytowania, staje się na wpół rzeczywisty, a jego ruchy są tyleż swobodne co pozbawione znaczenia.

Cóż więc mamy wybrać? Ciężar czy lekkość?

Milan Kundera

Jestem wolny. Nie mam już żadnych racji życia, wszystkie, których próbowałem, zawiodły i nie mogę już sobie wyobrazić innych. Jestem jeszcze dosyć młody, mam jeszcze sporo sił, żeby rozpocząć na nowo. Ale co rozpocząć? Moja przeszłość umarła. Jestem sam na tej białej ulicy okolonej ogrodami. Sam i wolny. Ale ta wolność jest trochę podobna do śmierci.

Jean-Paul Sartre

#15

Człowiek jest rzucony w sam środek morza egzystencji i musi znaleźć w tym wszystkim sens.

Michael D

Jak może dać życie, jeśli nie wie nawet, po co żyć?

Daniel Ange

Życie doczesne jest zaledwie krótką chwilą cierpienia i żalu.

Jo Beverley

A ja, do cholery, chciałbym nie być użyteczny.

Aldous Huxley

Jakże bardzo bała się tamtej nocy, kiedy ryzykowała tak wiele dla dziewczyny, której nawet nie widziała na oczy. Był to lęk nie tyle przed samym Vessem, ile przed tym czymś nowym, co w sobie odkryła. Przed bezwzględnym nakazem miłości bliźniego. Teraz już wie, że nie jest to powód do strachu. Że to cel, dla którego istniejemy.

Dean Koontz

Jaki jest sens życia? Cytaty#16

Wolnym jest się dopiero wtedy, kiedy już nie ma po co żyć

Erich Maria Remarque

Jeśli nie uda się nam ograniczyć samochodów, my, Amerykanie, nie będziemy już przynajmniej musieli roztrząsać zagadki, która od tysiącleci nurtowała ludzkość: jaki jest sens życia? Dla nas odpowiedź będzie prosta, ustalona i niekwestionowana we wszystkich celach praktycznych: sensem życia jest produkcja i korzystanie z samochodów.

Jane Jacobs

Racjonalizm

„Jest to duch zwykłych codziennych

prawd, oznajmiający, że ostateczny cel życia — jakim jest

jego utrzymanie — jest nieosiągalny, co nie przeszkadza, że

jest właśnie ostatecznym celem.

Robert Maynard Pirsig

Kim jesteśmy, to nie znaczy, czego doświadczyliśmy, przez jakie radości, troski, rozpacze przeszliśmy, przez jakie marzenia, pragnienia, niespełnienia, rozczarowania, zawody. Lecz na ile to wszystko przybliżyło nas do zrozumienia, czym jest los. Los nie jest nam bowiem dany z tytułu urodzenia, dane nam jest tylko życie. Los natomiast to zdolność wyobrażenia sobie naszego życia w wymiarach przeznaczenia. A to bardzo trudne i może nie każdego na to stać.

Wiesław Myśliwski

#17

Być albo nie być, to wielkie pytanie.

Jestli w istocie szlachetniejszą rzeczą

Znosić pociski zawsitnego losu

Czy też, stawiwszy czoło morzu nędzy,

Przez opór wybrnąć z niego? – Umrzeć – zasnąć –

I na tym koniec. – Gdybyśmy wiedzieli,

Że raz zasnąwszy, zakończym na zawsze

Boleści serca i owe tysiączne

Właściwe naszej naturze wstrząśnienia,

Kres taki byłby celem na tej ziemi

Najpożądańszym. Umrzeć – zasnąć. – Zasnąć!

Może śnić? – w tym sęk cały, jakie bowiem

W tym śnie śmiertelnym marzenia przyjść mogą,

Kiedy zrzucimy z siebie więzy ciała,

To zastanawia nas: i toć to czyni

Tak długowieczną niedolę; bo któż by

Scierpiał pogardę i zniewagi świata,

Krzywdy ciemiężcy, obelgi dumnego,

Lekceważonej miłości męczarnie,

Odwłokę prawa, butę władz i owe

Upokorzenia, które nieustannie

Cichej zasługi stają się udziałem,

Gdyby od tego kawałkiem żelaza

Mógł się uwolnić? Któż by dźwigał ciężar

Nudnego życia i pocił się pod nim,

Gdyby obawa tego obcego nam kraju,

Skąd nikt nie wraca, nie wątliła woli

I nie kazała nam pędzić dni raczej

W złem już wiadomym niż uchodząc przed nim

Popadać w inne, którego nie znamy.

Tak to rozwaga czyni nas tchórzami;

Przedsiębiorczości hoża cera blednie

Pod wpływem wahań i zamiary pełne

Jędrności, zbite z wytkniętej kolei,

Tracą nazwisko czynu. – Ha! co widzę?

Piękna Ofelia! – Nimfo, w modłach swoich

Pomnij o moich grzechach.

William Shakespeare

Słyszałem tutaj muzyczny i zrozumiały pogłos duszy radującej się pięknem i pracą. Uczyłem się tutaj, w szkole pszczół, czym się zajmuje wszechpotężna natura i jak tworzy, poznałem związek nierozerwalny wszystkich trzech królestw, patrzyłem na nieustanne organizowanie życia, zgłębiałem sens moralny pracy usilnej i bezosobistej. I jeszcze coś lepszego nad to odczuwałem-oto rozkosz, nieco mętną, rozkosz odpoczynku.

Maurice Maeterlinck

#18

Gdy byłem młodszy sądziłem, że wszystko zależy od przypadku, od drobnych spraw i nieporozumień. Teraz, w wieku dojrzałym, widzę, że poza wszystkim tai się głęboki sens. Nieszczęściem wielu ludzi jest to, że długo muszą błąkać się i szukać w ciemności, nim ujrzą światło.

Irving Stone

Jeśli zbyt intensywnie poszukujesz szczęścia poprzez życiowe przyjemności, to tracisz zrozumienie sensu życia. Z drugiej strony, jeśli myślisz, że szczęście znajdziesz wyłącznie w poszukiwaniu sensu życia, to tracisz wszelką przyjemność. Musisz znaleźć równowagę.

Cathy Hopkins

I kiedy tak siedziałem tam, zastanawiając się nad dawnym, nieznanym światem, pomyślałem o zachwycie Gatsby’ego, kiedy po raz pierwszy dostrzegł zielone światło na końcu przystani Daisy. Przebył długą drogę do tego błękitnego trawnika i jego marzenie musiało wydawać się tak bliskie, że trudno byłoby go nie pochwycić. Nie wiedział, że jest ono już za nim, gdzieś w rozległych mrokach poza miastem, gdzie ciemne pola republiki rozwijają się w noc.

Gatsby wierzył w zielone światło, w orgiastyczną przyszłość, która rok po roku umyka przed nami. Wówczas nas ominęła, ale to nieważne – jutro pobiegniemy prędzej, dalej wyrzucimy ramiona… I pewnego pięknego poranka –

Wiosłujemy więc dalej, na przekór nurtowi, bez ustanku spychani w przeszłość. Scott Fitzgerald

Podobne wpisy