Znaczenie róż czyli co mówi kolor kwiatów.

Znaczenie róż czyli co mówi kolor kwiatów.

Róża jest tym dla Zachodu, czym lotos dla Orientu. Jest symbolem miłości, pożądania, silnych uczuć. Łączy się z przebaczeniem, łaską, zwycięstwem i pięknem. Często uważana jest za kwiat boski i magiczny. W mitologii greckiej była symbolem bogini miłości Afrodyty. Kiedy biegła do swojego umierającego kochanka Adonisa, skaleczyła się w palec. Krew zabarwiła różę na czerwono i od tego momentu czerwone róże wyrażają miłość. Róża to także symbol wiosny oraz boga Dionizosa. Nic więc dziwnego, że róże  jako symbol pojawiają się w poezji, literaturze, malarstwie, czy wzornictwie użytkowym i porcelanie. Róża to też jedne z najchętniej i najczęściej wręczanych kwiatów. Jakie jest znaczenie róż?

Znaczenie róż

#Róża czerwona

„Czerwona róża nie jest egoistką, pragnąc pozostać czerwoną różą. Byłaby straszną egoistką, gdyby chciała, by wszystkie kwiaty w ogrodzie były czerwone i były różami”. Oscar Wilde  Czerwona róża zarezerwowana jest dla miłości i pożądania. Kojarzona jest z prezentem dla ukochanej lub kochanki, ale wręczenie jej mamie, córce czy siostrze też nie będzie faux pa. Jeżeli kobieta otrzyma czerwoną różę od mężczyzny powinna odczytać to jako symbol pożądania, gdzie miłość cielesna idzie w parze z duchową.

Znaczenie róż

#Róża biała

Białe róże kojarzone są z powściągliwością, lojalnością, wiecznością, pokojem i szacunkiem. Symbolizują niewinną pierwszą miłość dlatego biała róża uchodzi za kwiat „panny młodej” i zapewnia szczęście w czasie ceremonii. Jednak przede wszystkim symbolizują one czystość i dziewictwo i są dedykowane Maryi oraz innym świętym w kulturze chrześcijańskiej. Białe róże są doskonałym prezentem dla przyjaciół, dla partnerki, żeby wyrazić głębię duchowej miłości i świetnie sprawdzą się jako podarunek „na zgodę” Oznacza bowiem także przeprosiny i szacunek do osoby obdarowywanej.

Znaczenie róż

#Róża różowa

Różowa róża kojarzy się z elegancją, wyrafinowaniem, radością, wdzięcznością i sympatią.  Róże te wyrażają zachwyt, podziw dla młodzieńczego, rozkwitającego piękna. SWietnie nadają się na prezent dla młodych kobiet, na rocznicę ślubu, dla przyjaciółek. To bezpieczny i stosunkowo uniwersalny wybór, ponieważ trudno go opacznie zrozumieć.

Znaczenie róż

#Róża żółta

U schyłku XIX w żółte róże symbolizowały zazdrość, oszustwo, zdradę i niewierność. W dzisiejszych czasach róże żółte kojarzone są z uczuciami platonicznymi. Symbolizują one przyjaźń, gościnność. Doskonale nadają się, żeby wyrazić wdzięczność za otrzymaną pomoc czy przekazać radość którą daje nam kontakt z obdarowywaną osobą. radość niesienia pomocy, która rozgrzewa serce przenosząc do niego złoty kolor  i ciepło słońca. Żółte róże są też tradycyjnym symbolem solidarności oraz  symbolem przyjaciół pozostających na zawsze w naszej pamięci. Ofiarowuje się je również na pocieszenie.

Znaczenie róż

#Róża herbaciana

Herbaciana róża wyraża entuzjazm, optymizmu i szczerą dumę. Bukiet herbacianych róż to doskonały prezent dla rodziny, dalszych krewnych, przyjaciół czy znajomych z pracy. Jest to kolor niezobowiązujący. Jednak kiedy mężczyzna ofiarowuje nam herbacianą różę, możemy spodziewać się. że kolejnym od niego prezentem będzie czerwona róża, Bo przyjaźń zaczyna ewaluować w kierunku miłości.

Różane faux pa

Kolory róż i przesłanie które niosą możemy traktować poważnie, albo z luzem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka spraw związanych z wręczaniem kwiatów, żeby nie popsuć radości osoby ofiarowanej. Złamanie którejś z tych zasad może zniweczyć wszystko co chcieliśmy osiągnąć obdarowując kogoś prezentem. Jednym z większych kwiatowych gaf jest obdarowanie kobiety zbyt wielkim bukietem na pierwszej randce. Kiedyś pewien przystojniak chciał dobrze (przynajmniej chcę w to wierzyć) i na pierwszej randce wręczył mi bukiet czerwonych róż tak wielki, że ciężko było mi go unieść. Róże były piękne i kilka dni cieszyły moje oczy, ale wyścig do mojego serca wygrał chłopak, który przyniósł mi mały uroczy bukiecik. O tym jak zrobić wrażenie na randce pisałam tutaj.

Do innych niestosowności zaliczamy:

  • Podarowanie nieświeżego bukietu.
  • Wręczanie przez niewłaściwą osobę. Jeżeli kobieta przychodzi w gości wraz z mężczyzną – do niego należy przywilej wręczenia kwiatów.
  • Przekazywanie kwiatów, już na samym progu.  Robimy to po wejściu do środka,
  • Obdarowywanie kwiatami w niewłaściwym momencie np. podarowanie ich promotorowi jeszcze przed obroną pracy, zamiast już po niej.

No i klasyki:

  • Podawanie kompozycji pąkami skierowanymi do dołu.
  • Wręczanie kwiatów w ochronnym papierze.

Podobne wpisy