Smutne cytaty – jak poradzić sobie ze smutkiem

Smutne cytaty, czyli jak sobie poradzić ze smutkiem, to wpis dla Wszystkich, którzy akurat mają dzień smutasa. Smutek jest wszechobecny w naszym życiu i nie da się go uniknąć niezależnie od tego, jak byśmy się o to starali. Mimo, że jest to jedna z najbardziej fundamentalnych emocji, których doświadczamy, często się o niej nie rozmawia, a na pewno nigdy do niej nie zachęca. Istnieje wiele stereotypów dotyczących smutku,  mówiących o tym, jak powinniśmy na niego reagować na przykład „chłopaki nie płaczą”. Emocje jednak nigdy nie są takie proste, często wymagają bliższego przyjrzenia się im, aby wiedzieć, z czym mamy do czynienia i jak najlepiej sobie z nimi poradzić.

Smutek to normalna emocja, która może uczynić życie bardziej interesującym. Smutek prawie zawsze towarzyszy stracie. Kiedy żegnamy się z bliskimi, zwykle czujemy się smutni. Smutek jest jeszcze głębszy, jeśli bliski związek się skończył lub umarła bliska osoba.

Smutek pomaga nam też docenić szczęście. Kiedy nasz nastrój w końcu zmienia się ze smutku w szczęście, poczucie kontrastu zwiększa radość z nastroju.

Oto kilka sposobów na przeżywanie normalnego smutku w zdrowy sposób i pozwolenie tej emocji na wzbogacenie twojego życia:

  • Pozwól sobie na smutek. Zaprzeczanie takim uczuciom może zepchnąć ich pod ziemię, gdzie z czasem mogą wyrządzić więcej szkód. Płacz, jeśli masz na to ochotę. Zwróć uwagę, czy po ustąpieniu łez poczujesz ulgę.
  • Pisz w dzienniku, słuchaj muzyki, spędzaj czas z przyjaciółmi lub rodziną i / lub rysuj, aby wyrazić smutek.
  • Pomyśl o kontekście smutnych uczuć. Czy są związane ze stratą lub nieszczęśliwym wydarzeniem? Pomyśl o uczuciach w sposób nieoceniający i jedź na fali tego doświadczenia.
  • Smutek wynikający ze zmiany, której się nie spodziewałeś, lub może sygnalizować, że możesz potrzebować zmian w swoim życiu. Emocje się zmieniają i będą przychodzić i odchodzić.

Smutne cytaty

Wiesz… gdy się jest bardzo smutnym, lubi się zachody słońca…
Antoine de Saint-Exupéry

Człowiek miewa w życiu takie chwile, że lubi otaczać się przedmiotami, które przypominają smutek.
Bolesław Prus

Ja też nie lubię, gdy płaczę i ktoś się przyczepia. Już sobie idę. Płakać trzeba w spokoju. Tylko wtedy ma się z tego radość…
Janusz Leon Wiśniewski

Smutek to najdziwniejsze z uczuć; czyni nas bezradnymi. Jest jak okno otwarte wbrew naszej woli – przy nim można wyłącznie dygotać z zimna. Z czasem jednak otwiera się coraz rzadziej i rzadziej, aż wreszcie całkowicie stapia się z murem.
Arthur Golden

Jest taka miłość, która nie umiera, choć zakochani od siebie odejdą.
Jan Twardowski

Bywa, że pierwszej miłości się nie zapomina, ale ona zawsze się kończy.
Paulo Coelho

Umieć kochać – do tego trzeba ukończyć szkołę cierpienia.
Claude Lelouch

Nie kocham Cię wcale
tylko moja dusza jakaś taka smutna
kiedy przechodzisz obok
obojętnie.
Krzysztof Kamil Baczyński

Cierpienie i ból są nieodłączne od rozległej świadomości i głębokiego serca. Myślę, że ludzie naprawdę wielcy zawsze muszą odczuwać na świecie wielki smutek..
Fiodor Dostojewski

Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.
Edward Stachura

– Jak się nazywa to uczucie w głowie, uczucie tęsknego żalu, że rzeczy są takie, jakie najwyraźniej są?
– Chyba smutek, panie.
Terry Pratchett

Smutne cytaty

 Clive Staples Lewis

Raz będąc już blisko końca, powiedziałem, „Jeśli będziesz mogła, jeśli to dozwolone, przyjdź do mnie, gdy znajdę się na łożu śmierci.” „Dozwolone?- odrzekła.- Niebo z trudem by mnie zatrzymało. A jeśli chodzi o piekło, rozwaliłabym je na kawałki .

Trudno o cierpliwość w stosunku do ludzi, którzy mówią: „Śmierci nie ma” albo „Śmierć nie ma znaczenia”. Śmierć istnieje. I jakakolwiek by była, ma znaczenie. Wszystko, co się wydarza, ma jakieś następstwa, i zarówno to, jak i te następstwa to rzeczy nieodwracalne i nieodwołalne. Tak samo można by powiedzieć, że nie mają znaczenia narodziny.

Musiałem się jeszcze nauczyć, że wszystkie relacje międzyludzkie kończą się cierpieniem – oto cena, jakiej nasza niedoskonałość pozwoliła Szatanowi zażądać za nasze prawo do miłości.

Myślałem, że potrafię opisać jakiś stan, narysować mapę smutku. A tymczasem smutek to nie stan, lecz proces. Nie wymaga mapy, ale historii […].

Jest jedno miejsce, gdzie nieobecność H. odczuwam najbardziej dotkliwie, i tego miejsca nie mogę unikać. Mam na myśli własne ciało. Miało ono tak inne znaczenie, gdy było ciałem człowieka, który kochał i był kochany. Teraz jest jak pusty dom.

Z cierpieniem nie da się zrobić nic innego, jak tylko je znosić… Naprawdę nie ma znaczenia, czy schwycisz się rękami za fotel dentystyczny, czy złożysz je na kolanach. Świder boruje dalej.

Podobne wpisy