||

Kłamstwo w pełnej krasie, czyli czemu boimy się prawdy

kłamstwo

Mawia się, kłamstwo ma krótkie nogi i daleko na nich nie pobiegniesz. Po pierwsze, prawda i tak wyjdzie na jaw, a po drugie kłamanie to zabawa dla mięczaków. I mimo, że Dr House mawiał, że wszyscy kłamią to jednak warto – nie tylko kłamstwa, ale i kłamczuchów unikać.

Kłamstwo w pełnej krasie, czyli dlaczego ludzie kłamią?

Dawno temu poprosiłam współpracującą ze mną koleżankę, żeby okłamała naszych klientów w temacie swojego spóźnienia się na spotkanie. Spojrzała na mnie z wielkim zdziwieniem i spytała dlaczego ma kłamać. Ja spojrzałam na nią z nie mniejszym i zapytałam, czy serio zamierza powiedzieć czwórce zapracowanych biznesmenów, że zaspała. I czy nie lepiej po prostu skłamać, że jej syn się rozchorował. Spojrzała mi głęboko w oczy i zapewniła o słuszności swojej decyzji.

Po pierwsze wierzyła w to, że zbudowała z klientami wystarczająco dobre i silne relacje, żeby fakt, że jest człowiekiem nie zachwiał ich do niej zaufaniem. Po drugie –  i to chyba było dla niej ważniejsze. Wierzyła w to, że nie ma lepszego i gorszego kłamstwa, tak jak nie ma lepszej i gorszej kradzieży. Kłamstwo to kłamstwo – stwierdziła. Niby tylko miniesz się troszeczkę z prawdą, a inni – świadomie, czy nie, zaczynają Cię uważać za kłamczucha. Ona nie skłamała. Klienci zrozumieli. A ja właśnie wtedy postanowiłam więcej nie kłamać.

Nie twierdzę, że udało mi się to w stu procentach, bo czasami przecież kłamstwo kłamie się samo:). Jeżeli jednak tak się dzieje, to poza tym, że natychmiast to prostuję, to jest to dla mnie sygnał, że z czymś mam problem. I problem ten spieszę natychmiast rozwiązać. Każde bowiem kłamstwo to historia o bezsilności, lenistwie, lęku jakimś, braku wiary w siebie, w relacje, o zboczeniu z życiowego kursu, bądź przed czymś ucieczce.

Kłamstwo, kłamczuch i upadek z piedestału

Nie twierdzę, że żyć w prawdzie jest łatwo. Pokusy się mnożą. Bo przecież czasami dla dobra sprawy skłamać się zdarzy. I żeby nie skrzywdzić i żeby nie komplikować. Bo ich to i tak nie obchodzi, bo i tak nic z tym nie zrobią. Gdyż on mały jeszcze, a ona za głupia, żeby prawdę zrozumieć. Niestety. Jeżeli ktoś nas o coś pyta, to znaczy, że go to obchodzi. I jak bardzo byśmy siebie sami nie przekonywali, że jest inaczej, to z wszystkich rzeczy na świecie prawdę znosi się najlepiej. Trudno za to czasami trzymać się postanowienia, żeby prawdę mówić. Kłamstwo jest prostsze, lżejsze i łatwiejsze. Kłamstwo jest tanie.

Tyle, że człowiek którego nie stać na prawdę automatycznie kłamczuchem się staje. I nawet jeżeli nikt tego na głos nie powie, to każdy wie, że kłamczuch, to ten, który nie ma jaj i odwagi. To ten, który jest słaby i nieskuteczny. Ten którego nikomu nie polecimy jako partnera do interesów i z którym nie mamy ochoty napić się wódki.

I wiem, że podniosą się tutaj głosy sprzeciwu. Spodziewam się zobaczyć palce prawdy skierowane w moją stronę. Liczę się z oburzeniem. Że ja to niby nigdy, nic a nic i w żadnych okoliczności nie kłamię??? Niestety. Zdarzyło mi się i pewnie jeszcze się zdarzy. Prawda jest jednak taka, że zawsze wtedy czuję się jak tchórz, jak słabeusz, jak zdrajca samej siebie. Nie lubię miotania się, mijania i chowania za kłamstwami i wymówkami. Lubię siebie w odważnej wersji, dlatego kiedy skłamię to wracam, wyjaśniam i przepraszam, bo smrodu kłamstwa po prostu nie znoszę.

Fact versus fake, czyli o mocy mówienia prawdy

Trzeba mieć jaja, żeby mówić prawdę. Szczególnie dzisiaj, kiedy niemal wszyscy czują presję zakłamywania rzeczywistości. Kult kłamstwa panuje. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, tolerancyjni, radośni, piękni, zdrowi, zakochani, albo cudownie od miłości wolni. Ogarnięte życiowo i zawodowo ideały widać na każdym rogu. Wszyscy w tę grę bardziej lub mniej gramy. Niby wiemy, że to fake, że nie tak wygląda prawda o życiu. Czujemy, że życie to też ból, złość, zazdrość, bezradność, ale tę prawdę wypieramy. Bo nie trendy, bo nie wypada, bo nie lubimy nazywać rzeczy po imieniu.

Dlaczego nie powiesz, że jesteś biedakiem? Mimo, że jeździsz porsche i kąpiesz się na co dzień w domowym basenie, to nie stać Cię na urlop z rodziną, bo musisz na ten luksus tyrać od świtu do świtu, bo  boisz się ten status stracić. Dlaczego nie przyznasz, że wkurza Cię sąsiadka, która umawia się na randki? Bo nie masz odwagi zakończyć męczącej Cię relacji? Dlaczego przekonujesz sama siebie, że nie jesteś zazdrosna i nie cierpisz, kiedy wiesz, że nie jesteś jedyną kobietą swojego ukochanego mężczyzny?

Tak często kłamiemy patrząc w lustro, że kłamanie staje się naszym nawykiem. Kłamstwo nas oblepia i jak wirus celebryta przenosi się drogą kropelkową na wszystko co nas otacza. Związki, dzieci, biznes. I coraz tańsze staje się nasze życie. Mniej w nim prawdziwych i głębokich relacji. Więcej za to mijania się, oszukiwania i udawania. Mniej szczerych rozmów i mniej zaufania.

Kłamstwo? Ja jednak podziękuję

A co się dzieje, kiedy kłamstwu mówisz stop? Co się wydarza, kiedy zaczynasz mówić prawdę – sobie i o sobie?

Po pierwsze, zaczynasz przyciągać do swojego życia prawdziwe rzeczy, emocje i prawdziwych ludzi. I fakt! Prawdziwie może boleć Cię serce, kiedy prawdziwie przyznasz, że nie możesz być z kimś kogo kochasz. Prawdziwe też bywają zakwasy, jeżeli uznasz, że nie chcesz widzieć na zdjęciach figury podkręcanej photoshopem. Jednak kiedy pożegnasz się z kłamstwem w Twoim życiu pojawiać się zacznie więcej prawdziwych przyjaciół. Prowadzić będziesz prawdziwie prawdziwe rozmowy i prawdziwym się będziesz cieszyć szacunkiem.

Po drugie, pożegnanie kłamstwa i zastąpienie go prawdą podnosi życiowe wibracje. Jeżeli wierzyć temu, że przyciągamy do życia to co nosimy w sobie, to w Twoim życiu będzie więcej odwagi, lekkości i radości. Pojawią się lepsze biznesy, bardziej lojalni znajomi oraz niezwykłe życiowe propozycje.

No i po trzecie, twoje ciało stanie się radarem na kłamstwo. Wyższe wibracje to też silniejsza intuicja. Przygotowując się do podjęcia tematu kłamstwa przeczytałam o nim wiele. Dwa zdania mocno ze mną zarezonowały.

Gdy stykam się z kłamstwem, czuję się fatalnie i robi mi się mdło, zupełnie jakbym wziął do ust coś zgniłego.

Josepha Conrada

Kłamstwo ma charakterystyczny zapach. Prawda też.

Harlan Coben

Uwaga! Kłamstwo na horyzoncie!

Obydwa te zdania pięknie podsumowały to, co krąży wokół mnie od jakiegoś czasu. Źle się od kilku dni czułam. Bolało mnie ciało, nie mogłam spać, serce mi waliło i czułam się wyzuta z energii. Taka mentalna grypa to była. Szukałam przyczyny, aż zrozumiałam, że ostatnio za dużo wokół mnie było kłamstwa. Kobiety udające wyluzowane żony, mężczyżni dodający sobie otuchy i centymetrów w tinderowych opisach, znajomi powtarzający jacy to są szczęśliwi i jak się im dobrze niczym nie przejmuje. I przecież to nie moje kłamstwa i nie o mnie to jest historia. Skąd więc się wzięły opór w moim ciele i „UCIEKAJ”głośno bębniące w mojej głowie!

Otóż kłamstwo niestety lubi nas  oblepiać. Podstępnie przełazi z człowieka na człowieka, infekuje umysł i męczy ciało. Nawet kiedy sami nie kłamiemy, nawet jeżeli wiemy, że to co słyszymy to totalny bullshit, to i tak wokół robi się ciężko i męcząco. Odór kłamstwa wlecze się za nami długo po tym, jak z kłamstwem się stykamy. Warto więc słuchać instynktu i zmykać. Bo czym mniej w naszym relacjach i biznesie kłamców, tym łatwiej i pełniej się żyje. Bez fejku i ściemy.

Życia w prawdzie i z prawda z serca nam wszystkim życzę.

Poniżej zebrałam fajne cytaty o kłamstwie i prawdzie, bo wierzę, że inspiracji do przemyśleń nigdy nie jest za wiele.

Cytaty o kłamstwie #1

Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.

Fiodor Dostojewski

Przede wszystkim trzeba unikać kłamstwa, wszelkiego kłamstwa, zwłaszcza okłamywania siebie. (…) Wystrzegaj się też strachu, aczkolwiek strach jest tylko następstwem wszelkiego kłamstwa.

Fiodor Dostojewski

Drogi Boże! Przez cały dzisiejszy dzień do tej pory postępuję, jak należy. Nie złościłem się, nie byłem chciwy, złośliwy, samolubny, zazdrosny ani uszczypliwy, nic jeszcze nie wypiłem ani nie fajczyłem. Nawet ani razu nie skłamałem. Jestem Ci za to bardzo wdzięczny. Ale, Drogi Boże, za chwilę zamierzam wstać z łóżka i od tej pory bardzo będę potrzebował Twojej pomocy.

Wojciech Cejrowski

 #2

Znam dwa powody, żeby nie mówić prawdy. Pierwszy jest taki, że kłamstwem można zdobyć to, czego się pragnie, a drugi że kłamiąc- można oszczędzić komuś cierpienia.

Jodi Picoult

Kłamstwo nie staje się prawdą tylko dlatego, że wierzy w nie więcej osób.

Oscar Wilde

Istnieją tysiące sposobów, żeby stwierdzić, że ktoś kłamie. Wcale nie trzeba umieć zaglądać mu do umysłu, żeby rozpoznać najmniejsze ślady niepewności i zakłopotania. Najczęściej trzeba po prostu na kogoś spojrzeć.

Alexandra Bracken

Cytaty o kłamstwie #3

– Więc wychodzisz z Lissą? – zapytał kiedy dotarliśmy do mojego pokoju. – Tak, przepraszam. Wiesz – babskie sprawy. – A przez babskie sprawy miałam na myśli kradzież z włamaniem.

Richelle Mead

Nie pytaj, to cię nie okłamię.

Di Tofti

Nie chcę być rozsądna. I nie chcę się zastanawiać. Nie podoba mi się, że muszę mu wybaczać. Wolałabym, żeby w ogóle mnie nie okłamywał.

Cat Patrick

Czas ma to do siebie, przyjacielu, że kłamstwa zamienia w niejasności, niejasności w półprawdy, aż wreszcie półprawdy w szczerą prawdę.

Jacek Piekara

Cytaty o kłamstwie #4

A mawiają, że jedyne, czego potrzebujesz do szczęścia, to miłość. Kłamią.

Goodgirl

Czasami nie chcemy o nic pytać, ale nie ze strachu, że ktoś nas okłamie w żywe oczy. Boimy się usłyszeć szczerą prawdę.

Jodi Picoult

Nie lubił kłamców. Ludzie, którzy kłamali w drobnych sprawach, kłamali też w wielu innych, często istotniejszych.

Anne Bishop

Musisz podejmować decyzje, które złamią ci serce. I musisz wygłaszać słowa, które ranią i oszukują. Musisz robić rzeczy, których nikt nie rozumie. To twój obowiązek.

Marie Lu

Kłamstwo cytaty #5

Wszyscy ludzie kłamią kiedy się boją.

George R.R. Martin

Nie dziękuj mi za mówienie ci prawdy, kiedy kłamstwo byłoby dla ciebie zbawieniem.

Marissa Meyer

Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.

Herbert George Wells

Dobre chęci to kłamstwa, które wmawiają sobie słabi.

Robin LaFevers

Cytaty o kłamstwie #6

Oszukiwanie samego siebie to jedno z najbardziej wyrafinowanych kłamstw.

Ewa Nowak

Ktokolwiek ci mówi, że aby schudnąć, potrzebny jest z tydzień, kłamie.

Alan Alexander Milne

Jace pewnie będzie robił ci teraz jajka do końca życia, a ty będziesz jes w sobie wmuszać, bo nie potrafisz się przyznać, że ich nie lubisz.

Cassanrda Clare

Ludzie nieuczciwi są mocni w wynajdywaniu pretekstów. Bardzo mocni.

Anna Gavalda

Cytaty o kłamstwie #7

– Nie możesz mnie dotknąć. – szepczę.

Nie mówię mu: kłamię. Nigdy nie powiem: możesz mnie dotknąć. Chcę powiedzieć: proszę, dotknij mnie.

Tahereh Mafi

Miłość czyni nas wszystkich kłamcami.

Clary

Nasze kłamstwa więcej o nas zdradzają niż prawda najprawdziwsza. Kiedy mówisz o sobie prawdę – prawda to jest to, co ci się rzeczywiście przydarzyło: twój wycinek historji świata. I przecież nie masz, nie miałaś nad nim żadnej kontroli, nie wybrałaś miejsca swych narodzin, nie wybrałaś sobie rodziców, nie miałaś wpływu na to, jak cię wychowają, nie wybrałaś swojego życia; sytuacje, w jakich cię stawiało, nie były twojej kreacji, ludzie, z którymi musiałaś się zadawać, nie byli tworami twego umysłu i nie dawałaś przyzwolenia na szczęścia i nieszczęścia, jakie stały się twoim udziałem. Większość tego, co nam się przydarza, jest dziełem przypadku. Kłamstwo natomiast w całości pochodzi od ciebie, nad kłamstwem posiadasz kontrolę zupełną, zrodziło się z ciebie, tobą się karmi i tylko ciebie opowiada. W czym więc odkrywasz się bardziej: w prawdzie czy w fałszu?

Jacek Duka

Nie trzeba mówić, by kłamać.

Isabel Abedi

Cytaty o kłamstwie #8

Ludzie rzadko zdają sobie sprawę, że kiedy ich usta kłamią, ich oczy cały czas mówią prawdę.

Tahereh Mafi

Nim prawda buty wzuje, kłamstwo pół świata przebieży.

Andrzej Sapkowski

(…) słowa mogą kłamać, ale uczynki nigdy.

Sherrilyn Kenyon

Jeśli potrafisz udawać szczerość, możesz dokonać wszystkiego.

Neil Gaiman

Kłamstwa czasami były po prostu niezbędne, ona sama wiedziała o tym najlepiej, ale, niestety, strasznie komplikowały życie. Przede wszystkim trzeba było pamiętać, co się komu nakłamało.

Milena Wójtowicz

Cytaty o kłamstwie #9

Najboleśniejszą prawdą jest odkryć kłamstwo.

Lidia Helena Zelman

Padnie za wiele kłamstw, a potem nagle nie ma już prawdy, do której można wrócić.

Terry Pratchett

Baby łżą na każdy temat…po prostu, żeby nie wyjść z wprawy.

Raymond Chandler

Trzy osoby mogą dochować tajemnicy, jeśli dwie z nich nie żyją.

Benjamin Franklin

[…]kłamstwo to zdrada samego siebie.

Michael James Sullivan

Cytaty o kłamstwie #10

(…)najlepsze kłamstwa są w dziewięćdziesięciu procentach prawdziwe.

Jo Nesbø

Nie kłamie tylko ten, co nic nie mówi.

Jun Mochizuki

Chyba wiem, jak brzmi najczęstsze kłamstwo, stwierdziła Vanessa. „Nic mi nie jest”.

Jodi Picoult

Prawda jest dla ludzi niewygodna, a kłamstwa dodają im skrzydeł.

Kim Young-ha

Cytaty o kłamstwie #11

Niewiele jest powodów, żeby mówić prawdę, za to jest ich bez liku, żeby kłamać…

Carlos Ruiz Zafón

Każda niedopowiedziana prawda jest początkiem kłamstwa.

Hans Hellmut Kirst

Kiedy mowa jest o przeszłości, każdy pisze fikcje.

Stephen King

Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić – zależy od sposobu użycia.

Max Brooks

Podobne wpisy