Dzień pszczoły warto obchodzić codziennie.

Dzień pszczoły

Dlaczego warto świętować dzień pszczoły? Aby świat był zielony, potrzeba czegoś więcej niż tylko gleby, wody i słońce. Co najmniej 30% światowych upraw i 90% wszystkich roślin wymaga zapylania krzyżowego, aby się rozwijać. Pszczoły są najważniejszymi zapylaczami. Niestety populacje pszczół na całym świecie maleją. Zmiany klimatyczne powodują, że niektóre kwiaty zakwitają wcześniej lub później niż zwykle, pozostawiając pszczoły z mniejszą liczbą źródeł pożywienia na początku sezonu. Pszczoły cierpią z powodu utraty siedlisk w wyniku rozwoju terenów miejskich i braku kwiatów przyjaznych dla pszczół. Niektóre kolonie giną z powodu roślin i nasion skażonych pestycydami lub szkodliwymi pasożytami, takimi jak roztocza. 

Dobra wiadomość jest jednak jest, że ​​wszyscy możemy pomóc w odrodzeniu się populacji pszczół. Sadzenie roślin przyjaznych pszczołom nie tylko doprowadzi do powstania zdrowych i żywych roślin, ale także zapewni, że pszczoły będą nadal odgrywać kluczową rolę w naszym ekosystemie. Światowy dzień pszczoły obchodzimy 20 maja i 8 sierpnia, ale o pszczoły i ogrody warto dbać na co dzień. Przyjrzyjmy się pięciu powodom, dla których pszczoły są ważne dla środowiska.

Zapylanie

Pomyśl o jakimś sowim ulubionym letnim owocu lub warzywie. Jeśli kochasz jabłka lub brokuły, pokłoń się  naszym  przyjaciółkom. Aby wykiełkować, rośliny te potrzebują przeniesienia pyłku z męskiej części kwiatu do części żeńskiej. Gdy pszczoły przemieszczają się z kwiatka na kwiatek w poszukiwaniu nektaru, pozostawiają ziarenka pyłku na lepkiej powierzchni, umożliwiając roślinom wzrost.  Pszczoły zdobyły reputację zapracowanych (busy bee) zapylając każdego roku miliardy roślin, w tym miliony upraw rolnych. W rzeczywistości zapylacze, takie jak pszczoły, odgrywają kluczową rolę w jednym na trzy kęsy jedzenia, które spożywamy. Bez nich wiele roślin, które stanowią nasze pożywienie wymarłoby.

Wzrost dzikich roślin

Nie tylko owoce i warzywa uprawne są uzależnione od zapylaczy. Wiele gatunków dzikich roślin jest również zależnych od owadów zapylających. Pszczoły są odpowiedzialne za produkcję wielu nasion, orzechów, jagód i owoców, które stanowią ważne źródło pożywienia dla dzikich zwierząt.

Źródło jedzenia

Pszczoły produkują miód, aby nakarmić swoje rodziny podczas mroźnych zimowych miesięcy. Ludzie zbierają miód od tysięcy lat, ale nie tylko my uważamy go za słodką przekąskę. Zwierzęta takie jak ptaki, szopy, oposy i owady zakradają się do uli, aby posmakować pożywnego miodu (i larw pszczół). Same pszczoły są również częścią łańcucha pokarmowego. Co najmniej 24 gatunki ptaków, w tym kos i szpak, polują na pszczoły. Wiele pająków i owadów, takich jak ważki i modliszki, zjada również pszczoły.

Siedliska dzikiej przyrody

te małe pożyteczne zwierzaki są znane ze swoich wyszukanych uli, ale pomagają też budować domy dla milionów innych owadów i zwierząt. Ich rola jako zapylaczy ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu lasów tropikalnych, lasów sawanny i lasów liściastych w strefie umiarkowanej. Wiele gatunków drzew, takich jak wierzby i topole, nie mogłoby rosnąć bez zapylaczy, takich jak pszczoły. Nawet twój własny ogród służy jako dom dla setek malutkich stworzeń, od ptaków i wiewiórek po tysiące malutkich owadów. Gdyby zniknęły pszczoły, zniknęłyby również zwierzęta, których przetrwanie zależy od tych roślin.

Bioróżnorodność

Pszczoły, jako zapylacze, odgrywają rolę w każdym aspekcie ekosystemu. Wspierają wzrost drzew, kwiatów i innych roślin, które służą jako pokarm i schronienie dla dużych i małych stworzeń. Pszczoły przyczyniają się do tworzenia złożonych, wzajemnie połączonych ekosystemów, które umożliwiają współistnienie wielu różnych gatunków. Nie ma wątpliwości, jak duża rolę odgrywają pszczoły w produkcji żywności na świecie. Bez nich nasze ogrody byłyby puste, a talerze puste. Ale pamiętajmy również o innych powodach, dla których pszczoły są ważne dla środowiska.

Ciekawostki o pszczołach

"Dzień

1.DZIEŃ PSZCZOŁY UŚWIADAMIA NAM, ŻE PSZCZOŁY TO PRAWDZIWE PRACUSIE!

Prawie 90% dzikich roślin i 75% wiodących światowych upraw zależy od zapylania tych małych zwierząt. 

Jeden na trzy kęsy naszej żywności zależy od zapylaczy. Uprawy uzależnione od zapylania są pięć razy bardziej wartościowe niż te, które tego nie wymagają.

2. HONEY JESTEM W DOMU!

Zaskoczy Cię w jak wielu miejscach możesz spotkać pszczoły.

Wymieńmy kilka…bagna, żwirki, wydmy, miękkie klify, wrzosowiska, mokradła, murawy kredowe, kamieniołomy a nawet tereny poprzemysłowe.

3. JAK URATOWAĆ PSZOŁĘ?

Jeśli znajdziesz pszczołę, która wydaje się walczyć o życie, może to oznaczać, że po prostu odpoczywa. Ale jeśli uważasz, że pszczoła boryka się z poważnymi problemami, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest delikatnie umieścić ją na kwiatku przyjaznym dla pszczół. Jeśli w pobliżu nie ma kwiatów przyjaznych pszczołom, zmieszaj 50/50 białego cukru i wody, aby dać pszczole jednorazowy zastrzyk energii, dostarczając węglowodanów potrzebnych do lotu. Wystarczy podać jedną lub dwie krople wody z cukrem na łyżeczce lub odwróconej nakrętce od napoju w osłoniętym miejscu i dać pszczole czas na regenerację. (Nie zaleca się używania brązowego cukru, ponieważ jest trudniejszy do strawienia przez pszczoły i nie należy podawać miodu ponieważ może on zawierać patogeny).

4. KAŻDY, W TYM TY, MOŻE POMÓC PSZCZOŁOM

Nie tylko podczas dnia pszczoły Wszyscy możemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc pszczołom, niezależnie od tego, czy są to nasze ogrody, balkony czy parapety.

Możesz także porozmawiać z przyjaciółmi i rodziną o tym, jakie ważne w naszym życiu i pomóc im uczynić ich dzikie przestrzenie przyjaznymi dla pszczół. Zasadź w ogrodzie różne kwiaty, aby pszczoły miały dostęp do nektaru od marca do października. Pszczoły uwielbiają tradycyjne kwiaty ogrodowe i rodzime kwiaty polne, takie jak pierwiosnek, budleja i nagietki.

5. ILE SKRZYDEŁ MA PSZOŁA?

Pszczoła ma tak naprawdę 4 skrzydła. Dwa skrzydła po obu stronach zaczepiają się o siebie, tworząc jedną większą parę podczas lotu, a następnie odczepiają się, gdy nie lecą.

6. ROZTAŃCZONE DZIEWCZYNKI

Pszczoły miodne wykonują ruch taneczny zwany „tańcem pszczół”. W rzeczywistości nie jest to wcale taniec, a raczej sprytny sposób komunikowania się między sobą, aby powiedzieć swoim towarzyszom, gdzie mają się udać, aby znaleźć najlepsze źródło pożywienia. Odszyfrowanie tego tańca zajęło naukowcom z Sussex University dwa lata.

7. PRACUSIE I MATEMATYKA

Okazuje się, że jego mikro mózg nie jest żadną przeszkodą do rozumienia podstawowej matematyki. Naukowcy w Australii  odkryli, że pszczoły miodne potrafią liczyć. Pszczoły zostały umieszczone w specjalnym pomieszczeniu, gdzie znajdowały się specjalne kropki wraz ze słodką nagrodą. Okazało się, że bez problemu widzą one różnice między jednym, dwoma, trzema i czterema elementami. Dalsze badania pokazały, że pszczoły są zdolne również do łączenia symboli numerycznych z rzeczywistymi liczbami.

8. PSZCZOŁY I ICH GENIALNY WĘCH

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu odkryli, że te pracowite zapylacze potrafią używać swoich „śladów zapachowych”, aby odróżnić swój własny zapach, zapach krewnego od zapachu nieznajomego. Dzięki temu mogą zwiększyć swoje możliwości w znajdowaniu pożywienia pomijając kwiaty, które zostały już odwiedzone.

9. KOLACJA DLA KRÓLOWEJ

Jeśli królowa pszczół umrze, robotnice tworzą nową matkę. Robią to, wybierając młodą larwę i karmiąc ją specjalnym pokarmem zwanym mleczkiem pszczelim. Po takiej kolacji larwa przekształca się w płodną królową.

Ciekawostki o miodzie

Miód to pyszna, magiczna substancja wytwarzana wyłącznie przez pszczoły miodne i ciesząca się uznaniem na całym świecie. Oto kilka faktów na temat miodu, które przypomnisz sobie zawsze, kiedy sięgniesz po tę niezwykłą łyżeczkę słodyczy.

  • Miód składa się w 80% z cukrów i 20% z wody.
  • Aby zrobić około pół kg miodu, rodzina pszczół musi odwiedzić 2 miliony kwiatów, przelecieć ponad 55 000 mil. 
  • Jedna pszczoła miodna wyprodukuje tylko około 1 łyżeczkę miodu w ciągu całego swojego życia.
  • Jedna pszczoła miodna odwiedza 50-100 kwiatów podczas jednej podróży poza ul.
  • Miód to JEDYNE pożywienie, które zawiera wszystkie substancje niezbędne do życia, w tym wodę.
  • Statystycznie od jednej rodziny pszczelej pszczelarz pobiera 15-20 kg miodu.

Gdybyście chcieli poczytać o pszczołach serdecznie zachęcam do zakupu książki Piotra Sochy „O pszczołach” wydawnictwa Dwie Siostry. Jest to niezwykłą pozycja, która będzie ciekawa zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Podobne wpisy