||

Potęga podświadomości – mit czy hit?

Potęga podświadomości książka Joseph Murphy

Potęga podświadomości. Na pewno słyszeliście o niej setki razy. Zaufaj! Myśl pozytywnie! Nie słuchaj bzdur! Karm się miłością! Większość z ludzi ma to za bzdury i wkłada to jednego worka z myślami o folarzach, płaskoziemcach i życiowych pomyleńcach. Ale co jeżeli oni mają rację? Co jeżeli jaozśc naszego życia, szczęście i rodzinny luz zależą tylko od nas. Uwielbiam stawiać sobie pytanie, a co jeśli? Mam w sobie ciekawość, która każe mi sprawdzać, eksperymentować i nie podawać się w swoich poszukiwaniach…nów właśnie czego? Chyba najbardziej radosnej i wolnej części mnie samej. Dzisiaj więc sprawdzam, czym jest podświadomość i o co tyle szumu z książką Josepha Murphego „Potęga podświadomości”.

Podświadomość co to jest?

Czy żeby twoje serce biło musisz o tym myśleć?  Jak to jest, że gdy zapytam ile jest 5 razy 5 poprawna odpowiedź po prostu wskakuje do Twojej głowy. Podświadomość lub nieświadomy umysł. Jest to część naszego umysłu, w której i dzięki której odbywają się procesy niewymagające naszego świadomego skupienia i zaangażowania. Działa we współpracy z naszym ciałem i naszymi zmysłami rejestrując i regulując wszelkie informacje docierające do nas z zewnętrznego środowiska. To co widzimy słyszymy czujemy czyli wszystko to czego doświadczamy z zewnątrz jest rejestrowane bez przerwy i układane w logiczną strukturę, która ma działać na naszą korzyść i bezpieczeństwo. Wszelkim informacjom które do nas trafiają nadawane jest również ich znaczenie.

Podświadomość jest odpowiedzialna za nasze automatyczne reakcje fizyczne, mentalne i emocjonalne. Gdy w naszym życiu codziennym pojawia się coś z czym spotkaliśmy się już wcześniej nasz nieświadomy umysł zareaguje odsyłając nam dane w postaci myśli, obrazów, dźwięków, zapachów, smaków i uczuć informując nas co jest powiązane z tym czego właśnie doświadczamy lub o czym myślimy. Ciało współpracując z podświadomością reaguje zgodnie z tym co wcześniej zostało kiedykolwiek zarejestrowane. Na przykład czując zapach świeżo upieczonego ciasta może pojawić się w nas przyjemne reakcje emocjonalne związane ze wspomnieniami z domem, mamą, czy porannym spacerem z psem po bułki.

Podświadomość to temat bardzo rozległy. Nie musimy wiedzieć wszystkiego na temat podświadomości, by móc z sukcesem używać tego wspaniałego narzędzia. Dokładnie tak samo jak nie musimy wiedzieć jak działa samochód, żeby go wykorzystywać na co dzień.

Potęga podświadomości – jak to działa w praktyce?

Wyobraź sobie taką sytuację. Naprzeciwko ciebie staje człowiek, który nie wiadomo z jakiego powodu zaczyna się obrażać. W tym momencie twoje oczy i uszy rejestrują informacje z zewnątrz – dźwięki głosu i wyraz twarzy. W ciągu mikro sekund te bodźce docierają do twojego wnętrza. Twoja podświadomości oznacza jak bardzo mądra pani sekretarka zagląda do Twojej bazy danych zarejestrowanych z całego Twojego życia i wybiera najbardziej istotne według niej informacje połączone z tym czego właśnie doświadczysz. A wygląda to mniej więcej tak. Baśka co robimy jak słyszymy słowa „jesteś głupi”? Czekaj sprawdzę. Robimy złą minę i wkurzamy się tak jak kiedyś tata wkurzył się na wujka jak mu powiedział że jest głupi. Dobra dzięki. Reakcje emocjonalne pojawiają się również wtedy gdy jedynie sobie o czymś świadomie pomyślimy.

Kiedy np. przypomnimy sobie jakąś miłą chwilę starając ją sobie wyobrazić nasz podświadomy umysł wyciągnie coś na ten temat i nam to zaprezentuje jako obraz tej sytuacji.

Dla podświadomości nie ma różnicy czy coś się dzieje naprawdę czy tylko o tym pomyślimy. Stąd myśląc o przeszłości czujemy emocje. Nieświadomy umysł nie rozróżnia również czasu, ani innych osób poza nami. Dlatego reagujemy emocjonalnie gdy np. ktoś opowiada nam, co mu się przydarzyło wiele lat temu. Dotyczy to miłych zdarzeń, ale też traum, naszych nawyków i przekonań. Wszelkie dane zapisane w świadomym umyśle można manualnie przekształcać bez użycia środków farmakologicznych. Zmieniamy w ten sposób nasze postrzeganie przyszłych wydarzeń, które mają wpływ na nasze obecne życie i powodują nieprzyjemne myśli i reakcje emocjonalne. I w tym miejscu zaczyna się cała magia. Bo jeżeli to co jest zapisane w naszej podświadomości determinuje nasze codzienne postępowanie, to zmieniając ten zapis możemy zmienić nasze życie.

Potęga podświadomości – Joseph Murphy

Książki Josepha Murphy’ego Potęga podświadomości jest książką, w  której autor w jasny i zrozumiały sposób wyjaśnia dlaczego jedni ludzie spełniają swoje pragnienia i są szczęśliwi, podczas gdy inni chociaż nieraz rodzą się i wciąż podejmują nowe próby, aby poprawić swoje życie nie osiągają żadnych rezultatów. Murphy nie tylko wyjaśnia dlaczego tak się dzieje, ale także przedstawia w swojej książce techniki i sposoby dzięki którym każdy człowiek może stać się spełnioną osobą prowadząc takie życie jakiego pragnie.

Czytając tę książkę z uwagą dowiecie się jak działa wasz umysł na który składa się wasza świadomość oraz podświadomość. W naszym umyśle świadomym podejmujemy decyzje i dokonujemy wyborów. Tutaj analizujemy i tutaj decydujemy co chcemy zrobić. Tu jesteśmy krytyczni i wątpimy. Natomiast wasza podświadomość akceptuje wszystko. Bez wyjątku. Bierze wszytko co jej wpoimy (celowo lub niecelowo)  Podświadomość nie przeprowadza procesów myślowych, nie działa logicznie. Nidy tez nie miewa zastrzeżeń. Dlatego jasnym jest to że, mamy również władzę nad swoją świadomością. Jednak aby działała ona na naszą korzyść musimy dbać o myśli, które wybieramy i którymi karmimy naszą podświadomość.

Ponieważ w naszym życiu zobaczymy obrazy wszystkich naszych przekonań niezależnie od tego czy będą nam one służyły czy wręcz przeciwnie. Dlatego jeśli posiadacie negatywne przekonania, które są sprzeczne z waszymi pragnieniami musicie najpierw świadomie postanowić je zmienić. Regularnie wpajając nowe przekonania swojej podświadomości.

W książce zostały zaprezentowane sprawdzone techniki dzięki, którym możecie zmienić każde swoje przekonanie oraz wpoić swojej podświadomości to, co tylko zechcecie. Jeśli stosujecie je zgodnie z instrukcją autora pamiętając o zaangażowaniu i systematyczności zaczną w waszych życiach dziać się cuda.

Naukowa modlitwa

Joseph Murphy był duchownym i często sięga do Biblii. W swoich lekcjach o duchowości i rozwoju osobistym często sięga do swoich chrześcijańskich wartości. Podkreśla jednak, że duchowość i modlitwa nie są związane z żadnym wyznaniem i mają absolutnie uniwersalny charakter. Dlatego pisząc i mówiąc o modlitwie podkreślał, że może to być świadomi skuteczna rozmowa ze swoją podświadomością niezależnie od tego w co wierzymy.

Joseph Murphy w książce Potęga podświadomości tłumaczy czym jest naukowa modlitwa i dlaczego tak wiele osób nie zostaje nigdy wysłuchane. Wyjaśnia, że to nie przedmiot wiary a wiara sama w sobie ma znaczenie i jest tylko myślą w naszym umyśle.

Te myśli które najczęściej powtarzamy. Zdania, które wypowiadamy i pielęgnujemy decydują o tym jakie mamy przekonania i w co wierzymy. A to w co wierzymy decyduje o tym, jak wyglada nasze życie. Codzienne powtarzanie: jestem gruba, jestem biedny, nie stać mnie są jak modlitwa. Modlimy się żarliwie, regularnie i z pełnym przekonaniem, bo przecież w lustrze widzisz grubaskę, odmawiasz sobie radości i przyjemności, bo Cię niestacjonarne, więc modlitwa zostaje wysłuchana.

Wszystko zaczyna się w głowie

Autor potęgi podświadomości przejrzyście i logicznie tłumaczy, że wszystko ma swój początek w umyśle. Niezależnie od tego czy ktoś w to wierzy czy nie. Dlatego nikogo nie może spotkać nic, czego wcześniej nie obdarzył swoją uwagą i uczuciami. Murphy wielokrotnie powtarza w swojej książce, że każdy człowiek sam decyduje o swoim życiu i jeśli do tej pory tego nie wiedział i przez to, kreował je nieświadomie w oparciu o swoje obawy i nawyki myślenie , to teraz może to zmienić. Teraz może zmienić swój los jeśli zacznie wybierać i pielęgnować te myśli, które będą zgodne z jego pragnieniami. Joseph podkreśla również jak ważne jest to aby podczas stosowania jakiejkolwiek techniki którą przedstawia nie zaprzeczać jej nieustannie w ciągu dnia. Przez podejmowanie i pielęgnowanie niewspierających nawyków i negatywnych myśli.

W swojej książce wielokrotnie odnosi się do Boga, jednak podkreśla, że jest on nieskończoną inteligencją. Absolutem, który jest obecny w każdym człowieku i nieważne jest jak ktoś tę moc i siłę nazywa. Ponieważ każdy może czerpać z nieograniczonych możliwości które z niej płyną. Najtrafniej zwraca uwagę że nauka najczęściej nazywa tę moc energią. Autor potęgi podświadomości w jasny sposób przedstawia czytelnikowi, że każdy człowiek, który dokonał wielkich i pięknych rzeczy w swoim życiu potrafił czerpać z nieskończonej skarbnicy w swoim wnętrzu. To zawsz energia i sposób myślenia odróżniają zwycięzców i spełnionych ludzi od przeciętnych osób, które jedynie w niewielkim procencie wykorzystują swój potencjał i możliwości.

Wszytko jest kwestią wyboru

Autor przekonuje że każdy może odnieść sukces ponieważ ta siła, która tkwi w każdym z nas jest nieograniczona i nie ma żadnych przeszkód ani barier, żeby z niej korzystać. Jednak to do człowieka należy wybór, w jaki sposób postanowi z niej skorzystać. Podczas lektury tej książki zrozumiecie, że to zawsze my dokonujemy wyboru. Wyboru poprzez decyzję, o tym na czym będziecie skupiać swoją uwagę. Jeśli postanowimy się koncentrować na brakach i ograniczeniach to właśnie ten obraz zobaczymy w naszym  doświadczeniu. Natomiast jeśli nasza uwaga będzie skupiona na zdrowiu, sukcesie i bogactwie, tego właśnie doświadczymy. Zamanifestują się w naszym życiu.

W Potędze podświadomości Murphy poruszył wszystkie najważniejsze kwestie dla każdego człowieka. Wytłumaczył dlaczego tak ważne jest, aby wybaczać sobie oraz innym. By móc w pełni cieszyć się życiem i ruszyć naprzód spełniając marzenia i uwalniając się od przeszłości. Dokładnie omówił również w jaki sposób można osiągnąć doskonałe zdrowie pokonując każdą chorobę przy pomocy zmiany przekonań.Oraz jak się wzbogacić korzystając z nieograniczonej potęgi naszej podświadomości. To jednak nie wszystko. Decydując się na lekturę tej książki dowiecie się również jak poprawić swoje relacje z innymi ludźmi sprawiając, by stały się one harmonijne i satysfakcjonujące oraz co należy zrobić, aby zacząć przyciągać do swojego otoczenia odpowiednie osoby.

Murphy  podaje także sposoby na to jak pozbyć się strachu i zahamowań psychicznych i zacząć  po prostu cieszyć się życiem. W prosty sposób tłumaczy ,jak dzięki odpowiedniemu korzystaniu z potęgi naszej podświadomości możemy osiągnąć szczęście w każdym obszarze naszego życia. Niezależnie od tego jak w tym momencie przedstawia się nasza sytuacja.

Z całego serca polecam tę książkę tym wszystkim którzy pragną odmienić swoje życie. Każda osoba która przeczyta ją z uwagą i na prawdę zastosuje się do zawartego w niej przekazu może spełnić swoje marzenia.

Niektóre przykłady podawane przez autora mogą wydawać się wielu osobom wręcz nieprawdopodobne. Jednak zaręczam Wam, że e nie ma w nich nic magicznego a potwierdzają one jedynie to, że wasza podświadomość nie posiada żadnych granic ani nie zna ograniczeń. To ważne abyście pamiętali o tym że wasza podświadomość przyjmie za prawdziwe każde wasze przekonanie. Bez wyjątku. Niezależnie, czy będzie ono logiczne, czy nie. Fałszywe, czy nie. Prawdziwe, czy nie. Jeśli tylko uznacie, że coś jest możliwe, Wasza podświadomość to zrealizuje w waszym życiu. Ponieważ ona nie analizuje, a jedynie odpowiada na waszą wiarę i przekonania. Dlatego warto aby wam one służyły.

Potęga podświadomości cytaty#1

Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los!

Wielu ludzi ma szczególną chorobliwą skłonność do potępiania siebie, a zarazem użalania się nad sobą.

Strach i zwątpienie które dręczą twą duszę , odegnasz łatwo, zawierzając się Bogu.

Jeśli ktoś jednak uczciwie przyjrzy się własnemu wnętrzu, charakterowi i zachowaniu, znajdzie tyle wad i słabości, że do końca życia będzie miał z czym walczyć.

W przeciwieństwie do tego, co sądzi wielu ludzi, skuteczność modlitwy nie zależy od jej adresata. Modlitwa zostaje wysłuchana niezależnie od jej treści, wtedy gdy podświadomość modlącego się reaguje na jego myśli i wyobrażenia.

Wielu spośród czołowych biznesmenów wielokrotnie w ciągu dnia powtarza sobie cicho abstrakcyjne słowo „sukces”, aż do pełnego przekonania, że im się powiedzie.

Wszystko, co przeżywasz i robisz, wszelkie wydarzenia i okoliczności twojego życia to reakcje podświadomości na twoje myśli.

Potęga podświadomości cytaty#2

(…) w drodze do szczęścia nie napotkasz żadnych przeszkód, prócz tych, które sam wzniesiesz w myślach i w wyobraźni.

Twoim największym atutem jest wyobraźnia. Wyobrażaj sobie tylko rzeczy dobre i piękne. Ty i twój los jesteście tym, czym twoje myśli i wyobrażenia.

Jesteś niczym kapitan przy sterze. Jego zadaniem jest dawać właściwe polecenia. Ty również musisz myślami i wyobrażeniami wydawać odpowiednie rozkazy podświadomości, która kieruje całym twoim losem.

Żeby dostąpić przebaczenia, trzeba najpierw przebaczyć samemu sobie.

Przyszedłeś na świat, aby rozwijać się fizycznie, psychicznie i duchowo; masz niepowtarzalne prawo do wszystkiego, co pomogło by ci znaleźć sens życia.

Pozostań wierny swoim ideałom, pamiętaj, że dbając o własne szczęście, spokój ducha i spełnienie, musisz przyczyniać się do pomyślności innych ludzi. Harmonia części jest harmonią całości, całość jest bowiem obecna w części, a część w całości. Naszym bliźnim jesteśmy dłużni tylko miłość, a miłość jest spełnieniem prawa zdrowia, szczęścia i spokoju

umysłu.

Nie masz nic cenniejszego niż własny umysł.

Potęga podświadomości cytaty#3

Człowiek jest taki, jakie są jego myśli

Twoja podświadomość pomnaża wszystko, co jej powierzysz

Nie zapominaj: kto się czuje bogaczem, ten nim jest. Twoja podświadomość jest jak bank, jak sponsor twoich pragnień. Ile pragnień i myśli wpłacisz na to konto – czy obracać się będą wokół bogactwa czy nędzy – tyle ich, dobrych albo złych pomnoży się z wysokim procentem. Wybierz więc dobrobyt i dostatek!

To co ludzie uważają za śmierć to tylko wyprawa w inny, nowy wymiar życia.

Nie pozwól, żeby na twoje decyzje wpłynęły czyjeś krokodyle łzy albo scena, którą ci ktoś zrobił. Uległość nie popłaca. Nie rób z siebie cudzego podnóżka. Nie daj się sprowadzić z dobrej drogi. Trzymaj się swoich ideałów, bo tylko pozytywna wizja świata gwarantuje spokój, szczęście i radość.

Pamiętaj, że serce przepełnione wdzięcznością otwiera się na dobrodziejstwa wszechświata.

Potęga podświadomości cytaty#4

Strach to tylko myśl.

Bywają 30 letni starcy a także 80 letni młodzieńcy.

Każda myśl coś sprawia – jest przyczyną; każda zaś sytuacja jest czymś spowodowana – jest skutkiem.

Namagnesowany kawałek żelaza unosi ciężary, które dwunastokrotnie przekraczają jego własny ciężar – kiedy go jednak rozmagnesować, ten sam kawałek metalu nie ruszy z miejsca nawet piórka. Porównanie to można odnieść do człowieka. Osobnik przepełniony magnetyczną siłą pełen jest wiary we własne siły. Wie, że urodził się po to, by zwyciężać i odnosić kolejne sukcesy. Osobnika <> natomiast nękają lęki i wątpliwości […]. Ludzie o tym sposobie myślenia nigdy do niczego w życiu nie dojdą, brak im bowiem odwagi, by iść na przód, przez co bezradnie pozostają na lodzie.

[…] dla harmonijnego i pełnego rozwoju psychiki żaden aspekt ludzkiego życia nie jest tak niezastąpiony jak właśnie sen, który uwalnia człowieka od wszelkich rozproszeń świata zmysłowego.

Moce natury są całkowicie neutralne – jedynie użytek, jaki czyni z nich człowiek, przesądza, czy niosą dobro, czy zło. Ogień nie jest ani dobry, ani zły – można nim albo ogrzać, albo spalić dom. Jedynym grzechem jest nieznajomość praw życia, a jedyna kara polega na automatycznej negatywnej reakcji jaka musi nastąpić wskutek nieprzestrzegania tych praw.

O swoim losie rozstrzygasz sam postawą umysłu.

Potęga podświadomości cytaty#5

Cudze słowa i czyny mogą urazić cię tylko wtedy, kiedy im na to pozwolisz w myślach i uczuciach.

Twój strach to nic innego, jak pragnienie poczucia bezpieczeństwa i znalezienia wyjścia z trudnej sytuacji.

Lepiej nauczyć się żyć teraźniejszością niż czekać na szczęście w przyszłości.

Każdy człowiek jest tak młody jak jego sposób myślenia.

Kto poczuje się zdrów, wyzdrowieje; kto czuje się bogatym, będzie nim. Jak ty się czujesz?

Kieruj się w myśleniu wiecznymi prawdami i zasadami życia i nie daj się otumanić lękom, niewiedzy i przesądom! Nie Pozwól, by dyktowano ci twoje myśli! Myśl i decyduj samodzielnie!

Wyobraź sobie, że lecisz nad oceanem samolotem odrzutowym i że wszedłeś do kabiny pilota. Z pewnością nie umiałbyś pokierować samolotem, ale bez wątpienia przeszkodzisz pilotowi i spowodujesz zagrożenie. Podobnie jest ze świadomością, która nie potrafi sterować organizmem, ale może zaburzyć jego prawidłowe funkcjonowanie.

Potęga podświadomości cytaty#6

Cudze słowa i czyny mogą urazić cię tylko wtedy, kiedy im na to pozwolisz w myślach i uczuciach.

Najłatwiejsza droga jest zawsze najlepsza.

Żyj w radosnym oczekiwaniu tego co najlepsze a wtedy stanie się to twoim udziałem.

Krytyka i szkalowanie bogatszych jest najpewniejszyn sposobem odstraszenia dobrobytu.

Człowiek sukcesu posiada dużą umiejętność wczuwania się w cudzą psychikę i uczucia.

Mieć sukcesy to znaczy żyć pomyślnie. Kiedy żyjesz w zgodzie ze sobą i ze światem, kiedy z radością oddajesz się ulubionej pracy, jesteś człowiekiem sukcesu.

Twoja podświadomość jest jak bank […]. Ile pragnień i myśli wpłacisz na to konto […] tyle ich, dobrych albo złych, pomnoży się z wysokim procentem.

Potęga podświadomości cytaty#7

Podświadomość ma niezawodne sposoby na rozwiązanie każdego problemu.

Masz wolny wybór. Wybierz pomyślność i zdrowie. Od ciebie zależy, czy będziesz życzliwy, czy nie. Bądź uczynny, pogodny, życzliwy, ujmujący, a cały świat stanie się taki dla ciebie.

Ktoś, kto czuje się bogaty, będzie jeszcze bogatszy. Ktoś, kto czuje się biedny, straci i tę ostatnią odrobinę mienia.

Jesteś niepodzielnym panem swojej duszy, czyli – jakkolwiek by ją nazwać – podświadomości oraz własnego losu. Pamiętaj zawsze, że masz wolny wybór. Wybierz życie, wybierz miłość, wybierz zdrowie! Postaw na szczęście!

Poprzez zmartwienia i lęki możesz zakłócić rytm serca, płuc i innych narządów. Wypełnij podświadomość harmonijnymi, zdrowymi i uspokajającymi myślami, a wszystkie funkcje twojego organizmu szybko się unormują!

Wybaczyć to znaczy życzyć drugiemu człowiekowi miłości, spokoju, radości i wszystkich dobrodziejstw życia tak długo, aż twoja pamięć wyzbędzie się bólu. Oto probierz prawdziwego przebaczenia.

Potęga podświadomości cytaty#8

Zewnętrzność jest odbiciem wnętrza.

Starość zaczyna się wtedy, kiedy człowiek przestaje interesować się życiem, snuć marzenia i szukać nowych światów. Jeśli jednak czyjś umysł otwarty jest na nowe pomysły i zainteresowania, jeśli ktoś dopuszcza do siebie coraz to nowe odkrycia, zachowa zawsze młodość i witalność.

Nic nie jest samo w sobie ani złe, ani dobre, czyni je takim nasze myślenie.

Zaprawdę powiadam wam: kto powie tej górze ,,Podnieś się i rzuć się w morze!”, a nie wątpi w duszy, lecz wierzy, że spełni się to, co mówi, tak mu się stanie. Dlatego powiadam wam: wszystko o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie.

(Mk 11, 23-24).

Skutecznym środkiem na strach jest prawo substytucji. Każdej obawie można przeciwstawiać nadzieję.

Nie ma jednak czegoś zbyt dobrego, by było prawdziwe, nie ma też nic tak cudownego, by nie mogło trwać. Określ teraz swoje dobro i krocz, wiedząc, że wszystko co dobre jest Twoje.

Potęga podświadomości cytaty#9

Strach przed pójściem naprzód sprawia, że stoją w miejscu.

Myśl o rzeczach dobrych, a staną się rzeczywistością! Nie myśl o rzeczach złych, by to nie one się wydarzyły. W każdej sekundzie życia jesteś tym i robisz to, o czym myślisz.

Cierpliwość, dobroć, prawdomówność, pokora, uczynność, spokój, harmonia i miłość bliźniego to cechy, które nie starzeją się nigdy. Kto podtrzymuje w sobie te przymioty, zachowa zawsze w duchu młodość.

Od dzisiaj moja pamięć wyostrza się pod każdym względem. Zawsze i wszędzie zdołam sobie przypomnieć, co tylko zechcę. Wyraźniej i trwalej będę zapamiętywać wrażenia zmysłowe. Wszystko będzie mi się łatwo utrwalać w pamięci. Cokolwiek zapragnę sobie przypomnieć, ukaże mi się przed oczyma duszy niezwłocznie i w ostrych konturach. Dzień po dniu będę robić wyraźne postępy i niedługo będę miała lepszą pamięć niż kiedykolwiek.” Po trzech tygodniach uszczęśliwiona spostrzegła, że w pełni odzyskała pamięć.

Sprawy zewnętrzne nie mają wpływu na szczęście.

Są skutkiem, a nie przyczyną.

Umysł jest jak spadochron, dopóki go nie otworzysz to żadna z niego pociecha.

Wybij sobie raz na zawsze z głowy, że wiek 65, 75 albo 85 lat jest równoznaczny z twoim albo cudzym końcem. Każdy, choćby najbardziej podeszły wiek może być początkiem wspaniałego, owocnego, aktywnego i nader twórczego okresu w życiu, który przyćmi wszystkie poprzednie.

Podobne wpisy