Zdziwienie i rozczarowanie. Jak sobie z nimi radzić?

Zdziwienie i rozczarowanie. Jak sobie z nimi radzić?

Jak on mógł lub jak ona mogła? Jak często zadajesz sobie to pytanie? Bo ty byś zrobiła to inaczej, bo ty byś tak nigdy i ty zawsze, a on, a ona… Wszyscy mierzymy się ze zdziwieniem i rozczarowaniem. Bywamy zdziwione i rozczarowane zachowaniem mężów, partnerów, przyjaciół, dzieci i znajomych. Zdziwienie i rozczarowanie towarzyszą nam na co dzień. Słusznym więc wydaje się pytanie o to, jak sobie z nimi radzić.

Jak on mógł, czyli co mam zrobić ze zdziwieniem i rozczarowaniem

Kiedy jesteś rozczarowana to może to boleć. Czasami trochę. Czasami dużo. Takie niefajne zdziwienie rotujące wokół rozczarowania może wciągnąć cię w wir negatywnych myśli na wiele dni, a nawet tygodni. Myślę, że nie ma na tym świecie nikogo, kto nie zadawałby sobie pytania: jak on/ona mogli mi to zrobić… Zdradzić, oszukać, uznać swój interes za ważniejszy od Twojego, postąpić inaczej niż deklarowali, niż byś się spodziewała.

Otóż…Mógł to zrobić, bo miał do tego prawo, miał na to zasób, mysi inaczej niż ty, czuję i robi po swojemu. Warto sobie zadać zupełnie inne pytanie. Co Ty z robisz z tym, że wiesz, że on/ ona swoim działaniem nie odpowiadają na Twoje potrzeby. Twoje reakcja tutaj jest kluczowa. I właśnie to jak sobie z tym zdziwieniem i rozczarowaniem poradzisz będzie decydowało o tym, jak szybko strefę cierpienia opuścisz. 

Jak sobie poradzić ze zdziwieniem i rozczarowaniem?

 Po pierwsze, zaakceptuj to, jak się czujesz. Zdziwienie i rozczarowanie boli. I to jest w porządku. Nie próbuj tego racjonalizować, i chować za szerokim uśmiechem. Odkryłam, że lepiej nie dać się zwieść takim kuszącym impulsom. Zamiast tego warto zaakceptować to, jak się czuję. Pozwolić temu wszystkiemu przepłynąć  i zaboleć przez chwilę. Jeśli to zrobisz, to proces uwalniania się z bólu przebiegnie szybciej. Jeżeli to zagłuszysz, wylezie przy innej okazji. 

Pamiętaj, nie jesteś rozczarowaniem. To, że czyjeś zachowanie wywołało zdziwienie, rozczarowanie i ból nie znaczy, że ​​ten stan i ta sytuacja będzie trwała wiecznie. Nawet jeśli dzisiaj może się tak wydawać.

 Ucz się z tego. Zamiast zatracać się w bólu i negatywnych emocjach, które mogą wynikać z rozczarowania, potraktuj je bardziej jako coś, z czego możesz się nauczyć cennych rzeczy (i coś, co pomoże ci się rozwijać).

Czego mogę się z tego nauczyć? Co mogę zmienić, żeby uniknąć tego rozczarowania w przyszłości? Jaka jest jedna rzecz, którą następnym razem mogę zrobić inaczej? Jaka moja niespełniona potrzeba „zawołała” to zdziwienie i rozczarowanie? 

Zdziwienie i rozczarowanie. Jak sobie z nimi radzić

Być może takie zdziwienie i rozczarowanie pozwolą Ci namierzyć i zaopiekować się raną z dzieciństwa. Być może nosisz w sobie jakieś niewspierające przekonanie lub działasz według nieuświadomionych schematów.

 Przypomnij sobie, że ból wynikający z e zdziwienia i rozczarowania wiąże się z odwagą. Zanim pojawiło się rozczarowanie musiałaś odważnie zdecydować, że podejmiesz działanie, że komuś zaufasz, że zrobisz coś nowego. Nie rozczarowują się tylko ludzie, którzy nie budują głębokich relacji, nie ufają i nie otwierają przed innymi serca. 

Zdziwienie i rozczarowanie bywają bardzo bolesne. Żeby sobie pomóc skup  się jak się na pięknych rzeczach w swoim życiu. Nie chodzi o to, żebyś zagłaskiwała ból. Niech płycie, ale docenienie tego co wokół bardzo pomaga zabrać myłki z miejsca gdzie masz ochotę ciągle pytać: Jak on mógł? 

Nie wstydź się prosić o pomoc. Często nam się wydaje, że nasza sprawa jest za mała, żeby o niej rozmawiać z przyjaciółmi. Wszystko co czujesz jest ok. I nic nie jest za małe, żeby to omówić. To wielki i krzywdzący mit, że dorośli nie płaczą, że jako dorośli ze wszystkim mamy sobie radzić. Radzić, czyli co? Zamieść pod dywan? Jeżeli Cię coś boli, to znaczy że jest ważne. ważne na tyle, że warto nawet porozmawiać o tym z terapeutą.

Odpocznij. Twoje ciało najprawdopodobniej zareaguje na stres. Masz prawo czuć się gorzej. Możesz być senna, apatyczna, zła. Nie blokuj tego. Przepuszczaj i bądź dla siebie łagodna.

Jak on mógł? No mógł…pytanie co Ty z tym zrobisz z tym zdziwieniem i rozczarowaniem

Kiedy pierwszy kurz opadnie zdecyduj co zrobisz z relacją, która przyniosła z sobą zdziwienie i rozczarowanie. Powtórzę się. To, że on, ona coś zrobili co Cię zabolało. Zdradzili, skłamali, zignorowali Twoje potrzeby, zlekceważyli przyjaźń, czy wzgardzili miłością – mieli do tego prawo. Nie ma sensu rozważać dlaczego. Oni tak mają. Z różnych powodów, których nie musisz rozumieć. ważne jest co Ty zdecydujesz. Na co się zgodzisz, a czemu powiesz nie. Nie chce się przyjaźnić na taki warunkach. Od dzisiaj nie wierzę w Twoje zapewnienia. Kończę się łudzić.

Pamiętaj, że okoliczności nie tworzą człowieka. One pokazują jego prawdziwe oblicze. Tak więc może się okazać, że to co dzisiaj tak bardzo Cię boli, za chwilę będziesz odbierać jak zdarzeń, które pozwoliło Ci na coś lub na kogoś spojrzeć prawdziwie.

Podobne wpisy