Znaczenie kolorów, czyli co kolor mówi o Twojej marce.

Znaczenie kolorów

Kolor odgrywa ważną rolę w postrzeganiu Twojej marki. Niezależnie od tego, czy jesteś marką modową, która próbuje dotrzeć do młodych odbiorców, czy też sklepem z artykułami medycznymi, który stara się wzmocnić zaufanie klientów, możesz zbadać znaczenie kolorów, aby lepiej przyciągnąć idealnego klienta i nawiązać z nim kontakt. Znaczenie kolorów można wykorzystać, aby zbudować silną, rozpoznawalną markę. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest psychologia kolorów i nauczymy Cię znaczenia kolorów w przypadku najpopularniejszych używanych kolorów.

Co to jest psychologia kolorów?

Psychologia kolorów to badanie kolorów w odniesieniu do ludzkich zachowań. Ma na celu określenie, jak kolor wpływa na nasze codzienne decyzje, takie jak kupowane przez nas przedmioty. Czy kolor sukienki skłania nas do zakupu? Dlaczego kolorystyka opakowania sprawia, że ​​wybieramy jedną markę, a nie inną? Czy kolor ikony zwiększa prawdopodobieństwo jej kliknięcia? Krótka odpowiedź brzmi: tak. Ale dlaczego część jest nieco bardziej skomplikowana. Znaczenie kolorów może mieć wpływ na to, dlaczego preferujemy niektóre kolory od innych. Ten sam kolor może mieć również różne znaczenia, które zależą od naszego wychowania, płci, lokalizacji, wartości i wielu innych czynników.

Dlaczego psychologia koloru jest ważna w marketingu?

Kolor wywołuje uczucie. Wzbudza emocje. Nie inaczej jest w przypadku doboru kolorów dla Twojej firmy. Wybór odpowiednich kolorów do działań marketingowych może być różnicą między wyróżnianiem się Twojej marki z tłumu a wtopieniem się w nią. Używając kolorów strategicznie w swoich działaniach marketingowych, możesz nakłonić odbiorców do zobaczenia tego, co chcesz, aby widzieli, i pomóc im postrzegać Cię w taki sposób, w jaki chcesz być postrzegany. Dlatego zrozumienie psychologii koloru może być tak przydatne w twoich działaniach marketingowych. Ponieważ może pomóc Ci przedstawić swoją markę tak, jak chcesz.

Chociaż wybór odpowiednich kolorów może poprawić postrzeganie marki, zły dobór kolorów może zaszkodzić wizerunkowi marki. Na przykład, jeśli wybierzesz niewłaściwe kolory treści lub logo, może się ono okazać mniej czytelne i trudne do zrozumienia dla odbiorców. Lub możesz zaryzykować ignorowanie wszystkich razem. Marketerzy mogą wykorzystywać kolor, aby wpływać na sposób myślenia i zachowania w stosunku do marki oraz na to, jak interpretują wszelkie informacje. Wybór kolorów może pomóc ludziom zdecydować, co jest ważne. Dlatego marketerzy treści muszą zrozumieć, co oznaczają różne kolory.

Lista znaczeń kolorów

Znaczenie kolorów: czerwony

Kolory marketingowe, takie jak czerwony, mogą przyciągnąć uwagę. Znaczenie koloru czerwonego wiąże się z podekscytowaniem, pasją, niebezpieczeństwem, energią i działaniem. Być może zauważyłeś, że niektóre marki używają czerwonego koloru na guzikach „zamów teraz” lub na opakowaniach, aby wyróżnić się na półce. W psychologii kolorów czerwony jest najbardziej intensywnym kolorem. A tym samym potrafi wywołać najsilniejsze emocje. Czerwony może również wywołać zagrożenie, więc powinieneś używać go oszczędnie. Jeśli dodasz kolor czerwony do swojej witryny, zapisz go na potrzeby ikon wezwania do działania lub wyprzedaży, jeśli będzie dobrze kontrastował z wystrojem Twojego sklepu.

Czerwony to kultowy kolor używany w markach takich jak Coca Cola i YouTube. Kolor czerwony ma tendencję do pobudzania apetytu, dlatego marki takie jak Coca Cola często używają go w swojej marce. W swojej marce używają też słów takich jak szczęście, więc używają czerwonego koloru, aby wzbudzić podekscytowanie. YouTube prawdopodobnie używa koloru czerwonego ze względu na podekscytowanie związane z oglądaniem filmów online. Zwróć uwagę, że czerwona część ich logo to przycisk odtwarzania, który może pomóc skłonić kogoś do działania. Zachęca cię do naciśnięcia przycisku odtwarzania ich filmów.

Znaczenie kolorów: pomarańczowy

W psychologii koloru pomarańczowy reprezentuje kreatywność, przygodę, entuzjazm, sukces i równowagę. Pomarańczowy kolor dodaje trochę radości do każdego zdjęcia, strony internetowej lub materiału marketingowego, na którym się znajdują. Pomimo atrakcyjnego koloru, nie jest tak imponujący jak kolor czerwony. Wielu marketerów nadal używa tego koloru do wezwań do działania lub obszarów witryny, które również chcą przyciągnąć wzrok. Znaczenie koloru pomarańczowego jest widoczne w logo, takim jak Nickelodeon i The Home Depot. Nickelodeon jest kanałem dla dzieci, więc logo dokładnie odzwierciedla kreatywność i entuzjazm, których potrzebuje program dla dzieci, poprzez zabawny pomarańczowy kolor. Home Depot sprzedaje produkty, których możesz użyć w swoim domu. Wiele osób zrób to sam (DIY) udaje się do OBI, aby kupić produkty do renowacji domu lub wprowadzenia poprawek. Pomarańczowe logo tutaj również reprezentuje kreatywność.

Znaczenie kolorów: żółty

W psychologii kolorów kolor żółty obraca się wokół słońca. Wywołuje uczucie szczęścia, pozytywności, optymizmu i lata, ale także oszustwa i ostrzeżenia. Niektóre marki decydują się na używanie wesołego żółtego koloru jako tła lub obramowania do projektu strony internetowej. Możesz także wybrać kolor żółty na pasku „bezpłatnej dostawy” u góry strony, jeśli pasuje on do reszty projektu witryny. Odrobina żółtego koloru może pomóc odwiedzającym Twoją witrynę skojarzyć Twój sklep z czymś pozytywnym. Kolor żółty jest używany przez takie marki jak Ferrari i Ikea. Wiele osób marzy o jeździe Ferrari. Luksusowa marka kojarzy się z tym poczuciem szczęścia, lata i beztroskim stylem życia. Marka Ikea używa również żółtego koloru w swoich brandingach. Co ma wspólnego kupowanie mebli ze szczęściem? Cóż, spójrzmy, kto prawdopodobnie kupi te produkty. Wiele osób, które właśnie kupiły swój pierwszy dom lub wyprowadzają się po raz pierwszy, udaje się do Ikei, aby kupić produkty do wyposażenia domu. Ten kamień milowy jest zwykle przepełniony radością i optymizmem związanym z nową zmianą, co sprawia, że ​​żółty jest świetnym kolorem kojarzonym z marką.

Znaczenie kolorów: różowy

Różowy to popularny kolor marek, które obsługują głównie kobiety. W psychologii koloru różowy kolor oznacza kobiecość, figlarność, niedojrzałość i bezwarunkową miłość. Niektóre marki wybrały różowy kolor na opakowaniach produktów, zwłaszcza w przypadku zabawek dla dziewczynek. Podczas gdy inne marki podkreślają różowy kolor w swoim logo, projekcie strony internetowej lub w celu podkreślenia kluczowych przekazów. Ponieważ znaczenie koloru różowego obejmuje kobiecość, nic dziwnego, że marki takie jak Victoria’s Secret i Barbie używają tego koloru tak intensywnie. Victoria’s Secret nazwała nawet jedną ze swoich marek różową. Na swojej stronie internetowej używają kombinacji różu i czerni, aby podkreślić kluczowe szczegóły marketingowe. Ich logo i niektóre komunikaty marketingowe również używają koloru różowego. Na stronie internetowej Barbie wezwania do działania są w jasnoróżowym kolorze. Ich górna nawigacja i menu rozwijane również subtelnie używają koloru. I oczywiście opakowanie produktu i logo wzmacniają kobiecy różowy kolor ich marki.

Znaczenie kolorów: zielony

W psychologii kolorów zieleń jest silnie związana z naturą i pieniędzmi. Wzrost, płodność, zdrowie i hojność to tylko niektóre z pozytywnych znaczeń koloru. Znaczenie koloru zielonego niesie również pewne negatywne skojarzenia, takie jak zazdrość. Jeśli zajmujesz się zdrowiem lub fitnessem, możesz dodać więcej ekologii do swojego sklepu internetowego. Na przykład obraz lub logo banera na stronie głównej może zawierać zielone tło. Używanie zieleni jest popularne dzięki takim markom jak John Deere i Roots. Cała marka John Deere kręci się wokół natury. Ich linia produktów skupia się na kształtowaniu krajobrazu, rolnictwie, sprzęcie do pielęgnacji trawników i nie tylko. Kolor zielony jest tak zakorzeniony w ich brandingu, że nawet ich sprzęt ma ten sam odcień zieleni, co ich logo. W ten sposób, gdy ktoś zobaczy ten produkt, od razu zorientuje się, że to John Deere. Roots jest sprzedawcą odzieży.

Jednak przeglądając ich banery i materiały marketingowe, często znajdziesz ich modele w naturalnych warunkach zewnętrznych. Zielone logo dobrze komponuje się z ich obrazami natury, pomagając przyciągnąć entuzjastów outdooru jako rynek docelowy. Więc nawet jeśli Twoje produkty niekoniecznie są powiązane z niszą, możesz użyć koloru, aby przyciągnąć określoną grupę demograficzną.

Znaczenie kolorów: niebieski

W psychologii kolorów kolor niebieski, oznaczający kolor, jest ściśle powiązany z morzem i niebem. Stabilność, harmonia, spokój, spokój i zaufanie to tylko niektóre z odczuć, jakie klient może odczuwać w stosunku do Twojej marki, gdy zastosujesz niebieski kolor do swojej marki. I odwrotnie, niebieski może również mieć negatywne znaczenia kolorystyczne, takie jak depresja, i może wywoływać uczucie chłodu. Koloru niebieskiego można używać w logo witryny lub w jej górnej części nawigacyjnej. Niektórzy detaliści dodają swoją gwarancję, certyfikat zaufania lub ikony bezpłatnej wysyłki w kolorze niebieskim, aby wzmocnić aspekt zaufania, z którego słynie ten kolor.

Marki technologiczne, takie jak Facebook, Twitter i Skype, często używają niebieskiego w swoich działaniach marketingowych. Ale sprzedawcy detaliczni, tacy jak Walmart i Oral B, również używają tego koloru. Niebieskie logo Walmart może pomóc w pozycjonowaniu marki jako godnej zaufania, niezawodnej i relaksującej. W końcu Walmart to miejsce, w którym można kupić artykuły spożywcze i zrobić zakupy w jednym dogodnym miejscu. Oral B to marka produktów do pielęgnacji zębów, która sprzedaje szczoteczki do zębów. Nisze związane z opieką zdrowotną, takie jak Oral B, zazwyczaj używają niebieskiego w swoich brandingach, aby pomóc ludziom skojarzyć markę z wysokiej jakości, niezawodnym i bezpiecznym produktem.

Znaczenie kolorów: fioletowy

W psychologii kolorów fioletowy jest kolorem królewskim. Znaczenie koloru fioletu jest związane z mocą, szlachetnością, luksusem, mądrością i duchowością. Ale unikaj nadmiernego używania koloru, ponieważ może to wywołać uczucie frustracji. Niektórzy postrzegają jego nadużywanie jako aroganckie. Możesz dodać fioletowe ślady do projektu swojej witryny, np. Na pasku z bezpłatną wysyłką, logo lub jako akcent kolorystyczny w grafice. Fioletowy to marki kolorów, takie jak Hallmark i Yahoo. Przeglądając obie witryny, zauważysz, że fiolet to kolor akcentujący. W Hallmark logo i górna nawigacja są fioletowe, ale w pozostałej części witryny zastosowano wiele innych kolorów. W Yahoo logo, górne słowa nawigacyjne i ikony Yahoo, takie jak Mail, mają kolor fioletowy.

Znaczenie kolorów: biała

W psychologii kolorów biel jest przejawem niewinności, dobroci, czystości i pokory. Pamiętaj, że takie jest znaczenie w kulturze Ameryki Północnej. W niektórych częściach świata biel ma odwrotne znaczenie. Warto o tym pamiętać w zależności od docelowych odbiorców, którym obsługujesz. Znaczenie koloru białego ma również negatywną stronę, gdzie symbolizuje bezpłodność i zimno. W witrynie e-commerce najczęściej używanym kolorem jest biel. Prawdopodobnie użyjesz go jako koloru tła zdjęcia produktu. Twoje strony prawdopodobnie będą miały białe tło z czarną czcionką. Dzieje się tak, ponieważ czarna czcionka na białym tle to najlepsza kombinacja kolorów zapewniająca czytelność. Biały to kolor, którego ASOS i Adidas używają w swoich działaniach marketingowych.

W ASOS słowa w nagłówku, logo i tle są białe. Gdy tło jest szare lub czarne, czcionka jest biała, a gdy tło jest białe, czcionka jest czarna. W sklepie internetowym Adidasa górna nawigacja jest czarna. Użycie białego logo pomaga stworzyć kontrast. Ponieważ ich tło jest białe, zdecydowali się użyć szarego jako tła dla zdjęć produktów, aby dodać kolejny ton do zestawu. Wiele marek, dla których biały jest głównym kolorem, ma tendencję do łączenia go z czarnym lub szarym.

Znaczenie kolorów: czarny

Czarny to popularny kolor w handlu detalicznym. W psychologii kolorów kolor czarny symbolizuje tajemnicę, siłę, elegancję i wyrafinowanie. W przeciwieństwie do tego znaczenie koloru może również wywoływać emocje, takie jak smutek i złość. Wielu sprzedawców odzieży używa w swoich logo koloru czarnego. Czarny jest również popularnym kolorem tekstu, ponieważ jest łatwy do odczytania. Niektóre marki decydują się na używanie czarno-białych zdjęć jako obrazów lub ikon banerów związanych ze stylem życia, aby nadać swoim witrynom określony ton lub spójność. Czarny to kolor używany przez sprzedawców detalicznych, takich jak Chanel i Nike. Chanel używa czerni jako swojego logo i ma kilka czarno-białych obrazów na swojej stronie internetowej, aby zachować spójny wygląd. Gdy zaczniesz przeglądać ich witrynę, pojawi się grube czarne tło nawigacji w górnej części. Używają czarnej czcionki na swoich grafikach dla obrazów i tekstu. Co zauważalne, ich wezwanie do działania jest również czarne.

Zwłaszcza wielu sprzedawców detalicznych z branży modowej używa czarnych wezwań do działania, które dobrze kontrastują z białym tłem. Nike wykorzystuje również czarno-biało-szarą kolorystykę na swojej stronie internetowej. Ich logo i czcionka są czarne w całej witrynie. Dzięki temu witryna jest łatwa do odczytania. Podobnie jak Chanel, ich wezwania do działania są również czarne, co podkreśla wizualny akcent, aby dodać przedmiot do „torby” (koszyka).

Znaczenie kolorów: szary

W psychologii kolorów szary reprezentuje neutralność i równowagę. Znaczenie koloru prawdopodobnie pochodzi od odcienia między bielą a czernią. Jednak szary ma pewne negatywne konotacje, szczególnie jeśli chodzi o depresję i stratę. Brak koloru sprawia, że ​​jest matowy. Szarego można używać do koloru czcionki, nagłówków, grafiki, a nawet produktów, aby przyciągnąć masową publiczność. Przykładem marki, która w brandingu używa koloru szarego, jest Apple. W końcu wiele ich laptopów jest w odcieniach szarości lub srebra, ponieważ ich neutralny kolor nikogo nie zniechęca. Na swojej stronie internetowej używają szarego koloru w nagłówku, aby kontrastować z białym logo. Jednak w całym ich brandingu zobaczysz równowagę między bielą, czernią i szarością, co może pomóc w utrzymaniu czystego, neutralnego wyglądu.

brązowy

Brązowy to ziemisty kolor. W końcu to kolor ziemi, drewna i kamienia. Tak więc naturalnie psychologia kolorów podkreśla, że ​​znaczenie koloru brązowego wiąże się z komfortem, bezpieczeństwem i przyziemną naturą. W marketingu przekonasz się, że brązowy jest często używany w produktach naturalnych i żywności. Brązowy to kolor, który pojawia się w logo, obrazach banerów, a czasem nawet w tekście ze względu na kontrast na białym tle. UPS jest przykładem marki, która wykorzystuje znaczenie kolorów w swojej brandingu. Na ich stronie internetowej brązowe logo jest podkreślone w nawigacji i menu rozwijanych. Możesz również zauważyć, że kolory dopełniające obejmują żółty i zielony, z których wszystkie mają naturalne elementy. Na przykład kolor żółty może reprezentować słońce, a zielony – naturę. W sumie pomaga to pozycjonować markę UPS jako bezpieczną, niezawodną i praktyczną firmę, która jest dokładnie tym, czego oczekujesz od usługi dostawy.

Teraz, gdy wiesz, czym jest psychologia kolorów i jakie są najczęstsze znaczenia każdego koloru, nadszedł czas, aby zastosować je w swojej firmie. Chociaż wiele nisz ma wspólne kolory, takie jak niebieski w służbie zdrowia, nie zawsze musisz przestrzegać zasad. Zastanów się nad wyborem kolorów, które reprezentują to, na czym ma wyglądać Twoja marka, lub to, co chcesz, aby klienci czuli podczas przeglądania Twojego sklepu internetowego.


Podobne wpisy