Zjedz tę żabę, czyli jak zarządzać czasem

Zjedz tę żabę, Brian Tracy

Mark Twain powiedział kiedyś, że jeśli pierwszą rzeczą, jaką robisz każdego ranka, jest zjedzenie żywej żaby, możesz przejść przez cały dzień z satysfakcją, wiedząc, że jest to prawdopodobnie najgorsza rzecz, jaka może ci się przytrafić przez cały dzień. Twoja „żaba” to twoje największe, najważniejsze zadanie, które najprawdopodobniej odłożysz na później, jeśli czegoś z tym nie zrobisz. Zjedz tę żabę to książka Briana Tracy, która „zadziała” natychmiast po przeczytaniu! 

Inaczej zaczniesz zarządzać czasem i zadaniami, zaczniesz się skupiać i osiągać cele. To najkrótszy, najprostszy i najbardziej praktyczny poradnik z obszaru zarządzania czasem jaki czytałam. Zawarte w książce rady nadają się do natychmiastowej implementacji i naprawdę działają!

Zjedz tę żabę #1 

Zjedz te żabę, Brian Tracy
Zjedz te żabę, Brian Tracy

Jeśli musisz zjeść dwie żaby, najpierw zjedz najbrzydszą

To kolejny sposób na powiedzenie, że jeśli masz przed sobą dwa ważne zadania, zacznij od największego, najtrudniejszego i najważniejszego zadania w pierwszej kolejności. Zdyscyplinuj się, aby zacząć natychmiast, a następnie wytrwaj, aż zadanie zostanie ukończone. Zanim przejdziesz do czegoś innego. Jeśli w ogóle musisz zjeść żywą żabę, nie opłaca się siedzieć i patrzeć na nią zbyt długo Kluczem do osiągnięcia wysokiego poziomu wydajności i produktywności jest wyrobienie w sobie nawyku radzenia sobie z głównym zadaniem każdego ranka. Musisz wypracować rutynę „jedzenia żaby”, zanim zrobisz cokolwiek innego i nie poświęcając zbyt wiele czasu na myślenie o tym. Ten nawyk jest dobrze przyjmowany przez ludzi sukcesu, do tego stopnia, że ​​uważam go za niezbędną cechę przywódczą dla każdego, który zamierza osiągnąć wspaniałe rzeczy.

Zjedz tę żabę #2

Natychmiast podejmij działanie

Ludzie odnoszący sukcesy i skuteczni to ci, którzy od razu przystępują do swoich głównych zadań.  Następnie potrafią zdyscyplinować się, aby pracować wytrwale dopóki te zadania nie zostaną zakończone. „Nieudane wykonanie” to jeden z największych problemów w dzisiejszych organizacjach. Wiele osób myli aktywność z osiągnięciem. Ciągle rozmawiają, odbywają niekończące się spotkania i snują wspaniałe plany. Niestety w ostatecznym rozrachunku nikt nie wykonuje pracy i nie uzyskuje wymaganych wyników. Na przykład, jeśli kiedykolwiek marzyłeś o zostaniu autorem bloga, aby rozwinąć swoją karierę, rozwinąć swój biznes lub poprawić życie innych, żadna z tych rzeczy nie wydarzy się, dopóki nie zmienisz swojego pragnienia z marzenia w cel. W każdym przypadku musisz jednak zacząć działać!  Twoje marzenie i wszystkie te potencjalne korzyści nie przyniosą nikomu nic dobrego, dopóki nie podejmiesz działań.

Nic się nie wydarzy, jeśli nie wyznaczysz celu i nie nauczysz się rzeczy potrzebnych do realizacji planów. To samo dotyczy wszystkich – nawet wspaniałych pomysłów, które przychodzą ci do głowy. Nie są wiele warte zanim nie zaczniesz ich realizować. Ważne jednak, żeby dobrze ustawić priorytety, a w tym bardzo pomoże Ci książka „Zjedz tę żabę”!

Zjedz tę żabę #3

Uzależnij się od endorfin

Wiem, że brzmi to dziwnie, ale możesz i powinieneś rozwinąć „pozytywne uzależnienie” od endorfin, jasno wyznaczonych celów, pewności siebie i kompetencji, które wyzwalają. Kiedy rozwiniesz to uzależnienie, podświadomie zaczniesz  organizować swoje życie w taki sposób, że będziesz nieustannie rozpoczynać i kończyć coraz ważniejsze zadania i projekty. W rzeczywistości uzależnisz się, w bardzo pozytywnym sensie, od sukcesu. Wyznaczanie krótko i długoterminowych celów SMART pomoże ci doświadczyć tego poczucia sukcesu po skończonym. Satysfakcja z wykonania każdego zadania uruchamia w mózgu system nagrody i przyjemności.

Zjedz tę żabę #4

Brak skrótów

Praktyka jest kluczem do opanowania każdej umiejętności. Na szczęście twój umysł jest jak mięsień. W miarę użytkowania staje się silniejszy i sprawniejszy. Dzięki praktyce możesz nauczyć się dowolnego zachowania lub rozwinąć każdy nawyk, który uważasz za pożądany lub konieczny. Jaka jest twoja „żaba”? Jakie jest jedno zadanie, które odkładasz i na myśl o którym się krzywisz? Kiedy już znajdziesz swoją „żabę” zacznij budować nawyk budzenia się każdego ranka i natychmiastowego wykonywania tego zadania.

Zjedz tę żabę Cytaty#2

Jedynie 2 procent ludzi jest w stanie pracować zupełnie bez nadzoru. Nazywamy ich „liderami”.

Zrozumiałem, że jeżeli ktoś wysyła mi e-mail, to jeszcze nie jest właścicielem mojego czasu w tym sensie, że muszę na niego odpowiedzieć. Po prostu doszedłem do wniosku, że jeżeli e-mail był naprawdę ważny to nadawca wyśle go jeszcze raz. I tak też się stało.

Partacze koncentrują się na 'łagodzeniu napięcia’, ludzie sukcesu na 'osiągnięciu celu’.

Jeśli musisz połknąć żywą żabę, nie warto siedzieć i przyglądać się jej zbyt długo.

Nieważne, ile technik kontroli opanujemy, zawsze będzie więcej do zrobienia, niż jesteśmy w stanie wykonać w czasie, jaki mamy do dyspozycji.

To, jak się postrzegasz, ma ogromny wpływ na twoje postępowanie. Wyobraź sobie, że jesteś już osobą, którą zamierzasz stać się w przyszłości. Twoje wyobrażenie samego siebie, to, jakie są twoje własne wewnętrzne odczucia na swój temat, w znacznej mierze determinuje twoje zewnętrzne osiągnięcia. Wszelki postęp w twoim zewnętrznym życiu zaczyna się od poprawy wewnętrznej, od polepszenia własnego wizerunku we własnych oczach.

Mistrzowskie wykonanie czegoś, czego w ogólne nie trzeba wykonać, jest ni mniej, ni więcej, tylko marnotrawieniem czasu.

Jeśli nie stajesz się lepszy, stajesz się gorszy

” Dlaczego jestem zatrudniony?’ Oto jedno z najważniejszych pytań, jakie wiele osób zadaje sobie w lata swojej kariery zawodowej i usilnie szuka na nie odpowiedzi. Większość ludzi jednak nie zdaje sobie do końca sprawy, dlaczego zostali zatrudnieni. Jeżeli i Ty nie masz zupełnej pewności, dlaczego znalazłeś się na liście płac ani jakich wyników oczekiwał od Ciebie pracodawca, przyjmując Cię do firmy, będzie Ci ciężko dawać z siebie wszytko, zarabiać więcej i szybciej awansować.

Zjedz tę żabę Cytaty#1

Zastanów się teraz: „Co za umiejętność, której opanowanie i stosowanie we właściwy sposób wywrze najkorzystniejszy wpływ na moją karierę?”.

Poczytaj:

Brian Tracy – człowiek, który żyje bez wymówek, o sile samodyscypliny, o technice pomodoro, o tym jak się uczyć skutecznie i zasadzie pareto.

Podobne wpisy