Zazdrość cytaty dobre na każdą okazję

Zazdrość to emocja, która może nas dopaść w każdym momencie naszego życia i dotyczyć może każdego z jego obszarów. Skąd się bierze zazdrość i jak sobie z nią poradzić?  Jak się jej nie dać i jak się z niej śmiać pisałam w innym miejscu. Wpis o tym jaką drogę przeszłam od prawdziwej zazdrośnicy i złośnicy do kobiety, która zazdrość wyczuwa na 40 km. Kobiety, która potrafi jej powiedzieć żegnam i trzymać się tego konsekwentnie  znajdziesz tutaj. Ten wpis – zazdrość cytaty dobre na każdą okazję dedykuję tym, którzy potrzebują codziennej inspiracji lub pragną sobie przypomnieć jak niszcząca jest zazdrość. Zadrość to zła i zabierająca energię emocja.

A jeśli opanowała Cię zazdrość nie do opanowania i potrzebujesz wsparcia zajrzyj tutaj.

Zazdrość cytaty

#1

Zawiść jest dziwna. Na pewno nie jest tym samym co zazdrość. Zazdrość skierowana jest na cudze dobra lub właściwości, których jesteśmy pozbawieni. Zazdrościmy tym, którzy mają więcej niż my, mają coś, czego nie mamy, a chcielibyśmy mieć. Natomiast zawiść jest bezinteresowna. Zawiść najczęściej wcale nie chce posiadać. Ona tylko chce, aby ktoś inny czegoś nie posiadał. Chce mu to zabrać, zniszczyć lub przynajmniej zmniejszyć tego wartość lub znaczenie. Opętani zawiścią najbardziej pragniemy tego, aby ktoś coś utracił. I gdy tak się stanie, czujemy się lepiej. Nasze poczucie niższości, tęsknoty za tym, co ma druga osoba, lub po prostu uczucie złej woli wobec niej, staje się w ten sposób mniej dokuczliwe. Czujemy się natychmiast lepsi.

— Janusz Leon WiśniewskiSceny z zycia za scianą
  
Zazdrość jest uczuciem najbardziej pobudzającym wyobraźnię.

— Stanisława Fleszarowa-MuskatPozwólcie nam krzyczeć

Zazdrość cytaty

#2

Mając już swoje lata i  tym samem długie doświadczenie życiowej zazdrośnicy, nie do końca zgadam się zgadzam z tym, że zazdrość związana jest z miłością. Z miłością i pewnością siebie. Może bardziej z jej brakiem do samej siebie, bo gdy siebie kochamy najbardziej i prawdziwie nigdy nie pozwalamy sobie na związek czy relacje z kimś, kto nam powody do zazdrości przyniesie.

  
Zazdrość to cień miłości. Im większa miłość, tym dłuższy cień.
  
Przyjemnie jest niekiedy mężowi mieć zazdrosną żonę; wciąż słyszy się o tym, co mu jest drogie.

— François de La Rochefoucauld

  
Jedynie osoby, które nie dają przyczyn do zazdrości, godne są, aby być zazdrosnym o nie.

— François de La Rochefoucauld

  
Wśród dziesięciu znajomych mężczyzn mąż zawsze będzie zazdrosny o dziewięciu niewinnych, dziesiątego zaś, z którym żona go zdradza, nigdy nie będzie podejrzewał.

— Michał Choromański

Zazdrość cytaty

#3

Wielką sztuką jet nie pożądać czegoś (miłości, nowego samochodu, sposobu na życie, które ktoś wiedzie) i mu tego nie zazdrościć.
Jeśli jednak uda nam się z tą wredną emocją ZAZDROŚCIĄ się nie zakumplować to zaprzyjaźnimy się z kimś naprawdę wyjątkowym – z INSPIRACJĄ.
  
Zazdrość jest żółcią duszy.

— Lidia Jasińska

  
Zazdrość nie rodzi się z braku zaufania, lecz ze strachu przed utratą najbliższej osoby.
  
Zazdrość to udręka dla kochającego, a obelga dla kochanej.
  
Patrzyć bez zawiści, jak inni osiągają sukcesy, do których samemu się dąży, to wielkość.
  
Jeżeli ludzie szepczą za twoimi plecami to tylko znaczy że ich wyprzedziłeś.
  
Człowiek dobrze mówi o innych, gdy im nie zazdrości i stąd wziął się zapewne zwyczaj chwalenia nieboszczyków (A. Majewski)
  
Zazdrościć to uznać swoją niższość (Pliniusz Młodszy)

Zazdrość cytaty

#4

Brzyd­kie ko­biety są zaw­sze zaz­dros­ne o swoich mężów. Piękne ko­biety nie mają na to cza­su. Są sta­le pochłonięte zaz­drością o mężów in­nych kobiet (O. Wilde)
  
Gratulacje – najuprzejmiejsza forma zawiści (J. Tuwim)
  
Zaz­drość to cień miłości. Im większa miłość, tym dłuższy cień (M. Samozwaniec)
  
Człowiek czyni wiele, aby go kochano. Uczyni wszystko, aby mu zazdroszczono (M. Twain)
  
U sąsiada zbiory zawsze wydają się lepsze, a jego krowa daje więcej mleka (Owidiusz)
  
Ci którzy nie czują zazdrości nie czują nic (L. Aragon)

Zazdrość cytaty

#5

  
Gdyby ludzie pragnęli bardziej własnego szczęścia niż nieszczęścia innych, moglibyśmy niebawem mieć raj na ziemi (B. Russell)
  
Gdy jesteśmy zazdrośni, przekonujemy się, że kochamy, tak jak przekonujemy się, że żyjemy, kiedy nas coś boli (S.G. Colette)
  
Sport brany na poważnie nie ma nic wspólnego z fair play. Jest nierozerwalnie związany z nienawiścią, zazdrością, chełpliwością, z pogardą dla wszelkich zasad i sadystyczną przyjemnością z oglądania przemocy: innymi słowy jest to wojna minus strzelanie.(George Orwell)

Zazdrość cytaty

#6

Rację miał Pan Balzac pisząc o tym, co człowiek uczynić jet w stanie dla tego by inni mu zazdrościli i bardzo ciekawi  mnie skąd ta nasza potrzeba bycia tym, któremu inni zazdroszczą się bierze. To chyba nasze nas kusi i mami oraz podpowiada zachowania, by poczuć się lepszym.

  

 Kobiety brzydzą się zazdrosnym mężczyzną, którego nie kochają, ale gniewają się bardzo, gdy mężczyzna, którego kochają, nie jest zazdrosny.  Feliks  (Feldheim)
  
 Człowiek uczyni wiele, aby go kochano. Uczyni wszystko, aby mu zazdroszczono.  (Honoré de Balzac)
 Nie opowiadaj swej przyjaciółce o swoim szczęściu, aby nie obudzić w niej zazdrości. Nie opowiadaj też o swoich smutkach, aby nie sprawić jej radości.  (Madame de Deffaud)
  
 Cóż to za wspaniała przyprawa miłości, ta zazdrość!  (Roman Bratny, Paradoks istnienia)
  
 Jedyny sposób zapobieżenia zazdrości, to zasłużyć na przedmiot własnych pożądań. (P.  Charron)
  
  Każdy talent ma dwóch wrogów: wielbiciela i zazdrośnika.  (Albert Emil Brachvogel)

Zazdrość cytaty

#7

  
Chcesz się żenić? Winszuję, ale nie zazdroszczę.  (Józef Ignacy Kraszewski)
  
 Poczta: Instytucja, dzięki której zdolni jesteśmy poinformować wszystkich, którzy nam zazdroszczą, że jest czego nam zazdrościć.  (Jerzy Wittlin)
♦ ♦ ♦
 I czyż pan nie wie, Peyrol, że człowiek może być zazdrosny nie kochając?.  (Joseph Conrad „Korsarz”)
  
 Dyktatura jest najpełniejszą postacią zazdrości.  (Curzio Malaparte)

Czytaj również

Podobne wpisy