||

Siła nawyku, czyli jak osiągnąć wymarzony sukces

sila-nawyku-charles-duhig

Podobno nie ma w naszym życiu rzeczy niemożliwych. Możemy osiągnąć w życiu wszytko, jeżeli wykształcimy odpowiednie nawyki. Jaka jest więc siła nawyku, skoro może on albo zapewnić nam sukces,  szczęście i spełnienie albo zdecydować o naszej porażce w każdym obszarze życia?  Każdy kto chociaż raz przyjrzał się sobie i swoim nawykom wie, że nie doceniany destrukcyjnej siły nawyku i lekceważymy potencjalne korzyści wynikające ze zmiany naszych przyzwyczajeń. Jak więc zmienić nasze nawyki? Można na siłę, na słowo honoru, na wiarę w cuda. I można też świadomie. Mi zawsze pomaga, kiedy rozumiem schematy. Zgłasza wtedy, kiedy są to schematy schematów, które rządzą moim życiem.

Charles Duhigg oddał w nasze ręce arcydzieło, które szczególnie mocno pokochają Ci, którzy nie lubią nikomu ufać na słowo. Skany mózgu, badania parametrów życiowych, kamery w domach. Sztab specjalistów: neurolodzy, psycholodzy, genetycy i socjolodzy. Wszystko po to, by w naukowy sposób przyjrzeć się nawykom i pracy z nimi.

Szczegółowym badaniom poddano ludzi, którym udało się w szybkim czasie zmienić swoje życie. Zmieniając nawyki poradzić sobie ze słabościami. Łakomstwem, alkoholizmem, zakupoholizmem czy uzależnieniem palenia. „Siła nawyków” to książka oparta o badania naukowe, ale Charles Duhigg napisał ją językiem zrozumiałym dla wszystkich. Nie znudzi nikogo – nawet tych, którzy w Liceum uciekali z biologii, a na chemii grali w statki.

Dlaczego to takie ważne, żeby zrozumieć swoje nawyki?

„Całe nasze życie, tak dalece jak, dalece ma ono określoną postać, nie jest niczym więcej jak zbiorem nawyków”. Już 1892 roku roku pisał William James. Trudno się z tym ie zgodzić i dlatego tak ważne jest, żeby zrozumieć, nie tylko siłę nawyku, ale również to jak nawyk się tworzy,  jak kieruje naszym postępowaniem, jak wpływa na nasze decyzje i przede wszystkim jak można nim zarządzić. Nawyk może być naszym oddanym przyjacielem lub najbardziej zaciekłym wrogiem. W każdym przypadku warto go znać. Wiedząc więcej możemy umacniać nawyki wspierające nasz sukces oraz zwalczać te, które wpływają na nas destrukcyjnie.

Charles Duhigg pisząc „Siłę nawyku” oparł się o setki badań naukowych. Przeprowadził wywiad z ponad 300 naukowcami i menadżerami. Przeanalizował badania przeprowadzone w kilkudziesięciu firmach i organizacjach. Możemy przypuszczać, że o nawyku wie, jeżeli nie wszytko, to na pewno wiele.

Siła nawyku, czyli czym jest nawyk i dla kogo Charles Duhigg napisał swoją książkę?

Charles Duhigg skupił się na nawyku rozumianym dość klasycznie. „Są to wybory, których wszyscy w pewnych momentach naszego życia wykonujemy w sposób celowy, ale nadchodzi taka chwila, kiedy przestajemy o nich mylić, choć wciąż je robimy – a zdarza się, ze codziennie. W przeszłości wszyscy zdecydowaliśmy ile mamy jeść i na czym się skupić pod dotarciu po pracy, jak często pozwolić sobie na drinka albo ile razy w tygodniu biegać. Potem przestaliśmy wybierać, a zachowanie stało się automatyczne. Jest to naturalna konsekwencja naszego wyposażenia neurologicznego. a kiedy uda Ci się zrozumieć, w jaki sposób to działa, będziesz w stanie przekształcić te wzorce w co tylko zapragniesz.”

Siła nawyku to książka, która powinna znaleźć się w zbiorach każdego z nas. Powinniśmy mieć ją w wersji papierowej, żeby móc kreślić, zaklejać i notować najważniejsze myśli. Warto mieć ją wśród najważniejszych audiobooków, żeby móc codziennie odsłuchać choć kilka fragmentów. Ja mam też e-book, bo lubię książki Charles Duhigg mieć zawsze przy sobie. Dlaczego? Bo jest to jedna z najważniejszych pozycji w mojej biblioteczce w kategorii KSIĄŻKI MOTYWACYJNE. Przeczytałam i przesłuchałam ją wielokrotnie. Pomogła mi zidentyfikować i zmienić wiele destrukcyjnych nawyków w każdym obszarze mojego życia. Jestem lepszą matką, skuteczniej piszę, sprawniej prowadzę biznes i skutecznie „dealuję” z moimi „NIECHEMISI-ami”. Biegam, wstaję rano, jem zdrowo i regularnie czytam.

Jeszcze Cię nie przekonałam?

Zrozumienie w pracy z nawykami jest kluczowe. Jeżeli znasz przyjaciela – będziesz w stanie zaprzyjaźnić się z nim jeszcze bardziej. Jeżeli chcesz zwalczyć wroga – musisz go poznać. Musisz znać jego słabe punkty, drogi komunikacji, utarte zachowania. Musisz wiedzieć co gowzmacnia, a co go osłabia. I taka jest właśnie ta książka. Obnaża nawyk ze wszystkiego.

„W ciągu ostatnich dziesięciu lat nasze zrozumienie neurologii i psychologii nawyków oraz oddziaływania wzorców na nasze życia, społeczeństwa i organizacje pogłębiło się w sposób, jaki pół wieku temu nawet nam się nie śnił.Dziś wiemy, w jak sposób nawyki powstają i jak się zmieniają, znany też naukowe postawy stojących za tym mechanizmów. Wiemy, jak rozłożyć je na kawałki i ponownie odbudować w pożądanej formie. Rozumiemy, jak sprawić, by ludzie jedli mniej. ćwiczyli więcej, pracowali wydajniej i żyli zdrowiej. Przekształcenie nawyków niekoniecznie jest łatwe i szybkie. I nigdy nie jest proste. Ale jest możliwe. I teraz już wiemy jak to zrobić.”

Siła nawyku, a życiowy sukces

Niezależnie od tego, co uważasz za swój życiowy sukces musisz pamietać, że kluczem do niego jest panowanie nad nawykami. Natomiast skuteczne i długotrwałe panowanie nad nawykami zawsze uzależnione jest od zrozumienia ich natury.

„Siła nawyku” składa się z trzech części. ” Część pierwsza skupia się na powstawaniu nawyków w życiu jednostek. Bada neurologiczne podstawy kształtowania się nawyków, sposoby tworzenia nowych nawyków i zmiany starych.” Poznasz tu sukcesy ludzi, którzy odnieśli sukcesy w biznesie, pożegnali się nałogami, odnieśli sukcesy sportowe i ułożyli szczęśliwe ułożyli sobie życie. Wszyscy oni dokonali tego, bo zapanowali nad swoimi destrukcyjnymi nawykami.

„Druga część analizuje nawyki odnoszących sukcesy korporacji i organizacji.” W tej części zrozumiesz, ze nawyki to nie tylko nasze osobiste nawyki. To też nawyki, czyli schematyczne/ modelowe zasady rządzące w biznesie, których zmiana może małej firmie stać się giełdowym gigantem. To tez miejsce, gdzie zrozumiesz, że kultura organizacji dla której pracujesz znacząco wpływa na to jakie nawyki w sobie utrwalasz.

„Część trzecia przygląda się nawykom na poziomie społecznym.” Zrozumiesz jak wielkie znaczenie mają nawyki społeczne w kontekście zmian społecznych, optycznych czy religijnych. Zrozumiesz jak wielkie zacznie dla twojego biznesu mają nawyki i przyzwyczajenia konsumenckie.

„Siła nawyku” to dużo więcej niż poradnik, to must have na liście każdego świadomego człowieka.

Podobne wpisy