|

Paulo Coelho cytaty o czasie, miłości i życiu.

Paulo Coelho cytaty

Paulo Coelho zna chyba każdy. Jedni go wielbią, inni zarzucają mu kicz, przerost formy nad treścią, albo zbytnie intelektualizowanie. Sam o swojej twórczości mówi, że jako, fascynuje go podróżowanie i że czuje się pielgrzymem i dlatego ten temat pojawia się prawie we wszystkich jego książkach. „Paulo Coelho cytaty o czasie, miłości i życiu.” to wpis, który zbiera znane i mniej znane cytaty z książek i wypowiedzi autora.

*Źródło: „Tom Kultury” nr 9, 11–24 maja 2007

Paulo Coelho cytaty z Alchemika

#1

 1. To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.
 2. To w teraźniejszości drzemie cała tajemnica. Jeśli szanujesz dzień dzisiejszy, możesz go uczynić lepszym. A kiedy ulepszysz teraźniejszość, wszystko to, co nastąpi po niej, również stanie się lepsze.
 3. – Po co ci był ten rewolwer?
  – Abym mógł ufać ludziom.
 4. Jestem starym zabobonnym Arabem i wierzę w porzekadła ludowe. Jedno z nich mówi, że wszystko, co zdarza się raz, może już nie przydarzyć nigdy więcej, ale to co zdarza się dwa razy, zdarzy się na pewno i trzeci.
 5. W oczach tkwi siła duszy.
 6. Obawiam się, że kiedy moje marzenie się ziści, nie będę już miał w życiu żadnego innego celu.
 7. Twoje serce jest tam gdzie twój skarb. Musisz odnaleźć ten skarb, aby wszystko nabrało sensu.
 8. I dziś wiem jedno – błogosławieństwo na które się nie godzimy, z czasem obraca się w przekleństwo.
 9. Rzeczy proste są zawsze najbardziej niezwykłe i tylko mędrcy potrafią je pojąć.
 10. Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.
 11. Tylko jedno może unicestwić marzenie – strach przed porażką.
 12. Kiedy widzimy ciągle tych samych ludzi(…) stają się oni w końcu częścią naszego życia. A skoro są już częścią naszego życia, to chcą je zmieniać. Jeśli nie stajemy się tacy, jak tego oczekiwali, są niezadowoleni. Ponieważ ludziom wydaje się że wiedzą dokładnie jak powinno wyglądać nasze życie. Natomiast nikt nie wie w jaki sposób powinien przeżyć własne życie.
 13. Ludzie częściej marzą o powrotach niż o odjazdach.

Paulo Coelho cytaty z Alchemika

#2

 1. Najciemniej jest tuż przed wschodem słońca
 2. Każdy ma prawo marzyć inaczej.
 3. I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu.
 4. Serce obawia się cierpień […] Powiedz mu, że strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie. I że żadne serce nie cierpiało nigdy, gdy sięgało po swoje marzenia…
 5. Zawsze na świecie ktoś na kogoś czeka.
 6. Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć.
 7. Okazuje się że jestem taki sam jak wszyscy ludzie – widzę świat nie takim jaki jest, lecz jakim chciałbym go widzieć.
 8. Lepiej pozostawić czasem rzeczy samym sobie.
 9. Moje serce obawia się cierpień – powiedział młodzieniec do Alchemika
  pewnej nocy, gdy oglądali bezksiężycowe niebo. – Powiedz mu, że strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie. I że żadne serce nie cierpiało nigdy, gdy sięgało po swoje marzenia, bo każda chwila poszukiwań jest chwilą spotkania z Bogiem i z Wiecznością.
 10. To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.

Paulo Coelho cytaty o czasie.

 1. A skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód.
 2. Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli.
 3. Który dzień w naszym życiu nigdy nie nadchodzi?– Jutro. 
 4. Stolarz żyje, a potem umiera. Podobnie jest z człowiekiem
 5. Czas nie zawsze przemija w jednakowym rytmie. To my decydujemy o rytmie czasu.
 6. Najgorszym więzieniem jest przeszłość.
 7. Nie powinienem myśleć o niej, wtedy czas zatrzymuje się w miejscu. Wtedy nigdy się jej nie doczekam
 8. …bo człowiek może wytrzymać tydzień bez picia, dwa tygodnie bez jedzenia, całe lata bez dachu nad głową, ale nie może znieść samotności.
 9. W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto warto walczyć do samego końca.
 10. Życie potrafi być skąpe: mijają dni, tygodnie, miesiące, lata i nic się nie wydarza. A potem uchylamy jakieś drzwi i nagle przez szczelinę wdziera się istna lawina. W jednej chwili nie mamy nic, a już w następnej aż tyle, że trudno sobie z tym poradzić.
 11. Ciesz się każdą chwilą, abyś potem nigdy nie żałował, że utraciłeś młodość. Każdemu etapowi życia Pan przypisał właściwe mu niepokoje.

Paulo Coelho Miłość myśli zebrane.

 1. Najgorsze, co może spotkać człowieka, to żyć i umrzeć w samotności, nie kochając i nie będąc kochanym.
 2. Jak mam rozpoznać swoją Drugą Połowę?
  …Nie bojąc się ryzyka. Ryzyka porażki, odrzucenia, rozczarowań.
  Nigdy nie wolno nam rezygnować z poszukiwań Miłości.
  Ten, kto przestaje szukać, przegrywa życie.
 3. Serce obawia się cierpień […] Powiedz mu, że strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie. I że żadne serce nie cierpiało nigdy, gdy sięgało po swoje marzenia…
 4. Miłość jest dziką siłą, kiedy próbujemy ją okiełznać, pożera nas. Kiedy próbujemy ją uwięzić, czyni z nas niewolników. kiedy próbujemy ją zrozumieć, miesza nam w głowach.
 5. Twoje serce jest tam gdzie twój skarb. Musisz odnaleźć ten skarb, aby wszystko nabrało sensu.
 6. Czasami miłość wiedzie w otchłań nas samych, a co gorsza ludzi, których kochamy.
 7. Ani czas, ani mądrość nie zmieniają człowieka – bo odmienić istotę ludzką zdolna jest wyłącznie miłość.
 8. Kiedy dusza staje przed sądem bożym, Bóg jej nie zapyta o imię. Bóg zapyta: „Kochałaś za życia?” Bo co stanowi esencję życia? Zdolność do miłości, a nie imiona w paszportach, dowodach osobistych, na identyfikatorach czy wizytówkach.
 9. (…) A poza tym miłość usprawiedliwia czyny, których zwykli ludzie często nie są w stanie zrozumieć – chyba że ktoś przeżyje dokładnie to, co on przeżył.
 10. Gromadzenie miłości przynosi szczęście, gromadzenie nienawiści sprowadza tragedie.

Paulo Coelho sentencje o życiu

 1. Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda.
 2. Świadomość śmierci pobudza do życia.
 3. Niektórzy są wiecznie niezadowoleni. Kiedy mają niewiele, chcą więcej. Jeśli mają dużo, chcą jeszcze więcej. A kiedy już to osiągną, tęsknią za prostym, skromnym życiem
 4. Żaden mężczyzna ani żadna kobieta nie może zasiąść przy ognisku i wyznać innym: „Zawsze postępowałem właściwie”. Kto tak twierdzi, kłamie i nie poznał jeszcze siebie samego
 5. Czasem przegrywasz, innym razem wygrywasz, nieważne, liczy się walka o osiągnięcie tego, czego pragniesz. Tak więc powiedzmy, że przyjemność to wszystko, co robisz z entuzjazmem: może być w tym ból i cierpienie, ale to nie przekreśla tej podstawowej przyjemności, że wiesz, iż walczysz o to, co kochasz.
 6. Bez względu na to, jak bardzo rozgrzany jest niedopałek, wyjęty z ognia, szybko gaśnie. Bez względu na to, jak bardzo mądry może być człowiek, będąc daleko od swoich bliskich, nigdy nie zdoła zachować swojego ciepła i płomienia swojej miłości.

Paulo Coelho cytaty o kobietach

 1. Kiedy nie miałam już nic do stracenia, dostałam wszystko, kiedy o sobie zapomniałam, odnalazłam samą siebie. Kiedy poznałam upokorzenie i całkowitą uległość, stałam się wolna.
 2. Jednym z wizerunków Boga jest właśnie oblicze kobiety.
 3. Kobieta po prostu widzi rzeczy, których mężczyźni nie są w stanie zauważyć.
 4. Co sprawia, że właśnie ta kobieta i właśnie ten mężczyzna chcą się do siebie zbliżyć? Co sprawia, że budzi się w nich pożądanie? To tajemnica. Kiedy ich pożądanie jest jeszcze niczym nie skalane, przeżywają każdą sekundę z namaszczeniem, w pełni świadomi, wyczekując najbardziej dogodnej chwili, by przyjąć błogosławiony dar losu.
  Ci, którzy zaznali takiego pożądania ‘w stanie czystym’, nie przyśpieszają pochopnie biegu wypadków. Wiedzą, że to, co nieuniknione, nadejdzie, że to, co stać się musi, zawsze znajdzie sposób, by zaistnieć. A kiedy ten moment nadchodzi, nie wahają się, nie tracą okazji, nie pozwalają umknąć ani jednej cudownej chwili, potrafią uszanować doniosłość każdej sekundy.

Podobne wpisy