||

Obudź w sobie olbrzyma – książka stara, ale jara

Obudź w sobie olbrzyma, Tony Robbins

Wielokrotnie spotkałam w swoim życiu ludzi, którzy z całą mocą bronią swego przegania, że czegokolwiek w życiu ie zrobią, zawsze mają pod górkę. Nie wiedzą jak sobie poradzić ze zmianami w życiu.  Trudno im ogarnąć rzeczywistość, mimo, że z całych sił próbują kontrolować wszytko w swoim życiu. Każdemu z nich mam ochotę polecić książkę Obudź w sobie olbrzyma. Pozycja stara, ale jara, a jej autorem jest Tony Robbins. Lata temu książka ta zmieniła moje myślenie, być może zmieni też twoje.

Obudź w sobie olbrzyma, Tony Robbins
Obudź w sobie olbrzyma, Tony Robbins

Obudź w sobie olbrzyma i Tony Robbins

Tony Robbins to najbardziej znany mówca motywacyjny na świecie. Postać niesamowicie charyzmatyczna. Autor wielu książek i paru skandali. Ma w sobie niezwykłą umiejętność zebrania inspirujących i ciekawych idei w bardzo zgrabne, rady, metody i systemy działania. Obudź w sobie olbrzyma to książka w paskudnej okładce, ale o bardzo inspirującym wnętrzu. Jakie są jej główne idee? Po pierwsze to ty odpowiadasz za zmiany w twoim życiu. Po drugie małe rzeczy mają znaczenie. I po trzecie zadawaj właściwe pytania.

Obudź w sobie olbrzyma, czyli to Ty odpowiadasz za zmiany w swoim życiu

Kiedy ostatni raz myślałeś o przeprowadzeniu zmian w twoim życiu? W Nowy Rok? Podczas urodzin? Rocznicy? A może w ostatni poniedziałek lub w pierwszy dzień miesiąca? A może miało od być od jutra?Urodziny rocznica.  Zakładam że było tego sporo. Pytanie jest inne. Czy udało Ci się te zmiany wprowadzić i trwale utrzymać? Tak że teraz jesteś dzięki temu zupełnie innym człowiekiem. I jeśli ci się udało i robisz to konsekwentnie, to nie potrzebujesz książki Tony Robbinsa Obudź w  sobie olbrzyma. Jeśli jednak regularnie ponosisz porażki sięgnij po tę książkę i sprawić , co Tony Robbins mówi w tej sprawie.

Po pierwsze konieczne jest przeramowanie myślenia. Ta kalka z angielskiego może być dla Ciebie niezręczna w odbiorze, ale chodzi o pewien zabieg retoryczny, myślowy, który pozornie wydaje się prosty, ale da właściwe zrozumienie tego do czego zmierzamy. Należy podejmować pozytywne decyzje oparte na dążeniach i aktywnym działaniu. Nie na ucieczce i pasywnej krytyce. Co przez to należy rozumieć? Niestety nie da się podjąć dobrych działań w oparciu o zarysowanie celu, który definiujesz przez zaprzeczenie: Nie mogę więcej jeść śmieciowego jedzenia, nie mogę siedzieć w domu.

Chciałbym żeby ból pleców zniknął. Chcę, żeby moje długi zostały spłacone. Często ten schemat robimy nie myśląc, trochę tak na autopilocie. Czasem sobie marzymy, że chcielibyśmy to i tamto. To wzbudza w nas pragnienia, ale nie niesie realnej recepty działania. Dlatego przeramuj takie myślenie, czyli inaczej opisz cel. Jak już zrobisz sobie listę rzeczy do zmiany, upewnij się że cele są jasne, by łatwo było podjąć klarowną decyzję.

Mogłoby to wyglądać np. tak zacznę odżywiać się zdrowymi rzeczami. Będę wychodził często na długie spacery. Zadbam o moje plecy u masażysty. Zacznę zarabiać, by spłacić moje długi. Niby drobnostka, ale za takim ujęciem swoich celów stoi wyraźny początek instrukcji postępowania. Gdy myślimy często z niechęcią o sobie np. nie mogę więcej jeść tego dziadostwa. Odpowiedzią jest OK. No to nie jedz. Tylko że dalej to nic nie mówi. Kiedy jednak myślimy, że zacznę jeść zdrowe rzeczy to dostajemy całą masę możliwości. Znajdź dobry sklep albo lepszą jakościowo restaurację i to właśnie zrób.

Obudź w sobie olbrzyma, czyli decyzja musi brzmieć jednoznacznie

Druga idea. Decyzja musi być klarowna. Cel musi być zdefiniowany jednoznacznie. Najlepiej gdyby dało się go rozbić na mniejsze części np. będę jeść zdrowo rozbij to na będę kupował tylko świeże produkty, dużo warzyw i owoców a to rozbijemy na kolejny cel. Będę jadł tylko w dobrych miejscach itd. Można rozbijać duży cel na małe składowe części.

Trzecia idea iść do przodu gdy ustawisz swoje cele. Niech się wali i niech się pali, ty robisz co postanowiłeś. Niezależnie od przeszkód, które napotkasz. Ciekawie to widać na przykładzie Hondy, który już w szkole wymyślił że będzie produkował pierścienie tłokowe do motoryzacji. Podczas drugiej wojny światowej braki na rynku betonu kompletnie pokrzyżowały plany założenia swojej fabryki. On jednak miał bardzo wyraźny cel, któremu się poświęcił i zdecydował, że mimo to będzie szedł do przodu. Opracował swój własny sposób na zrobienie betonu nie czekając na niczyją zgoda. Tak zaczęła się ogólnoświatowa marka Honda.

Czwarta idea polega na wnikliwym analizowaniu nieudanych razy. Wiem, że można czasem się załamać, ale jeśli z nieudanej próby zmiany w swoim życiu niczego się nie nauczymy to będziemy kręcili się w kółko. Będziemy się kręcić zatruwając swoje myśli ideą porażki. Dlatego też warto obserwować kiedy stare nawyki wracają, w jakich okolicznościach, przy jakich ludziach, w jakich momentach. Zmiana jest wyjątkowo trudna do utrzymania. Uzbrojony w taką wiedzę łatwiej będziesz stawić czoła drugiej i trzeciej próbie. W końcu się uda!

Obudź w sobie olbrzyma, czyli złe nawyki zastąp tymi dobrymi

Piąta idea Tonego Robbinsa dotyczy tego, że złe nawyki chodzą w parze ze złymi rzeczami. Nawyk ma to do siebie, że bywa automatyczny, niekontrolowany. Ale jeśli zdefiniowaliśmy nasze cele to tym samym wiemy jakich nawyków musimy się pozbyć. Wykonujemy takie wyraźne skojarzenia i postanowienia. Niechciany nawyk kojarzymy z czynnością która sprawia nam ból lub wstyd. Na przykład za każdym razem gdy sięgniemy po ciasteczka. Dodaj do tego nawyku obowiązkowo wypowiedzenie na głos najgorszego przezwiska jakim cię nazywano za młodu. I trzymaj się tego wyraźnie. Kiedy sięgniemy po ciasteczko nazywaj się na głos w najgorszy sposób jaki zostajesz kiedyś nazywany nawet a w szczególności w towarzystwie.

Zobaczysz, że stojąc w takim konflikcie: ciastko, a bardzo mocny opór przed zrobieniem czegoś tak nie komfortowego, jak zmierzeni się z krytyka społeczną, sprawi że odechce ci się ciastka. A o to nam chodzi.

Szósta idea, która znajdziesz w książce Obudź w sobie olbrzyma, której autorem jest Tony Robbins dotyczy tego, że dobre nowe nawyki kojarzymy z dobrymi rzeczami. Analogicznie do wcześniejszego zapisu. Wiesz, że to nie jedzenie ciastek doprowadzi do stanu w którym zmieścisz się stare dżinsy. Że znowu poczujesz się seksownie jak za dawnych lat. Każdy zły nawyk zniknie zastąpiony jakimś dobrem. Skoro nie ciastko, bo znowu pojawi się upokarzające wyzwisko, to może owoc będzie pomocy. A przy okazji jest zdrowszy. Taka podmiana sprawia że ból z powodu braku ciastka jest zastępowany inną przyjemnością. Te dobre nawyki,  jak już się wykształcą, to zwykle zostają z nami zostają.

Obudź w sobie olbrzyma, czyli zmień zmień swoje przekonania, a zmienisz siebie

Siódma idea brzmi: zmień to w co wierzysz, a zmienisz siebie. To jest ucieleśnienie tego paradoksu zwanego problemami pierwszego świata. Często widzimy, że osoby stosunkowo zamożne zmagają się z depresją, brakiem szczęścia, niepowodzeniem a ich nastawienie do życia jest w najlepszym wypadku nihilistyczne. Inne osoby w tym samym wieku potrafią zarabiać minimalną krajową, ale cieszyć się z każdego dnia i mieć jeszcze całe życie przed sobą. Dlaczego tak się dzieje. Ponieważ wierzymy, że to co się nam przytrafia nieodwołalnie nas definiuje.

Np. śmierć członka rodziny wzbudzi w nas wiarę że życie jest bez sensu. Zwolnienie z pracy pozwoli nam uwierzyć, że zawodowo jesteśmy do niczego. Ktoś z rodziny ma o nas złe zdanie. Z pewnością ma dużo racji. Takie szkodliwe, utrwalone przekonania na swój temat sprawiają, że opór przed zmianą jest bardzo duży. Co więc z nimi zrobić. Zacząć interpretować. Po prostu zacząć zadawać właściwe pytania. Czy przykre rzecz, której doświadczyłem nie uczyni mnie silniejszym i nie pozwoli lepiej zrozumieć pewien proces w życiu? Albo, czy zwolnienie z pracy nie jest okazją do zmiany systemu działania i znalezienia ciekawszego zajęcia, gdzie wykorzystam lepiej swoje unikatowe umiejętności? Spytaj, czy to co słyszę na swój temat wynika z troski drugiej osoby o mój dobrobyt. Czy jest powodowane innymi emocjami. Tych pytań można zadawać bardzo dużo.

Chodzi o to by zrozumieć skąd wywodzi się negatywne przekonanie i podobnie jak w punkcie pierwszym przerafować definicję wydarzenia. Zacząć myśleć o życiu w inny sposób. Patrzeć na problem z innej perspektywy. Możesz poszukać osoby, mentora, który pomorze Ci przeramować Ci sposób myślenia na swój temat w sposób, żebyś mógł/a zaakceptować swój nowy sposób myślenia i postępowania. Tak by ułatwić sobie pracę.

Złe mocje, brzydkie słowa i narzekanie

Po ósme, zmień swoje słownictwo. Wyrażanie pozytywnych emocji to coś czego jako Polacy nie praktykujemy zbyt często. W szczególności w kierunku najbliższych. A najmniej pozytywnych słów kierujemy w swoim kierunku. Złe emocje. Natomiast werbalnie bardzo łatwo używamy mocnych i wulgaryzmów. Dodajemy ogromny ładunek emocjonalny mówiąc żle o sobie i o innych. Tak zwane wyliczanki to wychodzi z nas łatwo. Tony radzi by po pierwsze intensyfikować pozytywne słownictwo opisujące pozytywne emocje. Czuję się dobrze, czuję się ekstra, czuję się jak nigdy wcześniej. ważne, żeby pozwolić sobie na odrobinę większej ekspresji. W tych negatywnych przypadkach bardziej oczywistą radą będzie po prostu znaczące stawanie i trzymanie języka za zębami. Ale jest jeszcze inna ciekawa rada. To zastąpienie przekleństw typowych  bardzo nietypowymi. Motyla noga. Trąba jako negatywna reakcja od razu wzbudzi trochę więcej sympatii i uśmiechu. Zmiana słownictwa, to zmiana na poziomie myślenia. A przy innych zmianach po prostu nam się bardzo przyda.

Obudź w sobie olbrzyma, czyli zadawaj właściwe pytania

Tony Robins w książce Obudź swojego olbrzyma mówi o konieczności rozróżniania negatywnych i pozytywnych pytań. Jeśli zadajmy sobie pytania o brzmieniu: czemu to ciągle mi się przytrafia? Dlaczego ja? Czemu ja muszę tak cierpieć? Kierujemy swoje skupienie świadome i podświadomie na porażkę. Na ten zły moment w naszym życiu. I przez to skupiamy się na negatywnej, a nie pozytywnej rzeczy. To jedna z najtrudniejszych rzeczy do zmiany. Bardzo ciężko jest myśleć w sposób budujący, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Użalając się and własnych losem, wspieramy negatywne myślenie.  A może zacząć myśleć inaczej? Co dobrego mogę wyciągnąć z tej sytuacji?

W jaki sposób mogę umilić sobie rozwiązywanie tego problemu? Jest to doraźne reakcja na jej przyjemne wydarzenia. Myślenie w sposób wynikowy i pozytywny o złym losie może nie tylko poprawić nasze nastawienie, ale może dać nam wskazówki postępowania podobnie jak w przypadku definiowania rzeczy, które chcemy w swoim życiu zmienić.. Bardzo wyraźną wskazówką jest myślenie reaktywne.

Co mogę zrobić. Jak mogę wykorzystać tę sytuację? Czego mogę się nauczyć itd. Możesz też użyć tych samych pytań, kiedy nic złego się u Ciebie nie wydarza. Są to świetne pytania, żeby przeanalizować swoje życie, jego etap, jakaś relację, czyż tarzanie, które uznajemy za ważne. Zamiast tendencyjnie skupiać się na swojejzłejy passie, możesz zadać inne pytania. Co jest dobrego w moim życiu? Z czego jestem dumny? warto we wszystkim zobaczyć cel, skupić się na nim, a nie na wewnętrznym cierpieniu. Ten cel to lepsze samopoczucie. A dobre samopoczucie jest bardzo przydatne, zwłaszcza wtedy, kiedy przechodzisz w życiu przez jakaś zmianę

Obudź w sobie olbrzyma, czyli zadawaj pytania o wartości

Jakie są najważniejsze rzeczy w moim życiu? Co lubię robić? Jakie są rzeczy których chce za wszelką cenę uniknąć? Czy muszę poświęcić coś w swoim życiu? Jeśli tak to czy jest to ważne? Czego nie lubię robić? Dlaczego lubię te rzeczy robić?  Czy chcąc osiągnąć te wartości do których zmierzam? Kto na serio zadaje sobie takie pytania.? To są bardzo ważne tematy, a myślimy o nich wyjątkowo rzadko. Pytamy najczęściej o przedmioty i fakty. NIe myślimy o tym jakie są nasze dążenia, wartości i przekonania. Okazuje się, ż bardzo ładnie zostało to określone.

Własna konstytucja. Czyli coś, co w żelazny sposób definiuje twoje postępowania w zakresie tego co chcę i do czego zmierzam.  Jak również dotyczy też tego  od czego uciekam i czego chcę jak najmniej w życiu. Te wartości jeśli są dobrze zdefiniowane, dają bardzo wyraźne wskazówki w którą stronę mamy się zmieniać. Łatwo jest powiedzieć potrzebuję się zmienić albo chcę odżywiać się zdrowo. Jednak  bez żelaznego pytania dlaczego, czemu jest to dla mnie ważne – siła tego postanowienia będzie niewielka. Co więcej zadawanie właściwych pytań o to co musimy poświęcić dla realizacji tego, co bardzo chcemy,  może nam uświadomić jakie mamy ograniczenia – choćby fizyczne czy czasowe.

I na koniec już niejako zasada ale bardzo ważna myśl którą można wyciągnąć z 6 zasad wywierania wpływu. Ogłaszaj publicznie swoje cele życiowe, zasady. Dziel się nimi z innymi. Dlaczego? Wynika to z psychologicznej reguły zaangażowania i konsekwencji. Dokonując publicznych deklaracji i opisywania procesu stawiamy sobie dużo wyższy próg dla wycofania się. Nie jest to takie łatwe. Dzięki tej dodatkowej presji możemy łatwiej zbudować nowe nawyki i zwalczyć stare.

Tony Robbins cytaty #1

Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji.

Twoja przeszłość nie równa się twojej przyszłości. Liczy się nie to, co było wczoraj, lecz to, co dzieje się w tej właśnie chwili.

Sukces jest wynikiem dobrej oceny sytuacji. 

Dobra ocena sytuacji jest wynikiem doświadczenia.

Doświadczenie jest często wynikiem złej oceny sytuacji.

Kiedy w coś wierzysz, w formie nieznoszącej sprzeciwu dajesz swojemu umysłowi polecenie, by reagował w określony sposób.

Co zrobiłbyś, gdybyś wiedział, że na pewno ci się uda? (…) Gdybyś był całkowicie pewien sukcesu, jakie podjąłbyś działania?

Tony Robbins cytaty #2

Największe sukcesy odnoszą ci, którzy rozumieją wielką siłę „strategii małych kęsów”, którzy nie próbują ugryźć więcej, niż potrafią przełknąć za jednym razem.

I wtedy głośnym, niespodziewanym pukaniem do drzwi dało o sobie znać przeznaczenie. Chłopiec otworzył.

Byłem przekonany, że życie grało ze mną znaczonymi kartami i właśnie dlatego nie mam żadnych szans na wygraną.

Kiedy podejmujesz prawdziwą decyzję kreślisz linię nie na piasku, lecz na świeżym betonie.

Siła osobowości oznacza konsekwencję podejmowanych działań: ilekroć coś robisz, uczysz się czegoś nowego i znajdujesz sposoby, by następnym razem robić to lepiej.

Tony Robbins cytaty #3

Siła decyzji jest więc siłą zmian.

Przekonania są olbrzymim źródłem siły. Możesz wybrać, w co wierzyć, gdy idzie o ciebie samego, i to zdecyduje o działaniach, które podejmiesz. Ważne jest, byś wybrał te przekonania, które będą cię wspierać oraz dodawać ci sił i energii.

Słowa zmieniają nasze uczucia, jednak częstokroć nie uświadamiamy sobie ich znaczenia w codziennych rozmowach z innymi i w rozmowach z samym sobą. Jeszcze rzadziej rozumiemy, w jakim stopniu używane przez nas słowa w każdym momencie wpływają na nasze myśli i uczucia.

Jak mówi znane powiedzenie, ty jesteś panem swojego losu, kapitanem swojej duszy. Wszystko zależy od ciebie.

Celem tej krucjaty jest też okazanie ludziom miłości i troski oraz przekonanie ich, że proste działania poparte zrozumieniem pozwolą wykorzystać największe nawet kłopoty i problemy jako okazję do rozwoju własnej osobowości i klucz do szczęścia.

Tony Robbins cytaty #4

Mój sekret tkwi w koncentrowaniu się na potrzebach innych ludzi. Nieustannie zadawałem sobie pytanie: „Jak mogę dodać nowe wartości do życia innych?”. Właśnie dzięki temu stałem się liderem. Bardzo wcześnie zrozumiałem, że nie można pomóc innym w dokonywaniu zmian, dopóki nie zmieni się samego siebie.

Nigdy nie zapomniałem, że żaden problem nie może wpłynąć na całe moje życie, nawet jeśli w danej chwili wydaje się, że tak właśnie jest.

Musiałem ciągle sobie powtarzać, że żaden problem nie trwa wiecznie. Żaden nie jest w stanie wpłynąć na całe moje życie. Każda trudność przeminie, jeśli podejmę pozytywne i konstruktywne działania, by jej zaradzić.

W ostatecznym rozrachunku to właśnie nasze decyzje, a nie zewnętrzne uwarunkowania, określają nasze przeznaczenie.

Jeśli w coś wierzysz i jeszcze się to nie sprawdziło, być może osądzasz sytuację zbyt wcześnie.

Tony Robbins cytaty #5

Pytania w sytuacji problemowej.

1. Co dobrego niesie ten problem?

2. Co należy poprawić?

3. Co jestem skłonny zrobić, aby wszystko zaczęło się dziać po mojej myśli?

4. Czego jestem skłonny nie robić, aby wszystko zaczęło się dziać po mojej myśli?

5. W jaki sposób mogę cieszyć się życiem, robiąc to, co konieczne, aby wszystko zaczęło dziać się po mojej myśli?

Jedynym sposobem doświadczenia pełnego bogactwa egzystencji jest życie z poczuciem wdzięczności: umiejętność docenienia tego, co masz, i tego, co możesz dać.

Właśnie teraz musisz stać się swoim własnym sprzymierzeńcem. Nie wolno ci zamartwiać się tym, co stało się w przeszłości. Zamiast tego skup się na sposobach rozwiązania nękających cię problemów – nie wolno ci ich rozpamiętywać.

…konsekwentne działania podparte wytrwałością oraz umiejętność dostosowania się do sytuacji podczas dążenia do celu w końcu dadzą ci to, co chcesz osiągnąć. Musisz jednak pozbyć się przekonania, że trapiących cię problemów nie da się rozwiązać.

Jeśli więc naprawdę chcesz zmienić własne życie, musisz podjąć kilka zupełnie nowych decyzji dotyczących tego, kim będziesz, dokąd chcesz dojść i czemu chcesz się poświęcić.

Tony Robbins cytaty #6

Kiedy więc wybierasz jakąś metaforę do opisania własnej sytuacji, wraz z nią wybierasz przekonania, które je wspierają.

Zanim cokolwiek zdarzy się na świecie, musi najpierw zdarzyć się w twoim umyśle.

5.Nawet jeśli sytuacja wokół ciebie jest zła, musisz skoncentrować się na tym, co możesz zrobić i nad czym możesz zapanować.

Żaden człowiek ani żadne rozczarowanie nie było warte, by odebrać sobie życie. Zawsze warto jest żyć, bo zawsze znajdą się w naszym życiu rzeczy, za które powinniśmy być mu wdzięczni.

Ale Bóg nigdy nie zamyka przed nami drzwi, nie otworzywszy innych. Musimy więc uważnie obserwować, jakie nowe możliwości przynosi nam życie.

Jeśli znajdujesz się w stanie wiary w siebie i pozytywnych oczekiwań, podejmowane przez ciebie decyzje są zupełnie różne od tych, które podejmujesz kierowany strachem i poczuciem bezradności.

Tony Robbins cytaty #7

Musimy więc ciągle pamiętać, że JEŻELI BÓG DAJE NAM COŚ PÓŹNIEJ, NIE ZNACZY TO, ŻE NIE DAJE NAM TEGO WCALE.

Jedynym sposobem, który pozwoli ci zmienić własne życie, jest podjęcie prawdziwej decyzji. Prawdziwa decyzja sprawia, że odcinasz się od wszystkich możliwości poza tą jedną, którą postanowiłeś wprowadzić w życie.

Wyznaczamy sobie cele po to, aby określić, na czym mamy się skupić, i zmierzać w wybranym kierunku.

Ilekroć wyznaczasz cel, natychmiast podejmij działania, by go wesprzeć.

Tony Robbins – krótka biografia

Anthony Jay Robbins (ur. Anthony J. Mahavoric, 29 lutego 1960), amerykański pisarz, trener, mówca i filantrop. Jest znany ze swoich filmów informacyjnych, seminariów i poradników, w tym książek Moc bez granic i Obudź w sobie olbrzyma.

U podstaw filozofii Tony’ego Robbinsa leży wiara w człowieka i jego osobistą moc. Każdy z nas ma wszystko, czego potrzebuje, aby odnieść sukces w każdym obszarze życia. Wszystko co musimy zrobić, to nauczyć się znaleść w sobie i wzmocnić własną moc. Tony Robbins zadaje dużo ważnych pytań. Dlaczego pozwalamy, by nasze prawdziwe możliwości pozostały nierozpoznane? Być może brakuje nam motywacji do działania lub zbyt mało wierzymy w siebie, aby w swoich dążeniach wytrwać.

Historia Tony’ego Robbinsa jest najlepszym dowodem na to, ze wszystko jest możliwe.

Tony Robbins wyrósł z biedy. Doświadczył wielu traum w dzieciństwie. Nic nie wskazywało na to, że osiągnie tak wielki sukces w życiu osobistym i zawodowym. Tony Robbins stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych mówców motywacyjnych i trenerów rozwoju osobistego na świecie. Przeogromne seminaria rozwojowe, bestsellery książkowe, jego kurort na Fidżi, wielokrotnie nagradzany film dokumentalny – to tylko kilka owoców jego kariery.

Podobne wpisy