||

Niedobór kolagenu objawy w naszym ciele

Niedobór kolagenu objawy w naszym ciele

Kolagen to najobficiej występujący rodzaj białka w naszym organizmie. Chociaż jest najbardziej znany ze swojej roli w budowaniu mięśni i tkanki łącznej, to to ważne dla nas białko można znaleźć prawie wszędzie. Chociaż nasze ciało wytwarza kolagen, to przy złej diecie, stresie i zanieczyszczeniu środowiska mogą w naszych organizmach pojawić się jego niedobory. Starzenie się i niektóre schorzenia mogą również zmniejszyć ilość i jakość kolagenu wytwarzanego przez organizm. Niestety nie ma możliwości sprawdzenia poziomu niedoboru kolagenu. Można jednak przypuszczać jego brak, jeżeli zauważymy pewne symptomy. Rozważmy więc temat : Niedobór kolagenu objawy, które powinny nas zaniepokoić. 

Niedobór kolagenu objawy – ból stawów

Ból stawów lub potencjalna choroba zwyrodnieniowa stawów może wystąpić w wyniku niedoboru kolagenu. Chrząstka jest niezbędna dla zdrowych stawów, a kolagen jest ważną częścią jej struktury. Chrząstka ściera się bez wystarczającej ilości kolagenu, zmniejszając poduszkę i elastyczność stawów. Powoduje to ból, a nawet może prowadzić do zapalenia i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Zmniejszona mobilność

Sztywność stawów to objaw niedoboru kolagenu, który może występować w połączeniu z bólem stawów lub bez niego. Kolagen stanowi znaczną strukturę chrząstki i zapewnia jej elastyczność. Gdy jest go mniej lub jego jakość jest słaba, chrząstka może się pogorszyć i usztywnić, a stawy tracą znaczny zakres ruchu. Może to również zwiększyć ryzyko kontuzji. Wraz ze spadkiem kolagenu zmniejsza się również masa mięśniowa. Dlatego osłabienie mięśni i ból bardzo często są objawami niedoboru kolagenu.

Zmniejszona integralność skóry

Kolagen sprawia, że ​​skóra wygląda na promienną i elastyczną. Jeśli z powodu starzenia się lub innego powodu (zła dieta, stres, nadużywanie alkoholu, nadmierne promieniowanie uv) nasze ciało wytwarza mniej kolagenu. Skóra zmienia strukturę i traci elastyczność. Wtedy miejsca wokół oczu i kości policzkowych mogą wydawać się bardziej „zapadnięte”.

Cienka, „marszczą się” skóra postrzegana jest jako jeden z pierwszych objawów niedoboru kolagenu. Ponieważ nasza skóra jest mniej elastyczna bez odpowiedniej ilości kolagenu, łatwiej będzie się marszczyć. Chociaż zwykle dzieje się to wraz ze starzeniem się, możliwe jest pojawienie się przedwczesnych zmarszczek z powodu niedoboru  kolagenu w diecie.

Ze względu na zmniejszoną elastyczność i zaburzoną strukturę skóry w wyniku niedoborów kolagenu, rany mogą się wolniej goić.

Niedobór kolagenu objawy – problemy żołądkowo-jelitowe

Jako pierwszy z objawów niedoboru karogenu mogą pojawić się problemy z mięśniami gładkimi, które wyścielają przewód pokarmowy. Brak kolagenu osłabia ten mięsień i powoduje problemy, takie jak zespół nieszczelnego jelita i IBS.

Jak zaradzić niedoborom kolagenu?

Aby wyprodukować więcej kolagenu, nasze ciało potrzebuje niezbędnych elementów budulcowych, takich jak aminokwasy oraz niektóre witaminy i minerały. Aby pomóc organizmowi w produkcji większej ilości kolagenu, spożywaj następujące produkty:

a. Pokarmy bogate w białko – mięso, nabiał, jajka, ryby, fasola

b. Pokarmy bogate w witaminę C – cytrusy, szpinak, brokuły, papryka, pomidor

c. Pokarmy bogate w cynk – mięso, orzechy, fasola, nasiona, produkty pełnoziarniste

Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie ilości kolagenu w organizmie jest suplementacja białka kolagenowego.

Peptydy kolagenowe są wysoce rozpuszczalne, co oznacza, że ​​organizm szybko je wchłonie i dobrze wykorzysta. Badania potwierdzają również skuteczność suplementacji kolagenem. Badania pokazują, że suplementacja peptydami kolagenowymi pomaga zwiększyć masę mięśniową, poprawić elastyczność skóry i może spowolnić postęp zapalenia stawów. W zależności od twoich celów możesz potrzebować mniej lub więcej suplementu kolagenowego. Chociaż kolagen jest bardzo bezpiecznym suplementem, przyjmowanie zbyt dużej ilości może powodować niewielkie, ale nieprzyjemne skutki uboczne. Dlatego upewnij się, że wiesz, ile zażywać, zanim spróbujesz suplementu. W tym celu skontaktuj się z lekatrzem.

Zmień Zawyki, które odpowiadają za uszkadzanie kolagenu

Ważne jest, aby unikać uszkadzania kolagenu już wyprodukowanego przez nasz organizm. Zwłaszcza jeśli zauważysz objawy niedoboru.

Spożywanie cukru

Kiedy cukier rozpada się na glukozę, organizm wytwarza więcej insuliny. To wyzwala reakcję zapalną, która wytwarza również pewne enzymy, o których wiadomo, że rozkładają kolagen. Cukier może również przyczepiać się do kolagenu w skórze, nasilając oznaki starzenia oraz niektóre schorzenia skóry.

Dym tytoniowy

Dym tytoniowy jest naładowany chemikaliami, które uszkadzają, a nawet niszczą kolagen. Nawet bierne palenie może uszkadzać kolagen skóry, prowadząc do powstawania zmarszczek i powolnego gojenia się ran.

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych UV

Większość ludzi wie, że zbyt dużo słońca może przyspieszyć proces starzenia się skóry. Kiedy skóra pochłania promienie UVA ze słońca, wyzwala produkcję enzymów, które atakują i rozkładają kolagen. Może się to zdarzyć, nawet jeśli dana osoba nie jest wystarczająco narażona na oparzenie słoneczne.

Ograniczenie złych nawyków pomoże  organizmowi zachować kolagen i zapobiegnie niepożądanym objawom jego rozpadu lub niedoboru.

PODSUMOWANIE: Kolagen jest ważnym budulcem skóry, mięśni, stawów i tkanek miękkich w ciele. Niedobór kolagenu objawy się: zmarszczkami, bolącymi stawami, brakiem mobilności stawów, cellulitem, matowymi i cienkimi włosami, a nawet problemami dentystycznymi.

Więcej o kolagenie dowiesz się z innych mich wpisów. Zachęcam Cię do zajrzenia na stronę, gdzie opisuję kolagen rybi. Jego suplementacja może zniwelować wiele z objawów wynikających z niedoboru kolagenu.


Podobne wpisy