|

Leczenie wad postawy – działaj zanim poczujesz ból!

Leczenie wad postawy

Wiele osób cierpi w wyniku posiadanych wad postawy. Na co dzień żyją z bólem nie wiedząc, że leczenie wad postawy może znacząco poprawić obecny i przyszły komfort życia.

O wadzie postawy mówimy, gdy nasz kręgosłup jest ustawiony w nienaturalnych, nieprawidłowych i niefizjologicznych pozycjach, w których krzywizny są uwydatnione. Może to być przyczyną wielu dolegliwości. Wady postawy zaczynają się w wieku dziecięcym i najczęściej pojawiają się jako konsekwencja przedłużonego pozostawania w pozycji siedzącej.  Brak aktywności fizycznej, nadwaga, spędzanie wielu godzin przed telewizorem, komputerem i tabletem to najczęstsze przyczyny występowania nabytych wad postawy.  W przeciwieństwie do nabytych wad postawy, wyróżnia się też znacznie rzadziej występujące wrodzone wady postawy – wrodzone wady kości i mięśni. 

W pierwszym etapie rozwoju choroby rzadko podejmuje się, gdyż dolegliwości są najczęściej mało uciążliwe, a sama wada mało widoczna. Jednocześnie jest to moment, kiedy zmiana nawyków żywieniowych, ruchowych i wdrożenie leczenia wad postawy dają najlepsze efekty.

Naturalnym dla człowieka stanem jest ruch. Siedzący tryb życia jest zabójstwem dla naszego układu kostnego i mięśniowego.  Układ kostny i mięśniowy człowieka nie jest przystosowany do siedzącego trybu życia. Brak ruchu u dzieci uniemożliwia prawidłowy rozwój układu kostno – mięśniowego. W starszym wieku pogłębia i utrwala dysfunkcje. Musimy pamiętać, że każda dysfunkcja miewa negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jest to ważne szczególnie u dzieci. Dysbalans mięśniowy pojawiający się jako konsekwencja wad postawy powoduje przeciążenia. Jego skutkiem bywa nierównomierny wzrost poszczególnych części ciała.

Biorąc pod uwagę miejsce, w którym doszło do odchylenia od normy, wady postawy mogą dotyczyć kręgosłupa, klatki piersiowej i kończyn dolnych i stóp.

Leczenie wad postawy  dotyczyć natomiast będzie dysfunkcji: plecy plecy okrągłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie, skolioza – skrzywienie boczne kręgosłupa, kurza klatka piersiowa, klatka piersiowa lejkowata, koślawe kolana, kolana szpotowate, stopa końsko-szpotowata, stopa szpotowata, stopa koślawa, płaskostopie.

Leczenie wad postawy – skolioza, kifoza, zespół płaskiego grzbietu i lordoza

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które najczęściej diagnozuje się u nastolatków.

Skolioza może pojawić się się u osób z takim  schorzeniami, jak porażenie mózgowe i dystrofia mięśniowa. Jednak przyczyna większości przypadków skoliozy dziecięcej jest nieznana. Większość przypadków skoliozy jest łagodna, ale schorzenia pogarszają się wraz z rozwojem dzieci. Ciężka skolioza może prowadzić do niepełnosprawności. Szczególnie ciężki przypadek może zmniejszyć ilość miejsca w klatce piersiowej, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie płuc. 

Kifoza to przesadne zaokrąglenie pleców do przodu.

Może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej występuje u starszych kobiet. Kifoza związana z wiekiem jest często spowodowana osłabieniem kości kręgosłupa, które powoduje ich ściskanie lub pękanie. Inne rodzaje kifozy mogą pojawić się u niemowląt lub nastolatków jako wynik wad rozwojowych kręgosłupa. Łagodna kifoza powoduje niewiele problemów. Ciężka kifoza może powodować ból i szpecić. Leczenie wady postawy jaką jest kifozy zależy od Twojego wieku oraz przyczyny i skutków skrzywienia.

Zespół płaskiego grzbietu występuje, gdy dochodzi do utraty lordozy lub kifozy lub obu, co powoduje wyprostowanie kręgosłupa.

Osoby z zespołem płaskiego grzbietu wydają się pochylone do przodu i często mają trudności z pionizacją.Dodatkowo wystąpić mogą: uczucie spadania do przodu, przewlekły ból mięśni pleców, trudności z niektórymi codziennymi czynnościami, zmęczenie pod koniec dnia. Wielu pacjentów ze znaczną deformacją płaskiego grzbietu wymaga laski lub chodzika. aby pomóc im podczas chodzenia. Stan ten może być źródłem znacznego bólu, niepełnosprawności i frustracji.

Zespół płaskiego grzbietu czasami pojawia się po skorygowaniu skoliozy. Pręty używane do prostowania nieprawidłowej krzywizny skoliozy mają tendencję do prostowania normalnych krzywizn pleców. Stan ten może również wynikać z zapalenia stawów kręgosłupa lub operacji usztywnienia kręgosłupa.

Lordozę definiuje się jako nadmierną wewnętrzną krzywiznę kręgosłupa.

Różni się od normalnych krzywizn kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym, które są do pewnego stopnia kifotyczne (w pobliżu szyi) lub lordotyczne (bliżej dolnej części pleców). Naturalne krzywizny kręgosłupa ustawiają głowę nad miednicą i działają jak amortyzatory, rozkładając naprężenia mechaniczne podczas ruchu.

Wskutek występowania lordozy mięśnie i ścięgna  zmuszone są do cięższej pracy, aby zapewnić niezbędne wsparcie ciału. Dlatego głównymi objawami lordozy są bóle szyi lub dolnej części pleców. Inne objawy mogą obejmować: drętwienie, mrowienie, nietrzymanie moczu.

Leczenie wad postawy u dzieci i dorosłych

Leczenie wad postawy najczęściej jest procesem długotrwałym. Wymaga konsekwencji, wytrwałości i bywa, że konieczne jest współdziałanie wielu specjalistów. Od fizjoterapeuty przez ortopedę do podologa czy okulisty. Leczenie chirurgiczne, poza leczeniem deformacji, szczęśliwie są ostatecznością. Leczenie jest ustalane na podstawie rodzaju i stopnia skrzywienia kręgosłupa. Łagodne skrzywienie kręgosłupa, jakie występuje w przypadku kifozy bywa nie leczone wcale. Poważniejsze skrzywienia kręgosłupa mogą wymagać użycia ortezy pleców. Leczenie może obejmować: leki łagodzące ból i obrzęki, ćwiczenia i fizjoterapię w celu zwiększenia siły i elastyczności mięśni, noszenie ortezy, modyfikację obuwia, noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych, elektrostymulację, zmianę nawyków życiowych i utrata masy ciała.  

Podobne wpisy