|

Kristin Hannah – wyjątkowa opowieść o dwóch siostrach.

Kristin Hannah - wyjątkowa opowieść o dwóch siostrach.

Konia z rzędem tej z nas, która choć raz w życiu nie marzyła o tym, by mieć starszą siostrę, na której ramieniu można by się wypłakać. Można by też od niej ciuchy na randki pożyczać, podkradać kosmetyki i wykłócać się o lepsze miejsce na kanapie przed telewizorem. Ale tak zupełnie serio, każda z nas chyba chciała mieć starszą siostrę, której można by się poradzić w życiowych sprawach i która by zawsze stała po naszej stronie, choćby świat wokół walił się i palił. Za taką też siostrą tęskni od dawna Claire, jedna z bohaterek najnowszej powieści autorki „Słowika”- Kristin Hannah.

Kristin Hannah – dwie siostry

Ciekawostką jest to, że takowa starsza siostra istnieje. Jest nią Meghann– wzięta prawniczka specjalizująca się w sprawach rozwodowych, która choć kocha niezwykle swoją młodszą siostrzyczkę widuje rzadko. Mimo, że był w ich życiu taki czas , gdy niemalże nie rozstawały się ze sobą, koleje losu sprawiły, że na początku historii nie spotykają się w zasadzie prawie wcale. Różni je mnóstwo rzeczy- status materialny, rodzinny, sposób odbierania świata, urządzania mieszkań, a nawet ubierania. Łączy? Pozornie nic. Ot, zwyczajowe telefony z okazji urodzin, czy Święta Dziękczynienia.

Raptem jednak, jak grom z jasnego nieba, kompletnie można by rzec znikąd, w życiu Claire pojawia się przystojny jak diabli muzyk country i od tej pory historia nabiera tempa.

Meghann z racji własnego statusu rozwódki, ale przede wszystkim z tytułu zawodowych doświadczeń wietrzy w tej znajomości podstęp. Claire za nic w świecie nie zgadza się na podpisanie intercyzy, z całych sił chcąc wierzyć w miłość od pierwszego wejrzenia. Zgadza się jednak dla złagodzenia stosunków siostrzanych na organizację ślubu przez Meghann i jest to jeden z ważniejszych momentów ich siostrzanej historii. W tym wszystkim, od początku w zasadzie pojawia się również postać tajemniczego Joe, która okaże się później postacią kluczową dla rozwoju akcji.

Pomiędzy siostrami

„Pomiędzy siostrami” to książka, która po raz kolejny udowadnia, że Kristin Hannah jest mistrzynią w budowaniu, ale przede wszystkim dozowaniu czytelnikowi napięcia. Jak mało która współczesna pisarka z półki „powieści dla kobiet” (och jakież to paskudne szufladkowanie) potrafi uniknąć banału pisząc o rzeczach i sprawach, które dzisiejszy świat za banał uznaje, choć rzeczywiście doza dramatyzmu jest tu wyjątkowo solidna. Znajdziemy w tej książce wszystko- miłość od pierwszego wejrzenia, samotność, macierzyństwo w pojedynkę, kiepskie dzieciństwo, samotnych przystojnych facetów, porzucone piękne  kobiety, rozliczanie z przeszłością i planowanie przyszłości. Czytając ją nie sposób się nie wzruszyć, ale i popaść w zadumę, melancholię, zastanowić nad sobą i światem, zatrzymać.

Na okładce książki pojawia się opinia Tami Hoag, amerykańskiej pisarki, wielokrotnie notowanej na liście najlepszych autorów New York Timesa, która stwierdziła, że „Kristin Hannah dotyka najskrytszych i najwrażliwszych zakątków naszych serc”.

Dodałabym jeszcze, że zagląda  również do najmroczniejszych zakamarków naszych dusz, do  których chowamy nasz lęk przed tym, kim naprawdę jesteśmy i kim chcielibyśmy być, gdybyśmy tylko pozwolili sobie na zrzucenie tych wszystkich masek, jakie przywdziewamy na co dzień. Tak, jak robili to przez wiele lat Meghann, Claire czy Joe.

Kończąc czytać  „Pomiędzy siostrami” można by również stwierdzić, że ociera się ona nieco o kicz – jeśli oczywiście przyznać, że książki mogą być kiczowate. Jednak… Czy ktoś zna większy kicz niż zachód słońca nad morzem? A mimo to, czy moglibyśmy się bez niego obejść?

Więcej moich recenzji znajdziesz tutaj:

Książki o czarownicach, które zostawiają ślad w sercu!

Joanna Wachowska

Kristin Hanna – biografia

Kristin Hannah jest autorką bestsellerów. Wydała ponad 20 powieści i podbiła nimi serca zarówno czytelników jak i recenzentów na całym Świecie. Jej najbardziej chyba znana powieść Słowik, to utwór, którego akcja rozgrywa się we Francji podczas II wojny światowej. Jest to książka jest bardzo lubiana przez miłośników powieści historycznych i nieustannie zdobywa świetne recenzje. Najbardziej poczytne utwory autorki to:: Słowik (oryg. The Nightingale) Nocna droga (oryg. Night Road) Wielka samotność (oryg. The Great Alone) Zimowy ogród (oryg. Winter Garden) Magiczna chwila (oryg. Magic Hour) Na domowym froncie (oryg. Home Front)Wyśnione szczęście (oryg. Comford joy) Prawdziwe kolory (oryg. True Colors) Zdarzyło się nad jeziorem Mystic (oryg. On Mystic Lake) Rzeczy, które czynimy z miłości (oryg. The Things We Do For Love)Pomiędzy siostrami (oryg. Between Sisters) Firefly Lane

Dzieciństwo

Kristin urodziła się 25 września 1960 roku w Południowej Kalifornii. Jak większość dzieci dorastających na plaży, swoje wczesne dzieciństwo spędziła budując zamki z piasku i skacząc przez fale. Rodzina Hannah przeniosła się do zachodniego Waszyngtonu, gdy miała osiem lat. 

Kristin przez jakiś czas pracowała w agencji reklamowej. Nie była to praca jej marzeń, więc zdecydowała się pójść do szkoły prawniczej. Jej matka wierzyła jednak, że przeznaczeniem córki jest kariera pisarki. Kiedy Kristin była na ostatnim roku studiów prawniczych, u jej matki zdiagnozowano raka. Właśnie wtedy zwierzyła się córce ze swoich przeczuć. Zszokowana  Kristin kierując się intuicją matki postanowiła napisać książkę. Porzuciła jednak ten pomysł gdy matka zmarła.

Skończyła prawo. Zaczęła praktykę i wyszła za mąż.

Kariera

Kiedy jednak zaszła w ciążę okazało się, że musiała spędzić ją w łożku. Gdy przeczytała już wszystko co znalazła, (wyrzucamy jej) mąż poradził jej, aby kontynuowała powieść, którą zaczęła z matką. Kristin spodobał się ten pomysł. Była gotowa z pierwszym szkicem swojej powieści, zanim urodził się jej syn. Co więcej, znalazła nową pasję w postaci pisarstwa. Choć początkowo musiała stawić czoła pewnym odmowom, jej pierwsza powieść została przyjęta do druku w 1990 roku. Sukces tej książki zachęcił ją do zostania pisarką na pełen etat. 

Jej książka Firefly Lane, która ukazała się w 2009 roku, stała się bestsellerem. Podbiła serca czytelniczek tak skutecznie, że na jej podstawie został nakręcony serial. Słowik to kolejna zekranizowana powieść. W filmie w głównych rolach zobaczymy  siostry Elle i Dakota Fanning. 

Kristin mieszka z mężem i synem na Bainbridge Island w Waszyngtonie w USA.

Pomiędzy siostrami, Kristin Hanna – cytaty

Jej prze­szłość nie była zbio­rem wspo­mnień, z któ­rym można się upo­rać; przy­po­mi­nała raczej ogrom­nych roz­mia­rów walizkę na kół­kach.

Podobne wpisy