||

Kolagen rybi – sposób na gładką skórę

Kolagen rybi – sposób na gładką skórę

Czy ktoś Ci kiedyś powiedział, że Twoja skóra jest gładka jak u ryby? Mało prawdopodobne, ale jeśli się nad tym zastanowić, rybia skóra na pewno jest gładka i jest ku temu powód. Jaki? W skórze ryby znajduje się kolagen rybi, czyli coś dzięki czemu nasze – kobiece twarz i ciała mogą być gładkie lśniąca i sprężyste jak rybia skóra.

Kolagen rybi, czyli co w sobie ma ta ryba

Rybia skóra jest tak gładka dlatego, że znajduje się w niej wysokie stężenie kolagenu typu I. Kolagen typu I jest najobficiej występującym typem kolagenu w ludzkim ciele i stanowi 80% kolagenu w skórze. Pozostałe to typ III. Te włókna kolagenowe tworzą gęstą sieć w skórze właściwej (głęboką warstwę) i zapewniają wsparcie strukturalne dla naskórka (warstwy powierzchniowej) skóry. Ponadto kolagen jest głównym nierozpuszczalnym białkiem włóknistym znajdującym się w macierzy pozakomórkowej (mieszaninie substancji wydzielanych przez komórki i wypełniających przestrzenie między komórkami).

W połączeniu z kwasem hialuronowym i elastyną w macierzy pozakomórkowej nadaje skórze jej strukturę, elastyczność i jędrność oraz ogólny stan zdrowia i długowieczność. Dlatego kolagen jest kluczowym budulcem skóry. Ale jest również głównym białkiem strukturalnym we wszystkich tkankach włóknistych w ciele. W tym w ścięgnach i więzadłach.  Występuje też  obficie w rogówce, chrząstce, kościach, dziąsłach, mięśniach, włosach i paznokciach.

Co to jest kolagen i skąd się bierze w naszym ciele

Kolagen jest wytwarzany w naszym ciele przez fibroblasty i komórki nabłonkowe. Spożywamy go również w raz z pokarmami. Kolagen znajdujący się w zwierzęcej tkance łącznej. Obecnie sproszkowany hydrolizowany kolagen pochodzący z bydła, świń i ryb jest dostępny w handlu i można go mieszać z napojami lub dodawać do niektórych produktów spożywczych. Wiele z tych produktów peptydów kolagenowych pochodzi ze skór wieprzowych i krowich. Głównie dlatego, że są one najbardziej dostępnymi produktami ubocznymi. Są też tanie w produkcji.

Peptydy kolagenowe pochodzące ze skóry ryb wytwarzamy ze skóry i kości ryb słodkowodnych lub słonowodnych. Dzieje się tak dlatego ponieważ te części ryb są zwykle wyrzucane podczas przetwarzania. Wykorzystanie ich do wytwarzania hydrolizowanego kolagenu jest przyjazne dla środowiska.

Dlaczego warto się suplementować kolagenem rybim?

Hydrolizowany kolagen rybi składa się z mniejszych peptydów (kawałków białka) niż inne źródła i w konsekwencji jest 1,5 raza  łatwiej trawiony, wchłaniany i rozprowadzany w organizmie. Po spożyciu jest wchłaniany do krwiobiegu przez jelito cienkie i przenoszony w dalsze części organizmu. W szczególności do skóry właściwej, gdzie może pozostawać do 14 dni. Tutaj stymuluje namnażanie i ruchliwość fibroblastów, zwiększa produkcję kolagenu, w tym gęstość i średnicę włókien. Zwiększa produkcję kwasu hialuronowego, aktywuje ochronę przed promieniowaniem UVA. Kolagen rybi różni się również od innych kolagenów dużą zawartością aminokwasów: lizyny, glicyny, proliny i hydroksyproliny. W połączeniu te składniki odżywcze stymulują komórki skóry, stawów i kości do syntezy białek. W tym kolagenu, i pomagają budować tkanki ciała, w tym mięśnie, kości i skórę.

Lizyna nie tylko odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu, ale także wspiera pro zdrowotne funkcje odpornościowe. Wykazano, że lizyna plus inny aminokwas zwany argininą zapobiegają infekcji, co może również pomóc w zapobieganiu trądzikowi. Badanie z podwójnie ślepą próbą wykazało, że 12-miesięczna suplementacja lizyną znacznie zmniejszyła nawroty opryszczki.

Dlaczego skóra się starzeje?

Kiedy jesteśmy młodzi, kolagen stanowi około 75% naszej skóry właściwej i odpowiada za nadanie jej struktury, jędrności i elastyczności. Jednak produkcja kolagenu zaczyna spadać w wieku 20 lat, a do 80 roku życia jego produkcja spada o 70%! Podczas procesu starzenia włókna kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny ​​przechodzą zmiany strukturalne i funkcjonalne.  

Zmiany te przyczyniają się do powstawania drobnych linii, bruzd, szorstkości, zmarszczek, brązowych plam oraz pogrubienia i zwiotczenia skóry. Proces ten nazywamy starzeniem się skóry.

Takie uszkodzenia są przyspieszane przez palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, stres fizyczny i psychiczny, złe odżywianie, przejadanie się, brak snu, zanieczyszczenie środowiska, choroby autoimmunologiczne i chroniczne promieniowanie UV ze słońca. Ponadto wraz z wiekiem nasza zdolność do uzupełniania utraconego lub uszkodzonego kolagenu zmniejsza się o około 1,5% rocznie. Częściowo dlatego, że nasze fibroblasty wytwarzają mniejsze ilości kolagenu. Ostatecznie wzrost uszkodzenia kolagenu w połączeniu ze spadkiem produkcji kolagenu powoduje, że skóra wygląda starzej.

Kolagen rybi? A co na to badania?

Wiele badań klinicznych z udziałem ludzi wykazało korzyści stosowania suplementacji hydrolizowanego kolagenu na właściwości skóry. W tym zwiększone nawilżenie i lepszą elastyczność, która obejmuje zmniejszenie widocznych drobnych linii i zmarszczek. Dziesięć gramów zhydrolizowanego kolagenu dziennie może zwiększyć nawilżenie skóry o 28% w ciągu 8 tygodni i zmniejszyć głębokie zmarszczki o 30% w ciągu 12 tygodni.  Podczas gdy już 2,5 g dziennie przez 4 tygodnie może zmniejszyć zmarszczki pod oczami, a do 8 tygodni może zwiększyć prokolagen typu I o 65%. Elastynę o 18%, a fibrylinę o 6%.

Inne badania wykazały wzrost do 78% gęstości skóry właściwej. Poprawę elastyczności oraz w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi, w tym przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C. Potrzebujemy witaminy C do produkcji kolagenu, poprawa elastyczności, zmniejszona suchość skóry i poprawiona tekstura skóry.

Przyjmowanie preparatów z kolagenu rybiego może również zagęścić włosy. Zniwelować kłopoty z paznokciami, takie jak łamliwe paznokcie. Może znacząco wygładzić cellulit. Kolagen rybi może również zapobiegać infekcjom Staphylococcus aureus w skórze, pomóc w utracie wagi. Częściowo dlatego jest bardziej wypełniający niż inne rodzaje kolagenu, zmniejsza utratę mięśni, poprawia gojenie się ran. Pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi, obniżyć poziom LDL (zły) i zwiększyć poziom cholesterolu HDL (dobrego). Dzięki kolagenowi może zwiększyć się gęstość mineralna kości, zmniejszając w ten sposób ryzyko osteoporozy i zapewniając działanie przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć zapalenie kości i stawów. 

Korzyści spożywania tego wyjątkowego biała zawartego w skórze rybiej są znacznie szersze niż tylko te, które motywują nas najczęściej. Regularne i systematyczne spożywanie kolagenu rybiego wpływa zbawiennie na naszą skórę, paznokcie, ale również cudownie regeneruje organizm od środka.

Podobne wpisy