||

Kolagen na włosy

kolagen na włosy

Kolagen jest białkiem najobficiej występującym w naszym ciele i pomaga w tworzeniu ścięgien, więzadeł i skóry. Nasze ciało produkuje kolagen, ale produkcja bywa niewystarczająca. Dlatego możemy go również pozyskiwać pożywienia i  z suplementów. Jeżeli chodzi o codzienne pożywienie to kolagen znajdziemy np w takich potrawach jak bulion kostny. Działanie kolagenu i dobroczynny jego wpływ na nasze zdrowie trudno przecenić, ale jak działa kolagen  na włosy?

Oto pięć miejsc, gdzie możesz zobaczyć jak oddziaływuje kolagen na włosy.

Kolagen na włosy, czyli bomba aminokwasów

Kolagen dostarcza aminokwasy, które można wykorzystać do budowy włosów. Włosy składają się głównie z białka keratyny. Nasze ciało wykorzystuje kilka aminokwasów do budowy keratyny — niektóre z nich można znaleźć w kolagenie. Kiedy spożywamy kolagen i inne białka, nasze ciało rozkłada je na aminokwasy, które są następnie wykorzystywane do budowy nowych białek i związków. Istnieje 11 nieistotnych aminokwasów, które organizm może wytworzyć sam i 9 aminokwasów niezbędnych, które musisz pozyskać ze swojej diety. Kolagen składa się głównie z 3 nieistotnych aminokwasów: proliny, glicyny i hydroksyproliny. Prolina jest również głównym składnikiem keratyny. Dlatego spożywanie kolagenu bogatego w prolinę powinno dostarczyć organizmowi budulca, którego potrzebuje do tworzenia włosów. Niewiele jest badań badań przeprowadzonych z udziałem ludzi dotyczących wpływu kolagenu na włosy, co utrudnia stwierdzenie, czy białko to wspomaga wzrost włosów.

PODSUMOWANIE: Kolagen jest bogaty w aminokwasy, których organizm potrzebuje do budowy keratyny, białka tworzącego włosy. Niestety nadal brakuje badań potwierdzających konieczność  stosowania kolagenu w celu przyśpieszenia wzrostu włosów.

Kolagen, a uszkodzenia mieszka włosowego

Kolagen pomaga zwalczać uszkodzenia mieszków włosowych. Może działać  on jako przeciwutleniacz i zwalczać uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki. Wolne rodniki to związki, które rozwijają się w naszym ciele w wyniku stresu, zanieczyszczeń powietrza, palenia, złych wyborów żywieniowych, alkoholu i innych wpływów środowiska. Zbyt wiele wolnych rodników może uszkodzić nasze komórki, białka i DNA. Badania pokazują, że wolne rodniki mogą również uszkadzać mieszki włosowe. Ponieważ obrona naszego organizmu przed wolnymi rodnikami zmniejsza się wraz z wiekiem, osoby starsze są szczególnie podatne na uszkodzenia włosów.

Aby zwalczać wolne rodniki i dbać o zdrowe włosy nasze ciało potrzebuje antyoksydantów. Kilka badań  wykazało, że kolagen – zwłaszcza z rybich łusek – może mieć silne działanie przeciwutleniające. Jedno z badań wykazało, że kolagen morski był w stanie zwalczać cztery różne wolne rodniki, podczas gdy inne badanie wykazało, że białko może być skuteczniejszym przeciwutleniaczem niż dobrze znany związek znajdujący się w herbacie. Należy jednak pamiętać, że badania przeprowadzono tylko w izolowanych komórkach w laboratoriach. Zatem potencjał antyoksydacyjny kolagenu w naszym ciele jest niejasny.

PODSUMOWANIE:Wolne rodniki mogą uszkodzić mieszki włosowe. Kolagen może działać jako przeciwutleniacz, który może zwalczać wolne rodniki i zapobiegać uszkodzeniom włosów, ale potwierdzają badania laboratoryjne.

Kolagen na włosy, a łysienie

Aminokwasy zawarte w karogenie mogą zapobiegać przerzedzaniu się włosów związanym ze starzeniem się. Kolagen stanowi 70% naszej skóry właściwej, środkowej warstwy skóry, która zawiera korzeń każdego pojedynczego włosa. W szczególności kolagen przyczynia się do elastyczności i wytrzymałości skóry właściwej. Wraz z wiekiem nasze ciało staje się mniej wydajne w produkcji kolagenu i uzupełnianiu komórek w skórze właściwej. Może to być jednym z powodów, dla których z czasem włosy stają się cieńsze.

Dlatego dostarczanie organizmowi kolagenu może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry właściwej i tym samym zapobiegać przerzedzaniu się włosów. Jedno ośmiotygodniowe badanie z udziałem 69 kobiet w wieku 35-55 lat wykazało, że codzienne przyjmowanie suplementów kolagenowych znacznie poprawiło elastyczność skóry w porównaniu z kobietami, które przyjmowały placebo. Kolejne 12-tygodniowe badanie z udziałem ponad 1000 osób dorosłych wykazało, że codzienna suplementacja kolagenu poprawiła ilość tego białka w skórze i zmniejszyła oznaki starzenia się skóry. Ponieważ włosy wyrastają ze skóry, zdolność kolagenu do przeciwdziałania skutkom starzenia się skóry może przyczynić się do lepszego wzrostu włosów i zmniejszenia łysienia. Jednak badania nad wpływem kolagenu na przerzedzenie włosów ciągle trwają.

PODSUMOWANIE: Ponieważ kolagen chroni warstwę skóry zawierającą cebulki włosów, może pomagać zapobiegać wypadaniu i przerzedzaniu się włosów związanym z wiekiem. Badania nad tymi efektami nie są wystarczające.

Suplementowanie karogenu, a siwienie

Podejrzewa się, że kolagen może pomóc spowolnić siwienie. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające kolagen może zwalczać uszkodzenia komórek i tym samym spowolnić siwienie. Siwienie włosów związane z wiekiem jest w dużej mierze uzależnione od genetyki, ale pewną rolę mogą również odgrywać wolne rodniki uszkodzenia komórek, które produkują kolor włosów. Wraz z wiekiem komórki, które produkują pigment melaniny, który nadaje włosom ich kolor, naturalnie zaczynają obumierać. Jednak wolne rodniki, które są efektem ze złej diety, stresu i zanieczyszczeń środowiskowych, mogą również uszkadzać komórki wytwarzające melaninę.

Bez wystarczającej ilości przeciwutleniaczy do zwalczania uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki, nasze włosy mogą zacząć siwieć. W rzeczywistości jedno badanie laboratoryjne wykazało, że aktywność przeciwutleniająca mieszków włosowych siwych włosów była znacznie niższa niż mieszków włosowych, które nadal zawierały pigment. Ponieważ wykazano, że kolagen zwalcza wolne rodniki, może można założyć, że teoretycznie może zapobiegać uszkodzeniom komórek, które produkują kolor włosów. W rezultacie może zapobiegać przedwczesnemu siwieniu lub spowolnić siwienie związane z wiekiem. Niemniej jednak obecnie brakuje badań nad przeciwutleniającym właściwościami kolagenu u ludzi.

PODSUMOWANIE:Uszkodzenie przez wolne rodniki komórek, które produkują kolor włosów, może w pewnym stopniu przyspieszyć siwienie. Ponieważ kolagen może działać jako przeciwutleniacz, może być w stanie zwalczać te uszkodzenia i tym samym spowolnić siwienie.

Kolagen na włosy zawsze pod ręką, czyli jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz

Wiele dobroczynnych działań kolagenu mającego wpływ na nasze ciało zostało potwierdzone badaniami. To, że jak wspaniale działa kolagen na włosy miejscami wymaga wielu jeszcze badań. Jak często, mamy dwa wyjścia, albo możemy czekać, aż badania naukowe potwierdzą to, co wiedziały nasze babki, albo możemy kolagenu szukać w naszej diecie, ewentualnie go suplementować.

Ponieważ kolagen tworzy tkankę łączną ssaków, znajduje się w skórach, kościach i mięśniach kurczaka, wołowiny, wieprzowiny i ryb. Rosół zrobiony z kości zwierzęcych zawiera zarówno kolagen, jak i żelatynę, gotowaną formę kolagenu. Ten bulion kostny można popijać jako napój lub stosować jako bazę do zup. Warto tez sięgnąć po kolagen rybi.

Koniecznie trzeba też pamiętać, ze  spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C może zwiększyć naturalną produkcję kolagenu w organizmie. Pomarańcze, papryka, brukselka i truskawki są doskonałym źródłem tej witaminy c.

Wreszcie, kolagen można przyjmować jako suplementy w postaci tabletek lub proszku. Większość suplementów kolagenowych jest hydrolizowana, co oznacza, że ​​są już rozłożone i łatwiejsze do wchłonięcia przez nasz organizm. Proszek kolagenowy jest bezsmakowy i bezwonny i można go dodawać do koktajli, kawy i innych gorących lub zimnych płynów. Dostępne są równieżkalogeny smakowe. Według aktualnych badań suplementy kolagenowe wydają się być bezpieczne dla większości ludzi. Jednak niektóre badania sugerują, że suplementy mogą powodować utrzymujący się posmak, dyskomfort w żołądku lub zgagę. Zaczynając suplementację należy skonsultować ten pomysł z lekarzem.

PODSUMOWANIE: Kolagen można znaleźć w żywności, takiej jak buliony kostne i mięso zwierząt, w tym w skórze. Dostępne są również suplementy kolagenowe, z których wiele zawiera kolagen, który został już rozłożony, co ułatwia jego wchłanianie.

Dobroczynny wpływ karogenu na włosy jest trudny do przecenienia. Po pierwsze, nasze ciało jest w stanie wykorzystać aminokwasy znajdujące się w kolagenie do budowy białek włosów i wzmocnienia skóry zawierającej cebulki włosów. Kolagen może również zapobiegać uszkodzeniom mieszków włosowych i zapobiegać siwieniu. Jednak badania nad wpływem kolagenu na ludzkie włosy są trwają. Jeśli chcesz wypróbować kolagen, aby poprawić kondycje swoich włosów, sięgnij po produkty zawierające dużo karogenu lub suplementy, które można mieszać z jedzeniem lub napojami. Suplementy kolagenowe można kupić w lokalnych sklepach lub w Internecie. Za każdym jednak razem należy ich używanie skonsultować z lekarzem.

Podobne wpisy