||

Kolagen na skórę, co robić by by skóra była piękna

Kolagen na włosy

Kolagen jest ważnym białkiem, którego organizm potrzebuje, aby skóra wyglądała młodo i zdrowo. Istnieje kilka świetnych naturalnych i nieinwazyjnych sposobów na zwiększenie ilości kolagenu, ale jest też kilka mitów, które go otaczają. Warto, żeby wiedzieć jak działa kolagen na skórę,  jak wspomóc jego produkcję i jak zminimalizować jego utratę. 

Co to jest kolagen?

Kolagen jest najpowszechniejszą i najliczniejszą formą białka w organizmie. Znajduje się w wielu tkankach mięśni, kości, ścięgnach, naczyniach krwionośnych i układzie pokarmowym.

Kolagen na skórę, czyli czemu go potrzebujemy

Gdy człowiek się starzeje, jego organizm wytwarza mniej kolagenu. Ten brak kolagenu powoduje typowe oznaki starzenia. Zmarszczki, zwiotczała skóra, która straciła elastyczność i sztywne stawy, to oznaki, że organizm produkuje mniej kolagenu. Kiedy poziom kolagenu jest wysoki, skóra jest miękka, gładka i jędrna. Kolagen pomaga komórkom skóry odnawiać się i naprawiać. Kolagen pomaga również w utrzymaniu nawilżenia skóry. Dlatego przez lata kolagen był postrzegany jako bardzo ważny składnik pielęgnacji skóry.

Kolagen, skąd go brać?

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie poziomu kolagenu. Osoba może po prostu dodać inną żywność do swojej diety, wziąć suplement lub dodać nową praktykę do swojej codziennej rutyny. 1) kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest ważnym związkiem dla kolagenu w skórze.

Znajduje się w żywności bogatej w aminokwasy, takiej jak fasola, warzywa korzeniowe i soja. Dodanie kwasu hialuronowego do diety w pożywieniu może z łatwością pomóc w zwiększeniu poziomu kolagenu. Kwas hialuronowy jest również dostępny jako suplement.

Witamina C to jedna z najbardziej znanych witamin.

Organizm ludzki nie może wytwarzać witaminy C, dlatego bardzo ważne jest, aby pozyskiwać ją z diety.BadaniaTrusted Source z Indian Dermatology Online Journal sugerują, że witamina C odgrywa również ważną rolę w ochronie skóry i tworzeniu większej ilości kolagenu w organizmie. Wiele firm zajmujących się pielęgnacją skóry nie bez powodu dodaje witaminę C do swoich kremów ochronnych. Witamina C może być przyjmowana jako suplement lub dodawana do skóry i znajduje się w wielu produktach spożywczych. Owoce cytrusowe, zielone warzywa liściaste, papaja, truskawki i brokuły są bogate w witaminę C

Kolagen na skórę, a żel aloesowy

Ludzie często używają żelu Aloe Vera do leczenia skóry po oparzeniach słonecznych lub łagodzenia wysypki. Ale nowe badaniaTrusted Source opublikowane w Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology sugerują, że aloes może mieć więcej korzyści. Zamiast czekać na pojawienie się uszkodzeń skóry i leczyć je miejscowym aloesem, naukowcy podali ludziom ekstrakt z aloesu zwany sterolami aloesu do przyjmowania doustnego. Wyniki pokazały, że produkcja kwasu hialuronowego i kolagenu u uczestników prawie się podwoiła. Nastąpiła również znaczna redukcja zmarszczek na twarzy. Wygląda na to, że aloes faktycznie stymuluje prawidłowe komórki do wzrostu. Ludzie mogą uznać za bardzo korzystne stosowanie produktów do pielęgnacji skóry zawierających aloes. Może być stosowany jako krem ​​do stosowania miejscowego lub jako suplement doustny.

Żeń-szeń Żeń-szeń jest używany od wieków w medycynie tradycyjnej.

BadanieTrusted Source opublikowane w Journal of Ginseng Research w 2012 r. wykazało, że żeń-szeń zwiększa ilość kolagenu we krwi. Żeń-szeń ma również właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Naukowcy zauważyli również, że żeń-szeń może mieć potencjał do powstrzymywania starzenia się komórek skóry. Żeń-szeń często występuje w postaci herbaty, nalewek i suplementów.

Kolagen na skórę, a przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to substancje, które pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki to cząsteczki, które mogą uszkodzić organizm. Nie wszystkie przeciwutleniacze zwiększą produkcję kolagenu, ale pomogą obecnemu kolagenowi wykonać najlepszą pracę. Istnieje wiele różnych rodzajów przeciwutleniaczy, które na różne sposoby mogą chronić i odmładzać skórę. Przeciwutleniacze można znaleźć obficie w przyrodzie i żywności. Według badańTrusted Source opublikowanych w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach, żywność i napoje zawierające przeciwutleniacze obejmują:

  • jagody zielona herbata (lub EGCG, jej aktywny składnik)
  • Yerba mate ekstrakt z lukrecji
  • ekstrakt z morwy
  •  ekstrakt z kawy
  • cynamon
  • olejki eteryczne z bazylii, oregano i tymianku

Retinol

Retinol to inny rodzaj przeciwutleniacza, który jest powszechnie stosowany w celu zwiększenia poziomu kolagenu w skórze. Pomaga wydłużyć żywotność kolagenu, a także blokować niektóre enzymy niszczące kolagen, dzięki czemu jest idealnym dodatkiem do wielu zestawów do pielęgnacji skóry.

Kolagen na skórę, a terapia światłem czerwonym

Niektóre zabiegi na skórze, takie jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne i laserowa resurfacing, mogą prowadzić do powikłań. Po tych zabiegach skóra potrzebuje dużo czasu na regenerację. Według badaniaTrusted Source in Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery, terapia światłem czerwonym to szybki i bezpieczny sposób na zwiększenie ilości kolagenu w skórze. Wykazano, że terapia światłem czerwonym lub terapia światłem laserowym niskiego poziomu (LLLT) zwiększa wzrost kolagenu oraz poprawia zmarszczki i elastyczność skóry. Terapia światłem czerwonym to nieinwazyjna metoda wzmacniania kolagenu, która nie ma skutków ubocznych. Zestawy do terapii światłem czerwonym są dostępne bez recepty, a ludzie mogą wykonywać leczenie w domu.

Kolagen na skórę, a ochrona przed promieniowaniem UV

Komórki skóry są zawsze w cyklu tworzenia i niszczenia. Jednak istnieją pewne czynniki, takie jak środowisko, które pogarszają sytuację. Trudna pogoda, zanieczyszczenia, ekspozycja na słońce, a nawet cząsteczki kurzu mogą uszkodzić skórę. Uszkodzone komórki należy wymienić, co jeszcze bardziej obniża poziom kolagenu. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest po prostu utrzymywanie skóry w czystości. Codzienne mycie i złuszczanie może pomóc w ochronie kolagenu już znajdującego się w skórze. W słoneczne dni ludzie powinni zawsze nosić dobry krem ​​przeciwsłoneczny. Powinni także chronić twarz czapką, gdy tylko jest to możliwe. W bardzo jasne dni okulary przeciwsłoneczne mogą również pomóc w ochronie delikatnego kolagenu wokół oczu.

Mity o kolagenie

Jednym z największych mitów na temat zwiększania poziomu kolagenu jest to, że można go nakładać bezpośrednio na skórę. Od wielu lat kremy do ciała, balsamy, maści lecznicze i środki nawilżające zawierające kolagen twierdzą, że zwiększają poziom kolagenu. Jednak w rzeczywistości cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby przedostać się do niższych warstw skóry i nie mają żadnego rzeczywistego zastosowania. Oznacza to, że niektóre kremy na rynku zawierające kolagen mogą być stratą pieniędzy. Kolejnym mitem związanym z kolagenem jest praktyka dodawania kolagenu do porannej kawy, więc służy on jako suplement. Firma ResearchTrusted Source opublikowana w artykule Projektowanie, rozwój i terapia leków wykazała, że ​​kofeina ma negatywny wpływ na proces starzenia się skóry. Może to oznaczać, że kolagen dodany do filiżanki kawy może po prostu zminimalizować szkody spowodowane przez kofeinę. Jeśli głównym problemem jest kolagen i zdrowie skóry, najlepszym rozwiązaniem dla ludzi może być całkowite unikanie kofeiny.

Podobne wpisy