||

Kolagen na kolana

Kolagen na kolana

Twoje kolana od kilku tygodni (a może nawet miesięcy) emitują wdają Ci znać, że coś jest nie tak? Bolą rano, zaraz po treningu, a nawet zanim położysz się spać? Próba przypomnienia sobie, kiedy ostatni raz byłaś wolna od bólu, przypomina odgrzebywanie wspomnień z czasów przedszkola? Nagle słyszysz o suplementacji kolagenowej? Nadzieja kłóci się z wątpliwościami. Czy miarka proszku dodana do owsianki, trzy kapsułki lub buteleczka preparatu co rano naprawdę mogą pomóc? Sprawdźmy więc jak działa  kolagen na kolana.

Kolagen na kolana – jak działa?

Jak kolagen pomaga w bólu kolana? Kolagen (a dokładniej kolagen typu 2) tworzy coś, co nazywa się chrząstką stawową. Jest to tkanka, która pokrywa końce kości w stawach. Tym samym umożliwia im płynne poruszanie się względem siebie. Gdzie problem? Ten „amortyzator” ma tendencję do degradacji wraz z wiekiem i wielokrotnym używaniem (np. przy nadmiernej aktywności fizycznej). To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo kontaktu kości z kością. A to często powoduje ogólny dyskomfort w okolicy kolana.

Naturalnym pytaniem byłoby zatem: „Czy istnieje sposób na uzupełnienie kolagenu znajdującego się między stawami?” Wydaje się, że tak, jest – i to w postaci suplementów kolagenowych. Weźmy na przykład to badanie z 2008 r. opublikowane w Current Medical Research and Opinion. Naukowcy odkryli, że sportowcy z bólem stawów kolanowych związanym z aktywnością fizyczną leczeni suplementem diety – hydrolizatem kolagenu doświadczyli znacznej poprawy w zakresie redukcji bólu stawów, mobilności i stanu zapalnego w porównaniu z osobami przypisanymi do grupy, której podawano placebo.

Nowsze badanie z 2021 r. opublikowane w Nutrients potwierdza te odkrycia. W tym przypadku naukowcy doszli również do wniosku, że doustne przyjmowanie bioaktywnych peptydów kolagenowych doprowadziło do znacznego zmniejszenia bólu stawów związanego z aktywnością fizyczną bólu u młodych, aktywnych uczestników cierpiących na dyskomfort stawu kolanowego.

Kolagen, a inne stawy

Świetnie. Tak więc suplementy kolagenowe są rzeczywiście pomocne w przypadku stawów kolanowych. Ale co z wszystkimi innymi stawami wnaszym ciele (ciekawostka: w ciele dorosłego człowieka jest 360 stawów)? Oto odpowiedź: tak, suplementacja kolagenem ma szerokie, dobroczynne działanie na wszystkie stawy. Łagodzenie bólu stawów nie ogranicza się tylko do stawów kolanowych. W rzeczywistości badania konsekwentnie pokazują, że suplementy kolagenowe mogą pomóc zmniejszyć ogólny ból stawów we wszystkich obszarach ciała.

 Jak spożyty kolagen trafia między stawy?

Cóż, naukowcy mają teorię, że dodatkowy kolagen może gromadzić się w chrząstce i stymulować tkanki do produkcji kolagenu. Innymi słowy: suplementacja powiedzmy 15 gramami peptydów kolagenowych dziennie może prowadzić do wielokrotnego wzrostu ochronnej chrząstki międzystawowej!

Kolagen na kolana, czyli czy kolagen pomaga też przy zapaleniu stawów?

A teraz ostatni punkt do omówienia: czy kolagen pomaga w zapaleniu stawów? Badania sugerują, że rzeczywiście może. Pięć badań z 2019 r wskazuje na to, że jest to możliwe. Badaniu poddano ponad 500 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów – opublikowany w International Orthopedics – wykazało, że przyjmowanie około 10 gramów kolagenu dziennie przez średnio 24 tygodnie doprowadziło do znacznego złagodzenia  sztywności i bólu stawów . Wiele innych mniejszych badań przeprowadzonych w przeszłości pozwala wyciągnąć  podobny wniosek. Badanie z 2016 r. opublikowane w The Eurasian Journal of Medicine nie jest wyjątkiem. Naukowcy odkryli, że gdy pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego otrzymywali paracetamol i kolagen, zgłaszali znaczne zmniejszenie bólu stawów oraz poprawę funkcji i jakości życia.

Suplementacja kolagenem jest nie tylko potencjalnie korzystna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Badania nad wpływem kolagenu przyjmowanego doustnie na reumatoidalne zapalenie stawów (stan, który ma miejsce, gdy układ odpornościowy omyłkowo atakuje zdrowe komórki, powodując bolesny obrzęk, głównie dłoni, nadgarstków i stawów kolanowych) również przyniosły podobne wyniki. Jednym z najważniejszych badań jest badanie z 2009 roku opublikowane zostało w Arthritis Research & Therapy. Badanie z poodwójnie ślepą prą przeprowadzone z udziałem ponad 500 osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów wykazało, że ​​doustna suplementacja kolagenem pomogła zmniejszyć ból, sztywność poranną, liczbę tkliwych stawów i liczbę obrzękniętych stawów.

Warto pamiętać, że chociaż suplementacja kolagenem może pomóc w poprawie zdrowia stawów u osób z zapaleniem stawów. Jednak suplementy kolagenowe nie są „lekami”. Zawsze trzeba skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia diagnozy i poddania się leczeniu.

Więcej informacji o wpływie kolagenu na nasze zdrowie znajdziesz we wpisie: Co to jest kolagen i czy to naprawdę lek na całe zło?

Podobne wpisy