|

Kaizen – filozofia sukcesu

Filozofia Kaizen, dr Rober Maurer

Kaizen to japońskie podejściu do osiągania celów. To podejście dla tych wszystkich którzy, uwielbiają swój perfekcjonizm. I dla tych, którzy chcą od razu mieć doskonałe rozwiązanie. Nie potrafią ruszyć bo widzą wszystkie swoje braki. Filozofia kaizen sprawdzi się też u tych wszystkich którzy mają duży cel do zrealizowania. Duży projekt do osiągnięcia i boją się go bo widzą, że to będzie trudne żeby go zrobić. To jest robota na lata.

W świecie w którym brakuje czasu, ale w którym nie brakuje to nigdy problemów filozofia kaizen pomaga  problemów te problemy rozwiązywać.

Kazien co to jest?

Jedną z barier przy osiąganiu jakichkolwiek celów jest to, że często nam czegoś brakuje. czasu, zasobów, umiejętności. Często mówimy, ze jak coś nie jest doskonałe, to nie jest fajne. `zabijamy się oś wój perfekcjonizm i o swoje ambicje zrobienie czegoś wielkiego, spekatkularnego i widocznego na już. Bark nam cierpliwości, wiary w siebie i często pokładu w mediach społecznościowych. Bo zdjęcie z przebiegniętego maratonu zrobi wiele wow, ale informacja o tym, że 2 minuty maszerowaliśmy podczas przerwy na reklamę w ulubionym serialu, będzie już tylko wyśmiana.

Móisz: żeby to zrobić brakuje mi… i tu wymieniasz mnóstwo rzeczy. To nie jest doskonałe mówisz, więc po co to robić?   To co robię nigdy nigdy nie będzie tak dobre jak to, co ci wszyscy którzy robią dookoła.

Jest rozwiązanie jak można do tego podejść i na tym się skupimy. Skupimy się trochę na tym jak można myśleć o pewnych trudnościach na japoński sposób, ale też połączyłem trochę amerykańskiego podejścia. Kaizen to japońska filozofia biznesowa zakładająca ciągłą poprawę i doskonalenie. To bardzo mocno się odbija w japońskiej kulturze i w podejściu do doskonalenia medytacji i osiągania mistrzostwa takich elementów że w zachodniej kulturze i trochę u nas trochę inaczej na to patrzymy. Stąd tutaj jeden z konfliktów.

Filozofia kaizen

Skupimy się na tej części filozofii biznesowej. Jak można podejść inaczej do problemów i tych wielkich Kobe które warto by było rozwiązać i zrealizować. No dobra jedziemy po kolei bo najpierw się zastanówmy kiedy to ma sens i w ogóle w ogóle z tego korzystać. Ja w Kairze spotkałem się lat temu 12 i spodobało mi się jako idea bo dokładnie miałem taką sytuację że chciałem wdrożyć inny sposób działania projektowego w korporacji w której pracowałem. Zabawa polega na tym. Wyobraź sobie organizację która ma 140 tysięcy pracowników a ty jesteś dupkiem który niewiele znaczy w tej organizacji. Chciałbyś po prostu coś zmienić. To jest po prostu totalnie nie do ruszenia i mamy coś takiego.

To jest bardzo ważna rzecz którą zaobserwowałem i u siebie ale też widzę wokół że w polskiej kulturze bardzo często zwracamy uwagę na to czego nie mamy. A gdybym miał jeszcze to gdybym miał tamto to byśmy to zrobili. Brakuje mi dyplomu. Jak zrobię dyplom mu się wydrukuje to będę gotowy żeby uruchomić mój biznes albo nie mam wystarczająco dużo pieniędzy. Dlatego powstrzymuje się od działania i to powoduje że zatrzymujemy się i nic nie robimy.

Co w naszym życiu może zmienić kaizen?

Jedną z rzeczy którą bardzo mocno zmieniła mój sposób myślenia było akurat amerykańskie hasło które usłyszałem od Theodore Roosevelt. Nie powiedział rób to co możesz w tym co masz tam gdzie jesteś. I to jest po prostu clue przywództwa i działania i funkcjonowania. Rób to co możesz w tym co masz tam gdzie jesteś. Nie czekaj aż ktoś ci da. Ktoś ci wrzuci aż się po prostu objawił anioł z nieba po prostu gafą i mądrością tak jak w filmach się dzieje. Po prostu jesteś wezwany do działania tylko po prostu rób. I filozofia Kaizen jest bardzo fajnym sposobem.

Żeby zacząć przełamać ten perfekcjonizm. To też tak mam że myślę o jakimś świetnym rozwiązaniu. W mojej głowie jest wspaniałe doskonałe niesamowite ale jak patrzę na to gdzie jestem to co bym chciał być to po prostu żałość ogarnia. I mówię dobra nie robię. I to powoduje że dużo fajnych pomysłów upada dlatego że w głowie masz obraz. Taki to musi być od razu doskonałe. Porównujesz się do tych którzy pracowali na te swoje osiągnięcia latami. Chcesz mieć od razu gotowe i perfekcyjne bo tego zostaliśmy nauczeni w szkole.

Problemy stwarzają możliwości

Od razu ma być dobrze. To jest po prostu zły sposób myślenia. Trzeba było go sobie trochę przestawić i przedstawić 10 cyfr. Które. Pomogą trochę myśleniem. Osada numer 1. Ona może być trochę bullshit. To jest pierwsza pierwsza opcja. Część osób która po prostu jest już zmęczona problemami może powiedzieć nie wyłączam nie bawimy się dalej. Problemy stwarzają możliwości. Problemy stwarzają możliwości. Za każdym razem jak napotkasz jakiś problem. W tym kryje się jakaś możliwość wygenerowania dodatkowej wartości. I naprawdę naprawdę w to wierzę.

Chociaż jednej rzeczy trudno w to że jak dostajesz problem to następuje reakcja emocjonalna i to po prostu wkurza. I warto te rzeczy od siebie oddzielić. Po pierwsze w kursie wywiadu i tak jak potrzebujesz później wrócić do tematu trochę z chłodną głową bo mózg też trochę tak działa że najpierw się uruchamia emocja ale później wróci z chłodną głową może zacząć myśleć i szukać możliwości. Więc napotkasz na problem w rozwoju swojego projektu albo swoim. Tam na pewno kryją się bardzo fajne rzeczy i naprawdę tu się wkrada się absolutnie w prawda. Za każdym razem.

Kazien przykłady

Kaizen zeszłego roku jeden z projektów które realizowałem dla naszego klienta naszego klienta to była nowa prototypowa usługa. s kopałem totalnie kopałem. Nie wyszło. I co się okazało. No dobra pierwsza opcja była taka że rany po prostu straciłem taką niesamowitą okazję do zrobienia czegoś. Super. Dałem sobie po dwa trzy dni żeby wrócić do stanu emocjonalnego. Było naprawdę dużo mnie to kosztowało. Dobra to my możemy w tym zrobić. Przerobiliśmy sposób podejścia do tej usługi i jej realizacji i wkroczyliśmy na całkiem inny poziom.

Od tamtego momentu realizujemy kilka kolejnych i po prostu nie było jej w zeszłym roku. Teraz jest jedną z najważniejszych w Europie. Rewelacyjna. Rewelacyjna rzecz. I tak jak w orientujesz się że mam problem. Dobra przyjrzyjmy się mu. Druga fajna zasada pytaj 5 razy dlaczego mamy problem typu weźmy nasz. Kamera nam się nagrywa. OK dlaczego. Bo źle ustawiliśmy światło. Dlaczego źle ustawiliśmy światło. Bo nie potrafimy tego ustawić. Dlaczego nie potrafimy tego ustawić. Bo ostatnio jak człowiek który nam to ustawiał poszedł. Nie wytłumaczył do końca dlaczego nam nie wytłumaczono.

5 razy dlaczego kaizen

Bo nie spytaliśmy o to aż tak bardzo nam nie zależało. Teraz dochodzimy do tego. Dlatego mamy światło że nie zależało nam wtedy na tym żeby się dowiedzieć w jaki sposób to robić jak człowieka nie będzie te 5 razy dlaczego służy temu żeby zagłębić się trochę niżej pod problem. Bo najczęściej mamy taką pułapkę gdzie definiujemy ten problem w prosty sposób a problem jest taki że nie mamy kasy a nie mamy kasy wyjaśnione zamknięte i nie dążymy dalej. Dopiero jeżeli po drążyć na czym polega problem jesteś w stanie dojść do tego co naprawdę trzeba rozwiązywać.

Pierwsza odpowiedź dlaczego mamy problem jest bardzo powierzchowna. Warto wejść głębiej. Tylko ważna rzecz że jeżeli robisz to z kimś innym u przecież będziesz pytał po pięć razy. Dlaczego. Bo to jest wkurzające. Każdy kto ma dzieci dokładnie wie jak to działa. Napiszcie w komentarzu pomijam dzieci. Dziecko kiedyś przechodziło 5 razy dlatego jakie mieliście uczucie bo takie samo uczucie będzie miała osoba w biznesową. Próbujecie to pięć razy. Dlaczego przejść. Zasada numer 3 zasada numer trzy brzmi bierz pomysły od wszystkich. Zabawa polega na tym że jako jednoosobowa armia często jak dostajemy problem to się zamykamy w pudełku nie potrafimy go rozwiązać jeżeli rozejrzeć się wokół wszystkich którzy są zaangażowani w tę sytuację albo w kontrolerów.

Pytaj ludzi wokół

Konsultuję też nawet to z ludźmi którzy w których sytuacja nie dotyczy mogą ci podrzucić pomysły które prowadzą cię na całkiem nową ścieżkę której nie widziałeś wcześniej. Warto robić jak robią to inni zapytać ludzi wokół. Część pomysłów może być głupia. Część pomysłów może być nawet taka że ci powie jesteś taki głupi że nie potrafisz tego rozwiązać. Zdarza się wejść to na klatę ale czasem w takich dziwnych podpowiedzi też okazuje się że można znaleźć ciekawe rozwiązania. Kolejna zasada myśl o pomysłach możliwych do wdrożenia.

Chodzi o to żeby nie czekać na to gdybym miał cośtam tylko zastanów się co mogę zrobić. To jest w moim zasięgu. Rób to co możesz w tym co masz tam gdzie jesteś bo to powoduje że z tego całego spektrum możliwości problemów możesz zrobić coś. I to jest ta część filozofii która jest dosyć istotna pod spodem że chcesz mieć rozwiązane wszystko. Nie myślimy w ten sposób rozwiążemy mały kawałek bo rozwiązywanie kolejnych kawałków doprowadzi nas do tego że będziemy dużo silniejsi co pewien czas i sam system będzie działał dużo lepiej. Zasada numer 5 też bardzo istotna. Odrzucając status quo odrzuca zastany w stan rzeczy.

Kaizen jest proste

To jest bardzo częsta wymówka w tym dlaczego. Dlaczego. Bo zawsze tak robiliśmy a nie tak jak zawsze tak robiliśmy. To jest. Tym sposobem nie wymyślili byśmy koła. Ja myślę że jedyny problem. Jedyna osoba która nie miała problemów z przekonaniem innych do tego że ma fajny wynalazek to jest osoba która wymyśliła maczugę bo ktoś przychodzi mówi słuchaj mam fajną maczugę. Ta maczuga może rozwiązać problemy ale zawsze to robiliśmy inaczej. Maczuga rozwiązywała problem nie nakłaniał do przemocy. Ale jest tak że a robiliśmy tak zawsze to niech tak zostanie.

Ale dlaczego było tak zawsze. To jest ta wymówka odnośnie status quo to jest ono się wykształciło w decyzji podejmowanych w przeszłości i one mogły być OK doprowadziły do tej sytuacji. Ale świat się zmienia i trzeba by się było zastanowić czy to status quo jest dobre. Czasem może się okazać że tak a czasem trzeba je zmienić. A spróbujmy inaczej. Może robimy coś z przyzwyczajenia a może robimy coś bez sensu. T.W. OK. Pierwsze pięć lat problemy tworzą możliwości pytań. 5. Dlaczego. Żeby zrozumieć problem. 5.

Wymówki są zawsze

O problemach o rozwiązaniach możliwych do wdrożenia odrzucając napotkane status quo i zbieraj problemy wybieraj rozwiązania od wszystkich żeby mieć jak największe spektrum. Kolejne 5. Wymówki że czegoś się nie da zrobić są zbędne nawet po prostu wszystko się da. To kwestia czasu kasy zaangażowania itd. Warto myśleć i przedstawiać też rozwiązania które się wydają. Niemożliwe na początku bo. Kryje się też dużo ciekawych opcji. Kolejne warto myśleć o prostych rozwiązaniach. W prostocie jest piękno rozwiązania. Często właśnie tym dojście do prostych rozwiązań jest trudne.

I to jest jeden z elementów że ludziom bardzo się nie doceniamy tych prostych rozwiązań jak wymyśliłeś coś prostego i to działa. Enter Proste to na to spojrzeć. Wymyślenie czegoś prostego jest mistrzostwem więc nie wstydźcie się prostych rozwiązań. Pamiętam jedne zawody strzeleckie które wygrałem dlatego że byłem nowy w strzelaniu i ponieważ to były takie zawody dynamiczne gdzie trzeba było poruszać się po obiekcie i uważać na to do czego strzelasz bo kara była za wystrzelenie do niewłaściwego celu bardzo duża. A ja wiedziałem że jestem nowy. W temacie to muszę uważać. Co się okazało na koniec.

Dlaczego kaizen działa?

Wygrałem zawody dlatego że jak ktoś miał szybki palec i szybko strzelał dwa to ta kara była na tyle duża że myślenie i spokojne podejście działało. Ja byłem trochę zdziwiony że ta prosta strategia zadziałała ale ona zadziałała. Była idealna dokładnie do tej samej sytuacji. I tu się okazuje że w wielu miejscach proste podejście proste pomysły rozwiązują temat. Kolejna wypada. Kolejna zasada podoba się wszystkim szefom właścicielom firm. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.

1. Ściekowych paradoksów bo bardzo często jak rozmawiamy o projektach to zrobilibyśmy ten projekt gdybyśmy mieli więcej kasy. Dobra to teraz przyjrzyjmy się temu. A co gdybyś miał nieskończenie duży budżet na to co chcesz zrobić. Ile będzie trwał twój projekt. Odpowiedź jest nieskończenie długo. No tak bo trzeba być idiotą żeby skończyć taki projekt. Jak masz wszystko. Moje doświadczenie biznesowe zawodowe uczy że słabe to jestem w stanie przepłacić każdą kasę. To nie kasa jest głównym rozwiązaniem. Co więcej możecie dublować taki projekt Google 2X. To jest projekt który padł kiedyś tam bardzo dawno temu. Miał być projekt który miał zrealizować komunikację. Ja zobaczyłem pierwszą wersję tego systemu.

Myślisz, że masz trudno, a okazuje się, że to twoja wielka biznesowa szansa

On się okazało że chyba jestem wykluczony cyfrowo. To Google to Google robił ten projekt ma nieograniczone zasoby. Co się okazało. Ja nie byłem w stanie z tego korzystać. Projekt padł. Dlaczego padło. Nie dlatego że ja nie potrafiłem z tego korzystać tylko okazało się że chłopaki wrzucili tam wszystkie pomysły jakie mieli. To powodowało że na koniec było nieużywane. Dlaczego tak się działo. Bo dostali informację. Wasz projekt jest jak startup tylko macie nieograniczone zasoby. I to właśnie rozwaliło całość start upie. To że masz ograniczone zasoby musisz myśleć o najbardziej efektywnych rozwiązania.

Jak zasoby są nieograniczone to część mózgu nie działa i to wasz spryt jest ważniejszy. Kolejna opcja pomyłki pomyłki koryguje na bieżąco. Jeżeli pracujesz nad czymś pracujesz projekcie prowadzisz firmę trafiasz jakiś problem w ataku i to w tym momencie. Zastanów się czy konto wynika. Wymień to w systemie. Działaj bo masz od razu szybki zysk. Nie musisz czekać że rozwiążemy to w jakiś czas bo cały czas powtarzasz dokładnie te same błędy. Jeżeli ich nie skoryguje nie wejdziesz na poziom wyżej. To dotyczy każdej czynności manualnej jeżeli.

Małe kroki, wielkie skoki

Bo cały Clifford jest drogą do mistrzostwa. Jeżeli budujesz na słabych fundamentach i nie poprawia się na bieżąco nie wejdziesz poziom wyżej. Jeżeli robisz coś źle w tym momencie to nie potrafisz tego dalej. Crackdown info tyle fajny że jak napotkasz problem prowokujesz go w twarz. Cały system jesteś lepszy. I to jest właśnie to droga od tego małego kawałka do tego od Twojego wielkiego myślenia wielkiej wizji która ma iść na początku. Ostatnia opcja ulepszanie nie ma końca. Dobre fajne fajne. Tylko jak się nad tym zastanowić.

Rany boskie. To jest trochę wbrew naszej filozofii naszemu myśleniu. Tak bo trochę inaczej jesteśmy wychowywani od razu musimy wiedzieć lepiej bo tego musimy mieć doskonałe rozwiązania. Tego uczą w szkole droga do mistrzostwa doskonalenia się i ona nigdy się nie kończy. Jest bliska japońskiej kulturze ale naszej nie do końca u. Najważniejsze cele chcesz mieć zrobione osiągnięte i ogarnięte. Jest część osób mówi. To jest pytanie filozoficzne co jest ważniejsze cel czy droga. W tym przypadku trzeba pogodzić jedno z drugim drogą żeby mieć to doskonałe co chcesz w pójście tą drogą powolnego doskonalenia i uruchamiania pewnych elementów.

Dlaczego by nie spróbować kaizen?

Albo możesz kupować te filozofie albo nie. Dla mnie się sprawdza i ja uważam że jest całkiem OK i warto ją rozważyć. I taka droga do mistrzostwa bycia coraz lepszym jest fascynująca. Nie jest łatwa jest trudna wkurzające momentami ale to sprawia że wiesz czego się trzymać. Czyli trafisz na problem. OK potem kryją się możliwości ten problem żeby wiedzieć na czym naprawdę polega. Szukaj pomysłów w wielu miejscach bo to daje ci inspirację. Nie ogranicza się tylko do siebie i wokół Ciebie. Cała masa ludzi która ma pomysły. Szukaj takich które są możliwe do wdrożenia.

Nie buja w obłokach tylko szukaj tego co jest pragmatycznego co jest super pragmatyczne odrzuca zastany stan rzeczy status quo można wymienić. To że zawsze to robiliśmy nie oznacza że musimy robić wymówki. Wszystko się da. To jest tylko kwestia kasy zasobów zaangażowania. Szukaj prostych rozwiązań bo te najczęściej są najlepsze. Użyj sprytu zamiast pieniędzy pomyłki kolego i na bieżąco żebyś wzmacniał cały system i akceptuje to że to jest ścieżka którą trzeba podążać. Mam nadzieję że wam się podobał ten odcinek. Jeżeli dowiedziałeś się czegoś nowego coś było fajnego.

Podobne wpisy