Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, z odpowiedzią przybywa Dale Carnegie

Dale Carnegie Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi? Dla wielu z nas pytanie to jest kluczowe, bo zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie czujemy, że nie idzie nam za dobrze. Chcemy mieć przyjaciół, pragniemy mieć wyjątkowe relacje, brakuje nam koleżeńskich relacji w pracy, ale.. No właśnie. Zdobywanie przyjaciół i budowie udanych relacji wymaga pracy, ale też wiedzy. Ze wsparciem przybywa Dale Carnegie. W swojej kultowej książce Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi przedstawia skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi to bestseller, od którego naprawdę wiele osób zaczyna swoją przygodę z rozwojem osobistym.

Mimo że książka została napisana ponad 80 lata temu, to do dziś jest aktualna i dlatego jest jedną z najlepiej sprzedających się książek na świecie.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – część pierwsza. Podstawowe techniki kontaktów z ludźmi.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział pierwszy. Nie krytykuj, nie potępiaj ani nie narzekaj.

Ludzie nie krytykują się bez powodu bez względu na to jak bardzo się mylą. Pamiętaj że ludzie są stworzeniami emocji. Swoją motywacją zawdzięczają swojemu ego i dumie. Krytykowanie ludzi prawie zawsze stawia ich w defensywie i powoduje, że znajdują sposoby na racjonalizację swoich działań. Nawet członkowie rodziny przestępców często zaprzeczają obwiniając system, a nie osobę która popełniła przestępstwa. Krytyka szkodzi ludzkiej dumie i poczuciu ważności. Pamiętaj że ludzie mogą posiadać urazy do innych spowodowane znieważeniem, które mogą trwać przez całe życie. Słynny pilot testowy samolotu Bob Huber wracał z pokazu lotniczego w San Diego gdy nagle wszystkie jego silniki zgasły. Dzięki imponującym umiejętnościom był w stanie wylądować samolotem ratując osoby na pokładzie. Niestety samolot został poważnie uszkodzony.

Przyczyną tej wstrząsającej awarii silnika było to że samolot z okresu drugiej wojny światowej został przypadkowo napełniony paliwem odrzutowym. Na lotnisku Hoover zobaczył mechanika, który popełnił błąd. Młody człowiek był we łzach wiedząc jak wściekły musi być Hoover po stracie swojego drugiego samolotu i po zagrożeniu dla trzech osób na pokładzie. Czy Hoover krzyczał na niego? Karcił go? Krytykował?  Ani trochę.

W rzeczywistości Hoover powiedział, że aby zademonstrować że ma zaufanie do mechanika, który wyciągnął lekcję z ostatniego zdarzenia chciałby aby ten sam mechanik obsługiwał jego samolot następnego dnia. Powodem życzliwości Hoovera mogło być to, że wiedział to co amerykański psycholog Burrhus Frederic Skinner odkrył dawno temu. Zwierzęta nagradzane za dobre zachowanie będą uczyć się skuteczniej, niż zwierzęta ukarane za złe zachowanie. To samo dotyczy ludzi. Krytykowanie ich nie zachęca ich do zmiany zachowania, ponieważ nie kierują się rozumem, ale emocjami. Każda słaba osoba może krytykować lub narzekać. Prawdziwy charakter wymaga zrozumienia i wybaczenia. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział drugi Mów uczciwe i szczere pochwały. 

Jednym z najsilniejszych motywów ludzkiego zachowania jest chęć bycia docenionym przez innych. Wszyscy lubimy być komplementowani i słyszeć, że wykonujemy dobrą robotę. Niektórzy twierdzą nawet że cała cywilizacja ostatecznie opiera się na ludzkim pragnieniu bycia ważnym.

Nasze pragnienie aprobaty i pochwały sprawia, że jesteśmy w stanie wspiąć się na najwyższą górę. Piszemy powieści i budujemy firmy o wartości wielu milionów dolarów. Aby okazać komuś uznanie wcale nie musisz nadawać komuś wyszukanego tytułu. Wystarczy użyć prostych zwrotów takich jak dziękuję i przepraszam. A jednocześnie szczerze pochwalić, nie zalewać ludzi fałszywymi pochlebstwa, bo się wcześniej czy później zorientują. 

Zamiast tego przestań na chwilę myśleć o sobie i skup się na dobrych punktach osoby przed Tobą. Upewnij się także, że druga osoba czuje się ważna, aby dojść do właściwego sposobu myślenia. Spróbuj myśleć jak Ralph Waldo Emerson, który powiedział że każda osoba którą spotkał była lepsza od niego. Pod pewnymi względami więc zawsze można było się czegoś nauczyć i docenić innych ludzi.

Albo pomyśl o złotej regule: Traktuj innych tak jakbyś chciał aby inni traktowali ciebie. Więc następnym razem gdy zobaczysz gdzieś zmęczonego, znudzonego, niedocenianego pracownika serwisu spróbuj rozjaśnić Jego dzień pokazując trochę uznania. Pokaż trochę uznania innym w ciągu dnia, a zdziwisz się jak pozytywnie zareagują ludzie, gdy zostanie zaspokojony ich głód uznania. Wkrótce staniesz się kimś kogo ludzie lubią w życiu prywatnym i służbowym, a co najważniejsze pozytywnie wpłyniesz na życie ludzi wokół siebie.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział trzeci odwołanie się do zainteresowań innej osoby. 

Powiedzmy, że lubisz sernik. Kiedy idziesz na ryby nie zabierasz ze sobą sternika. Na końcu wędki dołączasz to co chce ryba, czyli robaka. Dlaczego traktujesz ludzi inaczej. Oczywiście interesuje cię to co ty pragniesz, a nie to co inna osoba chce. Wszyscy są tacy jak ty. Wszyscy chcemy tego o czym marzymy. Jedynym sposobem wpływania na innych ludzi jest rozmawianie o tym, czego oni chcą i pokazanie im jak to osiągnąć. Każda osoba na świecie wie czego chce i dba o to co dostaje. Spróbuj podejść do nich właśnie z takim nastawieniem. 

Zanim zaczniesz mówić, zatrzymaj się i pomyśl, co druga osoba może z tego mieć. Nawet rzuć sobie wyzwanie, aby nie mówić nic o tym, czego ty chcesz. Nieustannie pokazuj innym ludziom, że chcesz im pomóc. Świat jest pełen ludzi, którzy poszukują siebie. Tak więc rzadko spotykana osoba, która bezinteresownie pomaga innym ma ogromną przewagę.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – część druga. 6 sposobów które sprawią że ludzie będą chcieli.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział pierwszy. Szczerze zainteresuj się innymi ludźmi kto jest powszechnie kochany i uznawany jako przyjazny i przystępny pies. 

Psy zawsze są podekscytowane kiedy cię widzą, a ty wydajesz się być najważniejszą osobą w ich świecie. Okazanie zainteresowania innymi ludziom sprawia, że czują się ważni. Wszyscy lubimy ludzi którzy nas podziwiają. Ludzie nie są zainteresowani tobą czy mną. Każdego dnia przez całe ich życie są zainteresowani sobą. Kiedy widzisz zdjęcie grupowe na czyją twarz patrzysz? Na początku pamiętaj, że łatwiej zaprzyjaźnić się interesując się innymi, niż starając się ich zainteresować. Zapytaj ludzi o ich pochodzenie i cele. Zapamiętaj jakie problemy mają ludzie. Kiedy znajdziesz rozwiązanie przekaż je tej osobie. Staraj się rozmawiać z ludźmi, którzy znajdują się poniżej twojego poziomu. Pracownikami, którzy nie zgłaszają raportów serwisantów. Dla ludzi powyżej twojego poziomu. Wyraź szczere zainteresowanie nimi, ich pracą czy radami. Oni czują się ważni, kiedy mogą przekazać tajemnice swojego sukcesu. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział drugi Uśmiech. 

Uśmiech przekazuję wiadomości jak lubię cię. Sprawia że jestem szczęśliwy. Cieszę się że cię widzę. To pokazanie dobrej woli.

Pewnego razu makler giełdowy w Nowym Jorku imieniem William postanowił spróbować czegoś nowego. Rzadko uśmiechał się w życiu osobistym lub zawodowym. Ten facet poprzez krótką rozmowę w lustrze w dniu rozpoczęcia eksperymentu zdecydował uśmiechać się bardziej. Zaczął dzień od powitania żony z uśmiechem. Potem uśmiechnął się do portiera swojego budynku, potem kasjera na stoisku metra. Następnie handlowców na parkiecie i jego kolegów w biurze. Wynik. Ludzie zaczęli się uśmiechać.

William powiedział, że w pierwszych dwóch miesiącach eksperymentu było w jego życiu więcej szczęścia, niż w całym poprzednim roku. Co więcej stwierdził,  że w pracy łatwiej radzono sobie z reklamacjami i skargami zyskując więcej dochodów niż wcześniej. Krótko mówiąc był bogatszym i szczęśliwszy człowiekiem.

Jak pokazuje historia – uśmiech może przejść długą drogę jeśli ktoś kogo dopiero poznaliśmy uśmiecha się do nas. Zazwyczaj lubimy go automatycznie np. uśmiech dziecka natychmiast sprawia, że czujemy się dobrze. Podobnie kiedy pies, który macha ogonem z czystej radości że nas widzi. Jeśli więc chcesz sprawić, aby ktoś od razu cię polubił pokaż mu, że jesteś szczęśliwy widząc go. Wyraz to przez uśmiech.

Kiedy widzą, że cieszysz się ze spotkania z nimi, nie mogą zrobić nic innego, niż cieszyć się na twój widok. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział trzeci. Pamiętaj że, imię osoby jest dla niej najsłodsze i najważniejszym dźwiękiem w każdym języku. 

Imię to tożsamość osoby. To czyni ją wyjątkową spośród wszystkich innych. Jest to zasada którą łatwo zignorować. Gdy poznajemy kogoś nowego, po 5 sekundach od usłyszenia imienia tej osoby natychmiast je zapoinamy. A później, kiedy potrzebujemy jej czy jego imienia tłumaczymy się beznsensownia. Przepraszam jestem okropny z zapamiętywaniem imion. Czy możesz powtórzyć swoje imię. 

Przeczytanie książki Dale Carnegie pozwoli Ci spojrzeć na to inaczej.

 Kiedy pamiętasz imię innej osoby oznacza to, że naprawdę słuchałeś i troszczyłeś się o nią podczas rozmowy. Używanie imienia zmniejsza barierę i sprawia że druga osoba czuje się bliżej ciebie. W dzisiejszych czasach, kiedy spotykam kogoś naprawdę zwracam uwagę na pierwsze kilka sekund kiedy wspominają ich imiona i zamiast po prostu powiedzieć miło ją poznać. Zawsze mówię miło cię poznać Tomku powtarzając imię. Pamiętam je lepiej, a to sprawia, że druga osoba czuje się ze mną związana. Więc następnym razem kiedy pójdziesz na siłownię lub gdzie indziej zamiast powiedzieć cześć jak się dzisiaj masz powiedz Cześć Tomek jak się masz! Szybko zaczniesz widzieć różnicę.

Powiedzenie imienia jest subtelnym i mile widzianym komplementem. Jego zapomnienie lub błędna pisownia to paraliżujący błąd, który sugeruje że niedbałość o to aby zrobić to dobrze. Ludzie płacą mnóstwo pieniędzy, aby zapamiętać ich nazwiska po śmierci. Nazwają swoim imieniem budynki, parki poświęcone itp. Przedsiębiorca, który nie pamięta nazwisk swoich ważnych klientów po prostu mówi, że nie obchodzi go duża część mojej firmy.

Carnegie chciał połączyć się z firmą samochodową o nazwie Pullman. Kiedy Carnegie wspomina, że nowa firma będzie się nadal nazywać Pullman firma Pullman stała się znacznie bardziej chętna do współpracy. Jeśli masz trudności z zapamiętaniem nazwisk, pamiętaj aby zwrócić uwagę, gdy pojawiają się po raz pierwszy w rozmowie i poprosić o ich powtórzenie, a nawet napisanie w razie potrzeby. Następnie powtarzaj to tej osobie wiele razy podczas rozmowy. Wreszcie, kiedy jesteś sam stwórz jakieś połączenie lub skojarzenie, aby lepiej je zapamiętać. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział czwarty. Bądź dobrym słuchaczem. 

Zachęca innych do mówienia o sobie. Życie osobiste człowieka jest dla niego najważniejsze. Ból głowy oznacza dla niego więcej, niż głód gdy zabija milion ludzi. Pozwolenie komuś na wypowiedzenie swojego zdania sprawia że czuje się on ważny.

Wszyscy przeżyli trudne chwile i lubią o nich mówić jeśli je pokonają. Zapytaj o to. Co więcej połącz to z inną radą która przekazuje szczere uznanie i pochwałę. Powiedz im jak fascynujące są ich historie, jak żałujesz że nie masz ich wiedzy ani doświadczenia. Podczas rozmowy większość ludzi jest tak zajęta tym co sami chcą zaraz powiedzieć, że ledwo w ogóle słuchają drugiej osoby. Prawdziwe słuchanie oznacza świadomy wysiłek poświęcenia drugiej osobie pełnej uwagi. Korzyści z takiego podejścia są znaczne. Pewnego razu autor uczestniczył w przyjęciu w Nowym Jorku gdzie spotkał botanika. Autor nigdy wcześniej go nie spotkał, ale słuchał go godzinami. Z zainteresowaniem kiwał głowa nad opisami egzotycznych roślin i eksperymentów. Później botanik przekazał gospodarzowi wiadomości jakim interesującym rozmówcą jest autor. Chodzi o to, że autor prawie nic nie powiedział. Był tylko dobrym zainteresowanym słuchaczem.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział piąty. W kategoriach zainteresowań drugiej osoby. 

Korzystając z wcześniejszej analogii po co łowić na sernik, skorzystaj z przynęty której chce partner. Ludzie zazwyczaj są o wiele bardziej entuzjastycznie nastawieni do tematów na których im zależy. Przed spotkaniem z kimś dokładnie zbadaj jego zainteresowania, aby mieć praktyczną wiedzę w tej dziedzinie. Zidentyfikuj czyjeś główne cele, a następnie porozmawiaj o tym jak możesz pomóc im zbliżyć się do ich osiągnięcia.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział 6 Spraw, aby osoba poczuła się ważna. 

I zrób to szczerze. Prawie wszyscy ludzie, których spotykasz czują się w jakiś sposób lepsi od ciebie. Pozwól im w subtelny sposób uświadomić sobie, że widzisz ich wartość. Unikaj robienia rzeczy, które poniżają drugą osobę i sprawiają, że osoba czuje się mała lub nieważna. Chwal ich, nie oczekując niczego od nich. Po prostu promieniuj szczęściem i podnoś ich na duchu. Ta zasada jest swego rodzaju podsumowaniem poprzednich zasad, więc nie poświęcam temu zbyt wiele czasu. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – część trzecia. Jak przekonać innych do twojego sposobu myślenia.

Pochwała jest dobra, ale co zrobić gdy ktoś się z tobą nie zgadza. To kolejny temat książki Jak zdobywać przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Podsumowując – odłóż na bok instynkt zwalczania ognia za pomocą ognia. Ludzie nie lubią gdy ktoś się myli. Nie lubią przyznawać, że muszą zmienić zdanie bez względu na to jak bardzo masz rację. Pragną być ważni, a wyprowadzanie ich z błędu obraża ich dumę. Możesz myśleć, że ważne jest abyś był postrzegany, jako najmądrzejsza osoba w pokoju, ale bez wątpienia inni będą oburzeni. 

Rozdział pierwszy.

Jedynym sposobem na uzyskanie najlepszego argumentu jest jego uniknięcie. Spieranie się z inną osobą nie ma większego sensu. Jeśli przegrasz tracisz argument. Jeśli wygrasz, druga osoba będzie cię obrażać za to że zraniłeś ich dumę. Więc nadal tak naprawdę przegrywasz w dziewięciu na dziesięć argumentów. Ten sprawi, że druga osoba będzie bardziej uparcie bronić swojego zdania. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest uniknięcie takich sporów od samego początku. Kiedy zacznie się kłótnia pamiętaj, aby nie ufać pierwszej odpowiedzi, która się pojawi w Twoim umyśle.

Ponieważ zazwyczaj jest to reakcja instynktownie defensywna i cokolwiek robisz, to pamiętaj aby kontrolować swój temperament. Słuchaj co twój przeciwnik ma do powiedzenia bez oporu i protestu i obiecaj, że dokładnie przeanalizuje te myśli. Spróbuj znaleźć obszary, w których się zgadzacie. Pomoże to zmniejszyć defensywę przeciwnika. Pamiętaj, że kłótnia z inną osobą nie ma większego sensu. 

Rozdział drugi. Zacznij w przyjazny sposób. 

Wrogie nastawienie po prostu zachęca do wzajemnej wrogości. Ludzie nie chcą zmieniać zdania. Nie można ich zmuszać, aby się z tobą zgodzili ale można ich do tego doprowadzić. Pomyśl jak sprawić, by zwierzę do ciebie podeszło. Ściga się je? Walczy z nim czy oferuje się jedzenie?

Kropla miodu łapie więcej niż litry żółci. Ktoś miał niemiłego właściciela, który podniósł czynsz. Zamiast narzekać na to że to niesprawiedliwe. Mówił o tym jak bardzo docenia dom i sposób w jaki właściciel prowadził budynek oraz o tym, jak chciałby zostać przez kolejny rok. Ale niestety nie stać go na to. Ludzie nie chcą zmieniać swoich opinii. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział trzeci Pokazuj szacunek dla opinii drugiej osoby. 

Nigdy nie mów – mylisz się. Kiedy inni zostaną zaatakowani za pomyłkę, będą bronić swojej opinii do śmierci. Ludzie tracą z oczu główne punkty, mając nadzieję znaleźć małe wyjątki, gdy ich twierdzenie jest prawdziwe. Beztrosko kształtujemy przekonania, ale rozwijamy irracjonalną pasję do obrony, gdy ktoś grozi dowodem na to, że się mylimy. Powiedzmy o przypadku gdzie autor zlecił dekoratorowi wnętrz wykonanie wnętrza swojego domu. Później był zszokowany wielkością rachunku, a kiedy wspomniał o cenie znajomej powiedziała że najwyraźniej został naciągnięty. Niezadowolony autor bronił się tłumacząc, że wysoka cena była wskaźnikiem jakości. Ale potem gdy odwiedził go inny przyjaciel i zaczął wychwalać te same wnętrza, autor przyznał że tak naprawdę czuł, że przepłacił i żałuje zakupu. To pozytywne podejście znajomego zaskoczyło go na tyle, że mógł swobodnie przyznać się do błędu.

Widzisz ilekroć mówisz komuś,  że się myli w zasadzie mówisz jestem mądrzejszy od ciebie. Jest to bezpośredni atak na ich poczucie własnej wartości, a oni będą chcieli się zemścić ponieważ wyraźnie nie szanujesz ich opinii. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział czwarty Jeśli się mylisz przyznaj się do tego szybko i zdecydowanie. 

Pewnego razu autor wyprowadził swojego psa Rexa do pobliskiego lasu. Rex lubił biegać swobodnie, więc nie nosił kagańca ani smyczy. Niestety napotkali policjanta, który powiedział autorowi że jest to nielegalne, ale nie wyciągnie konsekwencji. Pozwolił mu odejść z ostrzeżeniem. Autor był posłuszny, ale Rex nie lubił kagańca więc wkrótce wrócili do swojego starego sposobu spacerowania. Wtedy ten sam oficer złapał ich ponownie tym razem zanim oficer otworzył usta. Sam autor wyraził, jak bardzo bardzo przykro mu było, jak niedopuszczalne było jego przewinienie. Normalnie oficer prawdopodobnie byłby zły i ukarał go grzywną, ale dzięki temu przyznaniu się do winy zrobił wprost przeciwnie. Oficer zaczął argumentować, że piesek tak naprawdę nikogo nie krzywdzi.

Przyjął przeprosiny Carnegie i pozwolił na kontynuację. Przyznanie się do błędu pomaga, ponieważ druga osoba zwykle próbuje poczuć się ważna krytykując się za swój błąd. Ale w momencie przyznania się do winy sytuacja całkowicie się zmienia. Teraz, aby poczuć się ważnymi nie mogą cię już atakować, ale raczej muszą okazać hojność. Wybaczają ci. Właśnie to sprawiło że policjant był tak łagodny w tej sytuacji. Następnym razem gdy zdasz sobie sprawę, że się mylisz entuzjastycznie się do tego przyznaj. Przyniesie to lepsze wyniki i przekonasz się, że jest to o wiele bardziej przyjemne, niż konieczność obrony gdy druga osoba wskaże twój błąd.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział piąty Pozwól drugiej osobie. 

Ktoś kto się z tobą nie zgadza nie będzie zwracał na ciebie uwagi, gdy będziesz płakać nad własnymi decyzjami. Dlatego zachęcaj ich do swobodnego wyrażania swoich pomysłów. Na pewno widziałeś kłótnie w których nikt nie słuchał drugiej osoby,  ponieważ mieli wrażenie że ich punkty nie są uznawane przez drugą stronę. Dlatego zawsze opieraj się pokusie przeszkadzania osobie z którą rozmawiasz. Jest to kosztowne za każdym razem gdy to robisz. Wyobraź sobie, że pusta butelka wypełnia się podczas rozmowy. Kiedy osoba napełni swoją butelkę staje się znacznie bardziej otwarta na nowe myśli. Zanim butelka się zapełni czuję się nie zaspokojona. Za każdym razem, gdy przerywasz tej osobie opróżnia to jej butelkę i proces zaczyna się od nowa.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział 6 Staraj się uczciwie spojrzeć na rzeczy z punktu widzenia drugiej osoby. 

Jeśli urodziłbyś się w tym samym ciele, co partner miałbyś jego doświadczenia i widziałby świat z tego samego punktu widzenia. Z definicji doszedłbyś do takich samych wniosków. Uważaj pomysły i uczucia drugiej osoby za równie ważne jak własne. Wyobraź sobie, że patrzysz na świat z ciała innej osoby. Przyjęcie tej postawy jest faktycznie produktywne. Pomoże ci odkryć zainteresowanie partnera i tak sformułować opinie, aby była dla tej osoby przemawiając np. postaw się w miejscu ankietera. Czy uważasz, że lubi proces rozmowy i rozmawia z dziesiątkami ludzi. Ma również nadzieję, że następna osoba z którą będzie rozmawiać będzie spełniała odpowiednie wymogi. Ona też chce zakończyć wywiady jak najszybciej i  zmienić swoją perspektywę. Zamiast postrzegać rozmowę jako spotkanie w celu rozwiązania problemu postrzegaj je jako spotkanie w celu rozwiązania problemu innej osoby. Jeśli skupisz się na ich problemach, Twój problem również się wtedy rozwiąże 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział siódmy. Bądźcie życzliwi wobec pomysłów i pragnień drugiej osoby. 

Każda zdenerwowana osoba czuje się całkowicie usprawiedliwiona w swoim gniewie, bez względu na to w co wierzy.

Czy myślisz, że kiedy jesteś zły mówisz sobie wiem że jestem irracjonalny ale mój gniew nie ma sensu, ale i tak będę zły? Ludzie są spragnieni współczucia. Chcą abyśmy rozpoznawali wszystko co oni czują. Jeśli potrafimy sympatyzować z innymi, docenią to i często przejmą nasz sposobu myślenia. 

Rozdział 8. Zacznij od pytania, na które druga osoba odpowie tak. 

Za każdym razem gdy ktoś mówi nie zostaje w pewnym sensie uwięziony w skłonnościach do obrony i konsekwencji. Nie zaczynaj więc od rozmowy o obszarach w których się różnicie. Zacznij od tego, w czym się zgadzacie. Spraw, żeby osoba mówiła tak. Zamiast narzucać swoje wnioski poprowadź ją do wniosków dzięki serii logicznych pytań. Może to zabrzmieć jak pułapka, jeśli osoba zdaje sobie sprawę z tego co robisz. Lepiej zrobić to autentycznym, cierpliwym tonem niż tonem znanym już z odpowiedzi. Zadawaj trudne pytania z niejasnymi odpowiedziami, aby nie wyglądało na to, że próbujesz zapędzić osobę w kozi róg. Technika ta jest często używana przez sprzedawców. Na przykład wyobraź sobie, że chce sprzedać moje książki i powiedziałabym wydajesz się być osobą, która lubi czytać prawda. Odpowiesz tak.

Następnie spytałaby,  czy lubisz oszczędzać pieniądze czy lubisz oszczędzać czas. Najprawdopodobniej Twoje odpowiedzi będą brzmieć ponownie tak. Gdy usłyszałabymtak powiedziałbym od razu kup streszczenie tej książki ponieważ to jest dokładnie to czego chcesz. Pozwoli Ci zaoszczędzić czas pieniądze i znacznie szybciej przeczytasz książkę. Jakbyś się czuł w tym momencie. Jestem pewna, że czułbyś się jakbym uwięziła cię w czymś czego nie chcesz. Nawet jeśli spodobałby ci się mój produk,t moje podejście by cię zniechęciło i najprawdopodobniej byś odszedł. 

Rozdział dziewiąty. Pozwól drugiej osobie poczuć, że pomysł należy do niej. 

Ludziom podobają się ich własne pomysły bardziej niż innych. Wymyślanie własnych pomysłów sprawia że czują się inteligentni i ważni. Realizacja własnych pomysłów zamiast używania cudzych daje im poczucie kontroli. Przydało mi się to kiedyś podczas negocjacji z osobą która, nie lubiła iść na kompromis. Po chwili dało się zauważyć, że osiągnięcie porozumienia będzie bardzo trudne. Postanowiłam więc zastosować tę taktykę i powiedziałam. Wiesz o tym temacie więcej niż ja. Jesteś na tym świecie ekspertem. Chcę więc poznać twoją opinię. W jaki sposób możemy osiągnąć porozumienie. Osoba zatrzymała się na chwilę, a potem zaczęła udzielać mi rad i opcji.

Jego podejście zmieniło się z przeciwnika na mentora. Po wysłuchaniu wszystkich jego opcji wybrałem jedną z nich i postanowiłem ją wdrożyć. Ponieważ dał mi tę opcję był znacznie bardziej zaangażowany i zainteresowany jej pomyślnym wdrożeniem. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział dziesiąty. Odwołaj się do szlachetnego motywu.

Osoba zwykle ma dwa powody aby coś zrobić. Jeden który brzmi dobrze i ten prawdziwy. Zapomni o prawdziwym powodzie i odwołaj się do ich najwyższych zasad moralnych. Np. gdy ktoś łamie umowę powiedz, że twoja opinia o tej osobie była bardzo dobra. Daj im trochę czasu na przemyślenie. Jeśli wrócą i będą chcieli kontynuować zlecenie zaakceptuj to bez wahania i przyznaj, że twoja opinia o charakterze była błędna, ale przekaż im że wciąż uważasz ich za osobę godną zaufania i wierzę że nie złamią porozumienia. Jako ludzie nie chcemy stracić poczucia, że robimy coś z e szlachetnych pobudek.

Rozdział 11. Ilustruj swoje pomysły. 

W przabodxcowanym świecie zdobycie czyjejś uwagi jest trudniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Samo powiedzenie prawdy nie wystarczy. Prawda musi być żywa interesująca i dramatyczna. Znajdź sposób na wizualne przedstawienie sytuacji. Sprzedawca kas fiskalnych zauważył, że właściciel traci grosza na każdym kliencie.

Rzucił grosza na podłogę aby o tym powiedzieć. Wyobraź sobie jak skuteczne byłoby to działanie, gdyby robił to wielokrotnie aby zilustrować utracone pieniądze. Steve Jobs płynnie przedstawił iPoda jako tysiąc piosenek w kieszeni nie mówiąc o GB i przestrzeni dyskowej. Oto kilka taktyk. Jak zastosować tę zasadę. Podaj wizualną analogię. Pokaż obiekty pod względem wielkości i prędkości i kosztów np. twoja firma traci jednego mercedesa dziennie nie rozwiązując tego problemu.

Rozdział 12. Rzucaj wyzwanie. 

Kiedy motywacja nie jest skuteczna zorganizuj konkurs. To zachęca ludzi, ponieważ nie chcą być na drugim miejscu. Pragnienie opanowania i doskonałości jest podstawowym motorem ludzkich zachowań. Na przykład jeśli dana osoba nie jest pewna, subtelnie zakwestionuje jej siłę. Nie winię cię za to że się boisz. To ciężka praca. Potrzeba naprawdę silnej osoby, aby wykonać tę pracę. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Część czwarta to ostatnia część książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi dotyczy zmieniania ludzi bez ich obrażania i wzbudzania urazy. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział pierwszy. Zacznij od pochwały i szczerego uznania. 

Zawsze łatwiej jest słuchać nieprzyjemnych rzeczy po usłyszeniu pochwały o naszych dobrych działaniach. Bez pochwały brzmi to jak krytyka. Kiedy chwalisz unikaj formalności. Jest to całkiem normalne w świecie korporacj,i gdzie słyszysz jakieś formalne pochwały następnie wielką krytykę, a na koniec znowu małe pochwały. Jest to znane jako kanapka z gównem. Zamiast tego zawsze staraj się szczerze i konkretnie chwalić konkretne przymioty, a nie ogólne. Jest to nawet bardziej skuteczne, gdy osoba wie że jesteś zdenerwowany pracą i przychodzi do ciebie aby się żalić. W tej sytuacji jeśli wyrazi szczere uznanie będzie to wielka niespodzianka i sprawi, że osoba będzie otwarta na twoje opinie.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział drugi. Pośrednio zwróć uwagę na błędy ludzi. 

Unikaj bezpośredniego ataku. Ludzie zazwyczaj wiedzą, co zrobili źle. Wywołanie wyraźnej uwagi stwarza pewnego rodzaju opór. Oto dwie taktyki. Po pierwsze postępuj zgodnie ze swoją szczerą pochwałą. Może słyszałeś że to co nastąpi ale nie ma znaczenia. Oto dwa przykłady do porównania sytuacji. Pierwszy wykonałeś świetną robotę ciężko pracując ale mógłbyś zapobiec tym błędom. Wykonałeś świetną robotę ciężko pracując. Jeśli skupisz się, poprawisz wskaźniki. Ostatnie podejście pozwala uniknąć negatywnego uczucia niepowodzenia. Druga taktyka jeśli zadanie się wymyka spod kontroli, zrób to sam a następnie pokaż jak to zrobiłeś innej osobie. Np. Manager widzi, jak klient jest ignorowany w punkcie sprzedaży. Podczas gdy sprzedawcy rozmawiają w kącie, sam poradził sobie z kobietą, a następnie podał zakup sprzedawcy do opakowania.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział trzeci. Porozmawiaj o swoich błędach zanim skrytykujesz drugą osobę. 

Przyznanie się do własnych błędów pokazuje, że uważasz że zadanie jest trudne, a błędy danej osoby są zrozumiałe. Pośrednio zachęca to taką osobę do wzniesienia się na swój poziom. Carnegie twierdzi że jeśli chcesz zmienić sposób myślenia ludzi na twój, zawsze najpierw mów o swoich błędach zanim skrytykuje drugą osobę.

Nigdy nie mów, że ta osoba robi coś złego lub nie powinna tego robić. Spowoduje to, że druga osoba będzie się bronić i próbować udowodnić swoją rację przy każdym możliwym wyjaśnieniu. Zamiast tego najpierw powiedz o swoich błędach. Powiedz im jak się czułeś kiedy byłeś w ich sytuacji i jak się myliłeś.

Rozdział piąty Pozwól osobie zachować twarz. 

Ludzie pragną być ważni. Jeśli odrzucisz to pragnienie bycia ważnym osoba będzie się obrażać i będzie trudniej wpłynąć na nią później pozwolić im zachować swoją dumę. Książka nie zawiera jasnych wytycznych dotyczących ogólnego sposobu jak to zrobić, ale koncentruje się na zachowaniu dumy i na tym czym im zależy. Na przykład gdy pracownik popełnił błąd, ale przeprosił za niego i powiedział że wykona nowy raport przed następnym spotkaniem. Zamiast krytykować jego niedbalstwo kierownik podziękował mu za jego pracę. Powiedział, że to nie był wielki błąd w nowym projekcie. Wyraził swoją wiarę w jego pracę i był przekonany, że zrobił to co mógł. 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział szósty. Chwal każdą najmniejszą poprawę. 

Chwalenie każdej poprawy inspiruje drugą osobę do ciągłego doskonalenia. Zapamiętaj że ludzie pragną być ważni tak samo jak pragną jedzenia, a chwalenie ich sprawia, że są bardziej głodni. Ja osobiście wierzę w siłę tej taktyki ponieważ widziałem jak to działa na własnym doświadczeniu. Jeśli zamierzasz zastosować tę taktykę prosimy o konkretną pochwałę. Wyróżnij konkretne osiągnięcia, zamiast ogólnych pochlebnych uwag.

Dzięki temu twoja pochwała brzmi bardziej szczerze.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Rozdział siódmy. Daj o swoją dobrą reputację.

Jeśli chcesz coś ulepszyć w osobie postępuj tak jakby ta cecha była już jedną z Twoich wyjątkowych cech.

Np. Powiedzmy że kiedy rozmawiasz z przyjaciółmi jeden z nich mówi, że zna cie jako osobę, która potrafi zachować  tajemnicę i można ci ufać bez względu na warunki. Reszta znajomych również zgadza się z tą opinią po wysłuchaniu tego. Nawet jeśli nie jesteś osobą, która potrafi zachować tajemnicę zaczniesz się zachowywać jak ta osoba. Będziesz bardzo ostrożny, aby nie stracić tego statusu. Zawsze będziesz mówił bardzo ostrożnie, aby nie ujawnić czyjegoś sekretu i tym samym nie stracić swojego cennego tytułu. 

Rozdział 8 Pokaż, że błąd jest łatwy do naprawienia. 

Jeśli powiesz komuś że brakuje mu talentu i nigdy nie będzie w czymś dobry oznacza to, że straciłeś zainteresowanie i nie masz nadziei na jakąkolwiek poprawę. Zamiast tego powiedz im, że mają talent i podstawy, ale po prostu muszą ćwiczyć aby stać się lepszym. Łatwy krok do osiągnięcia celu. Przykład rozmowa instruktora tańca z utalentowanym tancerzem. Masz naturalne poczucie rytmu. Jesteś urodzonym tancerzem. Rozdział dziewiąty. Spraw aby osoba była szczęśliwa, a zrobi rzeczy, które zasugerujesz.

Ta zasada jest podobna do jednej z poprzednich która polegała na pamiętania o zainteresowaniach innej osoby. Osobiście uważam, że mówienie tylko o zainteresowaniach innych osób może budzić podejrzenia

Na przykład jeśli ktoś mówi tylko o twoich zainteresowaniach bez wspominania o swoich zainteresowaniach możesz podejrzewać, że trzyma dystans. Jednym ze sposobów na uniknięcie tego, żeby postrzegano nas jako osobę nieuczciwą jest zrozumienie dlaczego wykonujesz takie działanie z góry a następnie omówienie szczegółów które oboje lubicie.

Dale Carnegie cytaty#1

ZASADA PIERWSZA Nie krytykuj, nie
potępiaj i nie pouczaj.

Wszyscy na świecie szukają szczęścia, a jest jeden tylko sposób, aby je znaleźć. Trzeba kontrolować swoje myśli. Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych.

Dla mądrego człowieka każdy dzień stanowi nowe życie.

Kiedyś dla kaprysu przez sześć dni nie jadłem. Nie było to trudne. Szóstego dnia odczuwałem mniejszy głód niż pod koniec drugiego. Znam ludzi, a może znasz ich i ty, którzy każąc rodzinie lub pracownikom przez sześć dni nie jeść, czuliby się jak przestępcy. Jednak ci sami ludzie skazują rodzinę i pracowników na życie bez słowa uznania przez sześć dni, sześć tygodni, a czasem i sześćdziesiąt lat. A przecież uznania potrzebują oni tak samo jak jedzenia!

Pomyśl tylko, ten poranek nigdy więcej nie wzejdzie- powiedział Dante. Życie umyka z niewiarygodną prędkością. W każdej sekundzie przebywamy olbrzymią przestrzeń. Dzień dzisiejszy to nasza najcenniejsza własność. To jedyne, co możemy mieć naprawdę.

Dale Carnegie cytaty#2

Staraj się robić wszystko najlepiej, jak potrafisz, a potem rozłóż parasol; ci, którym to potrzebne, niech cię opluwają.

Wczoraj niczym innym jest jak snem, a jutro tylko wizją. Lecz dobrze przeżyte dziś uczyni każde wczoraj snem szczęśliwym i każde jutro wizją nadziei dlatego kieruj swe oczy na ten właśnie dzień.

Nie mam czasu na kłótnie ani na to aby, czegoś żałować. I żaden człowiek nie zmusi mnie, bym upadł tak nisko, aby go nienawidzić – stwierdził.

Pamiętaj zawsze, że trzeba o wiele więcej charakteru, by zejść z pola walki, niż żeby zostać i się bić.

Czynienie dobra innym nie jest obowiązkiem. Jest radością, ponieważ pomnaża twoje szczęście i zdrowie.

Moja po­pu­lar­ność, moje szczę­ście i moje wła­sne po­czu­cie war­to­ści za­le­żą w nie­ma­łym stopniu od umie­jęt­no­ści po­ro­zu­mie­nia się z ludź­mi.

Dale Carnegie cytaty#3

Każdy może unieść swój ciężar, nawet największy aż do zmierzchu. I każdy może wykonać swoja pracę nawet najcięższą w ciągu jednego dnia. Każdy może prowadzić życie słodkie, cierpliwe, czyste i pełne miłości aż do zachodu słońca.

Wy­kształ­ce­nie – po­wie­dział były rek­tor Prin­ce­ton Uni­ver­si­ty, dr John G. Hib­ben – to umie­jęt­ność ra­dze­nia so­bie z co­dzien­nym życiem.

ZASADA PIĄTA Jak najprędzej wydobądź z rozmówcy liczne „tak”.

Naturalne prawa zapamiętywania to: obraz, powtórzenie, powiązanie.

Kiedy przestajemy walczyć z tym co, nieuchronne, zyskujemy energię, która pozwala nam stworzyć sobie lepsze życie.

Spójrz na siebie z dystansu, spróbuj po prostu śmiać się z niektórych przynajmniej swoich zmartwień, a przekonasz się, że śmiechem usuniesz je z twego życia.

Dale Carnegie cytaty#4

Nawet Napoleon przegrał jedną trzecią spośród ważnych bitew, które stoczył. Może więc średnia bitew wygranych przez nas nie jest gorsza od jego wyniku.

Zanim skrytykujesz innych, przyznaj się do własnych błędów.

Spotykając ludzi musisz się autentycznie cieszyć, jeśli chcesz, aby oni także cieszyli się ze spotkania z tobą.

Jeden z najtragiczniejszych przejawów ludzkiej natury to skłonność do odkładania życia na później. Wszyscy marzymy o jakichś bajkowych różanych ogrodach gdzieś za horyzontem zamiast po prostu cieszyć się różami, które zakwitły właśnie pod naszym oknem.

Jakie dziwne jest nasze życie. Dziecko mówi „Kiedy będę duży..” Ale co to? Duży chłopiec powtarza wciąż „Kiedy będę dorosły..” Gdy wreszcie dorośnie, obiecuje, że jak się ożeni, to… Czy w końcu przestaje? Nie, zaczyna myśleć dalej. „Kiedy przejdę na emeryturę..” A gdy osiągnie wreszcie wiek emerytalny, ogląda się już tylko za siebie na drogę, którą przebył, i wydaje mu się, że omiata ją lodowaty wiatr. Tak wiele stracił, ale niczego nie da się już wrócić. Zbyt późno spostrzegamy, że życie polega na życiu, w każdej godzinie i w każdym dniu.

Dale Carnegie cytaty#5

W końcu to, czy jesteśmy ludźmi, czy małpami, zależy jedynie od nas samych.

Na każdy kłopot, który nosi Ziemia,

Albo jest lekarstwo, albo też go nie ma.

Jeśli jest-spróbuj je odnaleźć.

Jeśli nie ma- nie myśl o tym wcale.

Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli.

Dźwiganie dzisiaj ciężaru jutra oraz ciężaru dnia wczorajszego powali nawet najsilniejszych.

Nie oglądajmy się wstecz i nie tęsknijmy do tego czego po prostu nie ma.

Pamiętaj, że szczęście nie zależy od tego, kim jesteś ani co posiadasz, ale jedynie od tego, co myślisz.

Idealny człowiek czerpie radość z czynienia dobra dla innych.

Ci, którzy zapisują się na kurs publicznego przemawiania, na pytanie o swoje oczekiwania wobec takiego kursu, w znacznej większości udzielają, o dziwo, tej samej odpowiedzi: „Gdy mam wstać i powiedzieć coś na forum publicznym- mówią- robię się tak skrępowany, tak przerażony, że nie mogę jasno myśleć, nie mogę się skoncentrować, nie pamiętam, co miałem powiedzieć”.

Dale Carnegie cytaty#6

Człowiek nie został stworzony by rozumieć życie, ale żeby je przeżyć…

Nie próbujmy wyrównywać rachunków z naszymi wrogami, ponieważ siebie samych skrzywdzimy znacznie bardziej niż ich.

Nigdy nie traćmy nawet minuty na myślenie o ludziach, których nie lubimy.

Mały człowiek wpada w furię z powodu najmniejszej krytyki, ale mądry człowiek skłonny jest uczyć się od tych, którzy go ocenili, zwrócili mu uwagę i przedyskutowali z nim ten ustęp.

Nie oczekujmy wdzięczności! A wtedy, jeśli od czasu do czasu się z nią spotkamy, będzie to dla nas cudowna niespodzianka. Jeśli zaś jej nie zaznamy, nie będziemy rozczarowani.

Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej.

Naszym głównym celem nie powinno być wypatrywanie tego, co odległe i niewyraźne, lecz czynienie tego, co leży w zasięgu naszej ręki.

Prawdziwie religijny człowiek pozostaje niewzruszony i spokojny i gotów jest spełnić wszelkie zadania które może mu przynieść dzień.

Urok ujmującej osobowości (…) Bardzo ważnym elementem jest takt (…), jak się zachować i co w danej chwili wypada zrobić. Umiejętność właściwej oceny sytuacji, zdrowy rozsądek, wyczucie są konieczne, gdy chcesz udoskonalić swój charakter.

Dale Carnegie cytaty#7

Żaden człowiek nie jest zdolny mnie poniżyć ani wyprowadzić z równowagi. Po prostu nikomu na to nie pozwalam.

Oryginalność to życie; imitacja to śmierć.

Odrobina zapachu róży zawsze pozostaje na dłoni tego kto ją wręcza.

Postaraj się przyjąć pogodnie to co nieuniknione.

Wypoczynek to nie bezczynność. Wypoczynek to praca nad regeneracją sił.

Jak najwięcej dowiedz się na temat, na jaki zamierzasz mówić. Zbierz wszystkie możliwe informacje dotyczące danego zagadnienia. Zapisz pomysły, kluczowe słowa bądź frazy.

Jak po­wie­dział Her­bert Spen­cer, „naj­więk­szym ce­lem edu­ka­cji jest nie wie­dza, lecz czyn.

Dzisiejszy dzień to jutro, o które martwiłeś się wczoraj.

Zaakceptuj fakty a sprostasz ich konsekwencjom.

Krytykować, potępiać i narzekać potrafi każdy głupiec – i większość głupców to robi. Ale aby zrozumieć i darować, potrzeba charakteru i samokontroli.

Dale Carnegie cytaty#8

Kto z was kiedykolwiek piłował drewno? Podnieście ręce. Uniosły się ręce niemal wszystkich. – A ilu z was kiedykolwiek piłowało wióry? – tym razem nikt nie podniósł ręki. – No właśnie, nie piłuje się wiórów. Są przecież skutkiem piłowania. Tak samo jest z przeszłością. Kiedy zaczynacie się martwić czymś, co już minęło, to – ni mniej ni więcej – tylko próbujecie piłować wióry.

Tylko używana wiedza pozostaje w umyśle…

Sekret bycia nieszczęśliwym polega na posiadaniu wolnego czasu, który możemy poświęcić na zastanawianie się, czy jesteśmy szczęśliwi czy też nie. Nie próbuj więc nawet o tym myśleć! Zatrzyj ręce i weź się do roboty. Krew zacznie ci lepiej krążyć a umysł lepiej pracować. Przypływ życia w tkankach szybko wypędzi z twojego umysłu zmartwienia. Zajmij się czymś. To najtańsze lekarstwo jakie istnieje na ziemi – i jedno z najlepszych.

Krytykowanie jest bez sensu, ponieważ zmusza

do obrony i zwykle powoduje, że zaczynamy się

usprawiedliwiać. Jest niebezpieczne, gdyż rani

naszą dumę, poczucie wartości i budzi niechęć.

Gdy los dał ci cytrynę, wyciśnij ją do herbaty.

Do dwóch rzeczy trzeba w życiu dążyć. Najpierw trzeba zdobyć to, czego się chce, a potem się z tego cieszyć. Tylko najmądrzejsi ludzie potrafią to drugie.

Jestem głęboko przekonany, że spokój naszego umysłu i radość, którą czerpiemy z życia, nie zależą od tego, gdzie i kim jesteśmy, ale od naszego nastawiania psychicznego.

Nic nie przyniesie ci zadowolenia jeśli nie postarasz się o nie sam.

Nie ma takiego fortelu, do którego nie odwołałby się człowiek, aby uniknąć pracy zwanej myśleniem.

Mądry człowiek nie opłakuje przegranej, lecz żywo szuka sposobu, jak wyleczyć odniesione rany.

Dale Carnegie cytaty#9

Zbyt późno spostrzegamy, że życie polega na życiu w każdej godzinie i w każdym dniu.

Nie naśladujmy innych.

Poznajmy siebie i bądźmy sobą.

Pamiętajmy, że aby wychować wdzięczne dzieci, musimy umieć sami okazywać wdzięczność.

Zapobieganie zmęczeniu pomaga uchronić się przed zmartwieniami.

Jeśli nie masz racji, przyznaj to szybko i bardzo wyraźnie.

Ludzie nie dbają o to, co mówi się o mnie czy o tobie. Myślą o sobie, od śniadania do kolacji. Bardziej przejęliby się niewielkim bólem głowy niż wiadomością o mojej czy twojej śmierci.

Można zdobyć więcej przyjaciół w ciągu dwóch miesięcy po prostu interesując się innymi ludźmi niż w ciągu dwóch lat próbując zainteresować innych ludzi sobą.

Umiejętność włożenia całego serca w to, co robisz stanowi warunek powodzenia.

Dale Carnegie cytaty#10

Przyjmuj to, co jest. Akceptacja tego, co się stało, jest pierwszym krokiem do pokonania skutków wszelkich niepowodzeń.

Ci, którzy nie potrafią walczyć ze zmartwieniem, umierają młodo.

Najważniejsze w życiu jest czerpanie korzyści z porażek.

Nie musisz zostać drugą Florence Nightingale albo wielkim działaczem społecznym, aby zmienić świat – twój własny świat. Możesz zacząć jutro od ludzi, których spotykasz na swej drodze.

Człowiek jest tym o czym myśli cały dzień.

Uczy­my się dzia­ła­jąc.

Rób to, co według ciebie słuszne, bo i tak będą cię krytykować. Potępią cię, jeśli to zrobisz, ale też będą mieli pretensje, jeśli tego nie zrobisz.

Niewdzięczność jest przyrodzona – jak chwasty. Wdzięczność jest jak róża. Musi być podlewana i uprawiana.

Dale Carnegie cytaty#11

Zawsze sprawiaj, by inny człowiek czuł się ważny.

Muszę dać się pochłonąć pracy albo uschnę z desperacji.

Kiedy mamy zmartwienie, myśli są rozbiegane i nie potrafimy podjąć decyzji. Jeśli jednak zaakceptujemy najgorsze rozwiązanie – weźmiemy wyobraźnię w karby, co pozwoli nam skoncentrować się na problemie.

Naszym głównym celem nie powinno być wypatrywanie tego, co odległe i niewyraźne, lecz czynienie tego, co leży w zasięgu naszej ręki.

Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu.

Zmartwienie to nałóg, a ja już byłem uzależniony.

Jestem głęboko przekonany, że spokój naszego umysłu i radość, którą czerpiemy z życia, nie zależą od tego, gdzie i kim jesteśmy, ale od naszego nastawiania psychicznego.

Czy nie jesteśmy jak ten leśny gigant? Czy nie udaje nam się jakoś przetrwać rzadkich sztormów, lawin i piorunów, które niesie życie, i pozwolić w końcu, aby robaczki zmartwień zjadały nasze serca – małe robaki, które moglibyśmy rozgnieść palcami?

Kry­ty­ka i wy­rzu­ty nie­mal za­wsze pro­wa­dzą do­nikąd.

Jedyny sposób na odzyskanie radości – jeśli zdarzy ci się ją utracić – to zachowywać się radośnie, działać i mówić tak, jakbyś już miał powody do radości.

Bądźmy sami dla siebie surowymi sędziami. Zdemaskujmy nasze słabości i pozbądźmy się ich, zanim nasi wrogowie będą mieli okazję wypowiedzieć się o nich.

Dale Carnegie cytaty#12

W dziewięciu przypadkach na dziesięć spór kończy się tym, że każda ze stron przekonana jest bardziej niż kiedykolwiek o swojej racji.

Dobra kłótnia to taka, której udało się uniknąć.

Zachowuj się tak, jakbyś już był szczęśliwy, a zobaczysz, że faktycznie będziesz szczęśliwy.

Pamiętaj, że klasę człowieka można mierzyć tym, co wyprowadza go z równowagi.

Przyczyną, dla której rzeki i morza otrzymują hołd tysięcy strumieni górskich, jest fakt, że trzymają się niżej od nich. I dzięki temu mogą rządzić wszystkimi górskimi strumieniami. Podobnie mędrzec, który chce być ponad ludźmi, ustawia się niżej od nich, a chcąc być przed nimi, ustawia się z tyłu. I tak oto, choć miejsce jego nad ludźmi, oni nie czują jego ciężaru, a choć miejsce jego przed nimi, nie odbierają tego jako rany.

Zajęcie się czymkolwiek jest jednym z najlepszych odkrytych dotąd lekarstw na chore nerwy.

Nie bój się zaufać sobie! Wierz we własną zdolność do oryginalnego myślenia i samodzielnego działania, bo właśnie samodzielność wydobędzie z Ciebie to, co dobre i wartościowe. Cokolwiek robisz pielęgnuj w sobie ducha odpowiedzialności i niezależności.

Jeśli chcemy być szczęśliwi, przestańmy rozmyślać o wdzięczności i niewdzięczności, a zacznijmy dawać dla samej radości dawania.

Tylko jedno ziarnko piasku w jednej chwili, tylko jedna sprawa w jednej chwili.

Mali ludzie czerpią olbrzymią satysfakcję z błędów i gaf popełnionych przez ludzi wielkich. […] Niesłuszna krytyka to często ukryty komplement.

Kiedy jesteś dobry dla innych, najlepszy jesteś dla siebie.

Poświęcajmy czas na działania i odczucia warte chwili, na wielkie myśli, prawdziwe uczucia i trwałe przedsięwzięcia, bo życie jest zbyt krótkie, aby było małe.

Ludzie rzadko odnoszą sukces, jeśli nie bawi ich to , co robią.

Wszyscy ludzie się boją, ale odważni nie myślą o 

strachu i idą naprzód, czasem po śmierć, ale zawsze po 

zwycięstwo.

Wdzięczność jest owocem wymagającym starannej uprawy. Nie znajdziesz jej nigdy między gburami.

Podobne wpisy