Co to jest kolagen i czy to naprawdę lek na całe zło?
Zwariowaliśmy na punkcie wiecznej młodości. Mamy obsesję. Chirurgia plastyczna święci trumfy. Gabinety kosmetologów nie nadążają przyjmować klientów. Żadna zdjęcie nie może zostać pokaże światu bez kilku odmładzających filtrów. No i jest jeszcze coś. Eliksir młodości. Samo dobro, które zapewnia nam promienny wygląd twarzy. Złoty środek zmniejszający stany zdalne, bóle stawów, poprawiający elastyczność tętnic oraz układ pokarmowy. Co to jest kolagen? Czy to środek, który może wszystko i dlaczego oszaleliśmy na jego punkcie?
Co to jest kolagen?
Kolagen to naturalnie występujące w naszym organizmie białko. Jest głównym składnikiem tkanki skóry, kości, mięśni, chrząstek, ścięgien, naczyń krwionośnych i jelit. Kolagen to twarde, nierozpuszczalne i włókniste białko. Stanowi jedną trzecią całkowitej liczby białek w naszym ciele. Istnieje co najmniej 16 różnych typów kolagenu, ale nasze ciało składa się głównie z typów 1, 2 i 3.
Kolgenie, gdzie jesteś?
Nasz organizm sam produkuje kolagen, ale raz z wiekiem produkuje go coraz mniej i jest to białko coraz gorszej jakości. Każdy traci kolagen w swoim tempie, gdyż poza wiekiem na obniżenie jakości produkowanego przez nasze ciało kolagenu wpływają też inne parametry. Chociaż wiek jest głównym czynnikiem – nie bez znaczenia są środowisko i genetyka. Czynniki środowiskowe to ryzykowne decyzje dotyczące stylu życia: dieta bogata w cukier, palenie, nadużywanie alkoholu. Wolne rodniki niestety przyśpieszają rozpad kolagenu. Zachowaniu kalogenu nie służy też niepohamowana ekspozycja na wysoki poziom promieni UV i zanieczyszczenia środowiska. Wady genetyczne mogą powodować niedobory żywieniowe, które z kolei wpływają negatywnie na procesy związane z produkcją kolagenu. Skąd więc brać kolagen?
Co to jest kolagen, czyli ile jest kolagenu w suplementach kolagenowych
Co to jest kolagen i czy suplementy kolagenowe działają równie dobrze? Suplementy kolagenowe to białko wytwarzane z produktów zwierzęcych. Te suplementy są dostępne w wielu rodzajach. Większość suplementów kolagenowych przeszła proces hydrolizy, co oznacza, że producent rozłożył kolagen na peptydy, aby organizm mógł go wchłonąć i wykorzystać. Suplementy kolagenowe są dostępne w kilku formach.
Na rynku dostępne są różne kolageny: sproszkowany, do picia oraz w tabletkach. Wydawałoby się, że osoby, które pragną się suplementowa kolagenem mają z czego wybierać. No, ale życie pokazuje, ze nadmiar, wyborów nie ułatwia. Przyjrzyjmy się więc, czego w tych karogenach powinniśmy szukać.
Pokaż kotku, co masz w środku
W zależności od tego z jakiego powodu przyjmujesz suplementy kolagenowe, po pierwsze powinno Cię zainteresować jaki typ karogenu zawiera Twój suplement.
a. Typ 1 – najczęstszy typ występujący w ludzkim ciele i wspierający zdrową skórę.
b. Typ 2 – kolagen znajdujący się w chrząstce, który wspomaga zdrowie stawów.
c. Typ 3 – kolagen poprawiający elastyczność i zdrowie skóry.
d. Typ 5 – lekarze mogą zalecić kobietom w ciąży przyjmowanie tego suplementu w celu wsparcia wzrostu łożyska.
e. Typ 10 – występuje również w chrząstce i wspiera zdrowie kości.
Jak przyjmować suplementy kolagenowe? Proszek kolagenowy jest bezsmakowy i łatwo rozpuszczalny. Niektórzy dodają kolagen w proszku do porannej kawy lub koktajli. Inni wolą dodawać go do słodkich lub pikantnych potraw. Dla tych, którzy lubią słodycze, niektóre proszki można przerobić na żelki proteinowe. Suplementy kolagenowe są również dostępne w formie tabletek.
Potwierdzone korzyści suplementów kolagenowych
Przyjmowanie kolagenu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. wile z nich zostało potwierdzonych i udokumentowanych wieloma badami. Wiele jednak ciągle pozostaje w strefie naszego wielkiego chcenia i pragnienia. Warto więc po pierwsze, nie oczekiwać od suplementów, że zdziałają cuda. Żeby zachować zdrowie, witalność i urodę cały czas potrzebny jest nasz zdrowy rozsądek, determinacja i mądre wybory życiowe. Po drugie, koniecznie trzeba uważnie dobierać suplementy kolagenowe, bo jeden suplement drugiemu nie jest równy. warto zwracać uwagę na skład, na przyswajalność, na posiadane badania i udokumentowane działania. Jest wiele rzeczy, których możesz się po dobrze przyswajalnym i skutecznym kolagenie spodziewać.
Zdrowa skóra
Duża liczba osób, które przyjmują suplementy kolagenowe, robi to dla potencjalnych korzyści dla skóry. Suplementy kolagenowe mogą pomóc spowolnić proces starzenia, poprawiając elastyczność skóry, zwiększając poziom nawilżenia i redukując zmarszczki. Badanie opublikowane w Journal of Medical Nutrition and Nutraceuticals potwierdziło, że suplementy kolagenowe są korzystne dla zdrowia skóry. Badanie wykazało, że kobiety, które piły suplement kolagenowy zawierający hydrolizowany kolagen, zgłosiło znaczną poprawę nawilżenia i elastyczności skóry.
Podobne badanie przeprowadził Departament Dermatologii Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech. W tym badaniu kobiety przyjmowały suplement kolagenu lub placebo przez 8 tygodni. Pod koniec 8-tygodniowej próby kobiety, które przyjmowały suplement kolagenowy, miały wyższy poziom nawilżenia skóry i lepszą elastyczność skóry. Niektóre cierpiące na trądzik zauważyły, że suplementy kolagenowe pomogły w leczeniu trądziku. Twierdzenie to nie zostało jeszcze udowodnione.
Redukcja cellulitu
Ponieważ 85% kobiet w wieku powyżej 20 lat cierpi na cellulit, wiele suplementów zostało przetestowanych, aby znaleźć taki, który zmniejszy skórkę pomarańczową . Jedno z badań polegało na tym, że kobiety z umiarkowanym cellulitem przyjmowały peptyd kolagenowy przez sześć miesięcy. Badanie wykazało znaczne zmniejszenie stopnia cellulitu i zmniejszenie falistości skóry na udach. W badaniu stwierdzono, że leczenie kolagenem działało u kobiet o średniej masie ciała i tych z nadwagą.
Wytrzymałość kości
Wraz z wiekiem nie tylko nasza skóra traci swoją siłę i strukturę. Nasze kości składają się z kolagenu, a jego produkcja spowalnia się z wiekiem. Przez to kości stają się słabsze. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie suplementów kolagenu i wapnia (zamiast samego wapnia) może pomóc w zapobieganiu pogorszeniu się jakości kości. Być może tak zbudowana suplementacja może przyczynić się do poprawy gęstości mineralnej kości (BMD). Przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ryzyka osteoporozy u kobiet po menopauzie. Badania jednak trwają.
Układ pokarmowy
Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego (IBS) mogą skorzystać z suplementów kolagenowych. Niewiele przeprowadzono badań w tej dziedzinie. Uważa się jednak, że osoby cierpiące na nieswoiste zapalenie jelit mają niższe stężenia kolagenu IV potrzebnego do prawidłowego funkcjodnowaniaukładu pokarmowego. Suplementy kolagenowe wspomagają tkankę łączną w wyściółce jelit.
Zdrowe serce
Miażdżyca to choroba spowodowana nagromadzeniem się płytki miażdżycowej w tętnicach. Niewielka liczba badań potwierdziła, że trójpeptyd kolagenowy może zmniejszyć częstotliwość występowania miażdżycy ze względu na zmniejszenie sztywności tętnic i obniżenie poziomem złego cholesterolu.
Masa mięśniowa
Wraz z wiekiem tracimy masę mięśniową. W badaniu przeprowadzonych z udziałem starszych mężczyzn z sarkopenią podano 15 gramów kolagenu podczas 12-tygodniowego programu ćwiczeń. Zyskali oni znacznie więcej masy mięśniowej i siły niż mężczyźni, którzy tylko ćwiczyli. Niestety potrzeba więcej badań, aby potwierdzić, czy kolagen wpływa bezpośrednio na zwiększania masy mięśniowej.
Zdrowie psychiczne
Niektórzy twierdzą, że suplementy kolagenowe poprawiły ich zdrowie psychiczne poprzez zmniejszenie lęku i poprawę nastroju. Badanie wykazało, że kolagen V1 może chronić komórki mózgowe przed białkami amyloidu beta (Aβ), które są związane z chorobą Alzheimera. Naukowcy powiązali również glicynę i schizofrenię. Około jedna trzecia kolagenu składa się z glicyny, nieistotnego aminokwasu. Glicyna może poprawić ogólne objawy psychiczne i poprawić sen.
Ile kolagenu należy przyjmować w ciągu dnia?
Ilość kolagenu, którą powinieneś przyjmować codziennie, naprawdę zależy od tego, co chcemy osiągnąć przy pomocy suplementacji. Do złagodzenia bólu może być potrzebne 8-12 gramów kolagenu dziennie, ale jedno badanie wykazało, że nawet dwa gramy dziennie wystarczyły, aby zapewnić pewną ulgę. W badaniu dotyczącym stosowania kolagenu w celu zmniejszenia sztywności tętnic 31 dorosłych przyjmowało aż 16 gramów dziennie przez sześć miesięcy, aby osiągnąć pozytywny wynik.
Jeśli chodzi o suchość i elastyczność skóry, jedno badanie wykazało lepsze wyniki przy 2,5-5 gramach kolagenu dziennie. Istnieje również przekonanie, że kolagen ma działanie akumulacyjne i z biegiem czasu, ponieważ gromadzi się w chrząstce i stymuluje tkanki do wytwarzania kolagenu. Nie ma niestety jednego badania, które może rozwiać wszystkie wątpliwości i udzielić odpowiedzi na pytanie o właściwą ilość karogenu. Potrzeba więcej badań.
W jakim wieku powinieneś zacząć przyjmować suplementy kolagenowe?
Nie ma dobrego lub złego czasu na rozpoczęcie przyjmowania suplementów kolagenowych. Faktem jest, że w wieku 25-30 lat większość z nas zaczyna produkować mniej karogenu. Produkcja kolagenu spowalnia o 1-2% rocznie. Ze względów kosmetycznych niektórzy rozpoczynają suplementację kolagenem we wczesnych latach dwudziestych, podczas gdy inni mogą nie zacząć, dopóki nie zauważą widocznych oznak starzenia się.
Jakie rodzaje suplementów kolagenowych są najskuteczniejsze?
Odpowiedź na to pytanie sprowadza się to do osobistych preferencji. Niektórzy ludzie lubią dodawać go do jedzenia, podczas gdy inni przyjmują go jako tabletkę czy kapsułkę. Przy kilku dostępnych suplementach kolagenowych często pojawiają się pytania, który z nich jest najskuteczniejszy.
Czy są jakieś skutki uboczne przyjmowania kolagenu?
Chociaż naukowcy odkryli, że suplementy kolagenowe są bezpieczne, odnotowano kilka zarejestrowanych skutków ubocznych. Obejmują one:
- Biegunka
- Uczucie ciężkości w żołądku
- Zgaga
- Wysypki
- Posmak w ustach
Każdy, kto rozważa przyjmowanie suplementów kolagenowych powinien zrobić to pod kontrolą lekarza. Nadmiar kolagenu może spowodować miejscowe zgrubienie i stwardnienie skóry. Nadmiar kolagenu może również negatywnie wpłynąć na narządy wewnętrzne, w tym serce, płuca, przełyk, przewód pokarmowy i nerki. Jak mogę naturalnie wzmocnić kolagen?
Jak w naturalny sposób wesprzeć produkcję kalogenu?
Możesz to zrobić jedząc szereg pokarmów zawierających aminokwasy. Pokarmy bogate w białko to wołowina, kurczak, ryby, jajka i nabiał, zawierają aminokwasy.
Zaleca się również spożywanie pokarmów bogatych w witaminy i minerały, które są niezbędne do produkcji kolagenu i wzmacniają działanie aminokwasów. Te produkty spożywcze obejmują:
#1 Witamina C
Witamina C jest przeciwutleniaczem, który wspomaga naprawę organizmu i regenerację tkanek. Jest to również składnik odżywczy wymagany w fazie przed kolagenem. Witamina C jest nawet użyteczna w fazie post-kolagenowej, ponieważ antyoksydanty chronią przed wolnymi rodnikami, które niszczą komórki kolagenowe. Witamina C znajduje się w wielu owocach, warzywach i innych produktach spożywczych.
#2 Cynk
Cynk pomaga w kilku funkcjach, w tym w produkcji białek, syntezie DNA i zdrowiu skóry. Ostrygi, nasiona i orzechy zawierają cynk.
#3 Miedź
Potrzebujemy miedzi do utrzymania zdrowych kości i naczyń krwionośnych. Jest niezbędnym minerałem śladowym koniecznym do tworzenia włókienek kolagenowych. Miedź znajduje się w ostrygach, orzechach, nasionach, zielonych liściach i ciemnej czekoladzie.
Jakie pokarmy są bogate w kolagen?
Niestety nie ma wielu produktów o wysokiej zawartości kolagenu. Należą do nich mięso, podroby, bulion kostny i żelatyna. Najwięcej kolagenu w produktach zwierzęcych znajduje się w ścięgnach, skórze, kościach i więzadłach. Jeżeli robisz samodzielnie bulion, gotuj po powoli. Żelatyna jest również dobrym źródłem kolagenu. Niestety codzienne spożywanie słodkiej galaretki nie jest wskazana, ze względu na wysoką zawartość cukru.
Jakie owoce są bogate w kolagen?
Chociaż owoce nie zawierają kolagenu, zawierają elementy budulcowe, których organizm potrzebuje do produkcji kolagenu. Większość owoców jest bogata w witaminę C, która również hamuje uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki. Wybierz cytrusy, kiwi i jagody.
Alternatywy dla suplementów kolagenowych
Jeśli nie masz pewności, czy suplementy kolagenowe działają, możesz zrobić więcej, aby chronić posiadany kolagen. Zdrowy tryb życia. Ograniczenie ekspozycji na niektóre czynniki, o których wiemy, że są wrogami kolagenu, może wyeliminować potrzebę suplementacji. I pamiętaj chociaż nie możesz uniknąć starzenia, możesz:
Starzeć się z wdziękiem
Podniosą się głosy, że nie powinniśmy poświęcać tyle czasu i pieniędzy, próbując odeprzeć zmarszczki i bóle starości. Są wśród nas tacy, którzy cieszą się swoimi zmarszczkami i traktują je jako przywilej i kolejny etap swojego życia.
Witamina C
Badania i próby potwierdziły, że witamina C jest naturalnie występującą witaminą skuteczną w fotostarzeniu, przebarwieniach, stanach zapalnych tkanek i gojeniu tkanek. Prowadzone są badania nad tym, czy witamina C dociera do skóry właściwej, aby stymulować produkcję kolagenu i wymiatać wolne rodniki.
Wapń
Aby zapobiec osteoporozie i utrzymać zdrowe stawy, niektórzy ludzie wybierają suplement wapnia zamiast suplementu kolagenowego. Pojawiły się badania, które sugerują, że przyjmowanie dwóch suplementów przynosi dodatkowe korzyści.
Kwas hialuronowy
Niektóre produkty do pielęgnacji skóry zawierają kwas hialuronowy ze względu na jego zdolność do ujędrniania i nawilżania skóry. Prowadzone są dalsze badania nad jego skutecznością.
Podsumowując, suplementy kolagenowe mają pewne korzyści zdrowotne, a wyniki badań brzmią obiecująco. Jednak żaden suplement nie zastąpi zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, ruchu i codziennej porcji śmiechu.
Uwaga! Wszystkie zawarte tu wskazówki mają jedynie charakter informacyjnych, nie są równoznaczne z opinia lekarza i takowej zastąpić nie mogą.