|

Brak seksu w związku – czy jest się czym martwić?

Brak seksu w związku

Seks to bardzo ważny element naszego życia. Nikt co do tego nie ma chyba żadnych wątpliwości. Nikt też chyba nie ma wątpliwości, że dla każdego z nas seks jest historią o czymś innym. Dla jednych jest opowieścią o bliskości, dla innych o sporcie. Bywa że jest to story o pełnym zaangażowaniu, radości i dzieleniu się mocą albo o obowiązku, przymusie lub przyzwyczajeniu. A o czym historią jest brak seksu w związku? I czy należy się tym martwić?

Brak seksu w związku, czyli o co tyle szumu?

Seks może odgrywać inną rolę w związkach. To, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami sypialni, może się różnić w zależności od pary, a nawet zmieniać się z czasem między tą samą parą. Co więcej, twoja definicja zdrowego życia seksualnego może nie być dokładnie taka sama jak twojego partnera. Jak więc możesz stwierdzić, czy brak seksu jest szkodliwy dla twojego związku?

Na nasze poglądy na temat seksu wpływa wiele czynników i trudno jest stwierdzić, co jest normalne, porównując swoje życie miłosne z życiem przyjaciół (lub ekstrawaganckimi pokazami akrobacji, które widzimy w filmach).

Istnieje kilka powodów, dla których możesz doświadczać braku seksu w związku.

Niektóre pary z czasem zaczynają obserwować, że brak seksu w związku zaczyna im ciążyć, podczas gdy inne od samego początku uprawiają mniej seksu. Możesz nawet zastanawiać się, czy powinieneś odejść, ale jeśli coś się zmieniło między tobą a twoim partnerem, istnieje wiele sposobów na ożywienie waszego Życia erotycznego.

Brak seksu w związku, czyli jak sobie z tym radzić?

Pierwszym krokiem jest przyjrzenie się związkowi. Musisz zrozumieć, dlaczego nie uprawiasz tyle seksu, ile chcesz.

Często zdarza się, że przechodzisz przez różne etapy swojego życia miłosnego. W przypadku niektórych par to normalne, że seksu jest mało, podczas gdy inne spadek seksualnej aktywności zauważają dopiero po jakimś czasie. Jeśli zastanawiasz się, czy brak seksu w zwiadu jest ok zacznij od zrozumienia tego, co to powoduje. Zadaj sobie kilka ważnych pytań.

Czy czujesz się zmęczona, przepracowana i walczysz o znalezienie czasu na seks?

A może czujesz, że twoje emocjonalne połączenie z partnerem zanika?

Kiedy życie staje na przeszkodzie, może się okazać, że nie jesteś tak blisko swojego partnera tak jak kiedyś. Czasami po prostu doz wianku wkrada się rutyna.

Dość często zdarza się, że wskutek choroby, ciąży, macierzyństwa pary zmniejszają intensywność uprawionego seksu, a po ustaniu „przeszkód” nie wraca do starej aktywności.

Jeśli seks ustaje po pojawieniu się dzieci, niektórym parom trudno jest postrzegać swoich partnerów jako istoty seksualne (a nie tylko rodziców swoich dzieci). „Susza seksualna trwa nadal i dość często nikt nie porusza tego tematu, dopóki nie stanie się on krytyczny dla jednego lub drugiego. Ta sytuacja może trwać latami”. Kiedy seks jest postrzegany jako obowiązek, ważne jest, aby oboje partnerzy znaleźli czas na intymność. W końcu seks jest istotną częścią łączenia się z tą, którą kochasz najbardziej – a powrót do łóżka może być ekscytujący po pewnym czasie nieobecności.

W innych przypadkach związek bez seksu przybiera różne formy. Jeden partner może nie czuć się już podniecony przez drugiego lub może nie pragnąć seksu, ponieważ pociąga go ktoś inny.

Narzekający zwykle podaje „powód”, taki jak przybranie na wadze lub niechęć partnera do uprawiania preferowanego rodzaju seksu. Osoba może ponownie nauczyć się kochać partnera, skupiając się na tym, co jest kochane, co ją początkowo podniecało lub co można zmienić, aby obudzić miłość i pożądanie.

Są też pary, które nigdy nie traktowały seksu jako kluczowego składnika miłości i mogą postrzegać swojego partnera jako towarzysza, a nie romantycznego partnera.

Niektórzy ludzie nie postrzegają braku seksu w związku jako problemu. Kluczem jest upewnienie się, że obydwoje partnerów myłki tak samo.  Zdarza się też, że pary tracą pożądanie po niewierności. Zachwiane zaufanie z innych powodów niż zdrada może powodować brak chęci na seks.

Jak ważny jest seks w związku?

Chociaż wielu z nas uwielbia seks ze względu na jego oczywiste korzyści fizyczne, czyli ze względu na przeogromną przyjemność, która się z nim wiąże, to seks jest to również ważnym elementem emocjonalnego łączenia się z partnerami.

Wiele osób patrzy na siłę podania i intensywność uprawianego seku jak na papierek lakmusowy tego co się dzieje w związku. Jest to swego rodzaju analiza tego, jak zdrowy jest związek. Kiedy jesteśmy blisko naszych partnerów, wzmacniamy wyjątkową więź emocjonalną, która wynika z fizycznej bliskości. Ale to, jak często uprawiamy seks, nie zawsze jest miarą naszego szczęścia. Jak wszystkie inne rzeczy w miłości, nasze pragnienia możemy określić tylko przez nas samych. „Często myślę, że pytanie „jak ważny jest seks”. „Jak często powinniśmy uprawiać seks z moim partnerem, aby być uważanym za normalnego?” „Raz w roku lub raz dziennie? Jeśli to, co się między nimi dzieje, jest wystarczającym seksem, nie ma problemu. Proszenie o zewnętrzne potwierdzenie jest nieistotne”.

Innymi słowy, dopóki oboje partnerzy są szczęśliwi, nie ma potrzeby porównywania częstotliwości twojego życia seksualnego z innymi.

Kiedy nagle straciłeś pożądanie lub rzadko jesteś ze sobą blisko, może to wskazywać, że wasza bliskość zanika. „Jeśli para żyje w celibacie, ponieważ ich związek seksualny był niezadowalający lub niespełniający, to jest zrozumiałe, że doświadczą wysokiego poziomu niezadowolenia seksualnego” „[Emocjonalnie] para może pozostać razem w małżeństwie gdzie brak seksu, ponieważ ich partner jest ich najlepszym przyjacielem lub „idealnym” partnerem”. Nie oznacza to, że masz utknąć w związku w którym brakuje seksu. Jeśli nie dostajesz tego, czego potrzebujesz, rozważ omówienie tego tematu ze swoim partnerem. Istnieje wiele sposobów na poprawę swojego życia seksualnego, kiedy pojawia się rutyna.

Jak ważny jest dla ciebie seks?

Czy brak seksu w związku jest dla ciebie problemem zależy od tego, czego potrzebujesz jako jednostka. Nawet jeśli twój partner czuje się porządku z mniejszą intymnością, twoje pragnienia nadal są ważną częścią utrzymania zdrowej równowagi. Musisz ocenić, jak ważny jest dla Ciebie seks, zanim zdecydujesz, czy Twój partner może zaspokoić Twoje potrzeby.

Dla niektórych ludzi seks jest absolutną koniecznością w związku. Romantyczna sytuacja, w której seks rzadko wchodzi w grę, jest nie do przyjęcia.  Dla innych, posiadanie emocjonalnego związku ze swoim partnerem wystarczy, aby utrzymać znaczące, udane i długotrwałą bliskość. Niektóre pary wybierają nawet otwarte związki, aby zaspokoić swoje potrzeby seksualne, będąc jednocześnie w pełni oddanymi sobie emocjonalnie partnerami.

Jeśli chodzi o seks w związkach, najważniejsze jest to, że musisz zdecydować, co jest dla ciebie odpowiednie. Nie ma odpowiedzi idealnych. Wszystko zależy od wagi, jaką osobiście przywiązujesz do seksu.

Jeśli jesteś nieszczęśliwy w związku w którym brak jest seksu, koniecznie porozmawiaj ze swoim partnerem, aby wyrazić swoje uczucia. Możesz nawet szukać wsparcia u specjalisty, aby ustalić, co Cię powstrzymuje. Relacje są skomplikowane – więc posiadanie eksperta w swoim narożniku może pomóc w uzyskaniu wskazówek, których potrzebujesz, aby iść naprzód.

Podobne wpisy