||

4 godzinny tydzień pracy, czyli jak nie czekać z życiem do emerytury

4 godzinny tydzień pracy Timothy Ferriss

Książka 4 godzinny tydzień pracy to nie jest książka ani o oszczędzaniu, ani o znajdowaniu idealnej pracy. 4 godzinny tydzień pracy to książka o tym jak zyskać jak najwięcej czasu automatyzując swój przychód. Timothy Ferriss uważa, że ludzie niekoniecznie chcą zostać milionerami. Chcą jednak żyć tak jak milionerzy. Dlatego główne pytanie w książce na które stara się odpowiedzieć to jak żyć jak milioner nie mających milionów na koncie.

W tytule znajdziemy liczbę . Chodzi o to żeby pracować jak najmniej. Nie tyle chodzi że to mają być 4 godziny, a nie 10 czy 20. Różnie może być, ale chodzi o samą symbolikę filozofii Timothy Ferriss’a. Jak mieć pasywny dochód i jak najmniej pracować nad biznesem. Co zrobić,  żeby biznes pracował na nas. W opozycji do szablonowego myślenia o zarabianiu autor stworzył termin NEW REACH, czyli bogaty na nowy sposób.

4 godzinny tydzień pracy, a new reach

I tutaj jest porównanie. Ta osoba new reach czyli bogata w nowy sposób różni się od tych przeciętnych osób które myślą o swoim dochodzie. Właśnie tak standardowo. Pierwszy krok do stania się takim to jest definicja. Czyli co to naprawdę oznacza osoba bogata w nowy sposób? New reach myśli, jak sprawić żeby inni pracowali na mnie, a nie żebym ja pracował dla nich. Czyli już na początku myślę o skali, o tym żeby delegować pewne rzeczy. Należy również spojrzeć na swoją emeryturę jako coś, co nie powinno być zbyt odległe. Ważne, żeby nie odkładać życia na pózniej. Żeby już tutaj będąc młodym przed emeryturą czerpać radość z życia i z tych takich wymarzonych rzeczy, które wydaje się, że robić na emeryturze.

Czyli nie zostawiać najlepszych wyjazdów na sam okres emerytury kiedy być może już nie będziesz mieć siły tylko zacznij robić już to teraz poprzez mini emerytury o których też jest mowa w książce. New reach skupi się na tym, żeby doświadczać i żeby mieć jak najwięcej nie rzeczy, a doświadczeń.  Nie zarabia pieniędzy tylko dla samego faktu zarabiania. Robi to po to, aby umożliwić sobie ten styl życia który ją satysfakcjonuje. I bardzo ciekawa zasada którą Ferriss proponuje to kwestionuje status quo czyli wszystko co masz zastane co jest takie standardowe powinieneś kwestionować i działać wręcz odwrotnie. Zupełnie na opak.

Kwestionuj wszytko w co wierzysz

Czyli jeżeli jest jakaś zasada w Twoim życiu zastanów się dlaczego w ogóle masz za nią podążać. Być może trzeba zrobić na odwrót. Inaczej niż wszyscy i w ten sposób osiągnąć ten właściwy styl życia zadawać sobie pytanie zawsze kiedy coś cię spotyka. Co jeśli zrobiłbym to odwrotnie? W ten sposób oczywiście możesz się wyróżnić, nie tylko w życiu prywatnym ale i w biznesie. Jakie są takie główne zasady osoby bogatej w nowy sposób? Po pierwsze, czekanie do emerytury jest bez sensu. Już teraz trzeba zacząć czerpać z życia pełnymi garściami. Trzeba tworzyć tak zwane mini emerytury, cykliczne okresy kiedy raz pracujemy raz odpoczywamy. Kolejna cecha osoby myślącej w nowy sposób to skupianie się na mniejszej ilości pracy. Work smart, not hard. Pracuj sprytnie, a nie ciężko. I najważniejsze – działaj!

Nigdy nie będzie lepszego momentu na działanie. Powinieneś zacząć działać tu i teraz. Odkładanie marzeń na kiedyś, na jutro tak naprawdę oznacza to że nigdy ich nie zrealizujesz. Skupiaj się na swoich mocnych stronach, a nie na słabościach. To właśnie skupianie się na tym w czym jesteś dobry pozwoli Ci osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty. Skupienie się na słabościach sprawi, że będziesz musiał bardzo dużo czasu stracić na coś co tak naprawdę nie ma znaczenia. To cię nie wyróżni. Wyróżnią cię mocne cechy.

Następnie zarabiaj tyle ile jest to konieczne, aby zrealizować twój styl życia a nie za wszelką cenę dążyć do bogactwa które jest nieokreślone. Timothey Ferriss radzi, aby skupiać się na stresie pozytywnym, a nie na stresie destabilizującym.  Czyli na tym dobrym stresie, który mobilizuje nas do działania, a nie aktywności które powodują że zostajemy sparaliżowani.

4 godziny tydzień pracy, czyli dlaczego ludzie nie żyją tak jak chcą?

Główny problem który autor diagnozuje zadaje pytanie dlaczego ludzie nie żyją tak jak chcą żyć. To jest strach, lęk przed nieznanym, przed podjęciem działania, przed wybraniem innej drogi niżna, która wybiera większość osób. Większość ludzi wybiera nieszczęście nad niepewność. Wybierają  nieszczęście, niepewność czyli wewnętrzną wojnę. Wolimy być pewni, ale w tym nieszczęściu niż zaryzykować coś dla lepszego życia. Co za paradoks. I teraz podaję siedem rzeczy pytań które pomogą ci pokonać ten strach przed działaniem.

Po pierwsze wyobraź sobie najgorszy z możliwych scenariuszy. Co się stanie, jeżeli założysz swoją firmę wymarzoną? Następne – Co jeżeli pojedziesz gdzieś za granicę żyć i mieszkać? Co teraz zrobić? wyobraź sobie ten scenariusz, jako najgorszy możliwy i zadaj sobie kolejne pytanie: Co możesz zrobić, aby uniknąć szkody która wynika z tego scenariusza już teraz.

Jak możesz temu zapobiec? Jakie są tymczasowe i stałe skutki twojej decyzji? Nie tylko te negatywne, ale również te pozytywne. Co z tego pozytywnego może wyniknąć? Następne pytanie. Co jeżeli zostałbyś zwolniony dzisiaj? Jak zadbać o swoje finanse? Co odkładasz ze względu na strach?

Pojawiły się jakiś odpowiedzi? To może warto zacząć działać?. Jakie są koszty emocjonalne, finansowe, psychologiczne odkładania tej rzeczy na później. Brak podejmowania ryzyka może również być kosztem. Jeżeli dalej powstrzymujesz się przed działaniem zadaj sobie pytanie na co tak naprawdę czekasz. Autor książki 4 godzinny tydzień pracy twierdzi, że łatwiej jest zrobić rzeczy trudne, nierealistyczne niż te przeciętne. Dlaczego? Dlatego, że większość osób celuje właśnie w te przeciętne rzeczy. Tam jest tłok i tłum, a ścieżkę wąską wybiera niewiele osób. Gdzie jest mała konkurencja. Tak naprawdę nie powinieneś się obawiać tego, że ci nie wyjdzie jeżeli wybierzesz tą trudną ścieżkę. Skup się na tym, aby odkryć tę ścieżkę którą chcesz podążać i idź w to, bo będzie tak naprawdę łatwiej niż bycie przeciętnym.

4 godzinny tydzień pracy, a szczęście

Timothy Ferriss, autor książki 4 godzinny tydzień pracy twierdzi, że ludzie gonią za szczęściem. Tylko, że to jest błąd. Bo tak naprawdę to co daje radość w życiu to ekscytacja. Czyli szczęście jest takie ulotne, nieuchwytne a to co daje radość to jest to doświadczenie, które na co dzień możemy zdobywać stylem życia. I tak naprawdę nie powinniśmy być w pogoni za szczęściem, tylko w pogoni za tą ekscytacją.

Rozumieć to możemy jako te doświadczenia, które sprawiają nam radość na co dzień. To że się będziemy budzić w jakimś super w miejscu na świecie, w którym nigdy byśmy się nie budzili. Kiedy będziemy podekscytowani nowym dniem naszej pracy, która daje nam satysfakcję. Czy ta ekscytacja nawet z tych drobnych małych rzeczy które nas na co dzień po prostu spotykają. Bo czymże innym jest szczęście? Właśnie sumą tych drobnych ekscytujących rzeczy. I pytanie jakie powinniśmy sobie zadawać to nie jakie mam cele, czego chcę, ale co mnie ekscytuje. I dążyć do tego, bo wtedy najbardziej będziesz odbierał tę radość.

Czyli pierwszy krok w zostaniu tym New Reach czyli bogatym w nowy sposób. To definicja żebyśmy wiedzieli co to znaczy. I drugi krok który jest opisany w książce to eliminacja. Koniec zarządzania czasem.

4 godzinny tydzień pracy i koniec z mitem zarządzania czasem

O co chodzi. Chodzi o to, aby nie wypełniać każdej pustki pracą, żeby nie zarządzać tymi blokami czasu tak żeby wcisnąć jak najwięcej obowiązków. według autora książki $ godzinny tydzień pracy powinniśmy robić wręcz odwrotnie. Powinniśmy wyeliminować wszystko, co zbędne i skupić się tylko na tym co najważniejsze, aby zrobić przestrzeń na to co chcemy robić. Ten styl życia polega na skupianiu się na  najważniejszych zadaniach. I jest tu przywołana zasada Pareto czyli 20% zadań daje aż 80% efektów i na tych 20 procentach powinniśmy się skupiać.

Druga zasada tzw. prawo Parkinsona które polega na tym że im mniej mamy czasu na zadanie, tym lepiej je wykonujemy i tym szybciej je wykonujemy. Jeżeli mamy na napisanie jakiegoś raportu tydzień to będziemy z tym tak zwlekać, że pod koniec tygodnia dopiero się za to zabierzemy. A cały czas będziemy zmęczeni myśleniem o tym. Ale jeżeli damy sobie na to 4 godziny, to tak naprawdę okaże się że zrobimy jeszcze lepszą pracę przez te cztery godziny, niż wtedy kiedy damy sobie tydzień.

Dlatego wykorzystaj te dwie zasady. Wybieraj to co najlepsze i dawaj sobie określony wycinek czasu na zrealizowanie tego co najważniejsze.

4 godzinny tydzień pracy, czyli przejdź na dietę

Kolejna rada autora książki $ godzinny tydzień pracy przejście na dietę. Timothy Ferriss ma na myśli dietę informacyjną. Nie chłońmy wszystkiego, co do nas dociera tylko pójdźmy na taki detoks informacyjny. Przez to że wiele rzeczy do nas dociera to pojawia się tzw. Shiny Object syndrom, czyli  syndrom świecący obiektów. Wszystko co nowe w naszym polu widzenia jest atrakcyjniejsze niż to co obecne. Żmudna praca nad celem staje się jeszcze mniej atrakcyjna, niż była. Dlatego eliminujemy wszystkie informacje, które mogą nas rozproszyć i zawrócić z drogi do celu. Jeżeli ktoś poleca jakąś książkę, zastanów się czy warto ją czytać. Jeżeli zaczniesz ją czytać i stwierdzisz, że jest bez sensu – nie bój się przerwać i pójść do następnej książki która będzie miała lepszy wpływ na twoje życie.

Czas mamy ograniczony, więc powinniśmy wybiórczo docierać do tych informacji na których nam zależy. Kolejnym, co powinniśmy wyeliminować, to wszystkie przerywniki. Przeszkadzają, rozpraszają czyli wszystkie rzeczy, które odrywają nas od naszej pracy. Czy to są właśnie powiadomienia w telefonie czy też osoby. Zrezygnujmy ze wszystkiego, co nas rozprasza i przeszkadza nam w drodze do głównego celu.

Krok trzeci to automatyzacja. Aby mieć więcej czasu do realizacji tego ulubionego stylu życia, musimy nauczyć się zautomatyzować procesy, delegować zadania i komunikować to co jest do zrobienia innym osobom. Większość osób jest do tego w ogóle nie przyzwyczajona. Wszystko robimy sami. Taka jest nasza mentalność i uważamy, że tak powinniśmy pracować. Im ciężej tym lepiej.

4 godzinny tydzień pracy, czyli automatyzacja potrzebna od zaraz

Jak zacząć wdrażać taki system. Zatrudnij wirtualnego asystenta, któremu będziesz zlecał część zadań tylko po to żeby nauczyć się właśnie delegowania. Teraz są dostępni różni właśnie wirtualni asystenci którzy mogą wykonywać szereg zadań zdalnie. I aby nauczyć się tworzenia tego systemu powinniśmy takiego asystenta zatrudnić i delegować mu te zadania. Kiedy już sam nawyk delegowania się w nas wykształci i będzie nam łatwiej stworzyć taki system w praktyce. Ale Timothy Ferriss w książce 4 godzinny tydzień pracy idzie dalej mówi. Podpowiada. Nie tylko skupmy się teraz na delegowaniu, ale zanim zaczniesz myśleć o delegowaniu wyeliminuje to zadanie. Być może się okaże, że to zadanie w ogóle nie jest potrzebne.

Czyli przed delegowanie jest eliminacja. Zastanówmy się czy to trzeba zrobić, czy po prostu skreśl to z listy. Kiedy się and tym zastanowisz, potwierdzisz, że często mamy takie zadania, które są kompletnie nieaktualne. Czyli po pierwsze eliminacja, po drugie automatyzacja, a na końcu delegowanie. Delegować powinniśmy szczególnie te zadania, w których nie jesteśmy dobrzy. Które powodują, że jesteśmy sfrustrowani, które nas najbardziej irytują. Delegujmy te zadania żebyśmy mogli skupić się na tych właśnie naszych mocnych cechach o których było wcześniej.

Autor książki 4 godzinny tydzień pracy mówi, że naszym celem powinno być stworzenie biznesu, który będziemy posiadać, ale nad nim praktycznie w ogóle nie będziemy pracować. Czyli stworzenie takiego biznesu nad którym będziemy pracować te przysłowiowe cztery godziny w tygodniu. Timothy Ferriss zachęca, aby stworzyć biznes automatyczny, który zapewni nam ten komfort. Jak to zrobić?

Daje kilka wskazówek. Mówi że, nie ma jednej konkretnej recepty, ale są pewne zasady. Że są wskazówki, których warto się trzymać.

Po pierwsze wybierz jakąś niszę, czyli nie twórz najpierw produktu i potem staraj się go gdzieś dopasować. Tylko najpierw znajdź grupę docelową i zidentyfikuj ich potrzeby. Następnie stwórz takie mikro produkty, jakby produkty beta. Nawet ich nie twórz ale stwórz np. same reklamy i zobacz które oferty mają najlepszą klikalność. Twórz takie kampanie, być może w przedsprzedaży, które pozwolą Ci zbadać zainteresowanie. Nie inwestuj wielkich ilości pieniędzy w coś, co nie wiesz, ze zadziała. A jeżeli już wiesz, że coś będzie skuteczne i będzie się sprzedawać to stwórz system, który będzie automatycznie sprzedawać jak najwięcej rzeczy autorskiej abyś nie miał nic na głowie. Od początku planuj biznes tak, żeby jak najmniej się tym zajmować. Jeżeli może delegować wysyłkę gdzieś na zewnątrz, zrób to i następnie zastosuj regułę. 80 do 20.

Zasada Pareto sprawdza się na co dzień

Znowu zasadę Pareto. Zobacz która grupa z tej grupy którą wybrałeś najlepiej konwertuje i skup się znowu na zawężeniu tej grupy na tych produktach, które się najlepiej sprzedają. W kolejnym etapie udoskonalają ten proces. Czyli nie chodzi o to aby stworzyć biznes, który nas pochłania, ale aby stworzyć biznes, który posiadamy i wymaga od nas jak najmniejszego zaangażowania czasowego.

I ostatni krok, który jest na tej drodze do bogatego w nowy sposób to liberalizacja. Co się za tym kryje. Pierwsza to wątek kończenia z obecną pracą. Ludzie boją się zakończyć pracę i zacząć czegoś nowego. Timothy Ferriss podaje na to receptę. Po pierwsze nie traktuj zakończenia swojej pracy jako końca kariery. Zawsze możesz wrócić do branży. mimo tego, że wydaje się że skończyłeś już raz na zawsze. Zawsze możesz wrócić i robić to co robiłeś wcześniej. Kolejna wątpliwość przed rzuceniem pracy z która często się mierzymy to kwestia oszczędności. Po pierwsze zacznij oszczędzać. A po drugie zawsze możesz robić mniej wydatków niż dotychczas. Na ten czas kiedy będziesz się zmieniał z pracy na etacie na własny biznes. Więc to też nie powinna być wymówka.

No dobrze, ale to też zepsuje moje CV. Gdzieś tam pracowałem, zrezygnowałem i znowu nie wyszło. Wręcz przeciwnie może to wzbogacić twoje CV o nowe doświadczenia. Zależy jak kreatywnie do napisania CV podejdziesz. No dobrze ale załóżmy że udało Ci się stworzyć taki biznes, który jest automatyczny.

4 godzinny tydzień pracy, czyli jak korzystać z mini emerytur?

Co dalej. No właśnie mówisz aby korzystać z tych mini emerytur czyli robić takie okresy kiedy pracujesz. Okresy, kiedy wyjeżdżasz na jakiś miesiąc lub nawet dłużej. Kiedy po prostu robisz to co chciałbyś robić na emeryturze. I to jest stan, który wszyscy chcielibyśmy osiągnąć. Stan o którym wszyscy marzą. Jednak Timothy Ferriss, autor książki $ godzinny tydzień pracy mówi, że pojawia się takie dziwne zjawisko, którego się nie spodziewamy. To jest właściwie pustka. Jesteśmy na emeryturze, ale cały czas jesteśmy w takim wieku, że powinniśmy pracować. Czujemy, że coś powinniśmy realizować. Jak wykorzystać te emerytury, żeby nie czuć tej pustki.

Po pierwsze miej takie nastawienie, aby cały czas się uczyć czyli przy tych wyjazdach gdzieś dalej wykorzystuj to jako lekcję. Lekcję życia, geografii, nowego języka. Timothy Ferrissbardzo zachęca, żeby uczyć się nowego języka i cały czas rozwijać się jakiejś nowej dziedziny. A druga rzecz to jest służba. Czyli myśl o tym co możesz wnieść dobrego nie tylko do swojego życia, ale też do życia innych. Takie myślenie i taka postawa życiowa wypełni Ci tę pustkę. Pustkę, która pojawia się w sytuacji, kiedy większość świata pracuje, najczęściej ciężko, a Ty masz emeryturę, masz mnóstwo czasu i nie wiesz co z tym zrobić.

I cały czas się ucz. I zastanów się jak możesz co możesz wnieść dobrego do społeczności. Nie tylko że zarabiasz i czerpiesz z tego radość że tylko ty jesteś na wakacjach i leżysz sobie pod palmą z drinkiem.  Tylko co innego możesz zrobić, co zapełni tę twoją pustkę, coś pożytecznego dla innych. I to są właśnie najważniejsze idee z książki 4 godzinny tydzień pracy.

Timothy Ferriss cytaty 1

Moment rozpoczęcia dnia jest mniej ważny niż umiejętność zaczynania go we właściwy sposób, bez względu na to, jak nieudolnie zarządzasz czasem.

Tysiąc prawdziwych fanów to pierwszy krok, bez względu na to, czy chcesz zarabiać 100 tysięcy dolarów rocznie, czy stworzyć kolejną firmę w rodzaju Ubera.

Drobiazgi wypełniają czas pomiędzy ważnymi sprawami, ale ważnych spraw nie da się upchnąć między drobnostkami.

Jeżeli będziemy przez cały czas poważni, zdążymy się zamęczyć, zanim osiągniemy coś naprawdę godnego uwagi.

Jeżeli chcesz zdobyć przewagę nad innymi, musisz umieć się bronić przed priorytetami innych.

Nie pchaj głazu pod górkę tylko dlatego, że możesz.

Jeżeli nie będziemy regularnie doceniać małych sukcesów, nigdy nie docenimy wielkich.

Możesz pisać słabe rzeczy i redagować je później tak, żeby ostatecznie były świetne.

Iloraz inteligencji ludzi podwaja się w wyniku powierzenia im odpowiedzialności oraz pokazania, że im ufasz.

Dla przedsiębiorcy marnowanie czasu to problem złych nawyków i naśladowania innych.

Aby wkroczyć na ścieżkę prowadzącą do niesamowitych rezultatów w dowolnej dziedzinie, trzeba po prostu zacząć działać z zamiarem ich osiągnięcia.

Kreowanie przyszłości to najlepszy sposób na jej przewidywanie.

Kiedy trafiasz na jednego dupka w ciągu dnia, to po prostu trafiasz na dupka.

Timothy Ferriss cytaty 2

Jeżeli trafiasz na dupków przez cały dzień, to sam nim jesteś.

Spędzamy najlepszą cześć życia na zarabianiu pieniędzy, by cieszyć się wątpliwą wolnością w jego najmniej wartościowej części.

Zabicie siebie jest jak wzięcie własnego bólu, pomnożenie go przez 10 i przekazanie tym, którzy cię kochają.

Jest duża różnica między rozumieniem czegoś (…) a prostą znajomością nazwy zjawiska i umiejętnością posługiwania się nią.

Należy wybierać takie opcje, które nieuchronnie prowadzą do osiągnięcia sukcesu w długim okresie, ponieważ uniemożliwiają rozwijanie zasobów przydatnych w kolejnych przedsięwzięciach.

Kiedy jesteś pierwszy w nowej kategorii, promuj kategorię. W zasadzie nie masz wtedy konkurencji.

„Pewnego dnia”to nazwa choroby, która wpędzi Twoje marzenia do grobu razem z Tobą…

Nie chodzi o to, co wiemy, ale o to, co konsekwentnie robimy.

Ryzyko nie jest takie przerażające, gdy w końcu je podejmiemy.

Bycie zajętym jest formą lenistwa – niechlujności w myśleniu i bezmyślności w działaniu.

Najczęściej jest przykrywką dla unikania niezwykle ważnych, ale niekomfortowych zadań.

Timothy Ferriss cytaty 3

Jeżeli chcesz robić coś interesującego, musisz się nauczyć radzić sobie z krytyką albo nawet się nią cieszyć.

Czy prawa marketingu są trudne? Nie, są całkiem proste. Stosowanie ich w praktyce to zupełnie inna sprawa.

Jeżeli rozumiesz zasady, możesz tworzyć taktyki. Jeżeli jesteś zależny od szybko dezaktualizujących się taktyk, zawsze jesteś w tyle za innymi.

Dla autora wywiad jest tylko kolejnym produktem, który przyciągnie uwagę czytelników. Dla jego rozmówcy może być przykrą wpadką, którą ludzie będą mu w nieskończoność wytykali.

Ludzie nie lubią, kiedy im się coś sprzedaje, natomiast wszyscy przepadamy za historiami.

Gdy będziesz poirytowany lub przestraszony, zapytaj przynajmniej trzy razy sam siebie: „Dlaczego tak się dzieje?”, a odpowiedzi przelej na papier.

Mam świetną dietę.

Można jeść wszystko co się tylko chce, ale trzeba to robić w towarzystwie nagich grubych osób.

Najgorsze, co może ci się przydarzyć, to dojście do przekonania, że wiesz już wystarczająco dużo.

Dzieci nie robią tego, co mówisz.

Robią to, co widzą.

Dajesz im przykład swoim życiem.

Timothy Ferriss cytaty 4

Wiele złych kroków uczyniono, stojąc w miejscu.

Wielkie zmiany mogą być wynikiem drobnych działań.

Warto podchodzić z otwartym umysłem do przedsięwzięć, których się boimy.

Nawet jeżeli nazwa twojej firmy nie pojawia się w głowie potencjalnego klienta jako pierwsza, nie trać nadziei. Znajdź nową kategorię, w której będziesz pierwszy.

Jeśli nie ponosisz porażek regularnie, najwyraźniej nie pracujesz wystarczająco ciężko.

Wszyscy potrzebujemy siły napędowej. Bez pomocy, dobrych rad i inspiracji ze strony innych, nasze życie staje w miejscu i nie wiemy, dokąd pójść. Błogosławieństwem było dla mnie spotykanie mentorów i idoli na każdym etapie życia. Miałem wystarczająco dużo szczęścia, by spotkać ich wielu. /Arnold Schwarzenegger/.

Kiedy 99% ludzi w Ciebie nie wierzy, to albo bardzo się mylisz, albo przejdziesz do historii.

Timothy Ferriss cytaty 5

Jest jeden warunek sukcesu: „Być tak dobrym, by nie udało się ciebie nie zauważyć”. Marc kieruje się w życiu także inną zasadą: „Mądrzy ludzie powinni działać”. Mówi, że te dwie reguły potrafią wytyczyć dość dobry kurs w życiu.

Kiedy tylko to możliwe, zawsze przeznaczaj dochody na działalność charytatywną, ponieważ to umożliwia nawiązywanie współpracy z ludźmi, na których wynagrodzenie nigdy nie mógłbyś sobie pozwolić.

Istnieje sześć pierwiastków humoru: frywolność, błyskotliwość, urok, dziwaczność, złośliwość i rozpoznawalność. Żeby odnieść sukces musisz mieć przynajmniej dwa pierwiastki.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoje zarobki dziesięciokrotnie, a nie tylko o 10%, najlepsze możliwości często wydają się zupełnie porąbane.

Zgadzanie się na zbyt wiele „fajnych rzeczy” pogrzebie cię żywcem i uczyni z ciebie gracza drugoligowego, nawet jeśli dysponujesz pierwszoligowymi umiejętnościami.

Na początku kariery poświęcasz czas na zarabianie pieniędzy. Kiedy już nabierzesz doświadczenia w swojej dziedzinie, powinieneś poświęcać pieniądze na zarabianie czasu, ponieważ jest on nieodnawialny.

Timothy Ferriss cytaty 6

Przyjmij styl życia minimalizujący możliwości wyboru.

Świadomość, nawet ta kształtująca się na poziomie podświadomości, bije na głowę wszystkie wyszukane listy kontrolne, z których korzysta się w sposób nieświadomy.

Umiejętność dostosowania się do poważnie chorego społeczeństwa nie jest żadnym wskaźnikiem zdrowia.

Nie wznosimy się do poziomu naszych oczekiwań.

Zniżamy się do poziomu naszego przygotowania.

Nasze działania nie zawsze dają poczucie szczęścia,

ale nie ma szczęścia bez działania.

Twoi superbohaterowie (…) niemal bez wyjątku składają się z samych wad, ale rozwinęli do perfekcji jedną lub dwie mocne strony.

Psychodeliki zwykle dają nam to, czego potrzebujemy, a nie to, czego chcemy.

Dni pozbawione planu mogą się wydawać sielankowe, ale paraliżują ciągłą koniecznością dokonywania wyborów.

Dla przedsiębiorcy marnowanie czasu to problem złych nawyków i naśladowania innych.

Jeżeli nie możesz być pierwszy w danej kategorii, stwórz nową kategorię, w której możesz być pierwszy.

Sukces nie musi być skomplikowany. Wystarczy, że bardzo uszczęśliwisz tysiąc osób.

Jeżeli jesteś dobry w tym, co robisz, będziesz miał więcej niż jedną szansę.

Kiedy masz wątpliwości, zawsze pracuj najpierw nad tymi niedociągnięciami, które wprawiają cię w największe zakłopotanie.

Timothy Ferriss cytaty 7

Na ważne rzeczy nie można „Znajdować czasu”. Musi on być zarezerwowany w kalendarzu.

Większość ludzi wybierze raczej brak szczęścia niż brak pewności.

Jeżeli nie potrafisz powstrzymać się przed samobójstwem ze względu na siebie, zrób to ze względu na innych ludzi.

Wierzę jednak, że przeczucia można traktować jako narzędzie pomocne przy ocenianiu pomysłów, co do których dysponujemy niewielką ilością danych.

Ach, miłość…

Jakaż ona ulotna i jak ciężko znosi zachowania właściwe dla seryjnych morderców.

Sukces jest wtedy, kiedy dzieci pamiętają cie jako najlepszego ojca na świecie.

Nie ojca, który dał im wszystko.

Jesteśmy tym, kim udajemy, że jesteśmy.

Pragnienie to zawarta z samym sobą umowa, by być nieszczęśliwym, dopóki nie dostaniesz tego, czego pragniesz.

Sukces odnosimy nie dlatego, że nie mamy żadnych wad, ale dzięki odnalezieniu w sobie wyjątkowych atutów i budowaniu na ich podstawie odpowiednich nawyków.

Nie warto brać udziału w seminarium motywacyjnym, jeżeli nie zamierzasz podejmować żadnych dalszych kroków.

Jak skłonić ludzi do wybrania mojej marki? Zapomnij o niej. Myśl kategoriami. Potencjalni klienci mają dość gadania o markach. Każdy producent zachwala swoją.

To, w jaki sposób robisz nawet najmniej ważną rzecz, daje wyobrażenie na temat tego, jak będziesz robił najważniejszą.

Podróżujemy nie po to, żeby zmienić otoczenie, lecz by odmienić swoje wnętrze.

Timothy Ferriss cytaty 8

Choć świat jest kopalnią złota, prawdziwe skarby można znaleźć dopiero kopiąc w głowach innych ludzi.

Nawet 30 minut w tygodniu poświęcone na notowanie przemyśleń może się przełożyć na wszystko, co robisz.

Nawet jeśli potrafię osiągać różne rzeczy, zawsze mam trudności z ich docenianiem.

Sukces, jakkolwiek go definiujesz, jest osiągalny, jeśli przyswoisz sobie sprawdzone w praktyce przekonania i nawyki.

Jeśli chcesz mieć świetnych mentorów, musisz umieć ich słuchać. Jeśli chcesz być dobrym przywódcą, musisz najpierw nauczyć się być podkomendantem.

Papier jest dla mojego umysłu niczym ciemnia fotograficzna.

Zawsze traktowałem świat jak wielką salę lekcyjną, chłonąc zewsząd wiedzę i historie, które mogłyby mi pomóc w dążeniu naprzód. Najgorsze, co może ci się przydarzyć, to dojście do przekonania, że wiesz już wystarczająco dużo. Nigdy nie przestawaj się uczyć. Nigdy. /Arnold Schwarzenegger/.

Nie wszystko trzeba robić dobrze.

Wystarczy mieć dobre rozeznanie w kilku zasadniczych kwestiach.

Człowiek nie przestaje biegać, gdy się starzeje.

Człowiek starzeje się, jeśli przestaje biegać.

Przegrani reagują, przywódcy przewidują.

W życiu nie można czekać, aż skończy się burza, trzeba się nauczyć tańczyć w deszczu.

Jeżeli nie mając raka, będziesz stosował post terapeutyczny 1-3 razy w roku, możesz zlikwidować wszelkie komórki przedrakowe istniejące w twoim organizmie.

Zapiski w moim porannym dzienniku są przeznaczone wyłącznie dla mnie.

Wszyscy interesują się nowinkami. Mało kto interesuje się tym, co jest lepsze.

Podobne wpisy